Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kukkolaspelen
2014-01-26
Deltävling i
Folksam Cup Norrbotten 2013/14
<<< Boden Mini tour
Sunderbyspelen >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
26:32.159100
88.3p
2
H 20
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
28:17.169600
+1:45.10400
82.8p
3
H 20
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
28:49.172800
+2:17.13600
81.3p
4
H 18
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
29:55.179400
+3:23.20200
78.3p
4
H 18
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
29:55.179400
+3:23.20200
78.3p
6
H 40
Lars Öberg
Kalix SK
29:56.179500
+3:24.20300
78.2p
7
H 21
Per Markus Knutgård
Haparanda SKT
30:25.182400
+3:53.23200
77.0p
8
H 40
Tuomo Pesonen
Keminsuun Kisa
30:51.185000
+4:19.25800
75.9p
9
H 18
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
31:14.187300
+4:42.28100
75.0p
10
H 20
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
31:15.187400
+4:43.28200
74.9p
11
H 18
Marcus Karlsson
Kalix SK
31:31.189000
+4:59.29800
74.3p
12
H 18
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
32:38.195700
+6:06.36500
71.8p
13
H 21
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
32:42.196100
+6:10.36900
71.6p
14
H 18
Hannu Lakkapää
Aavasaksan Kisa
32:49.196800
+6:17.37600
71.4p
15
H 40
Mika Mörsäri
Keminsuun Kisa
33:26.200500
+6:54.41300
70.1p
16
H 40
Mårten Isaksson
OK Sarven
36:42.220100
+10:10.60900
63.8p
17
H 18
Elias Andersson
Sunderby SK
23:59:59.8639800
17
H 18
David Nilsson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
17
H 18
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
17
H 20
Simon Öberg
Kalix SK
23:59:59.8639800
17
H 21
Espen Trældal
Bodens SK
23:59:59.8639800
17
H 40
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
23:59:59.8639800
5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 16
Simon Stenberg
Kalix SK
14:53.89200
2
H 16
Joel Åström
Bodens SK
14:58.89700
+5.400
3
D 21
Maria Sundström
Strömnäs GIF
15:12.91100
+19.1800
71.7p
4
H 15
Andreas Karlsson
Norrfjärdens IF
15:21.92000
+28.2700
5
H 16
Albin Larsson
Sunderby SK
15:28.92700
+35.3400
5
D 20
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
15:28.92700
+35.3400
70.1p
7
H 50
Esa Wasenius
Keminsuun Kisa
15:32.93100
+39.3800
69.7p
8
D 18
Emma Ribom
Kalix SK
15:33.93200
+40.3900
69.6p
9
H 16
Jesper Matti
Bodens SK
15:36.93500
+43.4200
10
H 16
Felix Selin
IFK Kiruna
15:38.93700
+45.4400
11
H 16
Christoffer Marjeta
Kalix SK
15:42.94100
+49.4800
12
H 15
Anton Laine
Kalix SK
15:46.94500
+53.5200
13
H 16
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
15:47.94600
+54.5300
14
H 15
Anton Murto
OK Sarven
15:54.95300
+1:01.6000
15
D 16
Wilma Lindgren
Kalix SK
16:01.96000
+1:08.6700
16
D 18
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
16:19.97800
+1:26.8500
65.5p
17
D 16
Maria Olofsson
Kalix SK
16:24.98300
+1:31.9000
17
D 20
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
16:24.98300
+1:31.9000
65.0p
19
H 15
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
16:27.98600
+1:34.9300
20
D 18
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
16:28.98700
+1:35.9400
64.7p
21
H 15
Truls Lindholm
IFK Kiruna
16:41.100000
+1:48.10700
21
D 18
Amanda Mikko
IFK Kiruna
16:41.100000
+1:48.10700
63.6p
23
H 16
Markus Norman
Kalix SK
16:42.100100
+1:49.10800
24
D 16
Louise Roslin
Norrfjärdens IF
16:52.101100
+1:59.11800
25
D 20
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
16:54.101300
+2:01.12000
62.6p
26
D 15
Sara Thyni
Kalix SK
17:02.102100
+2:09.12800
27
D 16
Nelly Johansson
Luleå Gjutarens IF
17:10.102900
+2:17.13600
28
D 20
Elin Edman
Luleå Gjutarens IF
17:27.104600
+2:34.15300
60.1p
29
D 18
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
17:31.105000
+2:38.15700
59.9p
30
D 15
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
17:32.105100
+2:39.15800
31
H 16
William Irva
Aavasaksan Kisa
17:39.105800
+2:46.16500
32
D 18
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
17:44.106300
+2:51.17000
58.9p
32
D 21
Pia Lindholm
IFK Kiruna
17:44.106300
+2:51.17000
58.9p
34
D 15
Alva Mikko
IFK Kiruna
17:49.106800
+2:56.17500
35
D 18
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
17:52.107100
+2:59.17800
58.4p
36
D 16
Linda Marie Tillstam
Jukkasjärvi IF
17:56.107500
+3:03.18200
37
H 70
Onni Tiiperi
Alatornion Pirkat
18:04.108300
+3:11.19000
57.6p
38
D 16
Linnea Fjällborg
Jukkasjärvi IF
18:05.108400
+3:12.19100
39
H 70
Jörgen Segerlund
Kukkola IF
18:27.110600
+3:34.21300
56.1p
40
H 60
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
18:33.111200
+3:40.21900
55.7p
41
D 15
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
18:36.111500
+3:43.22200
42
D 16
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
18:49.112800
+3:56.23500
43
D 15
Karin Rönnbäck
Kalix SK
20:20.121900
+5:27.32600
44
D 21
Anneli Murto
OK Sarven
21:09.126800
+6:16.37500
47.5p
45
D 15
Marlene Eriksson
IFK Kiruna
23:59:58.8639700
46
D 15
Sofia Pajala
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
46
D 15
Oona Similä
Kittilän Urheilijat
23:59:59.8639800
46
D 16
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
46
D 16
Oline Malmberg
Pajala IF
23:59:59.8639800
46
D 16
Ida Gustavsson
IFK Arvidsjaur SK
23:59:59.8639800
46
H 16
Kimmo Hyvärinen
Keminsuun Kisa
23:59:59.8639800
46
D 20
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
46
D 21
Linda Kitti
IK Studenterna
23:59:59.8639800
46
H 50
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
3km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 14
Filip Öberg
Kalix SK
9:50.58900
2
H 14
Joel Björkman
Kalix SK
9:58.59700
+8.700
3
H 13
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
10:03.60200
+13.1200
4
D 14
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
10:09.60800
+19.1800
5
D 14
Olivia Alm
Strömnäs GIF
10:19.61800
+29.2800
6
H 14
Hampus Östlin
Sunderby SK
10:32.63100
+42.4100
7
D 14
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
10:33.63200
+43.4200
8
H 13
Eelis Murto
OK Sarven
10:34.63300
+44.4300
9
D 14
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
10:45.64400
+55.5400
10
D 14
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
10:46.64500
+56.5500
11
D 14
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
10:48.64700
+58.5700
12
D 13
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
10:55.65400
+1:05.6400
13
D 14
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
11:04.66300
+1:14.7300
14
D 14
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
11:06.66500
+1:16.7500
15
D 14
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
11:10.66900
+1:20.7900
16
H 13
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
11:17.67600
+1:27.8600
17
H 14
Tobias Riipi
Kittilän Kotaveikot
11:19.67800
+1:29.8800
18
D 14
Emma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
11:22.68100
+1:32.9100
19
H 14
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
11:27.68600
+1:37.9600
20
H 13
Arvid Johansson
Sävast Ski Team IF
11:30.68900
+1:40.9900
21
H 13
Alexi Pirttikoski
Kalix SK
11:44.70300
+1:54.11300
22
D 14
Wilma Kilpala
Sunderby SK
11:56.71500
+2:06.12500
23
D 13
Iina Jauhola
Alatornion Pirkat
12:22.74100
+2:32.15100
24
D 14
Elina Tuppurainen
Alatornion Pirkat
12:42.76100
+2:52.17100
25
D 13
Nelly Stenman
Älvsby IF SK
13:01.78000
+3:11.19000
26
D 14
Ellen Nykäinen
Pajala IF
13:36.81500
+3:46.22500
27
D 13
Amalia Söderberg
Sunderby SK
14:36.87500
+4:46.28500
28
D 14
Cecilia Thun
Sunderby SK
15:17.91600
+5:27.32600
29
D 13
Pauliina Paaso
Simon Kiri
23:59:59.8639800
29
D 14
Ellinor Jakobsson
OK Sarven
23:59:59.8639800
29
D 14
Inka Similä
Kittilän Urheilijat
23:59:59.8639800
29
D 14
Marja-meele Päiviö
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
29
H 14
Elias Antonsson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
2km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 12
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
7:40.45900
1
H 12
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
7:40.45900
3
H 12
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
7:41.46000
+1
4
D 12
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
8:06.48500
+26.2500
5
H 12
Pontus Lundholm
Strömnäs GIF
8:25.50400
+45.4400
6
D 12
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
8:27.50600
+47.4600
7
D 11
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
8:32.51100
+52.5100
8
D 12
Lisa Ingesson
Strömnäs GIF
8:33.51200
+53.5200
9
H 11
Henri Murto
OK Sarven
8:36.51500
+56.5500
10
H 12
Sven Lindmark
IFK Kiruna
8:39.51800
+59.5800
11
D 11
Lovisa Fjällborg
Jukkasjärvi IF
8:41.52000
+1:01.6000
12
D 11
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
8:50.52900
+1:10.6900
13
H 11
Matias Riipi
Kittilän Kotaveikot
8:58.53700
+1:18.7700
14
D 12
Anni Jauhola
Alatornion Pirkat
9:07.54600
+1:27.8600
15
H 12
Christoffer Alm
Strömnäs GIF
9:12.55100
+1:32.9100
16
D 12
Sofia Lundkvist
Kalix SK
9:14.55300
+1:34.9300
17
H 11
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
9:20.55900
+1:40.9900
17
D 12
Reija Ahola
Karihaaran Visa
9:20.55900
+1:40.9900
19
D 11
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
9:22.56100
+1:42.10100
20
D 11
Pauliina Tuppurainen
Alatornion Pirkat
9:47.58600
+2:07.12600
21
D 12
Hanna Kilpala
Sunderby SK
10:24.62300
+2:44.16300
22
D 11
Rebecka Johnselius
Kalix SK
10:37.63600
+2:57.17600
22
D 12
Alma Hansson
Malmbergets Aif
10:37.63600
+2:57.17600
24
D 11
Hilda Simu
Luleå Gjutarens IF
10:59.65800
+3:19.19800
25
D 11
Linnea Antonsen
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
25
D 12
Frida Ingesson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
25
H 12
Hannes Mickelsson
Gällivare SK
23:59:59.8639800
25
H 12
Simon Eriksson
Kalix SK
23:59:59.8639800
1.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 10
Albert Marjeta
Kalix SK
6:03.36200
2
H 10
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
6:50.40900
+47.4600
3
D 10
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
7:01.42000
+58.5700
4
H 10
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
7:02.42100
+59.5800
5
D 10
Emma Järvenpää Espling
Sunderby SK
7:08.42700
+1:05.6400
6
D 10
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
7:24.44300
+1:21.8000
7
H 9
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
7:25.44400
+1:22.8100
8
D 9
Felicia Westin
Sävast Ski Team IF
8:26.50500
+2:23.14200
9
D 10
Ebba Lindholm
IFK Kiruna
8:31.51000
+2:28.14700
10
D 9
Agnes Säfström Niemi
Kalix SK
9:03.54200
+3:00.17900
10
D 10
Stina Lindholm
IFK Kiruna
9:03.54200
+3:00.17900
12
H 9
Anton Pirttikoski
Kalix SK
9:16.55500
+3:13.19200
13
D 9
Malvina Söderberg
Sunderby SK
9:27.56600
+3:24.20300
14
D 9
Kristina Lindmark
IFK Kiruna
11:52.71100
+5:49.34800
15
D 9
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
15
H 9
Johannes Paso
Simon Kiri
23:59:59.8639800
15
D 10
Lisa Näsvall
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
15
H 10
Linus Antonsson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)