Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Södra Berget Runt
2014-02-09
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:17:58.827700
79.0p
2
Thommy Larsson
Stockviks SF
2:19:15.835400
+1:17.7600
78.1p
3
Emil Lagergren
Tynderö IK
2:20:46.844500
+2:48.16700
76.9p
4
Martin Lundgren
Sundsvalls OK
2:23:14.859300
+5:16.31500
75.2p
5
David Holmberg
Sundsvalls OK
2:24:44.868300
+6:46.40500
74.2p
6
Niklas Nordensson
Lucksta IF
2:26:15.877400
+8:17.49600
73.2p
7
Pessi Liukkonen
IF Strategen
2:27:25.884400
+9:27.56600
72.4p
8
Daniel Persson
Sollefteå Skidor IF
2:27:33.885200
+9:35.57400
72.3p
9
Marcus Strömsten
Bondsjöhöjdens IK
2:28:25.890400
+10:27.62600
71.8p
10
Jens Carlevi
Vattenfalls IF
2:30:53.905200
+12:55.77400
70.2p
11
Magnus Skoog
Stockviks SF
2:32:38.915700
+14:40.87900
69.2p
12
Anders Wiig
IF Strategen
2:32:40.915900
+14:42.88100
69.2p
13
Matt Richardson
X Sporting Gentlemens Society
2:34:17.925600
+16:19.97800
68.3p
14
Kristoffer Ståhl
Alnö Race Team
2:34:24.926300
+16:26.98500
68.2p
15
Göran Bäckman
Kemira IF
2:34:25.926400
+16:27.98600
68.2p
16
Jonas Nordlund
Alnö SK
2:35:35.933400
+17:37.105600
67.5p
17
Christian Höglund
Nacka Värmdö SK
2:36:26.938500
+18:28.110700
67.0p
18
Jan Östlund
Högbo GOIF
2:39:05.954400
+21:07.126600
65.6p
19
Rolf Kempe
No Club
2:39:28.956700
+21:30.128900
65.4p
20
Henrik Bergqvist
Brännans IF
2:40:37.963600
+22:39.135800
64.8p
21
Tobias Spångberg
Högsjö GF
2:44:31.987000
+26:33.159200
62.9p
22
Mattias Lindahl
Sundsvalls OK
2:44:52.989100
+26:54.161300
62.7p
23
Nicklas Ingemarsson
Axa SC
2:45:53.995200
+27:55.167400
62.2p
24
Emil Bäcklund
Axa SC
2:46:06.996500
+28:08.168700
62.1p
25
Svante Sundholm
Axa SC
2:46:18.997700
+28:20.169900
62.0p
26
Markus Frödin
Sundsvalls OK
2:47:04.1002300
+29:06.174500
61.7p
27
Mats Kring
Njutångers IF SK
2:47:31.1005000
+29:33.177200
61.5p
28
Erik Styf
Junsele IF
2:48:04.1008300
+30:06.180500
61.2p
29
Per Almqvist
Axa SC
2:48:34.1011300
+30:36.183500
61.0p
30
Martin Melander
Alnö Race Team
2:49:25.1016400
+31:27.188600
60.6p
31
Simon Meurling
IF Strategen
2:51:49.1030800
+33:51.203000
59.5p
32
Thomas Hållén
Hudiksvalls IF
2:51:53.1031200
+33:55.203400
59.5p
33
Jens Kirk
Enklaresport SK
2:54:51.1049000
+36:53.221200
58.2p
34
Niklas Larsson
Torpshammars IF
2:55:23.1052200
+37:25.224400
58.0p
35
Jesper Andersson
Axa SC
2:56:09.1056800
+38:11.229000
57.7p
36
Erik Nylund
Rävdun SK
2:56:30.1058900
+38:32.231100
57.6p
37
Mikael Sandberg
Alnö SK
2:58:21.1070000
+40:23.242200
56.8p
38
Fredrik Pontén
Valmet
3:00:01.1080000
+42:03.252200
56.2p
39
Jimmie Ström
Fränsta IK
3:00:03.1080200
+42:05.252400
56.2p
40
Hans Andersson
Jättendals IF
3:00:08.1080700
+42:10.252900
56.1p
41
Tony Svensson
Stöde IF
3:00:52.1085100
+42:54.257300
55.9p
42
Hans-olov Åberg
Axa SC
3:01:19.1087800
+43:21.260000
55.7p
43
Kenth Bergqvist
Nobel Aktiv IF
3:04:09.1104800
+46:11.277000
54.6p
44
Pontus Skårner
Nybro Ski
3:05:26.1112500
+47:28.284700
54.2p
45
Jonas Lundmark
Ufk
3:06:47.1120600
+48:49.292800
53.7p
46
Johan Ekman
Visborgs OK
3:07:15.1123400
+49:17.295600
53.5p
47
Sam Frank
No Club
3:09:12.1135100
+51:14.307300
52.8p
48
Joakim Larsson
Föreningen IKJ Haninge
3:12:03.1152200
+54:05.324400
51.9p
49
Fredrik Söderholm
Stockviks SF
3:13:01.1158000
+55:03.330200
51.6p
50
Jakob Wallin
IFK Vaxholm
3:13:42.1162100
+55:44.334300
51.4p
51
Henrik Westling
IF Strategen
3:14:11.1165000
+56:13.337200
51.2p
52
Christoffer Hallenius
Matfors SK
3:15:35.1173400
+57:37.345600
50.8p
53
Marcus Biverman
Axa SC
3:15:51.1175000
+57:53.347200
50.7p
54
Jörgen Widmark
No Club
3:16:26.1178500
+58:28.350700
50.5p
55
Jon Malmsten
Nacka Värmdö SK
3:16:49.1180800
+58:51.353000
50.4p
56
Erik Westman
No Club
3:17:05.1182400
+59:07.354600
50.3p
57
Johan Fahlgren
No Club
3:17:13.1183200
+59:15.355400
50.2p
58
Mats Hägglund
Njutångers IF SK
3:17:48.1186700
+59:50.358900
50.1p
59
Stefan Adersten
No Club
3:18:44.1192300
+1:00:46.364500
49.8p
60
Åke Lindkvist
Hassels IF
3:18:50.1192900
+1:00:52.365100
49.7p
61
Sven Andersson
IK Stern
3:18:55.1193400
+1:00:57.365600
49.7p
62
Joakim Andersson
Bergeforsens SK
3:19:12.1195100
+1:01:14.367300
49.6p
63
Mikael Nyhlén
Lucksta IF
3:19:42.1198100
+1:01:44.370300
49.5p
64
Peter Larsson
Matfors SK
3:22:01.1212000
+1:04:03.384200
48.8p
65
Anders Frisk
Attunda IF
3:22:17.1213600
+1:04:19.385800
48.7p
66
Tomas Isakas
Axa SC
3:23:04.1218300
+1:05:06.390500
48.5p
67
Lars Skagerlind
Nacka Värmdö SK
3:23:06.1218500
+1:05:08.390700
48.5p
68
Mikael De-wall
Bondsjöhöjdens IK
3:23:59.1223800
+1:06:01.396000
48.2p
69
Thomas Eriksson
Kramfors Alliansen
3:25:02.1230100
+1:07:04.402300
47.9p
70
John Samuelsson
No Club
3:26:28.1238700
+1:08:30.410900
47.5p
71
Niclas Johansson
Sundsvalls Energi
3:28:46.1252500
+1:10:48.424700
46.9p
72
Jonas Wiberg
IF Strategen
3:29:23.1256200
+1:11:25.428400
46.7p
73
Anders Axling
No Club
3:32:53.1277200
+1:14:55.449400
45.8p
74
Jonas Carlsson
Ballkulans BK
3:33:10.1278900
+1:15:12.451100
45.8p
75
Anders Olsson
Bergeforsens SK
3:34:02.1284100
+1:16:04.456300
45.5p
76
Jonny Kustebo
No Club
3:34:19.1285800
+1:16:21.458000
45.5p
77
Sven Roland Strömsten
Bondsjöhöjdens IK
3:35:03.1290200
+1:17:05.462400
45.3p
78
Per Byström
Kramfors Alliansen
3:36:35.1299400
+1:18:37.471600
44.9p
79
Bertil Lundberg
Malmö FK
3:39:34.1317300
+1:21:36.489500
44.2p
80
Michael Lundgren
No Club
3:39:56.1319500
+1:21:58.491700
44.1p
81
Roger Nyström
Anundsjö IF
3:40:40.1323900
+1:22:42.496100
43.9p
82
Leif Selling
Bondsjöhöjdens IK
3:41:28.1328700
+1:23:30.500900
43.7p
83
Per Pallmar
Axa SC
3:42:22.1334100
+1:24:24.506300
43.5p
84
Anders Ringsell
Axa SC
3:43:31.1341000
+1:25:33.513200
43.2p
85
Eric Nilsson
IFK Täby
3:43:41.1342000
+1:25:43.514200
43.2p
86
Johannes Tyve
Söderhamns SK
3:44:10.1344900
+1:26:12.517100
43.1p
87
Lars Danielsson
Sundsvalls OK
3:49:22.1376100
+1:31:24.548300
42.0p
88
Per Nylund
Rävdun SK
3:49:51.1379000
+1:31:53.551200
41.8p
89
Björn Abelsson
Sundsvalls OK
3:51:22.1388100
+1:33:24.560300
41.5p
90
Hans Fridholm
No Club
3:54:48.1408700
+1:36:50.580900
40.8p
91
P-o Wallin
Indals-Lidens SK
3:54:59.1409800
+1:37:01.582000
40.8p
92
Andreas Tjärnberg
Ict Networks AB
3:54:59.1409800
+1:37:01.582000
40.8p
93
Pär Moritz
Alecta Kf
3:59:21.1436000
+1:41:23.608200
39.9p
94
Anders Gidevall
Sundsvalls OK
4:00:45.1444400
+1:42:47.616600
39.6p
95
Jori Sjölin
No Club
4:02:30.1454900
+1:44:32.627100
39.3p
96
Jan-johan Larsson
Axa SC
4:02:50.1456900
+1:44:52.629100
39.2p
97
Stefan Börjesson
Axa SC
4:11:45.1510400
+1:53:47.682600
37.6p
98
Jonas Lindqvist
Axa SC
4:15:25.1532400
+1:57:27.704600
37.0p
99
Tobias Wiklund
Matfors SK
4:25:31.1593000
+2:07:33.765200
35.4p
100
Håkan Jacobsson
Stockviks SF
4:58:34.1791300
+2:40:36.963500
31.0p
-
Thomas Johansson
No Club
23:59:58.8639700
-
Mikael Lindstrand
No Club
23:59:58.8639700
-
Johan Sandström
Lucksta IF
23:59:58.8639700
-
Urban Selin
Stockviks SF
23:59:58.8639700
-
Magnus Sneen
Hägglunds IOFK
23:59:58.8639700
-
Jens Rytte
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
Anders Lundgren
No Club
23:59:58.8639700
-
Henrik Dahlén
Tynderö IK
23:59:58.8639700
-
Gustaf Forsberg
No Club
23:59:58.8639700
-
Emil Rubensson
Fagerviks KK
23:59:58.8639700
-
Stefan Svanberg
No Club
23:59:58.8639700
-
Ulf Andersson
Täby Slalomklubb
23:59:59.8639800
-
Erik Lindstedt
Iggesunds SK
23:59:59.8639800
-
Peder Strid
Sundsvallsflyg
23:59:59.8639800
-
Håkan Wallberg
Hägglunds SK
23:59:59.8639800
-
Jörgen Åsberg Boija
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
23:59:59.8639800
-
Robert Åström
Hägglunds SK
23:59:59.8639800
-
Anders Sundgren
No Club
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)