Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ranrennet
2014-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:55:09.690800
81.9p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:56:00
2
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
1:56:21.698000
+1:12.7100
80.8p
3
H 21
Jonas Persson
Ersnäs IF
1:59:40.717900
+4:31.27000
77.8p
4
H 21
DaviDOlofsson
Mefos IK
1:59:41.718000
+4:32.27100
77.8p
5
H 21
Jonny Nilimaa
Bodens SK
1:59:43.718200
+4:34.27300
77.8p
6
H 21
Hans Turtola
Kiruna XC
2:01:34.729300
+6:25.38400
76.3p
7
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:02:31.735000
+7:22.44100
75.5p
8
H 21
Zacke Toresson
OK Nackhe
2:03:08.738700
+7:59.47800
75.0p
9
H 21
Thomas Svensson
I 19 IF
2:03:28.740700
+8:19.49800
74.7p
10
H 21
Kristoffer Linder
Kiruna XC
2:04:45.748400
+9:36.57500
73.8p
10
H 21
Magnus Lundbäck
Bodens SK
2:04:45.748400
+9:36.57500
73.8p
12
H 21
Ronny Martinsson
Lkab FF
2:04:54.749300
+9:45.58400
73.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:05:00
13
H 21
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:05:29.752800
+10:20.61900
73.2p
14
H 21
Alexander Linder
Kiruna XC
2:06:43.760200
+11:34.69300
72.3p
15
H 21
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:08:17.769600
+13:08.78700
71.2p
16
H 21
Petter Alapää
Luleguttene
2:09:31.777000
+14:22.86100
70.3p
17
H 21
Lars Tuoremaa
Kiruna XC
2:10:15.781400
+15:06.90500
69.8p
18
H 21
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
2:11:38.789700
+16:29.98800
68.9p
19
H 21
Patrik Tuoremaa
Kiruna XC
2:12:12.793100
+17:03.102200
68.5p
20
H 21
Lennart Töyrä
Kiruna XC
2:12:32.795100
+17:23.104200
68.3p
21
H 21
Per Anders Breistrand
Luleguttene
2:12:37.795600
+17:28.104700
68.2p
22
H 21
Mattias Nilsson
Lulekamraterna
2:13:10.798900
+18:01.108000
67.9p
23
H 21
Espen Trældal
Bodens SK
2:13:55.803400
+18:46.112500
67.4p
24
H 21
Simon Sundberg
Axa SC
2:14:13.805200
+19:04.114300
67.2p
25
H 21
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:14:16.805500
+19:07.114600
67.2p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:15:00
26
H 21
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:15:45.814400
+20:36.123500
66.2p
27
H 21
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:15:51.815000
+20:42.124100
66.2p
28
H 21
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:15:56.815500
+20:47.124600
66.1p
29
H 21
Adam Burström
SK Järven
2:17:22.824100
+22:13.133200
65.3p
30
H 21
Joel Medelid
Pajala IF
2:17:34.825300
+22:25.134400
65.1p
31
H 21
Erik Skott
Aapua IF
2:17:35.825400
+22:26.134500
65.1p
32
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:17:42.826100
+22:33.135200
65.1p
33
H 21
Ingemar Eriksson
Bergens IF SK
2:18:48.832700
+23:39.141800
64.4p
34
H 21
Björn Waara
No Club
2:18:53.833200
+23:44.142300
64.4p
35
D 21
Elin Vedin
Sundsvalls OK
2:19:28.836700
+24:19.145800
64.0p
36
H 21
Petter Särkijärvi
Pajala IF
2:19:29.836800
+24:20.145900
64.0p
37
H 21
Mats Andersson
No Club
2:19:32.837100
+24:23.146200
64.0p
38
H 21
Seppo Koivisto
Lohko
2:20:06.840500
+24:57.149600
63.7p
39
H 21
DaviDFalk
Jukkasjärvi IF
2:20:12.841100
+25:03.150200
63.6p
40
D 21
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:20:34.843300
+25:25.152400
63.4p
41
H 21
Johan Lahti
Lulekamraterna
2:20:35.843400
+25:26.152500
63.4p
42
H 21
Oskar Lind
Luleå Kajakklubb
2:22:00.851900
+26:51.161000
62.6p
43
H 21
Anders Tuoremaa
Kiruna XC
2:23:43.862200
+28:34.171300
61.7p
44
H 21
Petter Jönsson
Järla IF SK
2:24:12.865100
+29:03.174200
61.4p
45
H 21
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:24:22.866100
+29:13.175200
61.3p
46
H 21
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:24:25.866400
+29:16.175500
61.3p
47
D 21
Sofie Ekberg
Gellivare Skidallians IK
2:24:57.869600
+29:48.178700
61.0p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:25:00
48
H 21
Magnus Pettersson
Strömnäs GIF
2:25:26.872500
+30:17.181600
60.8p
49
H 21
Petter Wikström
OK Vargen
2:25:38.873700
+30:29.182800
60.7p
50
H 21
Pauli Rantala
Kukkola IF
2:26:23.878200
+31:14.187300
60.3p
51
H 21
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:26:43.880200
+31:34.189300
60.1p
52
H 21
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:26:51.881000
+31:42.190100
60.1p
52
H 21
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:26:51.881000
+31:42.190100
60.1p
54
H 21
Thomas Mikko
Jukkasjärvi IF
2:26:53.881200
+31:44.190300
60.0p
55
H 21
Jim Niemi
Sunderby SK
2:27:02.882100
+31:53.191200
60.0p
56
H 21
Göte Enback
Nilivaara IS
2:27:17.883600
+32:08.192700
59.8p
57
H 21
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:28:12.889100
+33:03.198200
59.4p
58
H 21
Jonas Johansson
Luleå Kajakklubb
2:28:13.889200
+33:04.198300
59.4p
59
H 21
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå Kraft
2:29:09.894800
+34:00.203900
58.9p
60
H 21
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:29:25.896400
+34:16.205500
58.8p
61
D 21
Fanny Pekkari
IFK Tärendö
2:29:34.897300
+34:25.206400
58.7p
62
H 21
Jari Vanhapiha
North Adventure
2:29:37.897600
+34:28.206700
58.7p
63
H 21
Olof Ekberg
Gellivare Skidallians IK
2:29:44.898300
+34:35.207400
58.6p
64
H 21
Tore Orädd
Vidsels IK
2:29:56.899500
+34:47.208600
58.5p
65
H 21
Jonas Nyström
Skellefteå SK
2:30:26.902500
+35:17.211600
58.3p
66
H 21
Lukas Skott
Aapua IF
2:30:33.903200
+35:24.212300
58.2p
67
H 21
Magnus Nygren
Skellefteå SK
2:30:47.904600
+35:38.213700
58.1p
68
D 21
Åse Nordlund
Strömnäs GIF
2:31:05.906400
+35:56.215500
58.0p
69
H 21
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:31:27.908600
+36:18.217700
57.8p
70
H 21
Daniel Berggren
Jävre IF
2:31:29.908800
+36:20.217900
57.8p
71
H 21
Nils Ola Sikku
Kiruna XC
2:32:31.915000
+37:22.224100
57.3p
72
H 21
Ragnar Steinsen
Luleguttene
2:32:35.915400
+37:26.224500
57.3p
73
H 21
Tommy Krekula
Jukkasjärvi IF
2:32:55.917400
+37:46.226500
57.1p
74
H 21
Markus Gunillasson
Jukkasjärvi IF
2:33:25.920400
+38:16.229500
56.9p
75
H 21
Thomas Johansson
Sävast Ski Team IF
2:33:38.921700
+38:29.230800
56.8p
76
H 21
Conny Karlsson
Luleå Gjutarens IF
2:33:39.921800
+38:30.230900
56.8p
77
D 21
Frida Lind Oja
Jukkasjärvi IF
2:33:40.921900
+38:31.231000
56.8p
78
H 21
Niklas Collin
Selja-Långlets IK
2:33:44.922300
+38:35.231400
56.8p
79
H 21
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:33:55.923400
+38:46.232500
56.7p
80
H 21
Einar Knudsen
Kalix SK
2:34:42.928100
+39:33.237200
56.3p
81
H 21
Gabriel Emanuelsson
Ersnäs IF
2:34:45.928400
+39:36.237500
56.3p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:35:00
82
H 21
Nils Forsell
Skellefteå SK
2:35:26.932500
+40:17.241600
56.0p
83
H 21
Mikael Nilsson
Vattenfalls IF
2:36:57.941600
+41:48.250700
55.4p
84
H 21
Patrik Strandberg
Luleguttene
2:38:13.949200
+43:04.258300
54.8p
85
H 21
Henrik Fröjd
Rehns BK
2:39:07.954600
+43:58.263700
54.4p
86
H 21
Risto Ponkala
Torneå
2:39:38.957700
+44:29.266800
54.2p
87
H 21
Joel Pettersson
Lulekamraterna
2:39:59.959800
+44:50.268900
54.1p
88
H 21
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF
2:41:10.966900
+46:01.276000
53.6p
89
H 21
Lennart Fredriksson
Strömnäs GIF
2:41:33.969200
+46:24.278300
53.5p
90
H 21
Nils Thuuri
Jukkasjärvi IF
2:41:38.969700
+46:29.278800
53.4p
91
H 21
Håkan Abrahamsson
Malmbergets Aif
2:41:55.971400
+46:46.280500
53.3p
92
H 21
Robert Oskarsen
Arjeplogs SK
2:42:08.972700
+46:59.281800
53.2p
93
H 21
TorDKarlsson
Överkalix IF
2:44:24.986300
+49:15.295400
52.3p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:45:00
94
H 21
Nils Henrik Allas
IFK Kiruna
2:45:49.994800
+50:40.303900
51.8p
95
H 21
Niklas Persson
OK Vargen
2:45:54.995300
+50:45.304400
51.8p
96
H 21
Kenrick Pettersson
Vidsels IK
2:46:42.1000100
+51:33.309200
51.5p
97
H 21
Andreas Tano
Ohtanajärvi IK
2:46:55.1001400
+51:46.310500
51.4p
98
H 21
Andreas Engvall
Bodens SK
2:47:16.1003500
+52:07.312600
51.3p
99
D 21
Maarit Åström
Ago Health
2:47:17.1003600
+52:08.312700
51.3p
100
H 21
Kjell Vikström
OK Vargen
2:47:34.1005300
+52:25.314400
51.1p
101
H 21
Simon Kättström
Luleå
2:47:39.1005800
+52:30.314900
51.1p
102
H 21
Leif Edvall
Luleguttene
2:47:40.1005900
+52:31.315000
51.1p
103
H 21
Matts Engvall
Bodens SK
2:47:49.1006800
+52:40.315900
51.1p
104
H 21
Anders Johansson
Rutviks SK
2:48:24.1010300
+53:15.319400
50.8p
105
H 21
Magnus Emmot
Esrange IF
2:48:39.1011800
+53:30.320900
50.8p
106
D 21
Mia Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
2:49:08.1014700
+53:59.323800
50.6p
107
H 21
Lars Oscarsson
Hortlax SK
2:49:29.1016800
+54:20.325900
50.5p
108
H 21
Mikael Nilsson
Kalix SK
2:50:17.1021600
+55:08.330700
50.2p
109
H 21
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
2:50:49.1024800
+55:40.333900
50.0p
110
H 21
Andreas Ehlis
Axa SC
2:51:18.1027700
+56:09.336800
49.8p
111
H 21
Ronny Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:51:19.1027800
+56:10.336900
49.8p
112
H 21
Mikael Lindvall
Antnäs BK
2:51:21.1028000
+56:12.337100
49.8p
113
D 21
Christina Wasara
Luleå
2:51:35.1029400
+56:26.338500
49.7p
114
H 21
Oskar Eriksson
Bergnäsets AIK
2:51:54.1031300
+56:45.340400
49.6p
115
H 21
Olle Edström
Studentidrott
2:53:43.1042200
+58:34.351300
49.0p
116
H 21
Stefan Lanti
IFK Kiruna
2:54:53.1049200
+59:44.358300
48.6p
117
H 21
John Krispinsson
Bodens SK
2:55:17.1051600
+1:00:08.360700
48.5p
118
H 21
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:56:10.1056900
+1:01:01.366000
48.2p
119
H 21
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:57:43.1066200
+1:02:34.375300
47.7p
120
H 21
Mats Williamson
Luleå
2:57:52.1067100
+1:02:43.376200
47.6p
121
H 21
Petter Olofsson
Kalix SK
2:58:03.1068200
+1:02:54.377300
47.6p
122
H 21
RickarDTill
Sveaskogs IF
2:58:11.1069000
+1:03:02.378100
47.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:00:00
123
D 21
Kristina Berggren
Jukkasjärvi IF
3:00:15.1081400
+1:05:06.390500
46.9p
124
H 21
Stefan Hansson
Gellivare Skidallians IK
3:01:19.1087800
+1:06:10.396900
46.6p
125
H 21
Torgny Olofsson
Gammelgården IL
3:02:54.1097300
+1:07:45.406400
46.1p
126
H 21
Anders Johansson
Sunderby SK
3:03:09.1098800
+1:08:00.407900
46.0p
127
H 21
Jacob Johansson
Axa SC
3:03:14.1099300
+1:08:05.408400
46.0p
128
H 21
Bosse Häll
Arjeplogs SK
3:03:43.1102200
+1:08:34.411300
45.8p
129
H 21
Lars Berg
Strömnäs GIF
3:04:13.1105200
+1:09:04.414300
45.7p
130
H 21
Toyne Ringwald
Luleguttene
3:04:44.1108300
+1:09:35.417400
45.6p
131
D 21
Irene Palo
Luleå
3:05:34.1113300
+1:10:25.422400
45.3p
132
H 21
Alexander Kjellgren
Ersnäs IF
3:05:40.1113900
+1:10:31.423000
45.3p
133
D 21
Alicia Alkert
FM A9
3:06:44.1120300
+1:11:35.429400
45.0p
134
H 21
Henrik Åkerlund
Ockelbo SK
3:08:34.1131300
+1:13:25.440400
44.5p
135
H 21
Martin Tano
Ohtanajärvi IK
3:09:03.1134200
+1:13:54.443300
44.3p
136
D 21
Nina Olovsson
Sikfors SK
3:09:13.1135200
+1:14:04.444300
44.3p
137
H 21
Emil Sandberg
Haparanda SKT
3:11:23.1148200
+1:16:14.457300
43.7p
138
H 21
Jesper Sjöholm
Haparanda SKT
3:11:24.1148300
+1:16:15.457400
43.7p
139
H 21
Johan Nyström
Studentidrott
3:13:05.1158400
+1:17:56.467500
43.2p
140
D 21
Sara Ström
Antnäs BK
3:13:23.1160200
+1:18:14.469300
43.2p
141
H 21
Roger Berggren
Mätcentrum
3:13:52.1163100
+1:18:43.472200
43.0p
142
H 21
Johan Gyllefjord
Luleguttene
3:14:03.1164200
+1:18:54.473300
43.0p
143
H 21
Anders Riström
Råneå SK
3:14:28.1166700
+1:19:19.475800
42.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:15:00
144
H 21
Magnus Jatko
Ohtanajärvi IK
3:15:07.1170600
+1:19:58.479700
42.7p
145
H 21
Kenneth Söderlund
Axa SC
3:15:21.1172000
+1:20:12.481100
42.7p
146
H 21
Lars Clausén
Smedsbyns IF
3:17:14.1183300
+1:22:05.492400
42.2p
147
D 21
Linda Jonsson
Jarka IF
3:19:20.1195900
+1:24:11.505000
41.7p
148
H 21
Göran Berglund
Mefos IK
3:22:02.1212100
+1:26:53.521200
41.0p
149
H 21
Oskar Snäll
Jukkasjärvi IF
3:22:21.1214000
+1:27:12.523100
41.0p
150
H 21
Simon Lindström Eliasson
Vattenfalls IF
3:25:11.1231000
+1:30:02.540100
40.3p
151
H 21
Dick Olovsson
Sikfors SK
3:29:21.1256000
+1:34:12.565100
39.4p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:30:00
152
H 21
Anders Hannu
Ohtanajärvi IK
3:30:47.1264600
+1:35:38.573700
39.1p
153
H 21
Roger Höglin
Luleå
3:34:34.1287300
+1:39:25.596400
38.3p
154
H 21
Herbert Sundell
Kalix SK
3:35:21.1292000
+1:40:12.601100
38.1p
155
D 21
Linda Harju
Luleå
3:39:57.1319600
+1:44:48.628700
37.2p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:45:00
156
H 21
Johan Andersson
NJA Personalstiftelse
3:56:01.1416000
+2:00:52.725100
34.3p
157
H 21
Robin Fröhler
Haparanda SKT
3:59:21.1436000
+2:04:12.745100
33.8p
158
D 21
Elin Rutqvist
Lkab FF
4:22:42.1576100
+2:27:33.885200
30.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
25km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
1:21:27.488600
73.5p
2
D 21
Emma Bergström
Kalix SK
1:23:03.498200
+1:36.9500
72.1p
3
H 21
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
1:24:44.508300
+3:17.19600
70.7p
4
H 21
Stephan Schnabel
Studentidrott
1:29:26.536500
+7:59.47800
66.9p
5
D 21
Catrin Ingvarsson
Jukkasjärvi IF
1:31:32.549100
+10:05.60400
65.4p
6
D 21
Emma Johansson
Målilla Mörlunda SK
1:35:25.572400
+13:58.83700
62.8p
7
D 21
Jenny Björnfot
Sunderby SK
1:38:01.588000
+16:34.99300
61.1p
8
H 21
Simon Waara
Kompelusvaara IF
1:40:28.602700
+19:01.114000
59.6p
9
D 21
Minna Kuokkanen
Luleå Gjutarens IF
1:40:35.603400
+19:08.114700
59.5p
10
H 21
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
1:46:48.640700
+25:21.152000
56.1p
11
D 21
Maria Bergström
OK Vargen
2:01:24.728300
+39:57.239600
49.3p
12
D 21
Anna Lindgren
Råneå SK
2:33:51.923000
+1:12:24.434300
38.9p
13
D 21
Malin Löpare
Ssk
2:35:28.932700
+1:14:01.444000
38.5p
14
D 21
Linnea Sundin
No Club
2:36:12.937100
+1:14:45.448400
38.3p
8km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jan Olof Andersson
Morjärvs SK
32:00.191900
60.6p
2
D 21
Carina Nutti Sikku
IFK Kiruna
35:54.215300
+3:54.23300
54.1p
2
H 21
Isak Mikael Sikku
IFK Kiruna
35:54.215300
+3:54.23300
54.1p
4
H 21
Benjamin Sorsa
Överkalix IF
36:36.219500
+4:36.27500
53.0p
5
H 21
Tony Sorsa
Överkalix IF
36:38.219700
+4:38.27700
53.0p
6
D 21
Marianne Olovsson
Bodens SK
41:37.249600
+9:37.57600
46.6p
7
D 21
Petronella Rutström
Luleå
41:49.250800
+9:49.58800
46.4p
8
D 21
Angela Hallman
Råneå SK
44:12.265100
+12:12.73100
43.9p
9
D 21
Therese Lundgren
Sävast Ski Team IF
44:19.265800
+12:19.73800
43.8p
10
H 21
Niklas Spångberg
Bodens SK
44:41.268000
+12:41.76000
43.4p
11
H 21
Anton Ökvist
Ersnäs IF
54:57.329600
+22:57.137600
35.3p
12
D 21
Maria Ökvist
Ersnäs IF
55:00.329900
+23:00.137900
35.3p
13
H 21
Jan Ek
Råneå SK
1:12:31.435000
+40:31.243000
26.8p
2km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Oskar Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
17:38.105700
53.6p
2
H 21
Martin Lundström
Bodens SK
18:15.109400
+37.3600
51.8p
3
H 21
Felix Selberg
Bodens SK
19:23.116200
+1:45.10400
48.8p
4
D 21
Julia Rönnbäck
Råneå SK
22:25.134400
+4:47.28600
42.2p
5
D 21
Julia Fridesjö
Sunderby SK
24:18.145700
+6:40.39900
38.9p
6
D 21
Emilia Nilsson
Råneå SK
26:06.156500
+8:28.50700
36.2p
7
D 21
Elin Nordmark
Råneå SK
26:11.157000
+8:33.51200
36.1p