Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2014-03-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor
1
H 21
Johan Sandberg
Täfteå IK
2:01:14.727300
81.0p
2
H 21
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
2:01:21.728000
+7.600
80.9p
3
H 21
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:01:34.729300
+20.1900
80.7p
4
H 21
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:02:19.733800
+1:05.6400
80.1p
5
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
2:03:05.738400
+1:51.11000
79.6p
6
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:06:17.757600
+5:03.30200
77.3p
7
H 21
Calle Sjöstrand
Sollefteå SK
2:08:18.769700
+7:04.42300
75.9p
8
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:09:44.778300
+8:30.50900
75.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:12:00
9
H 21
Pierre Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
2:13:33.801200
+12:19.73800
72.6p
10
H 21
Mathias Defrancesco
Team Hartman a.s.d. white foix
2:13:34.801300
+12:20.73900
72.6p
11
H 21
Jörgen Gustafsson
Skellefteå SK
2:14:21.806000
+13:07.78600
72.1p
12
H 21
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:14:43.808200
+13:29.80800
71.9p
13
H 21
André Johansson
Ammarnäs IF
2:14:57.809600
+13:43.82200
71.7p
14
H 21
Thomas Wallin
Team Esplanad
2:17:54.827300
+16:40.99900
70.0p
15
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:19:12.835100
+17:58.107700
69.3p
16
H 21
Torbjörn Andersson
Strömnäs GIF
2:20:52.845100
+19:38.117700
68.4p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:22:00
17
H 21
Adam Burström
SK Järven
2:23:38.861700
+22:24.134300
66.9p
18
H 21
Johan Svensk
Team Esplanad
2:23:58.863700
+22:44.136300
66.8p
19
H 21
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
2:26:19.877800
+25:05.150400
65.6p
20
H 21
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:27:02.882100
+25:48.154700
65.2p
21
H 21
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
2:27:22.884100
+26:08.156700
65.0p
22
H 21
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:27:28.884700
+26:14.157300
65.0p
23
H 21
Gert Lind
Team Esplanad
2:29:24.896300
+28:10.168900
64.1p
24
H 21
Patrik Rådström
Volvo FK
2:31:45.910400
+30:31.183000
63.0p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:32:00
25
D 21
Julia Nyström
Nordingrå SK
2:33:37.921600
+32:23.194200
62.1p
26
H 21
Ola Backman
Skellefteå SK
2:33:39.921800
+32:25.194400
62.1p
27
H 21
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:36:50.940900
+35:36.213500
60.7p
28
H 21
Henrik Åström
SK Skinnsberg
2:38:54.953300
+37:40.225900
59.9p
29
D 21
Susanne Pettersson
Skellefteå SK
2:39:09.954800
+37:55.227400
59.8p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:42:00
30
H 21 Motion
Dag Stridh
Umeå
2:44:28.986700
+43:14.259300
57.6p
31
H 21
David Lundqvist
Arjeplog
2:44:58.989700
+43:44.262300
57.4p
32
H 21
Mikael Olsson
Sävar IK
2:45:25.992400
+44:11.265000
57.3p
33
H 21 Motion
Mattias Arvidsson
Ammarnäs IF
2:45:56.995500
+44:42.268100
57.1p
34
H 21
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
2:48:54.1013300
+47:40.285900
56.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:52:00
35
H 21 Motion
Jörgen Norén
Malå IF
2:52:23.1034200
+51:09.306800
54.7p
36
H 21
Nils Erixon
No Club
2:53:11.1039000
+51:57.311600
54.5p
37
H 21
Pär Lindberg
No Club
2:53:47.1042600
+52:33.315200
54.3p
38
H 21
Mikael Lundqvist
SK Järven
2:53:49.1042800
+52:35.315400
54.3p
39
H 21
Mats Zingmark
Team Esplanad
2:55:21.1052000
+54:07.324600
53.7p
40
H 21 Motion
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:55:36.1053500
+54:22.326100
53.7p
41
H 21 Motion
Johan Söderberg
Skellefteå SK
2:57:50.1066900
+56:36.339500
52.9p
42
H 21
Björn Erik Lilja
IK Studenterna
3:00:04.1080300
+58:50.352900
52.2p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:02:00
43
H 21
Greger Berglund
Norsjö SK
3:03:15.1099400
+1:02:01.372000
51.2p
44
H 21
Mikael Persson
SK Järven
3:08:12.1129100
+1:06:58.401700
49.8p
45
H 21
Anders Ringsell
Axa SC
3:14:11.1165000
+1:12:57.437600
48.1p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:17:00
46
H 21 Motion
Rolf Ström
Västberga PF
3:19:20.1195900
+1:18:06.468500
46.8p
47
H 21
Robert Nilson
Glommersträsk Lappträsk IF
3:21:28.1208700
+1:20:14.481300
46.2p
48
H 21
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
3:26:17.1237600
+1:25:03.510200
45.1p
49
D 21
Cecilia Henning
Röbäcks SK
3:31:30.1268900
+1:30:16.541500
43.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:32:00
50
H 21
Bo Lundmark
Glommersträsk Lappträsk IF
3:43:53.1343200
+1:42:39.615800
41.3p
51
H 21
Mats Holmqvist
No Club
3:44:00.1343900
+1:42:46.616500
41.3p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:47:00
52
H 21
Simon Gripner
No Club
3:55:59.1415800
+1:54:45.688400
39.0p
53
H 21
Håkan Holmgren
Bolidens SK
23:59:58.8639700
-
Logga in för att slippa de här annonserna
14km
Längdskidor
1
H 21 Motion
Tim Pettersson
Norsjö SK
56:20.337900
61.9p
2
H 21 Motion
Ruben Andersson
Strömnäs GIF
59:13.355200
+2:53.17200
58.9p
3
H 21 Motion
David Öberg
Hemmingsmarks IF
59:22.356100
+3:02.18100
58.7p
4
H 21 Motion
Mikael Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:14:01.444000
+17:41.106000
47.1p
5
D 21 Motion
Berit Lundgren
Hortlax SK
1:14:45.448400
+18:25.110400
46.6p
6
H 21 Motion
Ivan Åhman
Missenträsk
1:20:16.481500
+23:56.143500
43.4p
7
H 21 Motion
Urban Pettersson
Norsjö SK
1:20:59.485800
+24:39.147800
43.0p
8
H 21 Motion
Vilgot Stenman
SK Järven
1:23:05.498400
+26:45.160400
41.9p
9
H 21 Motion
Lars Peder Stenman
SK Järven
1:23:33.501200
+27:13.163200
41.7p
10
H 21 Motion
Harry Karlsson
Granbergsträsk
1:24:09.504800
+27:49.166800
41.4p
11
H 21 Motion
Noel Stenman
SK Järven
1:29:02.534100
+32:42.196100
39.1p
11
H 21 Motion
Örjan Stenman
SK Järven
1:29:02.534100
+32:42.196100
39.1p
13
H 21 Motion
Tord Eriksson
Brännland
1:34:35.567400
+38:15.229400
36.8p
14
H 21 Motion
Erik Markström
Skellefteå SK
1:36:01.576000
+39:41.238000
36.3p
15
D 21 Motion
Margit Ruissen
Nederländerna
1:42:14.613300
+45:54.275300
34.1p
16
H 21 Motion
Maarten Van es
Nederländerna
1:42:38.615700
+46:18.277700
34.0p
17
D 21 Motion
Catharina Norberg
No Club
1:46:07.636600
+49:47.298600
32.8p
18
D 21 Motion
Kristina Markström
Skellefteå SK
1:46:22.638100
+50:02.300100
32.8p
19
D 21 Motion
Astrid Ruissen
Glommersträsk Lappträsk IF
1:53:45.682400
+57:25.344400
30.6p
20
D 21 Motion
Gunny Bertilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:54:55.689400
+58:35.351400
30.3p