Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Dundret Runt Classic
2014-04-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
47km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
2:20:13.841200
87.7p
2
H 21
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
2:21:54.851300
+1:41.10000
86.4p
3
H 21
Niklas Niska
Bodens SK
2:22:32.855100
+2:19.13800
86.0p
4
H 21
Johan Häggström
Kalix SK
2:24:55.869400
+4:42.28100
84.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:25:00
5
H 21
Tarjei Solli
Grøa IL
2:26:50.880900
+6:37.39600
82.9p
6
H 21
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
2:30:58.905700
+10:45.64400
80.1p
7
H 21
Jonny Nilimaa
Bodens SK
2:31:11.907000
+10:58.65700
79.9p
8
H 21
Zackarias Toresson
OK Nackhe
2:33:01.918000
+12:48.76700
78.8p
9
H 21
Elias Andersson
Sunderby SK
2:33:04.918300
+12:51.77000
78.7p
10
H 21
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
2:33:21.920000
+13:08.78700
78.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:35:00
11
H 21
Lars Touremaa
Kiruna XC
2:35:38.933700
+15:25.92400
77.2p
12
H 21
Anders Tuoremaa
Kiruna XC
2:35:42.934100
+15:29.92800
77.1p
13
H 21
Olov Pettersson
Gellivare Skidallians IK
2:35:44.934300
+15:31.93000
77.1p
14
D 21
Nina Lintzén
Årsunda IF
2:37:14.943300
+17:01.102000
76.2p
15
H 21
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
2:38:20.949900
+18:07.108600
75.6p
16
D 21
Emma Ribom
Kalix SK
2:38:37.951600
+18:24.110300
75.4p
16
H 21
Per Bergeå AF Geijerstam
IK Rex
2:38:37.951600
+18:24.110300
75.4p
18
H 21
Robert Åström
Hägglunds Ski Team SK
2:40:16.961500
+20:03.120200
74.5p
19
H 21
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
2:40:27.962600
+20:14.121300
74.4p
20
H 45
Jan-olov Nilsson
Kiruna
2:41:04.966300
+20:51.125000
74.0p
21
D 21
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
2:41:31.969000
+21:18.127700
73.8p
22
H 21
Johan Lintzén
Sävast Ski Team IF
2:42:08.972700
+21:55.131400
73.4p
23
H 21
Julius Källgård
OK Nackhe
2:42:12.973100
+21:59.131800
73.4p
24
H 21
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
2:42:55.977400
+22:42.136100
73.0p
25
H 21
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
2:43:02.978100
+22:49.136800
72.9p
26
H 45
Peter Johansson
Gällivare Endurance
2:43:03.978200
+22:50.136900
72.9p
26
H 45
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:43:03.978200
+22:50.136900
72.9p
28
D 21
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
2:44:33.987200
+24:20.145900
72.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:45:00
29
H 21
Peter Uusitalo
Pajala IF
2:45:33.993200
+25:20.151900
71.6p
30
H 21
Rikard Grip
Vålådalen SK
2:46:05.996400
+25:52.155100
71.3p
31
H 21
Hans Turtola
Kiruna XC
2:47:27.1004600
+27:14.163300
70.6p
32
D 21
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
2:48:13.1009200
+28:00.167900
70.2p
33
H 21
John Thomas Påve
Jukkasjärvi IF
2:48:30.1010900
+28:17.169600
70.1p
34
H 21
Erik Skott
Aapua IF
2:49:21.1016000
+29:08.174700
69.7p
35
H 21
Jan Erik Länta
Jokkmokks SK
2:49:34.1017300
+29:21.176000
69.6p
36
D 21
Carolin Andersson
Gellivare Skidallians IK
2:50:01.1020000
+29:48.178700
69.3p
37
H 21
André Mattei
Sävast Ski Team IF
2:50:16.1021500
+30:03.180200
69.2p
38
H 21
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
2:50:44.1024300
+30:31.183000
69.0p
39
H 45
John Arvidsson
Hägglunds IOFK
2:50:50.1024900
+30:37.183600
69.0p
40
H 45
Thomas Mikko
Jukkasjärvi IF
2:51:37.1029600
+31:24.188300
68.6p
41
H 21
Daniel Larsson
Lkab FF
2:51:46.1030500
+31:33.189200
68.5p
42
H 45
Stefan Larsson
Gällivare Endurance
2:52:52.1037100
+32:39.195800
68.0p
43
D 21
Jenny Hansson
Åre SLK
2:53:08.1038700
+32:55.197400
67.9p
44
H 21
Espen Trældal
Bodens SK
2:53:09.1038800
+32:56.197500
67.9p
45
H 45
Johan Nilimaa
Alimak IF
2:53:36.1041500
+33:23.200200
67.6p
46
H 45
Thomas Johansson
Föreningen IKJ Haninge
2:54:43.1048200
+34:30.206900
67.1p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:55:00
47
D 21
Helena Lundkvist
Kalix SK
2:55:44.1054300
+35:31.213000
66.7p
47
D 21
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
2:55:44.1054300
+35:31.213000
66.7p
49
H 45
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:55:47.1054600
+35:34.213300
66.6p
50
D 21
Johanna Engström
Kalix SK
2:55:55.1055400
+35:42.214100
66.6p
51
D 21
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
2:56:33.1059200
+36:20.217900
66.3p
52
H 45
Sven-Erik Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:56:34.1059300
+36:21.218000
66.3p
53
H 21
Daniel Granlund
Långvikens OK
2:57:31.1065000
+37:18.223700
65.9p
54
H 45
Jan Ryrland
Kiruna
2:58:02.1068100
+37:49.226800
65.6p
55
D 21
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
2:58:03.1068200
+37:50.226900
65.6p
56
H 21
Lukas Skott
Aapua IF
2:58:11.1069000
+37:58.227700
65.6p
57
H 45
Nils-Arvid Olofsson
Eslövs FK
2:58:18.1069700
+38:05.228400
65.5p
58
H 21
Torgeir Haugen
Fysioterapeut1.no
2:58:31.1071000
+38:18.229700
65.4p
59
H 21
Mats Tiensuu
Hemmingsmarks IF
2:59:36.1077500
+39:23.236200
65.0p
60
H 21
Johan Karlsson
Äspereds IF
2:59:49.1078800
+39:36.237500
64.9p
60
H 45
Leif Hedman
SK Järven
2:59:49.1078800
+39:36.237500
64.9p
62
D 21
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
3:01:27.1088600
+41:14.247300
64.2p
63
H 21
Simon Nordlund
Jokkmokks SK
3:02:15.1093400
+42:02.252100
63.9p
64
D 21
Sofie Ekberg
Dundret
3:02:20.1093900
+42:07.252600
63.8p
65
H 21
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
3:02:25.1094400
+42:12.253100
63.8p
66
D 21
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
3:02:34.1095300
+42:21.254000
63.7p
67
H 45
Bror Olofsson
Järnvägarnas SK
3:03:22.1100100
+43:09.258800
63.4p
68
H 45
Mikael Nilsson
No Club
3:03:32.1101100
+43:19.259800
63.3p
69
H 21
Nils Ola Sikku
Kiruna XC
3:03:35.1101400
+43:22.260100
63.3p
70
H 21
Joel Pettersson
Lulekamraterna
3:03:55.1103400
+43:42.262100
63.2p
71
H 21
Per Erik Eriksson
Enhörna IF
3:04:01.1104000
+43:48.262700
63.1p
72
H 45
Kalevi Kokkonen
Övertorneå IF
3:04:11.1105000
+43:58.263700
63.1p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 3:05:00
73
H 45
Leo Lansbergen
No Club
3:05:54.1115300
+45:41.274000
62.4p
74
H 21
David Andersson-junkka
IFK Kiruna
3:05:57.1115600
+45:44.274300
62.4p
75
H 21
Stefan Hertil
Bergens IF SK
3:06:00.1115900
+45:47.274600
62.3p
76
H 45
Håkan Harila
Postens IF
3:06:04.1116300
+45:51.275000
62.3p
77
H 21
Marcus Granlund
Skellefteå SK
3:06:37.1119600
+46:24.278300
62.1p
78
H 45
Håkan Abrahamsson
Maif
3:07:23.1124200
+47:10.282900
61.8p
79
D 21
Andrea Wickbom
Sävast Ski Team IF
3:07:33.1125200
+47:20.283900
61.7p
80
H 45
Olof Ekberg
Gellivare Skidallians IK
3:08:01.1128000
+47:48.286700
61.6p
81
H 21
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
3:08:05.1128400
+47:52.287100
61.5p
82
H 21
Kristian Poromaa
Pikkupalo X-c
3:08:09.1128800
+47:56.287500
61.5p
83
H 45
Jon Håkansson
Jokkmokks SK
3:08:51.1133000
+48:38.291700
61.2p
84
D 21
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
3:09:35.1137400
+49:22.296100
61.0p
85
H 45
Jan Boman
Luleå Atletklubb
3:11:11.1147000
+50:58.305700
60.4p
86
H 21
Andreas Engvall
Bodens SK
3:12:06.1152500
+51:53.311200
60.0p
87
H 21
Johan Cylvén
Räddningstjänsten Boden
3:12:32.1155100
+52:19.313800
59.9p
88
H 21
Erik Thorsell
No Club
3:12:34.1155300
+52:21.314000
59.9p
89
D 21
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
3:12:35.1155400
+52:22.314100
59.8p
90
H 21
Joakim Suhr
Gällivare Endurance
3:12:40.1155900
+52:27.314600
59.8p
91
H 45
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
3:13:01.1158000
+52:48.316700
59.7p
92
H 21
Björn Morberg
Gällivare SK
3:13:24.1160300
+53:11.319000
59.5p
93
H 21
Johan Lahti
Lulekamraterna
3:14:49.1168800
+54:36.327500
59.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:15:00
94
H 45
Thorbjörn Olofsson
Linköpings SK
3:15:23.1172200
+55:10.330900
58.8p
95
H 21
Patrik Nilsson
Gällivare Endurance
3:15:31.1173000
+55:18.331700
58.8p
96
H 45
Eilert Fors
Bergens IF SK
3:15:46.1174500
+55:33.333200
58.7p
97
H 21
Henrik Kenttä
Seb IF
3:16:01.1176000
+55:48.334700
58.6p
98
H 21
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
3:16:46.1180500
+56:33.339200
58.4p
99
H 45
Tommy Niva
Dundret
3:17:06.1182500
+56:53.341200
58.2p
100
H 21
Magnus Berglund
Bodens SK
3:18:11.1189000
+57:58.347700
57.9p
101
D 21
Emilia Eliasson
Gellivare Skidallians IK
3:18:14.1189300
+58:01.348000
57.9p
102
H 45
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF
3:19:28.1196700
+59:15.355400
57.4p
103
H 21
Patrik Lindmark
Koskullskulle
3:20:24.1202300
+1:00:11.361000
57.1p
104
H 45
Kenneth Nilsson
Lkab FF
3:20:26.1202500
+1:00:13.361200
57.1p
105
H 21
Mattias Rönnqvist
Maif
3:21:13.1207200
+1:01:00.365900
56.9p
106
D 45
Elen Kitok
Gällivare Kommun
3:21:21.1208000
+1:01:08.366700
56.8p
107
H 45
Benght Unga
Jukkasjärvi IF
3:21:29.1208800
+1:01:16.367500
56.8p
108
H 21
Erik Kirikmäe
No Club
3:21:40.1209900
+1:01:27.368600
56.7p
109
H 45
Jan Fjordell
Kiruna Kommuns FF
3:21:44.1210300
+1:01:31.369000
56.7p
110
H 21
Leif Länta
Jokkmokks SK
3:22:01.1212000
+1:01:48.370700
56.6p
111
H 21
Niklas Persson
Part AB
3:22:25.1214400
+1:02:12.373100
56.5p
112
H 21
Rickard Nordlund
Jokkmokks SK
3:22:37.1215600
+1:02:24.374300
56.4p
113
H 45
Tord Karlsson
Överkalix IF
3:23:46.1222500
+1:03:33.381200
56.0p
114
H 45
Lars Eriksson
Luleå Atletklubb
3:24:00.1223900
+1:03:47.382600
56.0p
115
H 21
Thomas Johansson
Sävast Ski Team IF
3:24:22.1226100
+1:04:09.384800
55.8p
116
H 45
Glenn Asplund
Axa SC
3:24:25.1226400
+1:04:12.385100
55.8p
117
H 45
Nils Henrik Allas
IFK Kiruna
3:24:27.1226600
+1:04:14.385300
55.8p
118
H 45
Matts Engvall
Bodens SK
3:24:36.1227500
+1:04:23.386200
55.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:25:00
119
H 21
Anthony Lawther
No Club
3:25:02.1230100
+1:04:49.388800
55.6p
120
D 45
Anneli Murto
OK Sarven
3:26:01.1236000
+1:05:48.394700
55.3p
121
H 45
Hans-ola Fors
OK Vargen
3:26:32.1239100
+1:06:19.397800
55.2p
122
H 21
Marko Luukinen
Jokkmokks SK
3:26:54.1241300
+1:06:41.400000
55.1p
123
H 21
Johan Gustafsson
Brandkårens IK
3:26:56.1241500
+1:06:43.400200
55.0p
124
H 21
Henrik Jakobsson
Gkff
3:27:36.1245500
+1:07:23.404200
54.8p
125
H 21
Joakim Ågärd
Gellivare Crippled Climbers
3:29:51.1259000
+1:09:38.417700
54.2p
126
H 21
Petri Räisänen
Axa SC
3:29:59.1259800
+1:09:46.418500
54.1p
127
H 21
Magnus Stålnacke
Svappavaara Aif
3:30:12.1261100
+1:09:59.419800
54.1p
128
H 45
Kent Henriksson
Lkab FF
3:30:18.1261700
+1:10:05.420400
54.0p
129
H 21
Jonas Larsson
Brandkårens IK
3:31:01.1266000
+1:10:48.424700
53.8p
130
H 21
Mats Reinhold
OK Landehof
3:31:17.1267600
+1:11:04.426300
53.7p
131
H 21
Filip Backe
Bergens IF SK
3:31:47.1270600
+1:11:34.429300
53.6p
132
H 21
Johan Franzén
No Club
3:33:51.1283000
+1:13:38.441700
53.0p
133
H 21
Jörgen Persson
Part AB
3:33:57.1283600
+1:13:44.442300
53.0p
134
H 45
Kurt Lindström
No Club
3:35:19.1291800
+1:15:06.450500
52.6p
135
D 21
Mia Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
3:35:52.1295100
+1:15:39.453800
52.4p
136
H 45
Stefan Salomonsson
Pikkupalo X-c
3:36:29.1298800
+1:16:16.457500
52.3p
136
H 45
Simen Romsdal
No Club
3:36:29.1298800
+1:16:16.457500
52.3p
138
D 45
Berit Jannok
Gällivare SK
3:36:32.1299100
+1:16:19.457800
52.2p
139
H 21
Esbjörn Berglund
Part AB
3:36:45.1300400
+1:16:32.459100
52.2p
140
D 45
Camilla Wallin
Älvsby IF SK
3:38:08.1308700
+1:17:55.467400
51.8p
141
H 21
Peter Hallin
Åkersberga SK
3:38:17.1309600
+1:18:04.468300
51.8p
142
D 45
Helena Länta
Jokkmokks SK
3:39:18.1315700
+1:19:05.474400
51.5p
143
H 45
Svante Zachrisson
Abisko Ioik
3:39:29.1316800
+1:19:16.475500
51.4p
144
H 45
Stefan Hansson
Gellivare Skidallians IK
3:39:40.1317900
+1:19:27.476600
51.4p
145
D 21
Hanna Floberg
Äspereds IF
3:39:47.1318600
+1:19:34.477300
51.4p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:40:00
146
H 45
Bengt Mella
Pajala IF
3:40:26.1322500
+1:20:13.481200
51.2p
147
H 45
Ulrik Abelson
Åtvidabergs IF
3:40:59.1325800
+1:20:46.484500
51.0p
148
H 45
Robert Sagulin
Boo IF
3:43:28.1340700
+1:23:15.499400
50.4p
149
H 21
David Hannler
Jokkmokks SK
3:45:24.1352300
+1:25:11.511000
49.9p
150
H 21
Johan Linder
Källbottens IK
3:47:24.1364300
+1:27:11.523000
49.4p
151
H 45
Stig Eriksson
Skellefteå SK
3:47:32.1365100
+1:27:19.523800
49.4p
152
H 21
Erik Lampa
Narken IF
3:47:39.1365800
+1:27:26.524500
49.3p
153
D 45
Jeanette Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:47:59.1367800
+1:27:46.526500
49.3p
154
H 45
Tor Arne Pedersen
No Club
3:48:40.1371900
+1:28:27.530600
49.1p
155
H 45
Rolf Burman
Skellefteå SK
3:49:35.1377400
+1:29:22.536100
48.9p
156
D 21
Petronella Rutström
Råneå SK
3:50:57.1385600
+1:30:44.544300
48.5p
157
H 45
Reima Vaattovaara
Luleå Gjutarens IF
3:51:57.1391600
+1:31:44.550300
48.3p
158
H 21
Jonas Juhlin
Ärna IF Uppsala Garnison
3:52:37.1395600
+1:32:24.554300
48.1p
159
H 21
Daniel Cedering
Överkalix IF
3:53:49.1402800
+1:33:36.561500
47.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:55:00
160
H 45
Leif Hedlund
Sorsele SK
3:56:19.1417800
+1:36:06.576500
47.3p
161
H 21
Patrik Lundberg
Strömnäs GIF
3:56:38.1419700
+1:36:25.578400
47.2p
162
H 21
Niklas Spångberg
Bodens SK
3:57:42.1426100
+1:37:29.584800
47.0p
163
D 45
Marina Dahl Bylund
Ramviks IF
3:57:59.1427800
+1:37:46.586500
46.9p
164
H 45
Peter Johansson
Överkalix IF
4:01:31.1449000
+1:41:18.607700
46.1p
165
D 21
Anna Ericsson
No Club
4:03:28.1460700
+1:43:15.619400
45.7p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:10:00
166
D 45
Anna Lindgren
Råneå SK
4:12:40.1515900
+1:52:27.674600
43.8p
167
H 45
Hans Heikki
Swedbank IF
4:13:15.1519400
+1:53:02.678100
43.7p
168
D 21
Marlena Eriksson
No Club
4:13:39.1521800
+1:53:26.680500
43.7p
169
D 21
Yvonne Kramer
Axa SC
4:15:27.1532600
+1:55:14.691300
43.3p
170
H 45
Brynolf Björnfot
Kalix SK
4:18:32.1551100
+1:58:19.709800
42.7p
171
D 21
Hannah Dean Stenberg
Axa SC
4:22:43.1576200
+2:02:30.734900
42.0p
172
H 21
Niklas Aurö
Maif
4:25:19.1591800
+2:05:06.750500
41.5p
173
H 45
Roger Berggren
Jukkasjärvi IF
4:30:26.1622500
+2:10:13.781200
40.6p
174
H 21
Robert Andersson
Bodens SK
4:35:44.1654300
+2:15:31.813000
39.8p
175
D 45
Eva Lotta Sundblad
Boo IF
4:36:57.1661600
+2:16:44.820300
39.6p
176
D 45
Yvonne Strömberg
IFK Kiruna
4:44:17.1705600
+2:24:04.864300
38.4p
177
H 21
Emil Larsson
Fordonssystem Liu
4:57:43.1786200
+2:37:30.944900
36.5p
178
D 21
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
-
178
H 21
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
23:59:58.8639700
-
180
D 21
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
180
D 21
Sieglinde Kundisch
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
-
180
D 21
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
180
H 21
Marcus Karlsson
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
180
H 21
Fredrik Ljungberg
Råneå SK
23:59:59.8639800
-
180
H 21
Fredrik Tegebro
Gälkawarriors
23:59:59.8639800
-
180
H 21
Jörgen Tiensuu
Lkab FF
23:59:59.8639800
-
180
H 21
Patrik Tuoremaa
Kiruna XC
23:59:59.8639800
-
180
H 21
Martin Vestman
Täfteå IK
23:59:59.8639800
-
180
H 45
Anders Furbeck
Lkab FF
23:59:59.8639800
-
180
H 45
Keith Larsson
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
-
180
H 45
Lennart Nilsson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
180
H 45
Rikard Sundström
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
180
H 45
Per Olof Svonni
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
-
180
H 45
Peter Uusitalo
Sunderby SK
23:59:59.8639800
-
180
H 45
Arne Lundström
Kiruna
23:59:59.8639800
-