Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Birkebeinerrennet
2012-03-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 17
54km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mattis Stenshagen
Sport1 Gausdal
2:54:55.1049400
72.3p
2
Torjus Bern Hansen
SK Rye
2:56:06.1056500
+1:11.7000
71.7p
3
Joachim Aurland
Kjellmyra IL
2:56:26.1058500
+1:31.9000
71.5p
4
Bjørn André Aaslund
Fet SK
2:56:47.1060600
+1:52.11100
71.3p
5
Nikolai Prietz
Fossum IF
2:57:42.1066100
+2:47.16600
70.9p
6
Øystein Tallhaug Engelstad
Mjøsski
2:57:44.1066300
+2:49.16800
70.8p
7
Erland Kvisle
Asker SK
2:59:06.1074500
+4:11.25000
70.2p
8
Magnus Abrahamsen
Stokke IL
2:59:22.1076100
+4:27.26600
70.1p
9
Vegard Johnson Joranger
Fossum IF
2:59:29.1076800
+4:34.27300
70.0p
10
Lars Hegg Gundersen
Fossum IF
3:01:30.1088900
+6:35.39400
69.1p
11
Johan T. Røkaas
Fossum IF
3:01:33.1089200
+6:38.39700
69.0p
12
Henrik Olav Aandstad
Askim IF Ski
3:05:25.1112400
+10:30.62900
67.3p
13
Jens Bredde Vig
Drammen Strong
3:05:46.1114500
+10:51.65000
67.1p
14
Jon Breivold
Team Xtra Pungis
3:07:01.1122000
+12:06.72500
66.6p
15
Mathias Maagerø Svendsen
Oseberg Skilag
3:07:26.1124500
+12:31.75000
66.4p
16
Aleksander Morsund Karlsen
Lier IL
3:07:51.1127000
+12:56.77500
66.2p
17
Ola Ørstad Forbregd
Oppdal IL
3:08:02.1128100
+13:07.78600
66.1p
18
Johannes Høsflot Klæbo
Byåsen IL
3:08:04.1128300
+13:09.78800
66.1p
19
Trym Halbjørhus
Hemsedal
3:08:10.1128900
+13:15.79400
66.1p
20
Vebjørn Tandberg
Kjelsås IL
3:08:15.1129400
+13:20.79900
66.0p
21
Kristian Aandahl Haga
BOC - BULL ELITE
3:08:20.1129900
+13:25.80400
66.0p
22
Erling Pettersen Vollan
Høybråten & Stovner IL
3:09:02.1134100
+14:07.84600
65.7p
23
Ola Jordheim
Hemsedal IL
3:11:37.1149600
+16:42.100100
64.6p
24
Arne Bjørnevik Nygaard
Molde Og Omegn IF
3:11:44.1150300
+16:49.100800
64.6p
25
Amund Brendbakken
Gjøvik SK
3:11:46.1150500
+16:51.101000
64.6p
26
Iver Matias Linge Glomnes
Valldal IL
3:12:09.1152800
+17:14.103300
64.4p
27
Magnus Drivenes
Bærums Skiklubb
3:12:21.1154000
+17:26.104500
64.3p
28
Jonas Engebakken
Nordbygda Løten Ski
3:12:22.1154100
+17:27.104600
64.3p
29
Sondre Jacobsen
Runar IL
3:12:25.1154400
+17:30.104900
64.3p
30
Sivert Ruud
Nes Ski
3:13:08.1158700
+18:13.109200
64.0p
31
Harald Ihlebæk
DFI
3:13:19.1159800
+18:24.110300
64.0p
32
Njål Viken
No Club
3:13:40.1161900
+18:45.112400
63.8p
33
Sondre Taugbøl Lomeland
Gjesdal IL
3:14:26.1166500
+19:31.117000
63.5p
34
Erik Bøe
Njård
3:14:50.1168900
+19:55.119400
63.4p
35
Eirik Hustad
Sport1 Tomra
3:15:21.1172000
+20:26.122500
63.2p
36
Jørgen Hågensen
Hamar SK
3:16:00.1175900
+21:05.126400
62.9p
37
Mathias Sundquist
No Club
3:16:07.1176600
+21:12.127100
62.9p
38
Sindre Fjellheim Jorde
No Club
3:16:52.1181100
+21:57.131600
62.6p
39
Bård V. Nordrum
Ringebu
3:17:07.1182600
+22:12.133100
62.5p
40
Jørund Vala
Rustad IL
3:17:38.1185700
+22:43.136200
62.3p
41
Oddvar Saanum
Tolga IL
3:18:09.1188800
+23:14.139300
62.1p
42
Jon Brennmoen
Tolga IL
3:18:19.1189800
+23:24.140300
62.0p
43
Even Helgeland
Sande Sportsklubb
3:18:36.1191500
+23:41.142000
61.9p
44
Martin Steen Schnell
Gjøvik SK
3:19:31.1197000
+24:36.147500
61.6p
45
Jonas Pedersen
Nesodden IF - Ski
3:19:40.1197900
+24:45.148400
61.5p
46
Øivind Bratland
Vestringen IL
3:19:53.1199200
+24:58.149700
61.4p
47
Erling Nyborg Owren
Gjøvik SK
3:19:54.1199300
+24:59.149800
61.4p
48
Kristoffer Frydenlund Sælid
Rustad IL
3:20:04.1200300
+25:09.150800
61.4p
49
Eirik Osberg Andresen
Heming IL
3:20:27.1202600
+25:32.153100
61.2p
50
Anders Bergum
Gjøvik SK
3:20:33.1203200
+25:38.153700
61.2p
51
Espen G. Persen
Røa IL
3:20:42.1204100
+25:47.154600
61.1p
52
Matias Sølvsberg Noren
Hamar SK
3:20:46.1204500
+25:51.155000
61.1p
53
Sondre Strande Dahl
Bærums Skiklubb
3:21:27.1208600
+26:32.159100
60.9p
54
Olav Vikøren Espenes
Lyn Ski
3:21:29.1208800
+26:34.159300
60.9p
55
Krister Hovde
Mjøsski
3:22:21.1214000
+27:26.164500
60.5p
56
Nikolaos Nygaard
Lillomarka SK
3:22:35.1215400
+27:40.165900
60.5p
57
Børge Løvseth Langedal
Gjøvik SK
3:22:44.1216300
+27:49.166800
60.4p
58
Erik Dukefoss
Lillehammer SK
3:23:27.1220600
+28:32.171100
60.2p
59
Abraham Vollan
Rustad IL
3:23:45.1222400
+28:50.172900
60.1p
60
Håvard Lilaas
Skoppum IL
3:26:12.1237100
+31:17.187600
59.2p
61
Even Aksnes Tønseth
Lyn Ski
3:26:18.1237700
+31:23.188200
59.2p
62
Sigurd Gundersen
Njård
3:26:36.1239500
+31:41.190000
59.1p
63
Simen Ramstad
Vind IL
3:27:33.1245200
+32:38.195700
58.7p
64
Nikolai Reiding Andresen
Lørenskog SK - Ski
3:27:44.1246300
+32:49.196800
58.7p
65
Sigurd Sollien Hulbak
Hemsedal
3:28:26.1250500
+33:31.201000
58.5p
66
Ruben Cornelius Stokland
Runar IL
3:28:37.1251600
+33:42.202100
58.4p
67
Håkon Lindvik Stubrud
Søre ÅL IL
3:29:13.1255200
+34:18.205700
58.2p
68
Lasse Ringkilen
Sand If
3:29:29.1256800
+34:34.207300
58.1p
69
Lars Digerud
Lillomarka SK
3:30:20.1261900
+35:25.212400
57.8p
70
Magnus Rokne Vågen
Köl
3:30:58.1265700
+36:03.216200
57.6p
71
Håvard MO Vaadal
Roterud IL
3:32:06.1272500
+37:11.223000
57.3p
72
Aleksander Kaspersen
Drammens Ballklubb
3:32:53.1277200
+37:58.227700
57.0p
73
Henrik Bordal
Mjøsski
3:32:55.1277400
+38:00.227900
57.0p
74
Patrick Sture
Norske Studenters Roklub
3:33:46.1282500
+38:51.233000
56.7p
75
Henrik Sandnes
Mjøsski
3:34:22.1286100
+39:27.236600
56.5p
76
Ola Hagen
Heidal IL
3:34:48.1288700
+39:53.239200
56.4p
77
Jostein Seljegard
Skimt
3:35:05.1290400
+40:10.240900
56.3p
78
Andreas Kvåle
Fossum IF
3:35:57.1295600
+41:02.246100
56.0p
79
Kristian Høystad
Ringebu
3:36:50.1300900
+41:55.251400
55.8p
80
Jakob Mestvedthagen
Hemsedal IL
3:36:55.1301400
+42:00.251900
55.8p
81
Vetle Kallåk
Fossum IF
3:38:37.1311600
+43:42.262100
55.2p
82
Vegard Ødegården
Rustad IL
3:38:59.1313800
+44:04.264300
55.1p
83
Øyvind Samuelsen
Heggedal IL
3:39:10.1314900
+44:15.265400
55.1p
84
Jonas Sørlie
No Club
3:41:34.1329300
+46:39.279800
54.4p
85
Eivind Keil
Njård
3:42:06.1332500
+47:11.283000
54.2p
86
Eirik Odden Solberg
Rustad IL
3:42:42.1336100
+47:47.286600
54.1p
87
Magne Jutulstad
Rustad IL
3:43:00.1337900
+48:05.288400
54.0p
88
Vegar Tviberg
Byåsen IL
3:43:43.1342200
+48:48.292700
53.8p
89
Håkon Longva Korsvold
No Club
3:43:55.1343400
+49:00.293900
53.7p
90
Fredrik Græe
Heming IL
3:45:00.1349900
+50:05.300400
53.4p
91
Herman Østensen
Fossum IF
3:48:22.1370100
+53:27.320600
52.5p
92
Jonas Haarberg Bolgen
Feiring IL
3:48:55.1373400
+54:00.323900
52.3p
93
Halvor Røssum
No Club
3:49:51.1379000
+54:56.329500
52.1p
94
John Reboli Olsen
Gjøvik SK
3:50:20.1381900
+55:25.332400
52.0p
95
Christian Valla
Heming IL
3:51:33.1389200
+56:38.339700
51.6p
96
Eirik Skau
IL Ivrig
3:51:34.1389300
+56:39.339800
51.6p
97
Kristoffer Bjørløw Solberg
Sande Sportsklubb
3:51:53.1391200
+56:58.341700
51.6p
98
Esten Nicolai Wøien
Team Coremine
3:52:49.1396800
+57:54.347300
51.3p
99
Kristjan Mägi
No Club
3:53:26.1400500
+58:31.351000
51.2p
100
Sverre Vinje
Christiania Roklub
3:53:42.1402100
+58:47.352600
51.1p
101
Even Høifødt
Stokke
3:53:48.1402700
+58:53.353200
51.1p
102
Jan Martin Stubbom
Mjøsski
3:55:53.1415200
+1:00:58.365700
50.5p
103
Magnus Gravningen
Sande Sportsklubb
3:56:21.1418000
+1:01:26.368500
50.4p
104
Eirik Aronsveen
Team Xtra Pungis
3:58:03.1428200
+1:03:08.378700
50.0p
105
Ola Sandholt
O.B.Wiik AS
3:58:40.1431900
+1:03:45.382400
49.9p
106
Haakon Skar
Holmen
3:58:48.1432700
+1:03:53.383200
49.8p
107
Henrik Risberg Tjomsland
Fossum IF
3:59:03.1434200
+1:04:08.384700
49.8p
108
Andreas Horpedal Bugge
No Club
3:59:04.1434300
+1:04:09.384800
49.8p
109
Mathias Gjerdingen
No Club
3:59:29.1436800
+1:04:34.387300
49.7p
110
Simen Solvang Aamodt
Tylldal IL
4:02:30.1454900
+1:07:35.405400
48.9p
111
Thomas Mannsverk Eliassen
Bækkelagets SK
4:05:25.1472400
+1:10:30.422900
48.3p
112
Erlend Tangen Sunde
No Club
4:05:36.1473500
+1:10:41.424000
48.2p
113
Ole Brunæs
Fossum IF
4:05:37.1473600
+1:10:42.424100
48.2p
114
Sindre Kolbjørnsgard
Sport1 Storgata
4:07:07.1482600
+1:12:12.433100
47.9p
115
Kasper Grytnes
Holmen
4:08:36.1491500
+1:13:41.442000
47.6p
116
Peter Johan Tofteberg
Trøsken IL
4:08:47.1492600
+1:13:52.443100
47.5p
117
Knut Isak Willoch
No Club
4:10:06.1500500
+1:15:11.451000
47.2p
118
Andreas Faanes
Lyn Ski
4:10:19.1501800
+1:15:24.452300
47.2p
119
Tord Fjeld
No Club
4:11:58.1511700
+1:17:03.462200
46.8p
120
Kim Norgård
No Club
4:12:23.1514200
+1:17:28.464700
46.7p
121
Ole Thomas Hummelvoll Trøan
Os IL
4:13:00.1517900
+1:18:05.468400
46.6p
122
Bendik Neraas
Fossum IF
4:13:54.1523300
+1:18:59.473800
46.4p
123
Sindre Mobraaten
I.L.. Mogutten
4:14:23.1526200
+1:19:28.476700
46.3p
124
Cecil Lonnee
Byåsen IL
4:20:27.1562600
+1:25:32.513100
45.1p
125
Martin Wingstad Blakkisrud
No Club
4:22:19.1573800
+1:27:24.524300
44.7p
126
Peder Møyner Lund
Snarøya
4:22:28.1574700
+1:27:33.525200
44.7p
127
Jørgen Petlund
V5
4:24:45.1588400
+1:29:50.538900
44.2p
128
Mathias Våge
No Club
4:35:55.1655400
+1:41:00.605900
42.2p
129
Thorbjørn Nørgaard Skjævestad
Moss SK
4:40:55.1685400
+1:46:00.635900
41.4p
130
Per Sigurd Westgaard
Stor-elvdal SK
4:45:04.1710300
+1:50:09.660800
40.7p
131
Bjarte Selsaas
Sk Vats 94
4:48:01.1728000
+1:53:06.678500
40.2p
132
Sindre Kierulf Prytz
Team KP
4:49:04.1734300
+1:54:09.684800
40.0p
133
Erik Andreas Kleven
Follo SK
4:52:46.1756500
+1:57:51.707000
39.5p
134
Christian Darius Fossum Vedeler
Driv Trening AS
4:53:47.1762600
+1:58:52.713100
39.3p
135
Sverre Våset Weel
Sport 1 Gruppen
4:54:25.1766400
+1:59:30.716900
39.2p
136
Geir Nordheim Helstad
Lørenskog SK - Ski
4:55:04.1770300
+2:00:09.720800
39.1p
137
Karl Johan Løvsletten
Team Løvsletten
4:57:09.1782800
+2:02:14.733300
38.8p
138
Sondre Gjestvang
No Club
5:00:30.1802900
+2:05:35.753400
38.3p
139
Sawyer Meegan
Proctor Academy
5:02:15.1813400
+2:07:20.763900
38.1p
140
Joakim Ramsdal
Eikefjord IL
5:07:58.1847700
+2:13:03.798200
37.3p
141
Edvard Synnes
No Club
5:12:34.1875300
+2:17:39.825800
36.7p
142
Sander Johnsen
Bjørn Myhre Sport
5:17:10.1902900
+2:22:15.853400
36.1p
143
Andreas Hannibal
Holte Ski
5:27:29.1964800
+2:32:34.915300
34.8p
144
Sebastian Dahl Sandbu
No Club
5:31:10.1986900
+2:36:15.937400
34.4p
145
Magnus Blikstad
Njård
5:32:07.1992600
+2:37:12.943100
34.3p
146
Gudbrand Brådalen
Rena Skole
5:33:21.2000000
+2:38:26.950500
34.1p
147
Filip Lolland
Moss SK
5:46:15.2077400
+2:51:20.1027900
32.7p
148
Jan Jørgen Stormdal Hexeberg
No Club
6:05:06.2190500
+3:10:11.1141000
30.9p
149
Erik A. Tangen
MO
6:08:55.2213400
+3:14:00.1163900
30.5p
150
Jørgen Høieggen
Skarnes IL
6:20:31.2283000
+3:25:36.1233500
29.5p
151
Edvard Leirflaten
No Club
6:53:16.2479500
+3:58:21.1430000
27.0p
152
Lars Van Der Lee
Unit4agresso
7:29:15.2695400
+4:34:20.1645900
24.6p