Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bodenloppet
2006-01-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tommy Ljung
Gellivare SK
1:52:05.672400
78.9p
2
Mikael Larsson
I 19 IF
1:52:15.673400
+10.900
78.8p
3
Isak Savilahti
Gellivare SK
1:54:09.684800
+2:04.12300
77.5p
4
Johannes Knoll
Kalix SK
1:56:46.700500
+4:41.28000
75.7p
5
Olof Pettersson
Gellivare SK
1:58:45.712400
+6:40.39900
74.5p
6
Markus Knutgård
Haparanda SKT
1:59:43.718200
+7:38.45700
73.9p
7
Lars Nilsson-Springare
Nattavaaraby SK
2:01:18.727700
+9:13.55200
72.9p
8
Örjan Roslund
Rentjärn SK
2:01:42.730100
+9:37.57600
72.7p
9
Mikael Ronnle
Mefos IK
2:02:23.734200
+10:18.61700
72.2p
10
Jan Svanberg
Intersport IF
2:03:48.742700
+11:43.70200
71.4p
11
Anders Larsson
Råneå SK
2:07:11.763000
+15:06.90500
69.5p
12
Bernt Karlsson
Gellivare SK
2:07:27.764600
+15:22.92100
69.4p
13
Henry Antonsson
Råneå SK
2:07:33.765200
+15:28.92700
69.3p
14
Hans Bodin
Sunderby SK
2:10:52.785100
+18:47.112600
67.6p
15
Håkan Hannu
Telia IF, Luleå
2:10:57.785600
+18:52.113100
67.5p
16
Patrik Lundström
Kiruna Polisens IK
2:11:12.787100
+19:07.114600
67.4p
17
Peter Eriksson
Nattavaaraby SK
2:16:19.817800
+24:14.145300
64.9p
18
Anders Larsson
Nattavaaraby SK
2:16:51.821000
+24:46.148500
64.6p
19
Rolf Eriksson
Nattavaaraby SK
2:17:14.823300
+25:09.150800
64.4p
20
Peter Niemi
Kiruna Polisens IK
2:17:58.827700
+25:53.155200
64.1p
21
Jorma Metsävainio
Råneå SK
2:18:41.832000
+26:36.159500
63.8p
22
Lars Pettersson
Bergnäsets AIK
2:19:23.836200
+27:18.163700
63.4p
23
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
2:19:52.839100
+27:47.166600
63.2p
24
Roger Lööv
Råneå SK
2:20:18.841700
+28:13.169200
63.0p
25
Magnus Toresson
Bodens SK
2:20:54.845300
+28:49.172800
62.8p
26
Joakim Halvarsson
Bodens SK
2:21:05.846400
+29:00.173900
62.7p
27
Kjell Thelin
Jokkmokks SK
2:21:14.847300
+29:09.174800
62.6p
28
Johan Granberg
IFK Arvidsjaur SK
2:23:58.863700
+31:53.191200
61.4p
29
Jan Ek
Råneå SK
2:24:21.866000
+32:16.193500
61.3p
30
Rolf Sandström
IFK Arvidsjaur SK
2:25:34.873300
+33:29.200800
60.7p
31
Hardy Blom
Råneå SK
2:27:15.883400
+35:10.210900
60.0p
32
Roger Keskitalo
Råneå SK
2:27:18.883700
+35:13.211200
60.0p
33
Mats Skåreby
Bodens SK
2:27:48.886700
+35:43.214200
59.8p
34
Thomas Lindvall
Bodens SK
2:31:47.910600
+39:42.238100
58.3p
35
Brage Vikström
Bodens SK
2:33:01.918000
+40:56.245500
57.8p
36
Mario Mattei
Sävast Ski Team IF
2:33:13.919200
+41:08.246700
57.7p
37
Ulf Fredriksson
Råneå SK
2:33:28.920700
+41:23.248200
57.6p
38
Erik Vallin
Vittjärvs IK
2:33:37.921600
+41:32.249100
57.6p
39
Dan Rådman
K4 IF
2:33:48.922700
+41:43.250200
57.5p
40
Lars Gunnar Bohm
Råneå SK
2:34:41.928000
+42:36.255500
57.2p
41
Lage Antonsson
Råneå SK
2:36:37.939600
+44:32.267100
56.5p
42
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:36:43.940200
+44:38.267700
56.4p
43
Fredrik Engström
Bergnäsets AIK
2:37:14.943300
+45:09.270800
56.2p
44
Johan Zakrisson
Bodens SK
2:39:27.956600
+47:22.284100
55.5p
45
Jörgen Brunström
Bodens SK
2:40:20.961900
+48:15.289400
55.1p
46
Kenneth Nilsson
Lkab FF
2:41:11.967000
+49:06.294500
54.9p
47
Tom Johansson
Bodens SK
2:43:29.980800
+51:24.308300
54.1p
48
Göran Dahlgren
OK Vargen
2:43:44.982300
+51:39.309800
54.0p
49
Thomas Folkesson
Hortlax SK
2:44:45.988400
+52:40.315900
53.7p
50
Lars Hortlund
Älvsby IF SK
2:45:31.993000
+53:26.320500
53.4p
51
Hans Jönsson
Ledtek IF
2:47:10.1002900
+55:05.330400
52.9p
52
Gösta Bodén
Vuollerims SK
2:50:04.1020300
+57:59.347800
52.0p
53
Maria Granberg
IFK Arvidsjaur SK
2:50:27.1022600
+58:22.350100
51.9p
54
Leif Johansson
OK Vargen
2:52:52.1037100
+1:00:47.364600
51.1p
55
Tommy Henriksson
Råneå SK
2:52:53.1037200
+1:00:48.364700
51.1p
56
Ronnie Arespång
Sävast Ski Team IF
2:54:29.1046800
+1:02:24.374300
50.7p
57
Stefan Johansson
Bergnäsets AIK
2:54:31.1047000
+1:02:26.374500
50.7p
58
Mats Karmefjord
Hortlax SK
2:55:33.1053200
+1:03:28.380700
50.4p
59
Torbjörn Hansen
Mefos IK
2:56:07.1056600
+1:04:02.384100
50.2p
60
Ulf Rynlid
Sävast Ski Team IF
2:57:40.1065900
+1:05:35.393400
49.8p
61
Rikard Carlsson
Backe IF
2:57:41.1066000
+1:05:36.393500
49.8p
62
Martti Jokelainen
Bodens SK
2:57:47.1066600
+1:05:42.394100
49.7p
63
Björn Wanståhl
Övertorneå IF
3:00:40.1083900
+1:08:35.411400
48.9p
64
Göran Kihlanki
Hortlax SK
3:02:00.1091900
+1:09:55.419400
48.6p
65
Jörgen Brännmark
Sävast Ski Team IF
3:02:56.1097500
+1:10:51.425000
48.3p
66
Björn Laag
Bodens SK
3:06:23.1118200
+1:14:18.445700
47.4p
67
Roger Larsson
F 21 IF
3:08:35.1131400
+1:16:30.458900
46.9p
68
Tore Larsson
IFK Kiruna
3:18:29.1190800
+1:26:24.518300
44.5p
69
Anders Lundqvist
Hortlax SK
3:21:23.1208200
+1:29:18.535700
43.9p
70
Erik Åström
Sävast Ski Team IF
3:43:38.1341700
+1:51:33.669200
39.5p