Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Sixten Jernberg memorial
2015-02-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
50km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
2:15:08.810700
91.3p
2
H 21
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
2:16:33.819200
+1:25.8400
90.1p
3
H 21
Lars Suther
IFK Mora SK
2:16:35.819400
+1:27.8600
90.1p
4
H 21
Oscar Persson
SK Bore
2:18:09.828800
+3:01.18000
88.8p
5
H 21
Robin Norum
IFK Umeå
2:18:43.832200
+3:35.21400
88.4p
6
H 21
Espen Alexander Sörlie
Team s
2:23:15.859400
+8:07.48600
84.9p
7
H 21
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
2:23:16.859500
+8:08.48700
84.9p
8
H 21
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:23:40.861900
+8:32.51100
84.6p
9
H 21
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:24:37.867600
+9:29.56800
83.9p
10
H 21
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:25:40.873900
+10:32.63100
83.2p
11
H 21
Johannes Knoll
OK Dacke
2:29:39.897800
+14:31.87000
80.4p
12
H 21
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:31:31.909000
+16:23.98200
79.2p
13
H 21
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
2:33:33.921200
+18:25.110400
77.9p
14
D 21
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
2:34:03.924200
+18:55.113400
77.6p
15
H 21
Jonas Böhlmark
Högbo GOIF
2:37:16.943500
+22:08.132700
75.7p
16
H 21
Viktor Junell
IK Jarl Rättvik
2:37:58.947700
+22:50.136900
75.3p
17
H 21
Frode Pedersen
Lima IF
2:38:38.951700
+23:30.140900
74.9p
18
H 35
Johan Gustafsson
IFK Mora SK
2:39:43.958200
+24:35.147400
74.3p
19
H 50
Mikael Martens
Malungs SK
2:40:53.965200
+25:45.154400
73.6p
20
H 50
Thor Egil Midtskogen
Tynset IL
2:44:56.989500
+29:48.178700
71.5p
21
H 35
Daniel Stolt
SK Leksand
2:45:41.994000
+30:33.183200
71.1p
22
H 35
Daniel Palm
Älvdalens IF SK
2:47:12.1003100
+32:04.192300
70.3p
23
H 21
Linus Bohman
Idre SK
2:49:33.1017200
+34:25.206400
69.1p
24
H 35
David Bergkvist
SK Bore
2:50:11.1021000
+35:03.210200
68.8p
25
H 50
Olle Olsson
SK Bore
2:50:12.1021100
+35:04.210300
68.8p
26
H 50
Jan Willman
Vansbro AIK SK
2:50:19.1021800
+35:11.211000
68.8p
27
H 50
Mats Nilsson
Ekshärads SF
2:50:41.1024000
+35:33.213200
68.6p
28
H 50
Rune Gilde
Hernes IL
2:51:05.1026400
+35:57.215600
68.4p
29
H 21
George Sandborg
Falköpings AIK SK
2:51:25.1028400
+36:17.217600
68.2p
30
H 21
Martin Landgren
Falköpings AIK SK
2:52:27.1034600
+37:19.223800
67.8p
31
D 21
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:52:45.1036400
+37:37.225600
67.6p
32
H 50
Anders Ersbjörs
Vansbro AIK SK
2:53:04.1038300
+37:56.227500
67.5p
33
H 35
Martin Eriksson
Lima IF
2:53:59.1043800
+38:51.233000
67.0p
34
H 21
Henrik Sandén
Karlslunds IF SF
2:56:05.1056400
+40:57.245600
66.1p
35
H 35
Stefan Carlen
OK Landehof
2:56:23.1058200
+41:15.247400
66.0p
36
H 35
Peter Mårtensson
Axa SC
2:57:08.1062700
+42:00.251900
65.6p
37
H 35
Fredrik Liljesäter
Trollhättans SOK
2:57:18.1063700
+42:10.252900
65.6p
38
H 35
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
2:57:26.1064500
+42:18.253700
65.5p
39
H 35
Niklas Olsson
No Club
2:57:36.1065500
+42:28.254700
65.4p
40
H 35
Erik Albinder
Molkoms SK
2:58:51.1073000
+43:43.262200
64.9p
41
H 35
Andreas Eriksson
Hallstahammars SK SOFK
2:58:55.1073400
+43:47.262600
64.9p
42
H 35
Jörgen Granevald
Älvdalens IF SK
3:01:28.1088700
+46:20.277900
63.8p
43
H 50
Tommie Hansson
Bjursås IK
3:01:58.1091700
+46:50.280900
63.6p
44
H 50
Toomas Johansson
Grava SK
3:02:08.1092700
+47:00.281900
63.5p
45
H 35
Lennart Holmer
Lima IF
3:03:04.1098300
+47:56.287500
63.1p
46
H 35
Mårten Axelsson
Åf SK
3:03:16.1099500
+48:08.288700
63.0p
47
H 35
Jonas Axelsson
Intersport IF
3:03:25.1100400
+48:17.289600
63.0p
48
H 50
Mats Lagerblad
IFK Mora SK
3:03:46.1102500
+48:38.291700
62.8p
49
D 21
Linda Hansson
Axa SC
3:04:20.1105900
+49:12.295100
62.6p
50
H 35
Per Thunberg
Burseryds IF
3:05:02.1110100
+49:54.299300
62.3p
51
H 50
Lars Hedfeldt
Hällefors SK
3:05:35.1113400
+50:27.302600
62.1p
52
H 50
Lars G Johansson
IFK Göteborg
3:06:38.1119700
+51:30.308900
61.7p
53
H 21
Jens Persson
Källbottens IK
3:06:51.1121000
+51:43.310200
61.6p
54
H 50
Anders Rennermalm
Lima IF
3:07:00.1121900
+51:52.311100
61.6p
55
H 35
Fredrik Persson
Bengtsfors Bois
3:07:43.1126200
+52:35.315400
61.3p
56
H 35
Lars Eriksson
IFK Mora SK
3:08:20.1129900
+53:12.319100
61.0p
57
H 21
Jörgen Hasselström
Sisu Forshaga SK
3:08:58.1133700
+53:50.322900
60.8p
58
D 21
Anna Johansson
SK Hylte
3:09:21.1136000
+54:13.325200
60.7p
59
H 35
Tommy Petersson
Nybro Ski
3:11:36.1149500
+56:28.338700
59.8p
60
H 21
Andreas Ehlis
Axa SC
3:13:38.1161700
+58:30.350900
59.1p
61
H 35
Henrik Birgersson
Gagnefs IF
3:13:40.1161900
+58:32.351100
59.1p
62
H 35
Martin Lindholm
Strängnäs-Malmby OL
3:15:54.1175300
+1:00:46.364500
58.3p
63
H 35
Mats Nordström
Malungs IF
3:16:23.1178200
+1:01:15.367400
58.1p
64
H 35
Karl-Johan Magnusson
SK Bore
3:17:10.1182900
+1:02:02.372100
57.9p
65
D 21
Jonna Pettersson
IFK Moras OK
3:18:26.1190500
+1:03:18.379700
57.4p
66
H 50
Leiv Sjåstad
Tranemo IF
3:19:09.1194800
+1:04:01.384000
57.2p
67
H 21
Patrik Staffansson
Yuppie Ski Club
3:19:51.1199000
+1:04:43.388200
57.0p
68
H 35
Kjell Bergqvist
Axa SC
3:20:05.1200400
+1:04:57.389600
56.9p
69
H 35
Anders Åkerlund
Sälens IF
3:20:53.1205200
+1:05:45.394400
56.6p
70
H 21
Erik Thorsell
Axa SC
3:22:08.1212700
+1:07:00.401900
56.2p
71
H 35
Roger Hagström
IF Rigor
3:23:14.1219300
+1:08:06.408500
55.9p
72
D 21
Agnes Wilkenson
Gävle SK
3:23:25.1220400
+1:08:17.409600
55.8p
73
H 35
Kalle Widlert
Venjans AIK
3:24:53.1229200
+1:09:45.418400
55.3p
74
H 50
Lars-Göran Jonsson
Axa SC
3:25:09.1230800
+1:10:01.420000
55.3p
75
H 35
Anders Martin
SOK Viljan
3:25:25.1232400
+1:10:17.421600
55.2p
76
H 35
Max Mortensen
Aif
3:25:28.1232700
+1:10:20.421900
55.2p
77
H 50
Esbjörn Andrén
Kvarnsvedens GOIF SK
3:27:44.1246300
+1:12:36.435500
54.5p
78
H 35
Patrik Qvicker
Sälens IF
3:28:26.1250500
+1:13:18.439700
54.3p
79
H 35
Johan Larsson
Dalab
3:30:47.1264600
+1:15:39.453800
53.6p
80
D 21
Marianne Forsberg
Sälens IF
3:31:27.1268600
+1:16:19.457800
53.4p
81
H 35
Andreas Lindin
IFK Helsingborg
3:32:05.1272400
+1:16:57.461600
53.2p
82
H 35
Johan Gardelius
Svaide-Roma SOK
3:34:32.1287100
+1:19:24.476300
52.5p
83
H 35
Anders Alderbrant
Hammarby IF SF
3:34:34.1287300
+1:19:26.476500
52.5p
84
H 35
Martin Vernblom
Eksjö SOK
3:35:48.1294700
+1:20:40.483900
52.1p
85
H 21
Hampus Behr
Nacka Värmdö SK
3:35:52.1295100
+1:20:44.484300
52.1p
86
H 35
Robert Söderström
Axa SC
3:37:01.1302000
+1:21:53.491200
51.8p
87
H 50
Göran Kihlström
IFK Sala
3:37:41.1306000
+1:22:33.495200
51.6p
88
H 35
Jerker Abb Roos
Abb IF SK
3:38:52.1313100
+1:23:44.502300
51.3p
89
H 50
Björn Holmberg
Venjans AIK
3:39:37.1317600
+1:24:29.506800
51.1p
90
H 35
Anders Åkerberg
IFK Västerås SK
3:39:38.1317700
+1:24:30.506900
51.1p
91
H 35
Rikard Juvel
Filipstads SF
3:40:12.1321100
+1:25:04.510300
50.9p
92
H 35
Jim Vinsanius
IFK Västerås SK
3:40:32.1323100
+1:25:24.512300
50.8p
93
H 35
Anders Remle
Nybro Ski
3:41:33.1329200
+1:26:25.518400
50.6p
94
H 21
Daniel Gudmundsson
Lima IF
3:42:14.1333300
+1:27:06.522500
50.4p
95
H 50
Sten Karelius
Lima IF
3:44:33.1347200
+1:29:25.536400
49.8p
96
H 35
Thomas Andersson
Abb IF SK
3:47:28.1364700
+1:32:20.553900
49.1p
97
H 50
Ingvar Andersson
Hermansby IF
3:48:41.1372000
+1:33:33.561200
48.8p
98
H 35
Daniel Persson
Ydre
3:49:17.1375600
+1:34:09.564800
48.6p
99
H 50
Ulf Aiss
OK Skogshjortarna
3:50:43.1384200
+1:35:35.573400
48.3p
100
H 35
Pär Magnus Bjurek
Tibro OK
3:51:14.1387300
+1:36:06.576500
48.2p
101
H 21
Pontus Mellung
Abb IF SK
3:53:12.1399100
+1:38:04.588300
47.7p
102
D 21
Marina Sandgren
IFK Mora SK
3:55:51.1415000
+1:40:43.604200
47.1p
103
H 35
Gustav Asp
Sya SK
3:56:01.1416000
+1:40:53.605200
47.1p
104
H 35
Kasper Lorenzen
Danmark
3:56:32.1419100
+1:41:24.608300
46.9p
105
D 21
Signe Gamborg-Nielsen
Lima IF
3:56:39.1419800
+1:41:31.609000
46.9p
106
H 35
Carl-johan Sunnerholm
IK Stern
3:59:40.1437900
+1:44:32.627100
46.3p
107
H 50
SOL Rytting
Venjans AIK
3:59:49.1438800
+1:44:41.628000
46.2p
108
H 35
Anders Matzen
København SK
3:59:50.1438900
+1:44:42.628100
46.2p
109
H 35
Andreas Karlsson
Sälens IF
4:01:37.1449600
+1:46:29.638800
45.8p
110
H 50
BO Olsson
Grycksbo IF OK
4:02:53.1457200
+1:47:45.646400
45.6p
111
H 50
Per-Erik Axelsson
IFK Mora SK
4:03:22.1460100
+1:48:14.649300
45.5p
112
H 50
Tommy Bond
IK Jarl Rättvik
4:03:56.1463500
+1:48:48.652700
45.3p
113
H 35
Anders Ekroth
Filipstads SF
4:04:04.1464300
+1:48:56.653500
45.3p
114
H 35
Björn Moberg
Storvreta IK
4:04:45.1468400
+1:49:37.657600
45.2p
115
H 50
Peter Held
Söderåsens FK
4:04:46.1468500
+1:49:38.657700
45.2p
116
H 50
Sven Larsson
Särna SK
4:05:14.1471300
+1:50:06.660500
45.1p
117
H 35
Per-eric Wård
Trimble IF
4:07:20.1483900
+1:52:12.673100
44.6p
118
H 50
Kaj Aronsson
Axa SC
4:12:17.1513600
+1:57:09.702800
43.7p
119
D 21
Ida Sternbro
Stockholm
4:12:34.1515300
+1:57:26.704500
43.6p
120
H 35
Magnus Johansson
IFK Mora SK
4:15:00.1529900
+1:59:52.719100
43.1p
121
D 21
Lovisa Gunterberg
Ulricehamns IF
4:19:09.1554800
+2:04:01.744000
42.4p
122
H 50
Ulf Gunterberg
Hössna IF
4:19:10.1554900
+2:04:02.744100
42.4p
123
H 50
Per Jemth
Arvika IS
4:21:38.1569700
+2:06:30.758900
41.9p
124
H 35
Mikael Wallén
Hällbybrunns IF
4:21:39.1569800
+2:06:31.759000
41.9p
125
H 35
Richard Pahlm
Lima IF
4:22:09.1572800
+2:07:01.762000
41.8p
126
H 50
Ruben Malmborg
Lima IF
4:22:43.1576200
+2:07:35.765400
41.7p
127
H 35
Jonas Ortman
Lidköpings VSK
4:23:03.1578200
+2:07:55.767400
41.7p
128
H 35
Mattias Wahlborg
Uppsala
4:23:04.1578300
+2:07:56.767500
41.6p
129
D 35
Carin Granfors
Stora
4:24:09.1584800
+2:09:01.774000
41.5p
130
H 35
Joakim Granfors
Stora
4:24:13.1585200
+2:09:05.774400
41.4p
131
H 21
Christoffer Mårhén
Svaide-Roma SOK
4:29:07.1614600
+2:13:59.803800
40.6p
132
H 21
Bengt Nordberg
Storvreta IK
4:29:34.1617300
+2:14:26.806500
40.5p
133
H 35
Joakim Thelberg
IK Uven
4:29:42.1618100
+2:14:34.807300
40.5p
134
D 21
Eva Buskas
Svaide-Roma SOK
4:30:07.1620600
+2:14:59.809800
40.4p
135
D 21
Zandra Buud
IFK Moras OK
4:34:04.1644300
+2:18:56.833500
39.8p
136
H 50
Bengt Karlsson
Perstorp AB IF
4:35:09.1650800
+2:20:01.840000
39.6p
137
H 50
Bernth-Olof Andersson
IK Dran
4:35:19.1651800
+2:20:11.841000
39.6p
138
H 50
Mats Gustafsson
No Club
4:37:39.1665800
+2:22:31.855000
39.2p
139
D 35
Sara Funke
Abb IF SK
4:41:56.1691500
+2:26:48.880700
38.6p
140
D 21
Lovisa Sunnerholm
IFK Mora SK
4:43:49.1702800
+2:28:41.892000
38.3p
141
H 21
Daniel Modigh
Särna SK
4:49:43.1738200
+2:34:35.927400
37.4p
142
H 21
Kristoffer Kjölberg
Asker
4:51:01.1746000
+2:35:53.935200
37.2p
143
H 21
Anders Jonsson
Storvreta IK
4:52:39.1755800
+2:37:31.945000
37.0p
144
H 21
Kristian Kjölberg
Asker
4:54:42.1768100
+2:39:34.957300
36.7p
145
H 50
Bengt Gustafsson
Axa SC
4:55:19.1771800
+2:40:11.961000
36.6p
146
H 50
Bengt Larsson
Söderåsens SK
5:03:54.1823300
+2:48:46.1012500
35.5p
147
D 50
Maria Ähdel
Borlänge
5:11:02.1866100
+2:55:54.1055300
34.6p
148
D 21
Andrea Björsell
Stockholm
5:39:33.2037200
+3:24:25.1226400
31.4p
149
H 21
David Karlström
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
150
D 21
Ida Sternbro
Stockholm
23:59:59.8639800
-
150
D 50
Marie-louise Lifvendahl
Sälens IF
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
25km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Kristian Dahlström
Åmåls OK
1:18:19.469800
67.4p
2
H 21 Motion
Andreas Kvist
IK Stern
1:19:31.477000
+1:12.7100
66.3p
3
D 21 Motion
Elin Theander
Malungs IF
1:29:51.539000
+11:32.69100
58.7p
4
H 21 Motion
Anders Landgren
Falköpings AIK SK
1:35:16.571500
+16:57.101600
55.4p
5
H 21 Motion
Johnny Rentner
Team s
1:44:33.627200
+26:14.157300
50.5p
6
H 21 Motion
Måns Jernberg
Lima IF
1:47:19.643800
+29:00.173900
49.2p
7
D 21 Motion
Annika Theander
Vansbro AIK SK
1:50:32.663100
+32:13.193200
47.7p
8
H 21 Motion
Karl-dennis Nordlöf
Lima IF
1:50:36.663500
+32:17.193600
47.7p
9
H 21 Motion
Claes Göran Lundberg
Ulricehamns IF
1:51:33.669200
+33:14.199300
47.3p
10
D 21 Motion
Gunnel Gånors
Sälens IF
1:54:18.685700
+35:59.215800
46.1p
11
D 21 Motion
Berit Bergkvist
Malungs IF
1:55:02.690100
+36:43.220200
45.9p
12
D 21 Motion
Linnea Turesson
Lima IF
1:56:37.699600
+38:18.229700
45.2p
13
H 21 Motion
Anders Westerlund
Malungs IF
1:56:45.700400
+38:26.230500
45.2p
14
H 21 Motion
Gustav Henman
Lidköpings VSK
1:57:41.706000
+39:22.236100
44.8p
15
H 21 Motion
Roland Kvarnström
Gagnefs IF
1:58:23.710200
+40:04.240300
44.6p
16
D 21 Motion
Sara Jobs
Clas Ohlson IF
2:02:52.737100
+44:33.267200
42.9p
17
H 21 Motion
Niklas Utterberg
Team s
2:03:16.739500
+44:57.269600
42.8p
18
D 21 Motion
Kristin Andrée
Järla IF SK
2:04:32.747100
+46:13.277200
42.4p
19
H 21 Motion
Joacim Gustafsson
Team s
2:08:09.768800
+49:50.298900
41.2p
20
D 21 Motion
Karin Danielsson
Malungs IF
2:10:53.785200
+52:34.315300
40.3p
21
H 21 Motion
Anders Kronqvist
Grytgöls IK
2:11:08.786700
+52:49.316800
40.2p
22
D 21 Motion
Marie-louise Lifvendahl
Sälens IF
2:13:30.800900
+55:11.331000
39.5p
23
H 21 Motion
Leif Thuresson
Lima IF
2:14:53.809200
+56:34.339300
39.1p
24
D 21 Motion
Lena Andersson
No Club
2:16:03.816200
+57:44.346300
38.8p
25
D 21 Motion
Emma Birgersson
Gagnefs IF
2:18:29.830800
+1:00:10.360900
38.1p
26
H 21 Motion
Tommy Andersson
Stora Skedvi IK
2:25:21.872000
+1:07:02.402100
36.3p
27
H 21 Motion
Christer Hellström
Stora Tuna IK SK
2:29:26.896500
+1:11:07.426600
35.3p
28
D 21 Motion
Marianne Jernberg
Söders SOL Tyresö
2:34:26.926500
+1:16:07.456600
34.2p
29
D 21 Motion
Barbro Limberg
Lima IF
2:42:14.973300
+1:23:55.503400
32.5p
30
D 21 Motion
Lena Rothman
Söderåsens SK
2:46:27.998600
+1:28:08.528700
31.7p
31
D 21 Motion
Kajsa Johansson
Axa SC
2:51:14.1027300
+1:32:55.557400
30.8p
31
D 21 Motion
Ulla Hansjons- Gustafsson
Falun
2:51:14.1027300
+1:32:55.557400
30.8p
33
D 21 Motion
Elisabeth Carlin
Söders SOL Tyresö
2:59:37.1077600
+1:41:18.607700
29.4p
34
H 21 Motion
Carl Carlin
Söders
2:59:38.1077700
+1:41:19.607800
29.4p
35
D 21 Motion
Marita Hallqvist
Lima IF
3:00:33.1083200
+1:42:14.613300
29.2p
36
D 21 Motion
Jenny Alderbrant
Gnesta
3:06:00.1115900
+1:47:41.646000
28.4p
37
D 21 Motion
Mona Skottheim
Lima IF
3:10:07.1140600
+1:51:48.670700
27.7p