Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Medelpad Classic Ski
2015-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
46km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:54:50.688900
82.6p
2
H 21
Martin Lundgren
Stockviks SF
2:04:43.748200
+9:53.59200
74.4p
3
H 21
Joakim Kangasharju
Ragunda IF
2:04:45.748400
+9:55.59400
74.4p
4
H 21
Thommy Larsson
Team ROG
2:04:46.748500
+9:56.59500
74.4p
5
H 21
Daniel Persson
Sollefteå Skidor IF
2:05:01.750000
+10:11.61000
74.2p
6
H 21
David Holmberg
SOK
2:05:49.754800
+10:59.65800
73.6p
7
H 21
John Eriksson
Ljustorps IF
2:07:53.767200
+13:03.78200
72.1p
8
H 21
Per Sjöblom
City Sweden
2:09:21.776000
+14:31.87000
71.1p
9
H 21
Thomas Henriksson
Tynderö IK
2:12:05.792400
+17:15.103400
69.3p
9
H 21
Mattias Högdahl
City Sweden
2:12:05.792400
+17:15.103400
69.3p
11
H 21
Martin Melander
Alnö Race Team
2:12:06.792500
+17:16.103500
69.3p
12
H 21
Daniel Eklund
Stadium IF
2:12:13.793200
+17:23.104200
69.2p
13
H 21
Fredrik Nordlander
Stockviks SF
2:13:32.801100
+18:42.112100
68.4p
14
H 21
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
2:13:35.801400
+18:45.112400
68.3p
15
H 21
Fredrik Nilsson
Kovlands IF
2:17:54.827300
+23:04.138300
65.7p
16
H 21
Tobias Nilsson
Kovlands IF
2:18:04.828300
+23:14.139300
65.6p
17
H 21
Jonas Bystedt
Hemsö IF
2:18:30.830900
+23:40.141900
65.4p
18
H 21
Martin Nissar
Sundsvalls OK
2:18:41.832000
+23:51.143000
65.3p
19
H 21
Fredrik Thiger
Bergeforsens SK
2:19:10.834900
+24:20.145900
65.0p
20
H 21
Simon Meurling
IF Strategen
2:19:11.835000
+24:21.146000
65.0p
21
H 21
John Kärrbrink
Yuppie Ski Club
2:19:12.835100
+24:22.146100
65.0p
22
H 21
Björn Sohlin
Bondsjöhöjdens IK
2:19:18.835700
+24:28.146700
64.9p
23
D 21
Amanda Mattsson
Stockviks SF
2:21:32.849100
+26:42.160100
63.7p
24
H 21
Niclas Appleby
Linköpings SK
2:21:33.849200
+26:43.160200
63.7p
25
H 21
Johan Lindeberg
Axa SC
2:21:36.849500
+26:46.160500
63.6p
26
H 21
Thobias Björklund
Alnö SK
2:24:38.867700
+29:48.178700
62.0p
27
H 21
Sam Frank
Alnö SK
2:24:46.868500
+29:56.179500
61.9p
28
H 21
Mikael Edlund
Alnö Race Team
2:24:48.868700
+29:58.179700
61.9p
29
H 21
Henrik Holmström
Gräftåvallens SK
2:26:25.878400
+31:35.189400
61.1p
30
D 21
Angelica Saur
Ljustorps IF
2:26:33.879200
+31:43.190200
61.0p
31
H 21
Robert Bergström
Sundsvalls SLK
2:32:22.914100
+37:32.225100
58.2p
32
H 21
Olle Bystedt
Hemsö IF
2:32:35.915400
+37:45.226400
58.1p
33
H 21
Johan Larsson
Torpshammars IF
2:34:08.924700
+39:18.235700
57.4p
34
H 21
Rasmus Johansson
Kovlands IF
2:35:30.932900
+40:40.243900
56.8p
35
H 21
Per Lundin
Alnö SK
2:35:48.934700
+40:58.245700
56.7p
36
H 21
Daniel Abrahamsson
Graninge-Alliansen
2:35:57.935600
+41:07.246600
56.6p
36
H 21
David Sjöstrand
Tynderö IK
2:35:57.935600
+41:07.246600
56.6p
38
H 21
Johan Nylander
Stockviks SF
2:35:59.935800
+41:09.246800
56.6p
39
H 21
Mårten Källström
IFK Sala
2:37:00.941900
+42:10.252900
56.2p
40
H 21
Andreas Henriksson
Sundsvalls SLK
2:37:13.943200
+42:23.254200
56.1p
41
H 21
Håkan Westman
Selånger SOK
2:37:14.943300
+42:24.254300
56.1p
42
H 21
Tomas Decker
Torpshammars IF
2:37:36.945500
+42:46.256500
55.9p
43
D 21
Jenny Kling
Selånger SOK
2:39:10.954900
+44:20.265900
55.3p
44
H 21
Johan Ekman
Visborgs OK
2:39:25.956400
+44:35.267400
55.2p
45
H 21
Kenneth Norman
IF Strategen
2:39:31.957000
+44:41.268000
55.1p
46
H 21
Jens Bergfors
Gävle SK
2:39:57.959600
+45:07.270600
55.0p
47
H 21
Lars Wallin
Bollsta IK
2:43:08.978700
+48:18.289700
53.7p
48
H 21
Fredrik Söderholm
Stockviks SF
2:43:42.982100
+48:52.293100
53.5p
49
H 21
Leif Ottosson
Agnäs IK
2:45:59.995800
+51:09.306800
52.6p
50
H 21
Göran Olsson
Erikslunds SK
2:46:02.996100
+51:12.307100
52.6p
51
D 21
Pernilla Vesterlund
Stadium IF
2:46:03.996200
+51:13.307200
52.6p
52
H 21
Östen Strömgren
Örnsköldsvik
2:48:13.1009200
+53:23.320200
51.8p
53
H 21
Joakim Andersson
Bergeforsens SK
2:48:32.1011100
+53:42.322100
51.7p
54
H 21
Fredrik Pontén
Valmet
2:49:23.1016200
+54:33.327200
51.4p
55
H 21
Andreas Sahlen
Hemsö IF
2:49:51.1019000
+55:01.330000
51.2p
56
H 21
Anders Axling
Södertälje IF
2:50:45.1024400
+55:55.335400
50.9p
57
H 21
Leif Bäckman
Stigsjö IK
2:50:47.1024600
+55:57.335600
50.9p
58
D 21
Caroline Burman
SOK
2:52:36.1035500
+57:46.346500
50.2p
59
H 21
Claes Kempe
Tynderö IK
2:52:56.1037500
+58:06.348500
50.1p
60
H 21
Johan Eliasson
Härnösands OK
2:53:35.1041400
+58:45.352400
49.9p
61
H 21
Emil Wikberg
Sundsvalls SLK
2:53:53.1043200
+59:03.354200
49.8p
62
H 21
Åke Lindkvist
Sundsvalls SLK
2:54:25.1046400
+59:35.357400
49.6p
63
H 21
Josef Andersson
Stockviks SF
2:55:20.1051900
+1:00:30.362900
49.3p
64
H 21
Mats Jakobsson
Nobel Aktiv IF
2:55:48.1054700
+1:00:58.365700
49.2p
65
H 21
Gabriel Lundgren
Umeå
2:56:11.1057000
+1:01:21.368000
49.0p
66
D 21
Åsa Eriksson
Ljustorps IF
2:56:31.1059000
+1:01:41.370000
48.9p
67
H 21
Jonny Eklund
Bergeforsens SK
2:57:32.1065100
+1:02:42.376100
48.6p
68
H 21
Andreas Häggström
Umeå
2:58:34.1071300
+1:03:44.382300
48.3p
69
H 21
Anders Pettersson
Härnösands OK
2:59:05.1074400
+1:04:15.385400
48.1p
69
H 21
Kenneth Vänn
Stockviks SF
2:59:05.1074400
+1:04:15.385400
48.1p
71
H 21
Lasse Forsberg
OK Ravinen
3:02:19.1093800
+1:07:29.404800
47.1p
72
H 21
Fredrik Bergman
Bondsjöhöjdens IK
3:03:04.1098300
+1:08:14.409300
46.9p
73
H 21
Ulf Lindahl
Bondsjöhöjdens IK
3:03:26.1100500
+1:08:36.411500
46.8p
74
D 21
Jenny Rutström
Alnö Race Team
3:03:27.1100600
+1:08:37.411600
46.8p
75
H 21
Håkan Edlund
Axa SC
3:04:21.1106000
+1:09:31.417000
46.5p
76
H 21
Carl Göran Grönvik
Ställningsbyggarna I Sundsvall
3:05:04.1110300
+1:10:14.421300
46.3p
77
D 21
Kajsa Lake
Sundsvalls SLK
3:05:16.1111500
+1:10:26.422500
46.3p
78
H 21
Jan-åke Lund
No Club
3:05:40.1113900
+1:10:50.424900
46.1p
79
H 21
Robert Lindblom
Nedansjö IK
3:06:39.1119800
+1:11:49.430800
45.9p
80
H 21
Thomas Ehrenbrand
Axa SC
3:09:05.1134400
+1:14:15.445400
45.2p
81
H 21
Jimmy Fondelius
Sundsvalls SLK
3:10:02.1140100
+1:15:12.451100
44.9p
82
H 21
Lars-gunnar Lundgren
Uppsala
3:10:27.1142600
+1:15:37.453600
44.8p
83
D 21
Jenny Lindblom
Nedansjö IK
3:11:05.1146400
+1:16:15.457400
44.6p
84
H 21
Harald Rydén
Stockholm
3:11:07.1146600
+1:16:17.457600
44.6p
85
H 21
Björn Michold
Sundsvalls SLK
3:11:10.1146900
+1:16:20.457900
44.6p
86
H 21
Olov Nyberg
Bergeforsens SK
3:11:20.1147900
+1:16:30.458900
44.6p
87
H 21
Andreas Carlson
Sundsvalls SLK
3:11:28.1148700
+1:16:38.459700
44.5p
88
D 21
Cecilia Englund
Ljustorps IF
3:12:25.1154400
+1:17:35.465400
44.3p
89
H 21
Lars Marklund
Marksmen Consulting
3:12:38.1155700
+1:17:48.466700
44.2p
90
D 21
Maria Wallgren
Ncc IF
3:12:58.1157700
+1:18:08.468700
44.1p
91
D 21
Ida Sellstedt
Sundsvalls SLK
3:13:47.1162600
+1:18:57.473600
43.9p
92
H 21
Hans Vallin
Kramfors
3:15:07.1170600
+1:20:17.481600
43.6p
93
H 21
Erik Heinemark
Göteborg
3:15:10.1170900
+1:20:20.481900
43.6p
94
H 21
Linus Moberg
Tynderö IK
3:16:53.1181200
+1:22:03.492200
43.1p
95
D 21
Monika Wounder
Alnö Race Team
3:19:27.1196600
+1:24:37.507600
42.5p
96
D 21
Camilla Englund
Sundsvalls SLK
3:20:20.1201900
+1:25:30.512900
42.3p
97
D 21
Helena Nissar
Sundsvalls OK
3:24:36.1227500
+1:29:46.538500
41.3p
98
H 21
Andreas Bergström
Axa SC
3:25:54.1235300
+1:31:04.546300
41.0p
99
D 21
Malin Lundberg
Graninge-Alliansen
3:28:37.1251600
+1:33:47.562600
40.4p
100
H 21
Ulrik Eriksson
Sundsvalls SLK
3:31:36.1269500
+1:36:46.580500
39.7p
101
H 21
Kenneth Åberg
Sundsvalls SLK
3:33:11.1279000
+1:38:21.590000
39.4p
102
D 21
Karin Ingemansson
Sundsvalls SLK
3:33:15.1279400
+1:38:25.590400
39.4p
103
D 21
Mia Herlitz
Sundsvalls SLK
3:35:59.1295800
+1:41:09.606800
38.8p
104
H 21
Niclas Holm
Necon
3:38:12.1309100
+1:43:22.620100
38.4p
105
H 21
Ernst Åslund
Sundsvalls SLK
3:39:14.1315300
+1:44:24.626300
38.2p
106
H 21
Per-erik Decker
Agnäs IK
3:39:15.1315400
+1:44:25.626400
38.2p
107
D 21
Olga Dobrodnjova
Östersunds SK
3:40:02.1320100
+1:45:12.631100
38.0p
108
D 21
Anna Eriksson
Ljustorps IF
3:40:25.1322400
+1:45:35.633400
37.9p
109
H 21
Curt Lindqvist
Matfors SK
3:48:33.1371200
+1:53:43.682200
36.4p
110
H 21
Patrik Jonsson
No Club
3:51:57.1391600
+1:57:07.702600
35.8p
111
H 21
Nicklas Söderberg
Stöde IF
4:02:34.1455300
+2:07:44.766300
34.1p
112
D 21
Sara Willner
Alnö SK
4:08:23.1490200
+2:13:33.801200
33.2p
113
H 21
Per Anders Sjödin
Husums IF SK
4:20:32.1563100
+2:25:42.874100
31.5p
114
H 21
Åke Weden
Timrå SOK
4:28:20.1609900
+2:33:30.920900
30.5p
114
D 21
Anna-lena Nilsson
Timrå SOK
4:28:20.1609900
+2:33:30.920900
30.5p
116
H 21
Lars Modig
Sundsvalls SLK
4:34:36.1647500
+2:39:46.958500
29.7p
117
H 21
Johan Hagström
Sundsvalls SLK
4:34:37.1647600
+2:39:47.958600
29.7p
118
D 21
Camilla Nylander
Sundsvalls SLK
4:40:58.1685700
+2:46:08.996700
28.9p
119
H 21
Patrik Nylander
Sundsvalls SLK
4:41:04.1686300
+2:46:14.997300
28.9p
120
H 21
Tetsu Uesaka
Sundsvalls SLK
4:55:00.1769900
+3:00:10.1080900
27.4p
121
H 21
Björn Andersson
Sundsvalls SLK
23:59:58.8639700
-
122
H 21
Thomas Belius
Uppsala
23:59:59.8639800
-
122
H 21
Daniel Andersson
Söderköpings SK
23:59:59.8639800
-
122
H 21
Joakim Hellgren
Sundsvalls SLK
23:59:59.8639800
-
122
D 21
Elisabeth Lindgren
Timrå SOK
23:59:59.8639800
-
122
D 21
Yvonne Nordin
Sundsvalls SLK
23:59:59.8639800
-
122
D 21
Sofie Persson
Stockholm
23:59:59.8639800
-
122
D 21
Lisa Skoglund
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Mårten Vänn
Stockviks SF
57:20.343900
77.0p
2
H 21
Petter Dahl
Alnö SK
57:33.345200
+13.1200
76.7p
3
H 21
Erik Sjöblom
Alnö Race Team
57:39.345800
+19.1800
76.6p
4
H 21
Adam Westman
Alnö SK
57:57.347600
+37.3600
76.2p
5
H 21
Leif Andersson
Njurunda SK
1:05:40.393900
+8:20.49900
67.2p
6
H 21
Timor Sandberg
Jättendals IF
1:05:41.394000
+8:21.50000
67.2p
7
H 21
Markus Frödin
Sundsvalls OK
1:06:20.397900
+9:00.53900
66.5p
8
H 21
Andreas Lagergren
Bergeforsens SK
1:06:37.399600
+9:17.55600
66.3p
8
H 21
Hans Åslin
Matfors SK
1:06:37.399600
+9:17.55600
66.3p
10
H 21
Benny Nordlander
Tynderö IK
1:09:41.418000
+12:21.74000
63.3p
11
H 21
Ulrik Frödin
Sundsvalls OK
1:09:54.419300
+12:34.75300
63.2p
12
H 21
Albin Sjölén
Stockviks SF
1:10:15.421400
+12:55.77400
62.8p
13
H 21
Henrik Häggström
Tynderö IK
1:10:22.422100
+13:02.78100
62.7p
14
H 21
Helmut Kerschbaumer
Alnö Race Team
1:10:28.422700
+13:08.78700
62.6p
15
D 21
Jessica Häggqvist
Härnösands OK
1:10:29.422800
+13:09.78800
62.6p
16
H 21
Per West
Sollefteå SK
1:11:48.430700
+14:28.86700
61.5p
17
H 21
Anton Källström
IFK Sala
1:11:53.431200
+14:33.87200
61.4p
18
H 21
Nils Kolbäck
Sundsvalls SLK
1:12:37.435600
+15:17.91600
60.8p
19
D 21
Karolina Olsson
Bergeforsens SK
1:12:54.437300
+15:34.93300
60.6p
20
D 21
Olivia Lundström
Stockviks SF
1:13:23.440200
+16:03.96200
60.2p
21
H 21
Fredrik Andersson
Sweco IF
1:13:43.442200
+16:23.98200
59.9p
22
H 21
Joakim Jönsson
Timrå SOK
1:14:37.447600
+17:17.103600
59.2p
23
H 21
Per Stenvall
Timrå SOK
1:15:10.450900
+17:50.106900
58.7p
24
H 21
Tobias Sundsröm
Bergeforsens SK
1:16:18.457700
+18:58.113700
57.9p
25
H 21
Tommy Hassel
Tynderö IK
1:16:36.459500
+19:16.115500
57.6p
26
D 21
Alina Bruksås Nybjörk
Alnö SK
1:18:08.468700
+20:48.124700
56.5p
27
H 21
Henrik Nordling
Tynderö IK
1:18:24.470300
+21:04.126300
56.3p
28
D 21
Kristina Nordlander
Stockviks SF
1:19:21.476000
+22:01.132000
55.6p
29
D 21
Irene Larsson
Matfors SK
1:21:42.490100
+24:22.146100
54.0p
30
H 21
Reine Håkansson
Storumans IK
1:21:43.490200
+24:23.146200
54.0p
31
H 21
Axel Englund
Ljustorps IF
1:23:28.500700
+26:08.156700
52.9p
32
H 21
Andreas Mattsson
Matfors
1:23:38.501700
+26:18.157700
52.8p
33
D 21
Lotta Johansson
Sundsvalls SLK
1:23:42.502100
+26:22.158100
52.7p
34
D 21
Kristina Göransson Rudberg
Stockviks SF
1:25:07.510600
+27:47.166600
51.9p
35
H 21
Joakim Ögren
No Club
1:25:30.512900
+28:10.168900
51.6p
36
H 21
Olle Moberg
Bergeforsens SK
1:27:55.527400
+30:35.183400
50.2p
37
D 21
Carina Grip
IF Strategen
1:28:06.528500
+30:46.184500
50.1p
38
H 21
Mattias Larsson
Matfors SK
1:29:11.535000
+31:51.191000
49.5p
39
D 21
Katharina Sandström
Stockviks SF
1:29:13.535200
+31:53.191200
49.5p
40
H 21
Karl-johan Karlsson
Sundsvalls SLK
1:29:32.537100
+32:12.193100
49.3p
41
H 21
Peter Baloah
No Club
1:30:12.541100
+32:52.197100
48.9p
42
D 21
Emma Wretman
Sundsvalls SLK
1:30:21.542000
+33:01.198000
48.9p
43
D 21
Jenny Karlsson
Härnösands OK
1:30:56.545500
+33:36.201500
48.5p
44
H 21
Mats Englund
Ljustorps IF
1:31:07.546600
+33:47.202600
48.4p
45
H 21
Christian Hellberg
Bergeforsens SK
1:32:25.554400
+35:05.210400
47.8p
46
H 21
Erik Bergfors
Matfors SK
1:33:27.560600
+36:07.216600
47.2p
47
H 21
Johan Lindberg
Sundsvalls SLK
1:34:25.566400
+37:05.222400
46.8p
48
D 21
Kajsa Henriksson
Matfors
1:34:46.568500
+37:26.224500
46.6p
49
H 21
Per Sundström
Bergeforsens SK
1:34:59.569800
+37:39.225800
46.5p
50
D 21
Anna Gomez
No Club
1:35:11.571000
+37:51.227000
46.4p
51
D 21
Kadri Kalvo
Sundsvalls SLK
1:36:00.575900
+38:40.231900
46.0p
52
D 21
Irene Keith
Sundsvalls SLK
1:36:45.580400
+39:25.236400
45.6p
53
D 21
Malin Tallqvist
IK Aluminium
1:37:19.583800
+39:59.239800
45.4p
54
D 21
Jessica Moberg
Timrå SOK
1:37:22.584100
+40:02.240100
45.3p
55
H 21
Tomas Sellstedt
Selånger SOK
1:38:41.592000
+41:21.248000
44.7p
56
D 21
Marianne Pettersson
Obbola IK
1:39:05.594400
+41:45.250400
44.6p
57
D 21
Anna Millbourn
Sundsvalls SLK
1:40:39.603800
+43:19.259800
43.9p
58
D 21
Ann-sofie Einberg
Härnösands OK
1:41:37.609600
+44:17.265600
43.4p
59
D 21
Barbro Nord
Timrå SOK
1:49:20.655900
+52:00.311900
40.4p
60
H 21
Andree Viklund
Tynderö IK
1:49:25.656400
+52:05.312400
40.3p
61
H 21
Peter Bredahl
Sundsvalls SLK
1:50:53.665200
+53:33.321200
39.8p
62
D 21
Anita Pettersson
Härnösands OK
1:51:13.667200
+53:53.323200
39.7p
63
D 21
Eeva Rumpunen
Sundsvalls SLK
1:51:38.669700
+54:18.325700
39.5p
64
H 21
Eva Sandberg
No Club
1:51:48.670700
+54:28.326700
39.5p
65
H 21
Hans Olov Falberg
Indal
1:51:50.670900
+54:30.326900
39.5p
65
D 21
Marianne Nilsson
Indal
1:51:50.670900
+54:30.326900
39.5p
67
D 21
Sofia Höglund
Timrå SOK
1:53:33.681200
+56:13.337200
38.9p
68
D 21
Carola Källman
Timrå SOK
1:59:13.715200
+1:01:53.371200
37.0p
69
D 21
Catharina Lövgren
Sundsvalls SLK
2:01:55.731400
+1:04:35.387400
36.2p
70
D 21
Malin Thorvaldsson
Alnö SK
2:01:57.731600
+1:04:37.387600
36.2p
71
D 21
Karin Söderkvist Johansson
Ljustorp
2:05:34.753300
+1:08:14.409300
35.2p
72
H 21
Olle Liljemark
Ljustorps IF
2:10:45.784400
+1:13:25.440400
33.8p
73
H 21
Mikael Norrgård
Bergeforsens SK
2:12:39.795800
+1:15:19.451800
33.3p
74
D 21
Eva Eriksson
Ljustorps IF
2:23:21.860000
+1:26:01.516000
30.8p
75
D 21
Elisabeth Carlberg
Sundsvalls SLK
23:59:59.8639800
-
75
D 21
Kicki Bredal
Sundsvalls SLK
23:59:59.8639800
-
75
D 21
Anna-maja Nordin
Bergeforsens SK
23:59:59.8639800
-
75
D 21
Erika Öberg
Bergeforsens SK
23:59:59.8639800
-
75
D 21
Ulrika Söderholm
Sundsvalls SLK
23:59:59.8639800
-
75
D 21
Hanna Tolö
Timrå SOK
23:59:59.8639800
-