Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Maserloppet
2009-01-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Kvarnsveden GoIF
Plats: Grönklitt Orsa
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Eriksson
IFK Mora SK
1:47:56.647500
86.2p
2
Dan Moberg
Ulricehamns IF
1:48:31.651000
85.6p
3
Markus Jönsson
Ulricehamns IF
1:48:32.651100
85.5p
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nicklas Johansson
City Wolfs SC
2:02:37.735600
73.3p
2
Christer Johansson
Falu IK
2:03:17.739600
72.9p
3
Niclas Andersson
SK Ringen
2:03:38.741700
72.6p
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Markfjärd
Brovallens IF
1:56:20.697900
78.3p
2
Pekka Pohjola
Motala Aif SK
1:56:33.699200
78.1p
3
Björn Albinsson
Tanums IF
1:59:24.716300
75.8p
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kalevi Penna
Telia IF, Farsta
2:08:03.768200
69.5p
2
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:11:30.788900
67.3p
3
Lennart Brunberg
Stora Tuna IK SK
2:13:23.800200
66.1p
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stig Johansson
Axa SC
2:16:25.818400
64.4p
2
Bo Fredriksson
Sundborns GOIF
2:20:53.845200
61.9p
3
Jan Jonsson
Strömsbergs IF
2:21:33.849200
61.5p
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Årsunda IF
1:00:59.365800
71.5p
2
Ulrica Persson
Sunne SLF
1:02:22.374100
69.9p
3
Carina Lagerlöf
Malungs IF
1:04:16.385500
67.9p
D 35
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Maria Thelin
Jönköpings OK
1:19:20.475900
55.0p
2
Anna Björk
Orsa SK
1:23:21.500000
52.3p
3
Marie Malmborg
Söders SOL Tyresö
1:30:58.545700
48.0p
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Per Wangel
Falu IK
59:58.359700
72.7p
2
Jakob Blomfeldt
Gävle SK
1:04:13.385200
67.9p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna Lindgren
Brovallens IF
2:27:38.885700
58.5p
2
Kristine Nörgaard
København SK
2:30:49.904800
57.1p
3
Kristina Bergstrand
Söders SOL Tyresö
2:43:45.982400
51.8p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Flyning
No Club
2:20:35.843400
62.1p
2
Fredrik Graas
Qwarnsveden Triathlon
2:25:39.873800
59.5p
3
Henrik Jalkenäs
Falu IK
2:35:47.934600
54.9p
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martina Nilsson
Swedbank IF
1:21:55.491400
53.3p
2
Anna Johansson
Falu IK
1:54:46.688500
38.0p
3
Emma Jägryd
Björnstorps IF
2:26:12.877100
29.8p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Janne Skarner
Clas Ohlson IF
1:11:50.430900
60.7p
2
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
1:23:56.503500
52.0p
3
Per-Owe Hvitfeldt
IFK Mora SK
1:56:11.697000
37.5p
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Maserloppet 2014
Maserloppet 2011
Maserloppet 2010
Maserloppet 2009
Maserloppet 2008
Maserloppet 2006
Maserloppet 2005
Maserloppet 2004
Tävlingar i närheten
Morapinglan 2009
Björnjakten 2009
Dalapremiären 2009
Svegsskidan 2009
Skinnarloppet 2009
Orsa Grönklitt Skimarathon 2009
Tunaloppet 2009
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan