Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
SM Rullskidor 42 km Klassisk
2015-09-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
1:23:02.498130
87.5p
2
H 21
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
1:23:37.501680
+35.3450
86.8p
3
H 21
Tobias Westman
IK Stern
1:23:38.501700
+35.3470
86.8p
4
H 21
Robin Norum
IFK Umeå
1:23:41.502010
+38.3780
86.7p
5
H 21
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
1:23:49.502840
+47.4610
86.6p
6
H 21
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:26:21.518040
+3:19.19810
83.5p
7
H 21
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
1:27:19.523890
+4:17.25660
82.4p
8
H 21
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
1:27:20.523950
+4:18.25720
82.4p
9
H 21
Andreas Blohm
Filipstads SF
1:27:26.524530
+4:24.26300
82.3p
10
H 21
Emil Folkesson
Nybro Ski
1:28:46.532520
+5:43.34290
80.9p
11
H 40
Anders Johansson
Ryda SK
1:28:57.533630
+5:55.35400
80.7p
12
H 21
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:28:57.533670
+5:55.35440
80.7p
13
H 21
Johan Kanto
IK Stern
1:29:05.534480
+6:03.36250
80.5p
14
H 21
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
1:30:02.540190
+7:00.41960
79.5p
15
H 40
Daniel Olsson
Garphyttans IF
1:30:03.540200
+7:00.41970
79.5p
15
H 50
Adam Blomberg
IK Stern
1:30:03.540200
+7:00.41970
79.5p
17
H 50
Magnus Graas
OK Linné
1:30:03.540280
+7:01.42050
79.5p
18
H 21
Henrik Wallin
Brovallens IF
1:30:03.540290
+7:01.42060
79.5p
19
H 50
Kenneth Ingemarsson
IK Stern
1:30:04.540370
+7:02.42140
79.5p
20
H 21
David Thorell
IK Stern
1:30:05.540450
+7:03.42220
79.5p
21
H 40
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
1:30:27.542620
+7:24.44390
79.1p
22
H 45
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
1:32:33.555290
+9:31.57060
77.0p
23
H 45
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
1:32:34.555300
+9:31.57070
77.0p
24
H 45
Göran Hammarson
Stockholms RK
1:32:34.555310
+9:31.57080
77.0p
25
H 40
Fredrik Ström
Bålsta SK
1:32:37.555620
+9:34.57390
76.9p
26
D 21
Britta Johansson Norgren
Sollefteå Skidor IF
1:32:38.555750
+9:36.57520
76.9p
27
H 50
Mats Norman
Stockholms RK
1:33:03.558250
+10:01.60020
76.5p
28
H 45
Tommie Lindblom
Stockholms RK
1:33:47.562660
+10:45.64430
75.8p
29
H 50
Jörgen Lindgren
IK Stern
1:35:36.573580
+12:34.75350
74.1p
30
D 21
Olivia Hansson
Garphyttans IF
1:37:53.587200
+14:50.88970
72.1p
31
H 45
Ricard Eriksson
Timrå SOK
1:37:55.587410
+14:52.89180
72.1p
32
H 40
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
1:37:59.587810
+14:56.89580
72.0p
33
H 35
Magnus Lyckfjäll
Västerås SOK
1:38:06.588550
+15:04.90320
71.9p
34
H 50
Mikael Markstedt
Stockholms RK
1:38:24.590350
+15:22.92120
71.7p
35
H 40
Jonas Strandell
Vassunda IF
1:38:26.590590
+15:24.92360
71.6p
36
H 50
Yngve Gustafsson
Stockholms RK
1:38:27.590680
+15:25.92450
71.6p
37
H 45
Pär Larsson
Hybo AIK
1:38:35.591410
+15:32.93180
71.5p
38
H 55
Kurt Andersson
Sätra IF
1:38:40.591920
+15:37.93690
71.5p
39
H 50
Mikael Anderäng
Brovallens IF
1:38:44.592320
+15:41.94090
71.4p
40
H 50
Leif Markfjärd
Brovallens IF
1:38:46.592520
+15:43.94290
71.4p
41
H 55
Peter Davidsson
Jm-Konc IF
1:38:48.592700
+15:45.94470
71.3p
42
H 40
Kenneth Nybohm
Sundbybergs IK
1:38:58.593780
+15:56.95550
71.2p
43
H 40
Mats Berglund
Nacka Värmdö SK
1:39:36.597530
+16:34.99300
70.7p
44
H 45
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
1:40:17.601640
+17:15.103410
70.1p
45
H 45
Tomas Persson
Stockholms RK
1:42:31.615080
+19:29.116850
68.4p
46
H 45
Lennart Holmström
IFK Hedemora SK
1:42:55.617450
+19:53.119220
68.0p
47
H 45
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
1:43:06.618510
+20:03.120280
67.9p
48
H 21
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
1:43:20.619950
+20:18.121720
67.7p
49
H 40
Pierre Ahlström
Brovallens IF
1:43:38.621790
+20:36.123560
67.5p
50
H 21
Robin Sjöblom
IK Jarl Rättvik
1:44:16.625570
+21:14.127340
67.0p
51
H 50
Anders Wiig
IF Strategen
1:45:17.631600
+22:14.133370
66.3p
52
H 55
Roger Huononen
Stockholms RK
1:46:28.638700
+23:25.140470
65.5p
53
H 21 Motion
Fredrik Björck
IK Rex
1:47:02.642180
+24:00.143950
65.0p
54
H 21 Motion
Andreas Sembrant
Ufk
1:48:10.648900
+25:07.150670
64.3p
55
H 50
Erik Brisenheim
Stockholms RK
1:48:20.649930
+25:18.151700
64.2p
56
H 50
Leif Åhman
Hägersta GF
1:48:44.652370
+25:42.154140
63.9p
57
D 21
Fia Jobs
IF Ski Team Skåne
1:49:21.656020
+26:18.157790
63.5p
58
H 40
Jonas Nilsson
Stockholms RK
1:49:49.658850
+26:47.160620
63.2p
59
H 21 Motion
Björn Lystedt
Stockholm
1:49:53.659220
+26:50.160990
63.1p
60
H 55
Tom Berghäll
Stockholms RK
1:50:24.662300
+27:21.164070
62.8p
61
H 55
Tony Snihs
IK Jarl Rättvik
1:52:25.674400
+29:22.176170
61.5p
62
H 21 Motion
Birger Edvinsson
Ufk
1:52:50.676940
+29:48.178710
61.2p
63
H 55
Mats Carlson
Brottby SK
1:54:51.689010
+31:48.190780
60.0p
64
H 21 Motion
Antonio Cicchetti
Västerås SOK
1:55:14.691310
+32:11.193080
59.8p
65
H 21 Motion
Daniel Ehn
Surahammars SOK
1:55:50.694930
+32:48.196700
59.5p
66
H 21 Motion
Magnus Haglund
Åkersberga SK
1:56:20.697990
+33:18.199760
59.2p
67
H 21 Motion
Julius Hefte
Österåker
1:56:21.698020
+33:18.199790
59.2p
68
D 35
Linda Hasselqvist
Edsbyns SK
1:56:28.698780
+33:26.200550
59.1p
69
D 40
Maria Backe
Stockholms RK
1:57:50.706940
+34:48.208710
58.3p
70
H 21 Motion
Jan Granlund
Västerås SOK
1:58:04.708340
+35:02.210110
58.2p
71
H 21 Motion
Peter Skogert
Vallentuna
1:59:42.718160
+36:40.219930
57.3p
72
H 21 Motion
Staffan Dickfors
Rembo IK
1:59:44.718310
+36:41.220080
57.3p
73
H 40
Peter Jacobson
Q-Med FF
1:59:58.719780
+36:56.221550
57.1p
74
H 21 Motion
Daniel Fransson
Sweden
2:00:43.724270
+37:41.226040
56.7p
75
H 21 Motion
Rickard Molin
Gävle
2:01:20.727990
+38:18.229760
56.4p
76
H 21 Motion
Hans Johansson
IK Jarl Rättvik
2:04:33.747290
+41:31.249060
54.8p
77
H 21 Motion
Peter Kaponen
Uppsala
2:05:17.751640
+42:15.253410
54.4p
78
H 21 Motion
Sören Ryholm
Ufk
2:05:27.752670
+42:25.254440
54.3p
79
H 21 Motion
Peter Jäderström
Ufk
2:07:50.766920
+44:47.268690
53.2p
80
H 21 Motion
Peter Triumf
Täby IS SK
2:09:05.774420
+46:02.276190
52.6p
81
H 21 Motion
Johan Fornander
Peab Bedriftsidrettslag
2:09:09.774860
+46:07.276630
52.6p
82
H 21 Motion
Hans-Olov Andersson
Gävle
2:09:10.774960
+46:08.276730
52.6p
83
H 21 Motion
Victor Söderberg
Uppsala
2:09:12.775110
+46:09.276880
52.6p
84
H 21 Motion
Tomas Gustafsson
Stora Skedvi IK
2:09:13.775260
+46:11.277030
52.6p
85
H 21 Motion
Mats Berggren
Uppsala
2:10:58.785790
+47:56.287560
51.8p
86
H 21 Motion
Börge Bakos
Uppsala
2:12:23.794200
+49:20.295970
51.2p
87
H 21 Motion
Niklas Metsomäki
Norberg
2:13:34.801300
+50:31.303070
50.7p
88
H 50
Jan Beijbom
Västerås SOK
2:14:14.805360
+51:12.307130
50.4p
89
H 21 Motion
Lasse Andersson
Sweden
2:19:03.834200
+56:00.335970
48.5p
90
H 21 Motion
Andreas Lundquist
IK Rex
2:24:45.868400
+1:01:42.370170
46.3p
91
H 21 Motion
Anders Jorlin
Eds SK
2:27:54.887380
+1:04:52.389150
45.3p
92
H 21 Motion
Göran Hubinette
Uppsala
2:28:33.891240
+1:05:31.393010
45.0p
93
H 21 Motion
Kim Karlsson Moritz
Järvsjöby IF
2:33:03.918250
+1:10:01.420020
43.6p
94
H 21 Motion
Jan Hernelind
Västerås SOK
2:37:26.944550
+1:14:24.446320
42.3p
95
H 21 Motion
Erik Malmström
Västerås
2:42:16.973540
+1:19:14.475310
40.9p
96
H 21 Motion
Fredrik Mellgren
Lidingö
2:42:52.977130
+1:19:49.478900
40.7p
97
H 45
Thomas Eriksson
Norbergs Ck
2:59:59.1079810
+1:36:56.581580
36.5p
98
H 35
Markus Rüdel
Nacka Värmdö SK
3:00:12.1081140
+1:37:10.582910
36.5p
99
H 21
Viktor Hansson
Garphyttans IF
23:59:58.8639700
99
H 21
Daniel Tonell
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
99
H 21
Philip Askeroth
Aktivitus Sports Club
23:59:58.8639700
99
H 45
Lars Åke Eriksson
IK Rex
23:59:58.8639700
99
H 45
Peter Hilmersson
Göteborgs SK
23:59:58.8639700
99
H 55
Bengt Åke Olofsson
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
99
H 21 Motion
Kent Persson
Norrtälje
23:59:58.8639700
99
H 21 Motion
Jonas Björklund
Ufk
23:59:58.8639700
107
H 21
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
23:59:59.8639800
107
H 50
Joakim Bydinger
Ronneby OK
23:59:59.8639800
107
H 50
Erik Björelid
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
107
H 55
Peter Martin
IFK Lidingö SOK
23:59:59.8639800
107
H 21 Motion
Samuel Adolfsson
Bålsta SK
23:59:59.8639800
107
H 21 Motion
Jimmy Lappalainen
Nacka
23:59:59.8639800
107
H 21 Motion
Mats Lindström
Gävle SK
23:59:59.8639800
107
H 21 Motion
Lennart Nilsson
Rättvik
23:59:59.8639800
107
H 21 Motion
Stefan Djurström
Ufk
23:59:59.8639800
107
H 21 Motion
Johan Månflod
Ufk
23:59:59.8639800
107
H 21 Motion
Johan Byström
Gävle SK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
28km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
57:33.345210
81.6p
2
H 20
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
58:38.351780
+1:05.6470
79.9p
3
H 20
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
1:00:23.362230
+2:50.16920
77.4p
4
H 20
Ludvig Holmberg
Tranemo IF
1:00:28.362790
+2:55.17480
77.2p
5
H 20
Erik Hållström
Valbo Aif
1:03:32.381100
+5:58.35790
73.1p
6
H 20
Isac Holmström
IFK Hedemora SK
1:03:33.381230
+6:00.35920
73.1p
7
D 20
Mathilda Ruus
Åsarna IK
1:03:57.383600
+6:23.38290
72.6p
8
D 20
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
1:04:04.384350
+6:31.39040
72.5p
9
H 20
Alexander Svensson
Äspereds IF
1:04:59.389800
+7:25.44490
71.3p
10
H 20
Albin Persson
Tranemo IF
1:06:01.396020
+8:28.50710
70.1p
11
H 60
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
1:06:02.396190
+8:29.50880
70.1p
12
D 20
Amelia Furunäs
IFK Grängesberg SK
1:06:39.399800
+9:05.54490
69.4p
13
H 65
Jan-Olof Löfgren
Brovallens IF
1:07:30.404950
+9:57.59640
68.4p
14
H 60
Henrik Dellborg
IK Stern
1:07:38.405730
+10:05.60420
68.3p
15
H 65
Jan Bäreteg
IK Hakarpspojkarna
1:08:12.409140
+10:39.63830
67.6p
16
H 60
Ulf Uddbäck
Gävle SK
1:08:33.411230
+11:00.65920
67.3p
17
H 60
Sören Skålberg
IK Stern
1:09:27.416640
+11:54.71330
66.3p
18
H 65
Jan Osvald Soovik
Göteborgs SK
1:09:30.416920
+11:57.71610
66.3p
19
H 70
Bertil Persson
Göteborgs SK
1:13:01.438050
+15:28.92740
62.8p
20
H 70
Lars Englund
Järla IF SK
1:15:28.452790
+17:55.107480
60.6p
21
D 20
Freya Orban
IF Ski Team Skåne
1:16:50.460960
+19:17.115650
59.4p
22
H 21 Motion
Tobias Brodén
Stockholm
1:17:16.463540
+19:43.118230
59.0p
23
H 21 Motion
Justin Walemark
Uppsala
1:23:17.499660
+25:44.154350
54.4p
24
H 21 Motion
Anton Golander
Uppsala
1:23:19.499850
+25:46.154540
54.4p
25
H 65
Mats-Göran Melin
Apladalens Lk
1:28:39.531860
+31:06.186550
50.9p
26
H 21 Motion
Per Lindvall
Stockholm
1:30:26.542560
+32:53.197250
49.8p
27
H 21 Motion
Svein Nielsen
Vallentuna
1:39:08.594740
+41:35.249430
45.2p
28
D 21 Motion
Sara Djurström
Ufk
1:54:36.687590
+57:03.342280
38.7p
29
H 65
Yngve Alvén
Redvägs SK
3:00:11.1081030
+2:02:38.735720
24.2p
30
H 20
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
30
H 21 Motion
Mats siljeholm
Gävle
23:59:58.8639700
32
H 20
Adam Östling
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
32
H 20
Ludvig Johansson
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
32
H 65
Leif Eklund
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
32
H 65
Ove Johansson
Fjärdhundra SK
23:59:59.8639800
32
D 21 Motion
Ida Forsgren
Uppsala
23:59:59.8639800
14km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 16
Albin Johansson
Sätra IF
35:34.213360
2
H 21 Motion
Justin Casimir
Uppsala
37:36.225570
+2:02.12110
68.5p
3
H 75
Göran Pettersson
Göteborgs SK
38:01.228000
+2:26.14540
67.8p
4
H 16
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
39:45.238440
+4:10.24980
5
D 16
Eleonora Olsmats
Sundbybergs IK
40:54.245320
+5:19.31860
6
H 75
Alf Spåra
IK Aluminium
41:57.251640
+6:22.38180
61.4p
7
H 16
Axel Åslund
Hedesunda IF
44:15.265480
+8:41.52020
8
D 21 Motion
Lina Åslund
Hedesunda IF
45:30.272910
+9:55.59450
56.6p
9
D 16
Olivia Alm
Strömnäs GIF
23:59:58.8639700
10
D 16
Evelina Lindeberg
Årjängs IF
23:59:59.8639800
10
D 16
Axelina Jonsson
Rembo IK
23:59:59.8639800
10
D 16
Lisa Melén Olsson
Häverödals SK
23:59:59.8639800
5km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 14
Mårten Gedda
OK Landehof
12:57.77650
2
H 14
Viktor Wiig
IF Strategen
12:58.77770
+1.20
3
H 14
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
16:15.97480
+3:18.19730
4
H 14
David Sjöberg
Gimo IF SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)