Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
AXA Ski Marathon
2016-01-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
36km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Byström
Orsa SK
1:32:02.552100
92.4p
2
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:32:02.552100
92.4p
3
Jörgen Brink
Delsbo IF
1:32:03.552200
+1
92.4p
4
Oscar Persson
SK Bore
1:32:05.552400
+3.200
92.4p
5
Jerry Ahrlin
Team Swedemount SC
1:32:07.552600
+5.400
92.4p
6
Jimmie Johnsson
Axa SC
1:32:09.552800
+7.600
92.3p
7
Bill Impola
SK Bore
1:33:22.560100
+1:20.7900
91.1p
8
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
1:34:05.564400
+2:03.12200
90.4p
9
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:34:13.565200
+2:11.13000
90.2p
10
Adam Steen
Axa SC
1:36:26.578500
+4:24.26300
88.1p
11
David Frisk
IFK Mora SK
1:36:49.580800
+4:47.28600
87.7p
12
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:36:52.581100
+4:50.28900
87.7p
13
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
1:37:02.582100
+5:00.29900
87.5p
14
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:37:21.584000
+5:19.31800
87.3p
15
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:38:12.589100
+6:10.36900
86.5p
16
Rasmus Blom
SK Bore
1:38:21.590000
+6:19.37800
86.3p
17
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:39:37.597600
+7:35.45400
85.2p
18
Lars Suther
IFK Mora SK
1:40:07.600600
+8:05.48400
84.8p
19
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:40:19.601800
+8:17.49600
84.6p
20
Martin Damm
Björkfors GOIF
1:41:41.610000
+9:39.57800
83.4p
21
Per Sandberg
Filipstads SF
1:42:32.615100
+10:30.62900
82.7p
22
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
1:43:06.618500
+11:04.66300
82.3p
23
Peter Arnesson
Ulricehamns IF
1:43:20.619900
+11:18.67700
82.1p
24
Emil Thyrèn
Trönö IK
1:44:07.624600
+12:05.72400
81.4p
25
Johan Kanto
IK Stern
1:44:09.624800
+12:07.72600
81.4p
26
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:44:10.624900
+12:08.72700
81.4p
27
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:44:21.626000
+12:19.73800
81.2p
28
Patrik Lind
Tunafors SK
1:44:23.626200
+12:21.74000
81.2p
29
Jonatan Steen
Falun
1:44:26.626500
+12:24.74300
81.2p
30
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:45:00.629900
+12:58.77700
80.7p
31
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:45:05.630400
+13:03.78200
80.7p
32
Andreas Karlsson
Tunafors SK
1:45:09.630800
+13:07.78600
80.6p
33
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:46:04.636300
+14:02.84100
79.9p
34
Elis Weslien
Nybro Ski
1:46:30.638900
+14:28.86700
79.6p
35
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
1:47:06.642500
+15:04.90300
79.1p
36
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
1:48:01.648000
+15:59.95800
78.4p
37
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
1:48:07.648600
+16:05.96400
78.3p
38
Christofer Stevenson
Team Ormsalva
1:48:44.652300
+16:42.100100
77.9p
39
Emil Ekman
Ulricehamns IF
1:48:59.653800
+16:57.101600
77.7p
40
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
1:50:28.662700
+18:26.110500
76.6p
41
Stefan Palm
Ulricehamns IF
1:50:33.663200
+18:31.111000
76.6p
42
Jonas Öhrn
Stockholms RK
1:51:11.667000
+19:09.114800
76.1p
43
Fredrik Wallström
Gävle SK
1:51:15.667400
+19:13.115200
76.1p
44
Johan Nilsson
Edsbyns SK
1:52:02.672100
+20:00.119900
75.5p
45
Ola Karlsson
Vaxholms RF
1:52:09.672800
+20:07.120600
75.5p
46
Niko Nättinen
Lahti
1:52:11.673000
+20:09.120800
75.4p
47
Andreas Nilsson
IK Stern
1:52:53.677200
+20:51.125000
75.0p
48
David Olofsson
IFK Skövde SK
1:54:14.685300
+22:12.133100
74.0p
49
Lars Bleckur
IK Jarl Rättvik
1:54:42.688100
+22:40.135900
73.7p
50
Ronny Larsson
Roslagsbro IF
1:55:06.690500
+23:04.138300
73.5p
51
Mathias Myrén
OK Alehof
1:55:14.691300
+23:12.139100
73.4p
52
Alexander Olander
IK Stern
1:55:17.691600
+23:15.139400
73.4p
53
Nils Svensson
Dalregementets IF
1:56:49.700800
+24:47.148600
72.4p
54
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
1:57:04.702300
+25:02.150100
72.2p
55
Isac Holmström
Jomala
1:57:26.704500
+25:24.152300
72.0p
56
Oskar Henriksson
IF Ski Team Skåne
2:00:02.720100
+28:00.167900
70.4p
57
Magnus Lyckfjäll
Västerås Skidklubb
2:00:39.723800
+28:37.171600
70.0p
58
Andreas Berthagen
Axa SC
2:03:06.738500
+31:04.186300
68.6p
59
Fredrik Nilsson
Nybro Ski
2:03:08.738700
+31:06.186500
68.6p
60
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
2:03:13.739200
+31:11.187000
68.5p
61
Karl Bergman
Brudpiga RK
2:03:49.742800
+31:47.190600
68.2p
62
Magnus Nygren
Axa SC
2:05:00.749900
+32:58.197700
67.5p
63
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:06:28.758700
+34:26.206500
66.7p
64
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:07:30.764900
+35:28.212700
66.2p
65
Johan Thalin
Östervåla IF
2:07:37.765600
+35:35.213400
66.1p
66
Tommy Karlsson
Ulrika IK
2:08:30.770900
+36:28.218700
65.6p
67
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
2:08:33.771200
+36:31.219000
65.6p
68
Lukas Berglund
Östersunds SK
2:09:38.777700
+37:36.225500
65.1p
69
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:09:58.779700
+37:56.227500
64.9p
70
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:11:05.786400
+39:03.234200
64.3p
71
Ludvig Åkerhielm
Näsvikens IK
2:11:48.790700
+39:46.238500
64.0p
72
Martin Andersson
IFK Mora SK
2:12:03.792200
+40:01.240000
63.8p
73
Ralf Andersson
Hotings IF
2:13:04.798300
+41:02.246100
63.3p
74
Erik Grinneby
Västerås Skidklubb
2:13:09.798800
+41:07.246600
63.3p
75
Johan Falk
Wedevågs IF
2:13:17.799600
+41:15.247400
63.2p
76
Adam Rohr
Nässjö SF
2:13:47.802600
+41:45.250400
63.0p
77
Niklas Åkerström
IK Nocout.se
2:14:01.804000
+41:59.251800
62.9p
78
Fredrik Björck
IK Rex
2:14:21.806000
+42:19.253800
62.7p
79
Lars Christian Boberg-Ans
Student
2:14:27.806600
+42:25.254400
62.7p
80
Nicklas Bergström
Täby OK
2:15:47.814600
+43:45.262400
62.1p
81
Andreas Nilsson
Markaryds FK
2:17:19.823800
+45:17.271600
61.3p
82
Joakim Persson
Rehns BK
2:17:24.824300
+45:22.272100
61.3p
83
Eric Danielsson
Falu IK
2:20:20.841900
+48:18.289700
60.0p
84
Tobias Hartig
Falun
2:22:53.857200
+50:51.305000
58.9p
85
Mattias Johansson
Axa SC
2:23:08.858700
+51:06.306500
58.8p
86
Mikael Hellsten
Dala XC Ski Team
2:24:10.864900
+52:08.312700
58.4p
87
Oskar Lyding
Linköpings SK
2:27:34.885300
+55:32.333100
57.0p
88
Per Pettersson
Västerås Skidklubb
2:28:22.890100
+56:20.337900
56.7p
89
Andreas Mannberg
Östersunds SK
2:28:27.890600
+56:25.338400
56.7p
90
David Unnersjö-jess
Axa SC
2:31:49.910800
+59:47.358600
55.4p
91
Magnus Grill
Axa SC
2:32:40.915900
+1:00:38.363700
55.1p
92
Johan Fornander
IK Rex
2:32:58.917700
+1:00:56.365500
55.0p
93
Kenny Jonsson
Filipstads SF
2:35:00.929900
+1:02:58.377700
54.2p
94
Daniel Kolm
Yuppie Ski Club
2:36:48.940700
+1:04:46.388500
53.6p
95
Lars Staffansson
Axa SC
2:38:57.953600
+1:06:55.401400
52.9p
96
Jon - Erik Bäckström
Linköpings SK
2:48:27.1010600
+1:16:25.458400
49.8p
97
Magnus Mellteg
Nybro Ski
2:51:29.1028800
+1:19:27.476600
48.9p
98
Marcus Svedare
IK Rex
3:01:41.1090000
+1:29:39.537800
46.1p
99
Niklas Engblom
Storvreta IK
3:03:39.1101800
+1:31:37.549600
45.6p
100
Olof Sundblad
IFK Mora AK
3:09:42.1138100
+1:37:40.585900
44.2p
101
Jimmie Bengtsson
Bålsta SK
3:10:45.1144400
+1:38:43.592200
43.9p
102
Anton Pettersson
Mariestads FK
3:26:58.1241700
+1:54:56.689500
40.4p