Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2009-03-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Årsunda IF
2:25:40.873900
73.6p
2
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:42:40.975900
+17:00.101900
63.1p
3
Jaana Teurajärvi
Gellivare SK
2:43:48.982700
+18:08.108700
62.5p
4
Nanna Johansson
IFK Kiruna
2:47:26.1004500
+21:46.130500
60.6p
5
Anna Jakobsson
Råneå SK
3:00:13.1081200
+34:33.207200
54.9p
6
Anna Rensfeldt
Råneå SK
3:01:44.1090300
+36:04.216300
54.3p
7
Cristin Ranestål
Lkab FF
3:25:14.1231300
+59:34.357300
46.4p
8
Anna Carlenius
Sunderby SK
3:57:43.1426200
+1:32:03.552200
38.6p
D 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Line Heimdal
Bardu IL
2:43:05.978400
62.9p
2
Eva Mettävainio
Pajala IF
3:01:02.1086100
+17:57.107600
54.6p
D 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gunbritt Mariedahl
Sävast Ski Team IF
2:56:00.1055900
56.7p
2
Ann-Sofie Patomella
Jukkasjärvi IF
4:21:47.1570600
+1:25:47.514600
34.3p
3
Elisabeth Ynglöv
Kuivakangas SK
4:31:15.1627400
+1:35:15.571400
32.9p
D 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karoline Westerlund
Team Esplanad
3:22:24.1214300
47.2p
2
Aina Wikström
OK Vargen
3:38:09.1308800
+15:45.94400
43.0p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
2:17:45.826400
79.9p
2
Peter Sjölin
Kraftstaven Ski Team Förening
2:17:52.827100
+7.600
79.8p
3
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
2:18:26.830500
+41.4000
79.3p
4
Anders Bennitz
OK Renen
2:19:02.834100
+1:17.7600
78.8p
5
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:19:05.834400
+1:20.7900
78.7p
6
Jens Carlevi
Studentidrott
2:19:30.836900
+1:45.10400
78.4p
7
Jakob Börjesson
Lima IF
2:19:53.839200
+2:08.12700
78.1p
8
Magnus Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:20:08.840700
+2:23.14200
77.9p
9
Robert Hällmark
Studentidrott
2:20:10.840900
+2:25.14400
77.9p
10
Martin Norberg
Kuivakangas SK
2:21:39.849800
+3:54.23300
76.7p
11
Olof Pettersson
Gellivare SK
2:21:50.850900
+4:05.24400
76.5p
12
Teemu Paavola
Pudasjärven Urheilijat
2:24:12.865100
+6:27.38600
74.7p
13
Fredrik Malmström
Sävast Ski Team IF
2:24:20.865900
+6:35.39400
74.6p
14
Jukka Kaiponen
Pudasjärven Urheilijat
2:24:33.867200
+6:48.40700
74.5p
15
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:24:58.869700
+7:13.43200
74.2p
16
Samuel Mukkavaara
Överkalix IF
2:25:06.870500
+7:21.44000
74.1p
17
Mikko Rapo
Rovaniemi
2:26:47.880600
+9:02.54100
72.8p
18
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:27:30.884900
+9:45.58400
72.3p
19
Jimmy Engström
Skellefteå SK
2:31:12.907100
+13:27.80600
69.8p
20
Janne Vasenius
Rovaniemi
2:31:24.908300
+13:39.81800
69.7p
21
Ingemar Enberg
F 21 IF
2:33:13.919200
+15:28.92700
68.5p
22
Johan Scott
Aapua IF
2:35:10.930900
+17:25.104400
67.3p
23
Johan Klippmark
Vattenfalls IF Trollhättan
2:35:25.932400
+17:40.105900
67.2p
24
Tuomas Kaihlavirta
Huhtasuon Hiihto200
2:42:25.974400
+24:40.147900
63.2p
25
Peter Sundén
Huddinge SK LF
2:46:42.1000100
+28:57.173600
61.0p
26
Jonas Simu
Övertorneå IF
2:49:27.1016600
+31:42.190100
59.7p
27
Mattias Nilsson
Sveaskogs IF
3:05:59.1115800
+48:14.289300
52.7p
28
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
3:25:54.1235300
+1:08:09.408800
46.2p
29
Ragnar Steinsen
Skallagrimur Isl
4:15:57.1535600
+1:58:12.709100
35.3p
H 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hannu Pura
Finland
2:25:14.871300
74.0p
2
Fredrik Isaksson
Korpklubben Nja
2:36:23.938200
+11:09.66800
66.6p
3
Pål Reidar Martinsen
Dölaski Norge
2:37:49.946800
+12:35.75400
65.8p
4
Morgan Karlsson
Sävast Ski Team IF
2:42:08.972700
+16:54.101300
63.4p
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Toralf Heimdal
Dölaski Norge
2:17:45.826400
79.9p
2
Arvi Ailinpieti
Huddinge SK LF
2:23:23.860200
+5:38.33700
75.3p
3
Pekka Kukkola
No Club
2:24:43.868200
+6:58.41700
74.3p
4
Björm Heimdal
Dölaski Norge
2:27:02.882100
+9:17.55600
72.7p
5
Daniel Fåhraeus
Strömnäs GIF
2:28:06.888500
+10:21.62000
71.9p
6
Ulf Sandström
Sävast Ski Team IF
2:29:16.895500
+11:31.69000
71.1p
7
Seppo Koivisto
Lohko
2:29:49.898800
+12:04.72300
70.7p
8
Antti Härkönen
Alatornion Pirkat
2:30:04.900300
+12:19.73800
70.6p
9
Torbjörn Åhman
IFK Arvidsjaur SK
2:35:28.932700
+17:43.106200
67.2p
10
Patrik Stenberg
Bergnäsets AIK
2:35:29.932800
+17:44.106300
67.1p
11
Tony Sorsa
Lahnajärvi SIF
2:38:20.949900
+20:35.123400
65.5p
12
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
2:38:21.950000
+20:36.123500
65.5p
13
Jorma Rotonen
Pihtiputaan Tuisku
2:39:01.954000
+21:16.127500
65.1p
14
Christer Edlund
Sävast Ski Team IF
2:41:02.966100
+23:17.139600
64.0p
15
Leif Mäkipiha
OK Gränsen
2:42:09.972800
+24:24.146300
63.4p
16
Ingemar Niemi
Skellefteå SK
2:43:01.978000
+25:16.151500
62.9p
17
Pauli Tiiro
Ii Urh
2:44:04.984300
+26:19.157800
62.3p
18
Jim Niemi
Sunderby SK
2:44:35.987400
+26:50.160900
62.1p
19
Per Olof Nutti
Karesuando Fyrklövern
2:45:48.994700
+28:03.168200
61.5p
20
Mats Zingmark
Jalles Tc Umeå
2:53:11.1039000
+35:26.212500
57.9p
21
Christian Krog-Jensen
Ikj Haninge
2:58:53.1073200
+41:08.246700
55.5p
22
Henrik Innala
Råneå SK
2:59:03.1074200
+41:18.247700
55.4p
23
Mats Mäkipiha
Jänkisjärvi IF
3:00:37.1083600
+42:52.257100
54.8p
24
Jörgen Pikkarainen
Sunderby SK
3:06:24.1118300
+48:39.291800
52.6p
25
Peter Gustavsson
Gammelgården IL
3:10:37.1143600
+52:52.317100
51.0p
26
Benny Lindvall
Gammelgården IL
3:10:40.1143900
+52:55.317400
51.0p
27
Tuomas Kauppila
Haukipudas
3:11:47.1150600
+54:02.324100
50.6p
28
Stefan Hannu
Övertorneå IF
3:21:50.1210900
+1:04:05.384400
47.4p
29
Thomas Utterström
Antnäs BK
3:24:27.1226600
+1:06:42.400100
46.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Karlsson
Hortlax SK
2:20:41.844000
77.4p
2
Sven Öhrnerling
OK Renen
2:24:06.864500
+3:25.20400
74.8p
3
Kari Hiltunen
Rovaniemi
2:26:08.876700
+5:27.32600
73.3p
4
Torbjörn Andersson
Vidsels IK
2:26:42.880100
+6:01.36000
72.9p
5
Thomas Riström
Postens IF, Luleå
2:27:04.882300
+6:23.38200
72.6p
6
Markku Ollila
Alatornion Pirkat
2:27:11.883000
+6:30.38900
72.6p
7
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:28:28.890700
+7:47.46600
71.7p
8
Pauli Rantala
Kukkola IF
2:29:15.895400
+8:34.51300
71.1p
9
Ari Järvenpää
Pudasjärven Urheilijat
2:34:07.924600
+13:26.80500
68.0p
10
Paul Johansson
Pajala IF
2:35:29.932800
+14:48.88700
67.1p
11
Hosio Matti
Pajosaari Sport
2:36:22.938100
+15:41.94000
66.6p
12
Mikael Norberg
Kuivakangas SK
2:40:17.961600
+19:36.117500
64.4p
13
Reijo Juntunen
Iin Yritys
2:42:38.975700
+21:57.131600
63.1p
14
Jonas Bucht
Lkab FF
2:45:15.991400
+24:34.147300
61.7p
15
Rolf Oja
Lkab FF
2:58:14.1069300
+37:33.225200
55.8p
16
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:58:37.1071600
+37:56.227500
55.6p
17
Erik Vallin
Vittjärvs IK
3:03:19.1099800
+42:38.255700
53.7p
18
Ulf Nilimaa
Svappavaara Aif
3:29:42.1258100
+1:09:01.414000
45.2p
H 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Per Granstedt
Strömnäs GIF
2:33:14.919300
68.5p
2
Jouko Nurmela
Yläkemijoen Urh
2:37:16.943500
+4:02.24100
66.1p
3
Pertti Nurmela
Kemijärven Urheilija
2:39:32.957100
+6:18.37700
64.8p
4
Tommy Bäckström
Vindelns IF
2:43:07.978600
+9:53.59200
62.8p
5
Henry Barsk
Övertorneå IF
2:44:15.985400
+11:01.66000
62.2p
6
Niilo Väisänen
Pajala IF
2:45:22.992100
+12:08.72700
61.7p
7
Markku Vuorela
Pello IF
2:49:16.1015500
+16:02.96100
59.7p
8
Martin Nousianlen
Finland
2:54:18.1045700
+21:04.126300
57.4p
9
Hannu Kaikkonen
Finland
2:57:26.1064500
+24:12.145100
56.1p
10
Folke Kostenniemi
Pajala IF
3:10:16.1141500
+37:02.222100
51.2p
H 55
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Hedman
SK Järven
2:33:16.919500
68.5p
2
Sune Wiklund
Volvo FK
2:42:36.975500
+9:20.55900
63.1p
3
Esa Rantakeisu
Aavasaksan Urheilijat
2:55:08.1050700
+21:52.131100
57.1p
4
Kullervo Torikka
Pajosaari Sport
2:55:13.1051200
+21:57.131600
57.0p
5
Kenneth Nilsson
Lkab FF
3:03:05.1098400
+29:49.178800
53.8p
6
Björn Holmgren
OK Vargen
3:03:10.1098900
+29:54.179300
53.8p
7
Henry Pilstål
OK Renen
3:03:59.1103800
+30:43.184200
53.5p
8
Gunnar Pettersson
OK Vargen
3:04:56.1109500
+31:40.189900
53.1p
9
Heikki Waalt
Luleå Gjutarens IF
3:11:13.1147200
+37:57.227600
50.8p
10
Ingemar Mäki
Lkab FF
3:14:40.1167900
+41:24.248300
49.7p
11
Åke Gustafsson
Bergnäsets AIK
3:16:46.1180500
+43:30.260900
49.0p
12
Svante Patomella
Jukkasjärvi IF
3:54:06.1404500
+1:20:50.484900
39.4p
H 60
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:35:52.935100
66.9p
2
Malte Kero
Korpilombolo GIF
2:35:53.935200
+1
66.9p
3
Heikki Hildén
Karihaaran Visa
2:41:50.970900
+5:58.35700
63.5p
4
Roland Johansson
OK Vargen
2:54:29.1046800
+18:37.111600
57.4p
5
Eero Jussheikki
Haparanda SKT
2:55:48.1054700
+19:56.119500
56.8p
6
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
3:00:40.1083900
+24:48.148700
54.8p
7
Bengt Mella
Pajala IF
3:01:10.1086900
+25:18.151700
54.6p
8
Lennart Larsson
OK Vargen
3:02:35.1095400
+26:43.160200
54.0p
9
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
3:17:01.1182000
+41:09.246800
48.9p
H 65
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Heikki Piirainen
Rovaniemi
2:42:09.972800
63.4p
2
Onni Tiiperi
Alatornion Pirkat
2:45:37.993600
+3:28.20700
61.5p
3
Bert Allan Persson
Team Esplanad
2:53:08.1038700
+10:59.65800
58.0p
4
Anders Näslund
Team Esplanad
2:56:03.1056200
+13:54.83300
56.7p
5
Sune Westman
Team Esplanad
2:56:04.1056300
+13:55.83400
56.7p
6
Rolf Isaksson
Jalles Tc Umeå
3:03:07.1098600
+20:58.125700
53.8p
7
Birger Jakobsson-Åhl
Tåsjö IF
3:08:34.1131300
+26:25.158400
51.8p
8
Robert Maddison
Team Esplanad
3:08:53.1133200
+26:44.160300
51.6p
9
Karl Axel Älgamo
Arlanda-Märsta SK
3:13:08.1158700
+30:59.185800
50.2p
10
Ke Saloniemi
OK Gränsen
3:18:14.1189300
+36:05.216400
48.5p
11
Sten-Erik Englund
OK Gränsen
3:35:48.1294700
+53:39.321800
43.5p
H 70
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sven Paavola
IFK Arvidsjaur SK
3:23:56.1223500
46.8p
H/D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Uusitalo
Pajala IF
2:34:06.924500
68.0p
2
Sören Isaksson
OK Vargen
2:39:22.956100
+5:16.31500
64.9p
3
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:42:03.972200
+7:57.47600
63.4p
4
Mats Heikkilä
Övertorneå IF
2:47:33.1005200
+13:27.80600
60.6p
5
Jaakko Laakkonen
OK Gränsen
2:48:48.1012700
+14:42.88100
60.0p
6
Pasi Huhtalo
Aavasaksan Kisa
2:49:37.1017600
+15:31.93000
59.6p
7
Börje Öhman
Tåsjö IF
2:50:15.1021400
+16:09.96800
59.3p
8
Stefan Messner
No Club
2:50:25.1022400
+16:19.97800
59.2p
9
Mikael Niemi
Pajala IF
2:50:33.1023200
+16:27.98600
59.1p
10
Simon Mattsson
Aapua IF
2:50:40.1023900
+16:34.99300
59.1p
11
Juhani Laakkonen
OK Gränsen
2:53:41.1042000
+19:35.117400
57.7p
12
Antti Aska
Turtola
2:53:47.1042600
+19:41.118000
57.7p
13
Thomas Lundström
Sj Sportklubb, Kiruna
2:55:17.1051600
+21:11.127000
57.0p
14
Johan Granberg
IFK Arvidsjaur SK
2:55:36.1053500
+21:30.128900
56.9p
15
Leif Wanhatalo
Aapua IF
3:00:00.1079900
+25:54.155300
55.0p
16
Magnus Karhuvaara
Haparanda SKT
3:00:12.1081100
+26:06.156500
54.9p
17
Stefan Rovainen
Persön
3:01:37.1089600
+27:31.165000
54.4p
18
Rune Westerberg
Göteborgs SK
3:02:54.1097300
+28:48.172700
53.9p
19
Bengt Modig
Övertorneå IF
3:03:59.1103800
+29:53.179200
53.5p
20
Kjell Mörtberg
OK Renen
3:05:04.1110300
+30:58.185700
53.0p
21
Magnus Rönnberg
Antnäs BK
3:05:05.1110400
+30:59.185800
53.0p
22
Janne Juusola
No Club
3:05:58.1115700
+31:52.191100
52.7p
23
Marko Hyrkes
Rantajärvi Allsport
3:09:06.1134500
+35:00.209900
51.6p
24
Lars Olsson
Kriminalvårdens IF
3:09:46.1138500
+35:40.213900
51.3p
25
Håkan Taavo
Aapua IF
3:10:22.1142100
+36:16.217500
51.1p
26
Bernhard Carlsson
Luleå Gjutarens IF
3:10:29.1142800
+36:23.218200
51.1p
27
Rolf Lantto
Rosvik IK
3:10:36.1143500
+36:30.218900
51.0p
28
Britta Tervaniemi
Korpilombolo GIF
3:11:05.1146400
+36:59.221800
50.9p
29
Johan Lejon
Larssons Glas
3:11:12.1147100
+37:06.222500
50.8p
30
Mika Hasa
Slp
3:12:52.1157100
+38:46.232500
50.3p
31
Håkan Juntti
Övertorneå IF
3:13:56.1163500
+39:50.238900
49.9p
32
Ove Larsson
Bergnäsets AIK
3:17:00.1181900
+42:54.257300
48.9p
33
Mattias Juntti
Övertorneå IF
3:18:31.1191000
+44:25.266400
48.4p
34
Mikko Kaikkonen
Finland
3:18:33.1191200
+44:27.266600
48.4p
35
Sofia Heikki
Pajala IF
3:18:42.1192100
+44:36.267500
48.4p
36
Peter Lindmark
Haparanda SKT
3:18:45.1192400
+44:39.267800
48.4p
37
Leif Johansson
OK Vargen
3:19:24.1196300
+45:18.271700
48.1p
38
Fredrik Öhman
Finland
3:19:37.1197600
+45:31.273000
48.1p
39
Pietari Skyttä
Studentidrott
3:20:45.1204400
+46:39.279800
47.7p
40
Fredrik Nilsson
I 19 IF
3:21:58.1211700
+47:52.287100
47.4p
41
Anders Sturk
Kuivakangas SK
3:23:23.1220200
+49:17.295600
46.9p
42
Jan-Ola Larsson
Övertorneå IF
3:24:37.1227600
+50:31.303000
46.6p
43
Carina Larsson
Övertorneå IF
3:24:38.1227700
+50:32.303100
46.6p
44
Kari Koivuniemi
OK Gränsen
3:24:39.1227800
+50:33.303200
46.6p
45
Per-Erik Ruisniemi
Tureholms SK
3:26:04.1236300
+51:58.311700
46.2p
46
Marita Nykäinen
Pajala IF
3:26:56.1241500
+52:50.316900
45.9p
47
Lennart Krekula
Lkab FF
3:27:35.1245400
+53:29.320800
45.7p
48
Jouko Koivoma
Krimv IF Haparanda
3:28:46.1252500
+54:40.327900
45.4p
49
Åke Granström
Överkalix IF
3:29:20.1255900
+55:14.331300
45.3p
50
Linda Heikkilä
OK Gränsen
3:30:32.1263100
+56:26.338500
44.9p
51
Mikael Lindvall
Finland
3:34:23.1286200
+1:00:17.361600
43.9p
52
Krister Taskinen
Team Taskinen
3:34:52.1289100
+1:00:46.364500
43.8p
53
Thomas Fryksell
OK Gränsen
3:34:55.1289400
+1:00:49.364800
43.8p
54
Carina Lahti
Kukkola IF
3:36:02.1296100
+1:01:56.371500
43.5p
55
Tapio Välikangas
Kuivakangas SK
3:37:21.1304000
+1:03:15.379400
43.2p
56
Per-Håkan Taavo
Göteborgs SK
3:37:46.1306500
+1:03:40.381900
43.1p
57
Olof Hofslagare
Team Esplanad
3:43:14.1339300
+1:09:08.414700
41.7p
58
Sune Aasa
IF Polcirkeln
3:44:14.1345300
+1:10:08.420700
41.5p
59
Anneli Uusitalo
Pajala IF
3:47:01.1362000
+1:12:55.437400
40.9p
60
Torsten Aili
Pello IF
3:49:43.1378200
+1:15:37.453600
40.3p
61
Anders Fors
Sveaskogs IF
3:53:58.1403700
+1:19:52.479100
39.4p
62
Ragnar Anttila
Tåsjö IF
3:56:58.1421700
+1:22:52.497100
38.8p
63
Dag Eriksen
Studentidrott
3:57:28.1424700
+1:23:22.500100
38.7p
64
Stefan Sannemalm
Övertorneå IF
3:58:09.1428800
+1:24:03.504200
38.5p
65
Håkan Gustavsson
OK Renen
4:01:35.1449400
+1:27:29.524800
37.9p
66
Taisto Rantaniemi
Järnia Luleå
4:02:19.1453800
+1:28:13.529200
37.7p
67
Emma Törmä
Hortlax SK
4:03:33.1461200
+1:29:27.536600
37.5p
68
Vivianne Hapalahti
Svansteins SK
4:05:16.1471500
+1:31:10.546900
37.2p
69
Hannele Taaveniku
Swedbank IF
4:10:59.1505800
+1:36:53.581200
36.1p
70
Siv Törmä
Sca FF
4:13:20.1519900
+1:39:14.595300
35.7p
71
David Virtala
Pajala IF
4:15:59.1535800
+1:41:53.611200
35.3p
72
Sten Emanuelsson
IF Polcirkeln
4:24:56.1589500
+1:50:50.664900
33.9p
73
Ulf Fembro
Pajala IF
4:26:50.1600900
+1:52:44.676300
33.6p
74
Melinda Rönnbäck
Ferroform Luleå
4:27:01.1602000
+1:52:55.677400
33.5p
75
Lisa Löpare
Juoksengi
4:28:41.1612000
+1:54:35.687400
33.3p
76
Lena Löpare
Juoksengi
4:29:01.1614000
+1:54:55.689400
33.2p
77
Gösta Klippmark
Haparanda SKT
4:46:14.1717300
+2:12:08.792700
30.9p
78
Sune Klippmark
Skutskärs OK
4:46:15.1717400
+2:12:09.792800
30.9p
79
Jenny Brokvist
No Club
4:46:51.1721000
+2:12:45.796400
30.8p