Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Lo-spåret
2016-01-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Olivia Hansson
Garphyttans IF
2:28:52.893100
70.1p
2
Linn Hellström
SK Bore
3:02:11.1093000
+33:19.199800
54.7p
3
Sofia Holmgård
Grava SK
3:03:59.1103800
+35:07.210600
54.1p
4
Ida Sandgren
Tidaholm SOK Sisu
3:10:52.1145100
+42:00.251900
51.7p
5
Malin Olsson
Karlslunds IF SF
3:18:45.1192400
+49:53.299200
49.3p
6
Tina Öljymäki
Motala Aif SK
3:19:36.1197500
+50:44.304300
49.0p
7
Erika Strömberg
Club z
3:20:59.1205800
+52:07.312600
48.6p
8
Sara Jakobsson
Granbergsdals IF
3:39:00.1313900
+1:10:08.420700
44.0p
9
Pernilla Schölin
Karlslunds IF SF
3:42:05.1332400
+1:13:13.439200
43.3p
10
Linda Engström
Ställbergs IK
3:42:13.1333200
+1:13:21.440000
43.2p
11
Susanne Sandvik
Hällefors SK
3:45:36.1353500
+1:16:44.460300
42.5p
12
Iren Gottmarsson
Hällefors SK
3:57:12.1423100
+1:28:20.529900
40.1p
13
Caroline Kuylenstierna
Västerås Skidklubb
4:16:06.1536500
+1:47:14.643300
36.7p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Ettling
Skogspojkarnas OK
2:15:01.810000
79.5p
2
Bob Impola
SK Bore
2:15:32.813100
+31.3000
79.1p
3
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:16:12.817100
+1:11.7000
78.6p
4
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
2:18:18.829700
+3:17.19600
77.0p
5
Petter Larsson
Storådalens SK
2:20:10.840900
+5:09.30800
75.7p
6
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
2:21:10.846900
+6:09.36800
75.0p
7
Kim Grip
Hällefors SK
2:23:44.862300
+8:43.52200
73.3p
8
Magnus Lyckfjäll
Västerås Skidklubb
2:24:41.868000
+9:40.57900
72.7p
9
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:27:20.883900
+12:19.73800
71.1p
10
Martin Larbo
Karlslunds IF SF
2:27:28.884700
+12:27.74600
71.0p
11
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
2:28:08.888700
+13:07.78600
70.6p
12
Matthias Wiktorsson
Karlslunds IF SF
2:28:10.888900
+13:09.78800
70.6p
13
Erik Malm
Karlslunds IF SF
2:30:08.900700
+15:07.90600
69.4p
14
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:30:27.902600
+15:26.92500
69.2p
15
Göran Andersson
Strömtorps IK
2:30:33.903200
+15:32.93100
69.2p
16
Lars Forsman
Garphyttans IF
2:31:26.908500
+16:25.98400
68.7p
17
Peter Nilsson
Filipstads SF
2:31:36.909500
+16:35.99400
68.6p
18
Anders Eriksson
Säffle SK
2:32:06.912500
+17:05.102400
68.3p
19
Erik Engvall
Åby
2:32:34.915300
+17:33.105200
68.0p
20
Johan Ånger
Hällefors SK
2:33:24.920300
+18:23.110200
67.5p
21
Henrik Sjöström
Storådalens SK
2:34:04.924300
+19:03.114200
67.2p
22
Fredrik Berg
Hällefors SK
2:35:26.932500
+20:25.122400
66.4p
23
Ulf Lekeborn
IFK Lindesberg
2:35:57.935600
+20:56.125500
66.2p
24
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:36:38.939700
+21:37.129600
65.8p
25
Jörgen Lindgren
IK Stern
2:37:13.943200
+22:12.133100
65.5p
26
Martin Sandgren
Tidaholm SOK Sisu
2:37:16.943500
+22:15.133400
65.5p
27
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:39:02.954100
+24:01.144000
64.6p
28
Mathias Landin
Granbergsdals IF
2:39:25.956400
+24:24.146300
64.4p
29
Conny Carlsson
Hällefors SK
2:39:50.958900
+24:49.148800
64.2p
30
Jockum Beck-Friis
Stockholms RK
2:40:20.961900
+25:19.151800
63.9p
31
Stefan Pettersson
Norabygdens SK
2:42:07.972600
+27:06.162500
63.1p
32
Mikael Axelsson
Hällefors SK
2:42:21.974000
+27:20.163900
62.9p
33
Fredrik Larsson
Skogspojkarnas OK
2:42:52.977100
+27:51.167000
62.7p
34
Johan Skoglund
Hällefors SK
2:42:58.977700
+27:57.167600
62.7p
35
Tommy Sundberg
Hällefors SK
2:43:15.979400
+28:14.169300
62.5p
36
Bengt Djurholm
Filipstads SF
2:43:44.982300
+28:43.172200
62.3p
37
Åke Svensson
Sisu Forshaga SK
2:44:40.987900
+29:39.177800
61.9p
38
Fredrik Svensson
Strömtorps IK
2:45:36.993500
+30:35.183400
61.4p
39
Lars Hedfeldt
Hällefors SK
2:47:33.1005200
+32:32.195100
60.6p
40
Anton Hallor
Östansjö SK
2:47:34.1005300
+32:33.195200
60.5p
41
Jörgen Hasselström
Sisu Forshaga SK
2:47:52.1007100
+32:51.197000
60.4p
42
Tommy Theoren
Karlslunds IF SF
2:49:38.1017700
+34:37.207600
59.6p
43
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:49:54.1019300
+34:53.209200
59.5p
44
Magnus Berg
Garphyttans IF
2:50:00.1019900
+34:59.209800
59.5p
45
Håka Linder
GOIF Tjalve
2:50:06.1020500
+35:05.210400
59.4p
46
Lennart Lacandler
Axa SC
2:50:36.1023500
+35:35.213400
59.2p
47
Mikael Pettersson
Karlslunds IF SF
2:50:56.1025500
+35:55.215400
59.1p
48
Mattias Gullberg
Hällefors SK
2:53:41.1042000
+38:40.231900
58.0p
49
Thomas Johansson
Karlslunds IF SF
2:53:52.1043100
+38:51.233000
57.9p
50
Joakim Kaiser
Karlslunds IF SF
2:54:38.1047700
+39:37.237600
57.6p
51
Martin Eriksson
Rolls-Royce IF
2:55:10.1050900
+40:09.240800
57.4p
52
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:56:03.1056200
+41:02.246100
57.0p
53
Roger Jacobsson
Filipstads SF
2:57:00.1061900
+41:59.251800
56.6p
54
Dag Sandblom
Karlslunds IF SF
2:58:56.1073500
+43:55.263400
55.9p
55
Jonas Lundberg
Brandsbols SK
2:58:59.1073800
+43:58.263700
55.9p
56
Anders Green
Tunafors SK
2:59:49.1078800
+44:48.268700
55.6p
57
Markus Lundin
Norabygdens SK
3:01:56.1091500
+46:55.281400
54.8p
58
Gunnar Fredriksson
Tunafors SK
3:01:57.1091600
+46:56.281500
54.8p
59
Jonas Janegren
Karlslunds IF SF
3:03:33.1101200
+48:32.291100
54.2p
60
Peter Triumf
Täby IS SK
3:03:59.1103800
+48:58.293700
54.1p
61
Daniel Andersson
Granbergsdals IF
3:04:38.1107700
+49:37.297600
53.8p
62
Martin Sjökvist
Karlslunds IF SF
3:05:57.1115600
+50:56.305500
53.4p
63
Robert Funke
Mariestads FK
3:07:07.1122600
+52:06.312500
53.0p
64
Mikael Montelius
Axa SC
3:07:11.1123000
+52:10.312900
52.9p
65
Markus Keränen
Filipstads SF
3:07:35.1125400
+52:34.315300
52.8p
66
Hans Karlsson
Strömtorps IK
3:07:48.1126700
+52:47.316600
52.7p
67
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
3:08:40.1131900
+53:39.321800
52.4p
68
Johan Nilsson
Karlslunds IF SF
3:09:13.1135200
+54:12.325100
52.3p
69
Jim Lundin
Arboga SK
3:09:14.1135300
+54:13.325200
52.3p
70
Jerper Bjärvall
Karlslunds IF SF
3:10:04.1140300
+55:03.330200
52.0p
71
Karl Bonnier
Club z
3:13:28.1160700
+58:27.350600
50.9p
72
Erik Anderson
Axa SC
3:14:36.1167500
+59:35.357400
50.5p
73
Lars Larsson
Axa SC
3:19:53.1199200
+1:04:52.389100
49.0p
74
Erik Pettersson
Östansjö SK
3:20:06.1200500
+1:05:05.390400
48.9p
75
Jonas Nygren
Näldens IF
3:20:39.1203800
+1:05:38.393700
48.7p
76
Calle Risenstrand
Linköpings SK
3:23:03.1218200
+1:08:02.408100
48.1p
77
Anders Johansson
Nais OK
3:23:09.1218800
+1:08:08.408700
48.0p
78
Daniel Pettersson
Axa SC
3:28:58.1253700
+1:13:57.443600
46.5p
79
André Thunberg
Västerås Skidklubb
3:30:37.1263600
+1:15:36.453500
46.0p
80
Jimmy Wikander
Ställbergs IK
3:30:50.1264900
+1:15:49.454800
46.0p
81
Nils-Olov Åsman
Karlslunds IF SF
3:33:10.1278900
+1:18:09.468800
45.4p
82
Mattias Wikström
Karlslunds IF SF
3:38:01.1308000
+1:23:00.497900
44.2p
83
Christer Brånn
Kumla SF
3:40:19.1321800
+1:25:18.511700
43.7p
84
Arto Åkerman
Granbergsdals IF
3:41:16.1327500
+1:26:15.517400
43.5p
85
Johan Fridlund
Hällefors SK
3:48:09.1368800
+1:33:08.558700
41.9p
86
Per-olof Rosén
Karlslunds IF SF
3:50:00.1379900
+1:34:59.569800
41.6p
87
Olof Dickson
Gillberga SK
3:58:16.1429500
+1:43:15.619400
39.9p
88
Andreas Rönnqvist
Östansjö SK
4:04:12.1465100
+1:49:11.655000
38.8p
89
Simon Nurme
Axa SC
4:14:34.1527300
+1:59:33.717200
37.0p
90
David Pettersson
Östansjö SK
4:15:29.1532800
+2:00:28.722700
36.8p
91
Dennis Berggren
Vilsta IK
4:22:10.1572900
+2:07:09.762800
35.8p
-
Fredrik Rådström
Hällefors SK
23:59:58.8639700
-
-
Gustav Hinder
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
-
Ari Hyvönen
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
-
Reinert Hallor
Östansjö SK
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Poohl
Forna Stål och Montage
23:59:58.8639700
-
-
Johan Ljungdahl
Västerås Skidklubb
23:59:58.8639700
-
-
Erik Malmfors
Skogsbygdens IF
23:59:58.8639700
-
-
Lars-Åke Lindholm
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Mathias Loqvist
Fagersta Södra IK
23:59:59.8639800
-
-
Krister Sandström
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
D 20
22km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elin Fjellström
Garphyttans IF
1:20:34.483300
65.2p
2
Josefin Erlandsson
Norabygdens SK
1:44:40.627900
+24:06.144500
50.2p
3
Saga Sander
Norabygdens SK
1:47:33.645200
+26:59.161800
48.8p
H 20
22km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
1:09:00.413900
76.1p
2
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
1:13:23.440200
+4:23.26200
71.6p
3
Edwin Franzen
IFK Grängesberg SK
1:27:45.526400
+18:45.112400
59.9p
D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erica Didriksson
Vintrosa IS
3:26:02.1236100
47.2p
2
Cecilia Eriksson
Hällefors SK
3:37:40.1305900
+11:38.69700
44.3p
3
Elin Flink
Hällefors SK
4:41:23.1688200
+1:15:21.452000
33.0p
4
Therese Johansson
Norabygdens SK
5:00:56.1805500
+1:34:54.569300
30.6p
5
Eva Hallin
Karlslunds IF SF
6:05:50.2194900
+2:39:48.958700
24.7p
-
Linnea Berg
Filipstads SF
23:59:58.8639700
-
-
Lena Jonsson
Filipstads SF
23:59:58.8639700
-
-
Olle Carlsson
Godegårds SK
23:59:59.8639800
-
-
Emelie Sjöholm
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonny Sörman
Wedevågs IF
2:49:52.1019100
59.5p
2
Karl-Johan Thuresson
Kilsmo IK
2:50:04.1020300
+12.1100
59.5p
3
Daniel Gusfavsson
Karlslunds IF SF
3:00:01.1080000
+10:09.60800
55.5p
4
Jonas Höök
Ulvsby IF
3:05:43.1114200
+15:51.95000
53.4p
5
Anders Meriloo
Karlslunds IF SF
3:09:07.1134600
+19:15.115400
52.3p
6
Josh Bender
Heds IF
3:09:16.1135500
+19:24.116300
52.2p
7
Christian Eriksson
Filipstads SF
3:09:19.1135800
+19:27.116600
52.2p
8
Linus Stenberg
Hällefors SK
3:11:30.1148900
+21:38.129700
51.5p
9
Martin Wallin
Norabygdens SK
3:13:33.1161200
+23:41.142000
50.9p
10
Per Börjesson
Östansjö SK
3:13:38.1161700
+23:46.142500
50.8p
11
Mikael Johansson
Kilsmo IK
3:13:41.1162000
+23:49.142800
50.8p
11
Anders Johansson
Kilsmo IK
3:13:41.1162000
+23:49.142800
50.8p
13
Jonny Ledin
Kilsmo IK
3:13:47.1162600
+23:55.143400
50.8p
14
Daniel Hamberg
Hällefors SK
3:18:02.1188100
+28:10.168900
49.5p
15
Per Hammarbäck
IFK Sala
3:18:17.1189600
+28:25.170400
49.4p
16
Mattias Löfqvist
OK Roslagen
3:21:06.1206500
+31:14.187300
48.6p
17
Peter Forsling
Norabygdens SK
3:21:08.1206700
+31:16.187500
48.6p
18
Staffan Larsson
Hällefors SK
3:21:31.1209000
+31:39.189800
48.5p
19
Lars Göran Sandberg
Karlslunds IF SF
3:21:49.1210800
+31:57.191600
48.4p
20
Sören Grip
Hällefors SK
3:23:23.1220200
+33:31.201000
48.0p
21
Ludwig Andersson
Karlslunds IF SF
3:29:53.1259200
+40:01.240000
46.2p
22
Jerker Petersson
OK Gynge
3:30:54.1265300
+41:02.246100
46.0p
23
Haraldsson Mikael
Filipstads SF
3:33:11.1279000
+43:19.259800
45.4p
24
Mattias Kjellberg
Hällefors SK
3:33:24.1280300
+43:32.261100
45.3p
25
Henrik Nordin
IFK Lindesberg
3:34:46.1288500
+44:54.269300
45.0p
26
Lars-Åke Lindholm
Frövi IK
3:38:56.1313500
+49:04.294300
44.0p
27
Fredrik Svensson
Karlslunds IF SF
3:41:22.1328100
+51:30.308900
43.4p
28
Niclas Andersson
Karlslunds IF SF
3:45:19.1351800
+55:27.332600
42.6p
29
Daniel Käller
Lysekils Skid o Löpareklubb
3:46:07.1356600
+56:15.337400
42.4p
30
Marcus Jonsson
Axa SC
3:50:15.1381400
+1:00:23.362200
41.5p
31
Henrik Jonsson
Filipstads SF
3:50:48.1384700
+1:00:56.365500
41.4p
32
Tommie Pettersson
Axa SC
3:56:00.1415900
+1:06:08.396700
40.3p
33
Henrik Christiansen
Axa SC
3:58:40.1431900
+1:08:48.412700
39.8p
34
Carsten Helland
Örebro
3:58:45.1432400
+1:08:53.413200
39.8p
35
Kejll Ljungkvist
Sisu Forshaga SK
4:01:31.1449000
+1:11:39.429800
39.3p
36
Patrik Saxin
Club z
4:03:16.1459500
+1:13:24.440300
39.0p
37
Samuel Wulgué
Hällefors SK
4:07:34.1485300
+1:17:42.466100
38.2p
38
Erik Andersson
Storådalens SK
4:09:05.1494400
+1:19:13.475200
37.9p
39
Ingvar Berg
Filipstads SF
4:10:49.1504800
+1:20:57.485600
37.6p
40
Markus Andresson
Karlslunds IF SF
4:11:20.1507900
+1:21:28.488700
37.5p
41
Göran Hult
Hällefors SK
4:12:45.1516400
+1:22:53.497200
37.3p
42
Erik Hedman
Axa SC
4:15:32.1533100
+1:25:40.513900
36.8p
43
Gustav Eklund
Norabygdens SK
4:46:38.1719700
+1:56:46.700500
32.4p
-
Mats Haglund
Öset Skidor
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Andersson
Hällefors SK
23:59:58.8639700
-
-
Juha Marttila
Hällefors SK
23:59:58.8639700
-
-
Jorma Öljymäki
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Tidlund
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
-
Michael Bergkvist
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
-
Peter Triumf
Tibble
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
22km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Maja Eriksson
Filipstads SF
1:19:37.477600
66.0p
2
Emma Eriksson
Filipstads SF
1:26:09.516800
+6:32.39100
61.0p
3
Anna-Maria Backryd
Lindebygdens OK
1:41:44.610300
+22:07.132600
51.6p
4
Malin Djurholm
Filipstads SF
1:49:45.658400
+30:08.180700
47.9p
5
Evelina Ericsson
Söders SOL Tyresö
1:51:28.668700
+31:51.191000
47.1p
6
Sandra Nyman
Ställbergs IK
1:52:00.671900
+32:23.194200
46.9p
7
Greta Hultqvist
Hällefors SK
1:57:52.707100
+38:15.229400
44.6p
8
Evelina Pettersson
Axa SC
2:01:08.726700
+41:31.249000
43.4p
9
Anna Värn
Axa SC
2:04:37.747600
+45:00.269900
42.2p
10
Maria Haglund
Öset Skidor
2:05:26.752500
+45:49.274800
41.9p
11
Natalia Erlandsen
Filipstads SF
2:20:46.844500
+1:01:09.366800
37.3p
12
Eva-Marie Pettersson
Hällefors SK
2:27:37.885600
+1:08:00.407900
35.6p
-
Lenita Engström
Filipstads SF
23:59:58.8639700
-
-
Klara Holmgård
Grava SK
23:59:58.8639700
-
-
Nina Hallor
Östansjö SK
23:59:58.8639700
-
-
Åsa Fjellstöm
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
-
Kia Lagerqvist
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
-
Cissi Jansson
No Club
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
22km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Brunkert
Hällbybrunns IF
1:20:35.483400
65.2p
2
Ingvar Nilsson
Hällefors SK
1:32:38.555700
+12:03.72200
56.7p
3
Johan Petrus Johansson
Ställbergs IK
1:37:51.587000
+17:16.103500
53.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
4
Ken Lindeberg Lindvet
Hällefors SK
1:42:09.612800
+21:34.129300
51.4p
5
Tobias Forsell
Hällefors SK
1:43:07.618600
+22:32.135100
50.9p
6
Lars Glimeus
Stockholms RK
1:44:28.626700
+23:53.143200
50.3p
7
Anton Lindqvist
Hällefors SK
1:44:59.629800
+24:24.146300
50.0p
8
Samuel Malmfors
Skogspojkarnas OK
1:45:34.633300
+24:59.149800
49.8p
9
Fredrik Söderlund
Filipstads SF
1:49:41.658000
+29:06.174500
47.9p
10
Håkan Bergström
No Club
1:50:57.665600
+30:22.182100
47.3p
11
Gert Hurtig
Hällefors SK
1:51:22.668100
+30:47.184600
47.2p
12
Leif Kjellgren
Äppelbo AIK
1:59:16.715500
+38:41.232000
44.0p
13
Gustaf Rindler
Axa SC
2:01:09.726800
+40:34.243300
43.4p
14
Henrik Edhall
Axa SC
2:02:08.732700
+41:33.249200
43.0p
15
Ludde Wessén
Hällefors SK
2:05:39.753800
+45:04.270300
41.8p
16
Joel Carlsson
No Club
2:07:18.763700
+46:43.280200
41.3p
17
Anders Dättermark
Granbergsdals IF
2:17:01.822000
+56:26.338500
38.3p
-
Egon Persson
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-