Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bergebo Skimarathon
2016-01-24
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:59:52.719150
88.1p
2
H 21
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
2:01:01.726070
+1:09.6820
87.0p
3
H 21
Adam Steen
Axa SC
2:02:04.732370
+2:12.13120
86.1p
4
H 21
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
2:04:10.744970
+4:18.25720
84.3p
5
H 21
Jonatan Steen
Team Ormsalva
2:04:34.747350
+4:42.28100
84.0p
6
H 21
Lars Suther
IFK Mora SK
2:05:54.755320
+6:01.36070
82.9p
7
H 21
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:08:07.768660
+8:15.49410
81.1p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:09:00
8
H 21
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:10:27.782600
+10:34.63350
79.3p
9
H 21
Christofer Stevenson
Team Ormsalva
2:15:27.812630
+15:34.93380
75.8p
10
H 21
Joacim Lindstedt
Falun Borlänge SK
2:15:56.815510
+16:03.96260
75.4p
11
H 21
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
2:16:57.821640
+17:04.102390
74.8p
12
H 21
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:17:55.827450
+18:03.108200
74.1p
13
H 21
Lars Bleckur
IK Jarl Rättvik
2:18:10.828970
+18:18.109720
74.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:19:00
14
H 21
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:20:09.840840
+20:16.121590
72.7p
15
H 21
Mathias Myrén
OK Alehof
2:22:51.857020
+22:58.137770
71.0p
16
H 21
Pontus Johansson
Brittatorps Tk
2:23:25.860450
+23:33.141200
70.7p
17
H 35
Tomas Lövgren
Stora Tuna IK SK
2:23:56.863570
+24:04.144320
70.4p
18
H 21
Nils Svensson
Dalregementets IF
2:25:36.873540
+25:43.154290
69.4p
19
H 21
Johan Bäckman
Team Dala Sports Academy IF
2:25:38.873780
+25:46.154530
69.4p
20
H 40
Rikard Claesson
Stora Tuna IK SK
2:26:14.877330
+26:21.158080
69.1p
21
H 40
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:27:17.883600
+27:24.164350
68.5p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:29:00
22
D 21
Karin Vemhäll
Rembo IK
2:29:22.896110
+29:29.176860
67.3p
23
H 35
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:31:12.907100
+31:19.187850
66.4p
24
H 40
Kenneth Löfman
Föreningen IKJ Haninge
2:32:01.912060
+32:09.192810
65.9p
25
H 40
Fredrik Norman
Göteborgs SK
2:32:07.912630
+32:14.193380
65.9p
26
H 35
Henrik Baltzari
IFK Tärendö
2:32:39.915850
+32:47.196600
65.6p
27
D 21
Linda Hansson
Axa SC
2:33:35.921400
+33:42.202150
65.2p
28
H 35
Magnus Nilsson
Hällbybrunns IF
2:35:01.930050
+35:09.210800
64.4p
29
H 40
Fredrik Borgström
Avesta OK
2:35:04.930370
+35:12.211120
64.4p
30
D 21
Elin Löfås
Turebergs IF
2:35:40.933960
+35:48.214710
64.1p
31
H 50
Jan Sarenmark
Brudpiga RK
2:35:46.934560
+35:54.215310
64.1p
32
H 21
Johan Falk
Wedevågs IF
2:35:53.935290
+36:01.216040
64.0p
33
H 40
Berg Tomas
Norrbärke SK
2:36:01.936050
+36:09.216800
63.9p
34
H 40
Staffan Magnius
IFK Borlänge
2:36:02.936170
+36:10.216920
63.9p
35
H 40
Anders Allard Lindström
Sundborns GOIF
2:38:54.953350
+39:02.234100
62.6p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:39:00
36
H 40
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:39:02.954110
+39:09.234860
62.5p
37
H 40
Björn Norberg
Hällbybrunns IF
2:39:15.955470
+39:23.236220
62.4p
38
H 50
Jonas Bohlin
Bjursås IK
2:39:37.957600
+39:44.238350
62.2p
39
H 21
Ted Hagansbo
Axa SC
2:40:10.960950
+40:18.241700
62.0p
40
D 50
Anna-Lena Fritzon
Dala XC Ski Team
2:40:45.964490
+40:53.245240
61.7p
41
H 21
Alfred Björkback
abb.bil
2:40:57.965680
+41:05.246430
61.6p
42
H 35
Per Erik Lööf
Domnarvets GOIF
2:41:20.967990
+41:28.248740
61.5p
43
H 40
Ulf Westlund
Anderstorps OK
2:41:53.971250
+42:01.252000
61.2p
44
H 35
Erik Brittus
Sågmyra SK
2:41:58.971780
+42:06.252530
61.2p
45
H 21
Magnus Grill
Axa SC
2:42:10.972990
+42:18.253740
61.1p
46
H 40
Roger Steen
Väsby SK
2:42:21.974080
+42:29.254830
61.0p
47
H 40
Joakim Folkesson
Dala XC Ski Team
2:44:00.983920
+44:07.264670
60.3p
48
H 50
Lars-Åke Åberg
IFK Hedemora SK
2:44:17.985650
+44:25.266400
60.2p
49
H 35
Johan Bäck
Dala XC Ski Team
2:44:31.987060
+44:39.267810
60.1p
50
H 40
Peter Amundsson
Axa SC
2:45:04.990370
+45:12.271120
59.8p
51
H 21
Erik Alm
Axa SC
2:45:49.994840
+45:56.275590
59.5p
52
H 40
Emil Arnlund
Axa SC
2:46:05.996440
+46:12.277190
59.4p
53
H 50
Anders Grånäs
Dalarnas Försäkringsbolag IF
2:46:13.997200
+46:20.277950
59.4p
54
H 40
Martin Joborn
Västerås Skidklubb
2:46:19.997860
+46:27.278610
59.3p
55
H 21
Mikael Hellsten
Dala XC Ski Team
2:46:52.1001140
+46:59.281890
59.1p
56
H 50
Kjell Bergqvist
Axa SC
2:47:02.1002150
+47:10.282900
59.0p
57
H 40
Daniel Larson
Dala XC Ski Team
2:47:15.1003450
+47:23.284200
58.9p
58
H 40
Anders Eriksson
Medåkers IF
2:47:55.1007450
+48:03.288200
58.7p
59
H 21
Kristofer Borgström
Karlslunds IF SF
2:48:03.1008210
+48:10.288960
58.6p
60
H 21
Anders Hake
Stora Enso BIL
2:48:05.1008480
+48:13.289230
58.6p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:49:00
61
H 21 Motion
Thomas Danielsson
Axa SC
2:49:59.1019810
+50:06.300560
57.8p
62
H 21
Erik Mattsson
Västerås Skidklubb
2:50:29.1022840
+50:36.303590
57.6p
63
H 40
Mikael Fridholm
Axa SC
2:50:58.1025700
+51:05.306450
57.4p
64
H 35
Jimmy Planting-bergloo
Saab FF Järfälla
2:51:23.1028250
+51:31.309000
57.3p
65
H 40
Peter Boman
Medåkers IF
2:51:44.1030320
+51:51.311070
57.1p
66
H 50
Mikael Gustavsson
Källbottens IK
2:52:33.1035260
+52:41.316010
56.8p
67
H 21
Peter Ström
Källbottens IK
2:53:04.1038380
+53:12.319130
56.6p
68
H 21
Kristofer Lundberg
Långshyttans AIK SK
2:53:25.1040400
+53:32.321150
56.5p
69
H 21 Motion
Anton Winderud
IK Jarl Rättvik
2:54:05.1044490
+54:13.325240
56.2p
70
H 40
Thomas Berggren
Falu IK
2:54:21.1046050
+54:29.326800
56.1p
71
H 50
Mats Hammerin
Domnarvets GOIF
2:55:36.1053500
+55:43.334250
55.7p
72
H 40
Erik Halvarsson
Ssab
2:56:10.1056990
+56:18.337740
55.5p
73
H 21
Andreas Danielsson
Västerås Skidklubb
2:57:29.1064860
+57:37.345610
55.0p
74
H 60
Bo Fredriksson
Sundborns GOIF
2:58:01.1068040
+58:08.348790
54.8p
75
H 40
Gunnar Melin
OK Kolmården
2:58:29.1070860
+58:37.351610
54.6p
76
D 21 Motion
Ida Christensen
Karlsbyhedens IK
2:58:49.1072800
+58:56.353550
54.5p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:59:00
77
H 40
Joakim Lundgren
Axa SC
2:59:36.1077530
+59:43.358280
54.2p
78
D 21
Anna Mattsson
Axa SC
3:00:02.1080160
+1:00:10.360910
54.1p
79
H 21
Lukas Löwing Svensson
Broby GOIF
3:00:48.1084740
+1:00:55.365490
53.8p
80
H 21
Petter Öhman
Korsnäs IF SK
3:01:06.1086560
+1:01:14.367310
53.7p
81
H 50
Kent Nilsson
Hallstahammars SK SOFK
3:01:36.1089540
+1:01:43.370290
53.6p
82
H 50
Anders Jogelid
Borås SK
3:01:41.1090000
+1:01:48.370750
53.5p
83
H 21 Motion
Tobias Eriksson
Dala XC Ski Team
3:01:50.1090900
+1:01:57.371650
53.5p
84
H 40
Martin Othozon
Falu IK
3:01:50.1090980
+1:01:58.371730
53.5p
85
H 35
Johan Zetterström
Åf SK
3:02:12.1093180
+1:02:20.373930
53.4p
86
H 40
Erik Backman
Dala XC Ski Team
3:02:17.1093680
+1:02:25.374430
53.3p
87
H 35
Mats Jonsson
Säters IF SK
3:02:34.1095310
+1:02:41.376060
53.2p
88
H 40
Sebastien Jacquier
3M
3:03:00.1097960
+1:03:08.378710
53.1p
89
H 40
Magnus Åhl
Domnarvets GOIF
3:04:55.1109420
+1:05:02.390170
52.5p
90
D 50
Ingrid Alexandersson
Stora Tuna IK SK
3:05:08.1110720
+1:05:15.391470
52.4p
91
H 35
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
3:05:43.1114230
+1:05:50.394980
52.2p
92
H 21
Johansson Fredrik
Norrbärke SK
3:06:13.1117200
+1:06:20.397950
52.0p
93
H 21 Motion
Dan Kaminsky
IF Hagen SK
3:06:15.1117460
+1:06:23.398210
52.0p
94
H 50
Per Lagerström
Västerås Skidklubb
3:06:42.1120130
+1:06:49.400880
51.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:09:00
95
H 21 Motion
Magnus Omx Johansson
Falun
3:09:23.1136250
+1:09:31.417000
51.0p
96
H 21 Motion
Joakim Persson
Axa SC
3:12:28.1154760
+1:12:36.435510
50.1p
97
H 35
Artur Vilela
Portugal
3:12:31.1155090
+1:12:39.435840
50.1p
98
H 21 Motion
Pär Johansson
No Club
3:12:32.1155190
+1:12:40.435940
50.1p
99
D 50
Hannele Junkala
Axa SC
3:14:24.1166350
+1:14:32.447100
49.5p
100
H 21 Motion
Niklas Söderman
Morgongåva SK
3:14:38.1167700
+1:14:45.448450
49.5p
101
H 40
Anders Åberg
Västerås Skidklubb
3:14:59.1169830
+1:15:06.450580
49.4p
102
D 40
Maria Byhlin
Stora Tuna IK SK
3:15:07.1170640
+1:15:14.451390
49.3p
103
H 21 Motion
Magnus Fahlström
Axa SC
3:15:08.1170730
+1:15:15.451480
49.3p
104
D 35
Gabriella Hult
Norrbärke SK
3:15:53.1175290
+1:16:01.456040
49.1p
105
H 21 Motion
Kim Andersson
Mötesplats löpning
3:16:39.1179850
+1:16:47.460600
48.9p
106
H 21
Daniel Ehrin
Norrbärke SK
3:17:09.1182850
+1:17:17.463600
48.7p
107
H 50
Thomas Lindberg
Nacka Värmdö SK
3:18:36.1191580
+1:18:44.472330
48.3p
108
H 40
Jonas Östberg
Ssab
3:18:42.1192120
+1:18:49.472870
48.3p
109
H 21 Motion
Jon Stenberg
Domnarvets GOIF
3:18:43.1192260
+1:18:51.473010
48.3p
110
H 21 Motion
Magnus Lagerquist
Karlslunds IF SF
3:18:52.1193120
+1:18:59.473870
48.3p
111
D 21 Motion
Lotta Bjöör
Säters IF SK
3:19:52.1199140
+1:19:59.479890
48.0p
112
H 40
Erik Prytz
Karlslunds IF SF
3:20:33.1203260
+1:20:41.484010
47.8p
113
H 21 Motion
Niklas Rådberg
Spirit IF
3:20:54.1205330
+1:21:01.486080
47.7p
114
H 21 Motion
Henrik Jerregård
Västerås
3:21:11.1207040
+1:21:18.487790
47.6p
115
D 21 Motion
Sara Jerregård
Västerås
3:21:14.1207380
+1:21:22.488130
47.6p
116
H 21 Motion
Anders Ahlström
Falun
3:22:00.1211910
+1:22:07.492660
47.4p
117
H 21 Motion
Allen Jeames
Falun
3:22:01.1212010
+1:22:08.492760
47.4p
118
H 40
Magnus Ranström
Axa SC
3:23:46.1222530
+1:23:53.503280
46.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:24:00
119
D 21 Motion
Linnea Söderberg
Njurunda SK
3:25:17.1231630
+1:25:24.512380
46.6p
120
H 40
Staffan Hopstadius
Falun
3:26:27.1238650
+1:26:35.519400
46.3p
121
H 21 Motion
Fredrik Graas
Qwarnsveden Triathlon
3:28:12.1249130
+1:28:19.529880
45.8p
122
D 40
Stina Nordahl
Domnarvets GOIF
3:29:33.1257260
+1:29:41.538010
45.5p
123
H 21 Motion
Erik Bengtsson
Falu IK
3:30:52.1265180
+1:31:00.545930
45.2p
124
D 40
Erika Dahl
Axa SC
3:31:31.1269060
+1:31:39.549810
45.0p
125
H 21 Motion
Lars Eriksson
Karlslunds IF SF
3:31:48.1270750
+1:31:56.551500
44.9p
126
H 21 Motion
Joakim Eliasson
Bjursås IK
3:32:28.1274720
+1:32:35.555470
44.8p
127
H 21
Donatas Mankus
Ludvika
3:33:18.1279750
+1:33:26.560500
44.6p
128
H 21 Motion
Joakim Nordqvist
No Club
3:38:55.1313430
+1:39:02.594180
43.3p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:39:00
129
H 40
Patrik Olofsson
Bovallstrands SK
3:44:42.1348170
+1:44:50.628920
42.0p
130
H 21 Motion
Jens Stenberg
Domnarvets GOIF
3:47:26.1364520
+1:47:33.645270
41.5p
131
H 21 Motion
Daniel Klingstam
Spirit IF
3:51:31.1389030
+1:51:38.669780
40.7p
132
D 21 Motion
Nina Brunnberg
Falun
3:52:33.1395270
+1:52:41.676020
40.5p
133
H 60
Björn Ställberg
Domnarvets GOIF
3:53:29.1400800
+1:53:36.681550
40.3p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:54:00
134
H 21 Motion
Jörgen Dahlin
Dala XC Ski Team
3:55:08.1410750
+1:55:16.691500
40.0p
135
H 21 Motion
Åke Gisslar
Stockholms-Postens IK
3:56:04.1416350
+1:56:12.697100
39.8p
136
H 21 Motion
Lars Westman
Stockholms-Postens IK
4:13:02.1518140
+2:13:09.798890
36.8p
137
H 21 Motion
Tomas Larsson
Spirit IF
4:22:58.1577720
+2:23:05.858470
35.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Anders Hvittfeldt
IFK Mora SK
1:14:06.444520
76.5p
2
H 21 Motion
Magnus Nyström
Stora Skedvi IK
1:14:11.445090
+5.470
76.4p
3
H 21
Mats Wallin
Stora Tuna IK SK
1:16:01.456050
+1:55.11430
74.5p
4
D 21 Motion
Sofia Eriksson
Stora Tuna IK SK
1:22:01.492000
+7:54.47380
69.1p
5
D 21
Elin Floresjö
Korsnäs IF SK
1:24:00.503970
+9:54.59350
67.5p
6
H 21 Motion
Andreas Westman
Falun
1:26:01.516000
+11:54.71380
65.9p
7
D 21
Anna Jansson
Falu IK
1:28:13.529270
+14:07.84650
64.2p
8
D 21
Karin Wikar
Axa SC
1:32:34.555370
+18:28.110750
61.2p
9
H 21 Motion
Joakim Fransson
Falun
1:34:13.565220
+20:07.120600
60.1p
10
D 21
Victoria Eriksson
Norrbärke SK
1:35:37.573620
+21:31.129000
59.3p
11
H 21 Motion
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
1:39:57.599600
+25:50.154980
56.7p
12
D 21 Motion
Britt-Marie Dyvik
SK Leksand
1:42:15.613480
+28:09.168860
55.4p
13
H 21 Motion
Lars Byhlin
Stora Tuna IK SK
1:44:21.626000
+30:14.181380
54.3p
14
H 21 Motion
Lennart G Myrén
Gustafs GOIF
1:50:18.661700
+36:11.217080
51.4p
15
D 21 Motion
Emma Christensen
Borlänge
1:55:55.695420
+41:49.250800
48.9p
16
D 21 Motion
Siv Frodin
Hägersta GF
2:05:04.750330
+50:58.305710
45.3p
17
H 21 Motion
Daniel Frodin
Bonbiz SK
2:05:04.750350
+50:58.305730
45.3p
18
D 21 Motion
Kjellander Lena Stockhaus
Borlänge
2:08:53.773290
+54:47.328670
44.0p
19
D 21 Motion
Therese Askvid
Källbottens IK
2:12:27.794670
+58:21.350050
42.8p