Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Mattila ski marathon
2016-02-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Vetle Christiansson
Åsen IL
2:15:40.813900
84.7p
2
H 21
Pontus Hermansson
Ulricehamns IF
2:17:57.827600
+2:17.13600
82.7p
3
H 21
Morten Soensteby
Rustad IL
2:19:37.837600
+3:57.23600
81.3p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:20:00
4
H 21
Anders Johansson
Ryda SK
2:22:30.854900
+6:50.40900
79.0p
5
H 21
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:23:09.858800
+7:29.44800
78.5p
6
H 21
Hannes Assarsson
Nässjö SF
2:23:51.863000
+8:11.49000
77.9p
7
H 21
Steffen Säterhagen Paulsen
Team Oslo
2:25:23.872200
+9:43.58200
76.8p
8
H 21
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
2:25:53.875200
+10:13.61200
76.4p
9
H 21
Erik Hägg
Finspångs SOK
2:25:55.875400
+10:15.61400
76.4p
10
H 21
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
2:28:05.888400
+12:25.74400
74.9p
11
H 21
Ulf Johansson
Grava SK
2:29:10.894900
+13:30.80900
74.1p
12
H 21
Anton Bengtsson
Stenungsunds OK
2:30:25.902400
+14:45.88400
73.3p
13
H 21
Jonatan Forsman
Grava SK
2:31:00.905900
+15:20.91900
72.9p
14
H 21
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
2:32:11.913000
+16:31.99000
72.1p
15
H 21
Sebastian Olsson
SK Bore
2:32:20.913900
+16:40.99900
72.0p
16
H 21
Olle Olsson
SK Bore
2:32:51.917000
+17:11.103000
71.7p
17
H 21
Eivind Lande
Magnor Ul
2:33:07.918600
+17:27.104600
71.5p
18
H 21
Marcus Sjöberg
Broby GOIF
2:33:27.920600
+17:47.106600
71.3p
19
H 21
Andreas Berntsson
IK Stern
2:33:38.921700
+17:58.107700
71.2p
20
H 21
Tor Fodnesbergene
No Club
2:33:46.922500
+18:06.108500
71.1p
21
H 21
David Fransson
ASK Växjö
2:34:24.926300
+18:44.112300
70.7p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:35:00
22
H 21
Andre Basteskår
No Club
2:35:57.935600
+20:17.121600
69.7p
23
H 21
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:36:46.940500
+21:06.126500
69.2p
24
H 21
Tomas Johansson
Åmåls OK
2:36:55.941400
+21:15.127400
69.1p
25
H 21
George Sandberg
Falköpings AIK SK
2:37:02.942100
+21:22.128100
69.1p
26
H 21
Henric Johansson
Grava SK
2:38:43.952200
+23:03.138200
68.1p
27
H 21
David Bergkvist
SK Bore
2:39:14.955300
+23:34.141300
67.8p
28
H 21
Peter Nilsson
Filipstads SF
2:39:23.956200
+23:43.142200
67.7p
29
H 21
Kenneth Ingemarsson
IK Stern
2:39:37.957600
+23:57.143600
67.6p
30
H 21
David Johansson
Nässjö SF
2:40:25.962400
+24:45.148400
67.1p
31
H 21
Per Johannesson
SK Bore
2:40:33.963200
+24:53.149200
67.0p
32
H 21
Victor Jonsson
SK Bore
2:40:41.964000
+25:01.150000
67.0p
33
H 21
Erik Bondesson
IK Stern
2:41:34.969300
+25:54.155300
66.5p
34
H 21
Ted Granli Saeter
No Club
2:41:35.969400
+25:55.155400
66.5p
35
H 21
Lennart Olsson
Göteborgs SK
2:41:45.970400
+26:05.156400
66.4p
36
H 21
Stefan Jansson
Åmotfors IF
2:41:51.971000
+26:11.157000
66.3p
37
H 21
Lars Hansen-Möllerud
Grue Finnskog IL
2:41:52.971100
+26:12.157100
66.3p
38
H 21
Christian Sjöqvist
Åmåls OK
2:42:07.972600
+26:27.158600
66.2p
39
H 21
Henrik Jansson
Filipstads SF
2:42:09.972800
+26:29.158800
66.2p
40
H 21
Martin Gustafsson
Gillberga SK
2:42:28.974700
+26:48.160700
66.0p
41
H 21
Mikael Zachrisson
IK Stern
2:42:41.976000
+27:01.162000
65.9p
42
H 21
Erik Utberg
Uddevalla IS
2:42:59.977800
+27:19.163800
65.7p
43
H 21
Per Einar Kalnes
Grue Finnskog IL
2:43:28.980700
+27:48.166700
65.4p
44
H 21
Jörgen Aurén
Hagfors SF
2:43:37.981600
+27:57.167600
65.4p
45
H 21
Jan Erik Pettersson
Säffle SK
2:43:47.982600
+28:07.168600
65.3p
46
H 21
Conny Carlsson
Hällefors SK
2:43:55.983400
+28:15.169400
65.2p
47
H 21
Anders Jakobsson
IFK Skövde SK
2:44:34.987300
+28:54.173300
64.9p
48
H 21
Christer Obbarius
Sunne SLF
2:44:58.989700
+29:18.175700
64.7p
49
H 21
Kent Aurbakken
Åmotfors IF
2:45:43.994200
+30:03.180200
64.3p
50
H 21
Anders Engström
Sisu Forshaga SK
2:45:48.994700
+30:08.180700
64.2p
51
H 21
Jan Diesen
Bærums Skiklubb
2:46:03.996200
+30:23.182200
64.1p
51
H 21
Simon Hansen
Sunne SLF
2:46:03.996200
+30:23.182200
64.1p
53
H 21
Johan Eriksson
Östmarks IF
2:46:21.998000
+30:41.184000
63.9p
54
H 21
Anders Buskqvist
IK Stern
2:46:44.1000300
+31:04.186300
63.7p
55
D 21
Madelene Nord
IFK Grängesberg SK
2:47:08.1002700
+31:28.188700
63.5p
56
H 21
Per Vidar Fjeld
Granli IL
2:47:15.1003400
+31:35.189400
63.5p
57
H 21
Victor Lantz
Skoghall
2:47:28.1004700
+31:48.190700
63.4p
58
H 21
Johan Höjskeld
Grava SK
2:49:44.1018300
+34:04.204300
62.3p
59
D 21
Annika Evaldsson
SK Bore
2:49:47.1018600
+34:07.204600
62.2p
60
H 21
Joachim Håven
Lundersæter IL
2:49:54.1019300
+34:14.205300
62.2p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:50:00
61
D 21
Kristina Lycke
Malungs IF
2:50:29.1022800
+34:49.208800
61.9p
62
H 21
Viktor Kolberg
Set Sail Fitness
2:51:20.1027900
+35:40.213900
61.5p
63
H 21
Nicklas Ranström
Sunne SLF
2:51:24.1028300
+35:44.214300
61.5p
64
H 21
Erik Sørumshaugen
Fagernes IL
2:52:05.1032400
+36:25.218400
61.1p
65
H 21
Nils Ivars
SK Bore
2:52:15.1033400
+36:35.219400
61.1p
66
H 21
Stein Ole Larsen
Kongsvinger IL
2:52:17.1033600
+36:37.219600
61.1p
67
H 21
Albin Sigby
IK Vista
2:52:24.1034300
+36:44.220300
61.0p
68
H 21
Lars G Johansson
IFK Göteborg
2:52:25.1034400
+36:45.220400
61.0p
69
H 21
Mats Nilsson
Ekshärads SF
2:52:49.1036800
+37:09.222800
60.8p
70
H 21
Robert Olsson
SK Bore
2:53:45.1042400
+38:05.228400
60.4p
71
H 21
Öyvind Hansen
Bråta IL
2:53:50.1042900
+38:10.228900
60.3p
72
H 21
Christian Johansson
Lysekils Skid o Löpareklubb
2:54:00.1043900
+38:20.229900
60.3p
73
H 21
Andreas Mannberg
Östersunds SK
2:54:32.1047100
+38:52.233100
60.0p
74
D 21
Anna Johansson
SK Hylte
2:54:55.1049400
+39:15.235400
59.9p
75
H 21
Per Värmsjö
Hindås SK
2:55:59.1055800
+40:19.241800
59.4p
76
H 21
Kenth Persson
Brandsbols SK
2:56:00.1055900
+40:20.241900
59.4p
76
H 21
Bo Andersson
Uddevalla IS
2:56:00.1055900
+40:20.241900
59.4p
78
H 21
Kent Andreasson
Åmåls OK
2:57:13.1063200
+41:33.249200
58.8p
79
H 21
Lars Ericson
Malungs IF
2:57:14.1063300
+41:34.249300
58.8p
79
H 21
Per Moen
Råda IK
2:57:14.1063300
+41:34.249300
58.8p
81
H 21
Jonas Wakéus
IK Stern
2:57:31.1065000
+41:51.251000
58.7p
82
H 21
Fredrik Bjørånesset
No Club
2:57:49.1066800
+42:09.252800
58.6p
83
H 21
Martin Lindgren
Danmark
2:58:00.1067900
+42:20.253900
58.5p
84
H 21
Mikael Peterson
Falköpings AIK SK
2:58:14.1069300
+42:34.255300
58.4p
85
H 21
David Ottosson
Norra Dals SK
2:58:39.1071800
+42:59.257800
58.2p
86
H 21
Thomas Hylander
Tockarps IK
3:00:15.1081400
+44:35.267400
57.6p
87
H 21
Erik Algesten
FK Spänst
3:01:09.1086800
+45:29.272800
57.2p
87
H 21
Erik Sundström
Set Sail Fitness
3:01:09.1086800
+45:29.272800
57.2p
89
H 21
Ulf Erlandsson
Köla AIK
3:01:13.1087200
+45:33.273200
57.2p
90
H 21
Håkan Richter
Säffle SK
3:01:22.1088100
+45:42.274100
57.1p
91
H 21
Tomas Ytreland
IL Brane
3:01:23.1088200
+45:43.274200
57.1p
92
H 21
Martin Eriksson
Axa SC
3:01:34.1089300
+45:54.275300
57.0p
93
H 21
Lars-Åke Åberg
IFK Hedemora SK
3:01:38.1089700
+45:58.275700
57.0p
94
H 21
Jonas Fågelberg
Sisu Forshaga SK
3:03:14.1099300
+47:34.285300
56.4p
95
H 21
Anders Nilsson
SK Bore
3:03:27.1100600
+47:47.286600
56.3p
96
H 21
Leif Dybvig
Renstad SP
3:03:36.1101500
+47:56.287500
56.2p
97
H 21
Erik Jacobsson
Sya SK
3:03:42.1102100
+48:02.288100
56.2p
98
H 21
Tomas Nilsson
OK Gipen
3:04:06.1104500
+48:26.290500
56.0p
99
H 21
Lars Staffansson
Axa SC
3:04:10.1104900
+48:30.290900
56.0p
100
H 21
Edvard Smith
Sisu Forshaga SK
3:04:24.1106300
+48:44.292300
55.9p
101
H 21
Samuel Lindberg
Hagfors SF
3:04:47.1108600
+49:07.294600
55.7p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 3:05:00
102
H 21
Thomas Johansson
Ställbergs IK
3:05:11.1111000
+49:31.297000
55.6p
103
H 21
BO Lundgren
Axa SC
3:05:36.1113500
+49:56.299500
55.4p
104
H 21
Mats Emil Sand
Galterud IF
3:05:43.1114200
+50:03.300200
55.4p
105
H 21
Jonny Widén
Säffle SK
3:05:47.1114600
+50:07.300600
55.4p
106
H 21
Håkan Pettersson
OK Kroppefjäll
3:06:07.1116600
+50:27.302600
55.2p
107
H 21
Hampus Dahlgren
Karlstad
3:06:35.1119400
+50:55.305400
55.1p
108
H 21
Patrik Horner
Grava SK
3:06:37.1119600
+50:57.305600
55.0p
109
H 21
Jonatan Dahlgren
Axa SC
3:06:54.1121300
+51:14.307300
54.9p
110
H 21
Peter Elvborn
Säffle SK
3:07:18.1123700
+51:38.309700
54.8p
111
H 21
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
3:07:47.1126600
+52:07.312600
54.6p
112
H 21
Peter Ahlvik
Södertälje IF
3:07:50.1126900
+52:10.312900
54.6p
113
H 21
Sveinung Torgersen
No Club
3:07:54.1127300
+52:14.313300
54.6p
114
H 21
Torleif Magnusson
IK Stern
3:08:02.1128100
+52:22.314100
54.5p
115
H 21
Tomas Bengtsson
Stenungsunds OK
3:08:05.1128400
+52:25.314400
54.5p
116
H 21
Jonas Melke
IK Stern
3:08:27.1130600
+52:47.316600
54.4p
117
H 21
Johan Hansson
Lima IF
3:08:31.1131000
+52:51.317000
54.3p
118
H 21
Anders Ulfwi
IK Stern
3:09:03.1134200
+53:23.320200
54.1p
119
H 21
David Unnersjö-jess
Svärdsjö IF
3:09:13.1135200
+53:33.321200
54.1p
120
H 21
Fredrik Olsson
SK Skogarna
3:09:15.1135400
+53:35.321400
54.1p
121
D 21
Åsa Brusehed
IK Stern
3:09:27.1136600
+53:47.322600
54.0p
122
H 21
Eiliv Madssen
Nets Active
3:09:54.1139300
+54:14.325300
53.8p
123
H 21
Daniel Wolbe
IF Hallby SOK
3:09:57.1139600
+54:17.325600
53.8p
124
H 21
Jonas Johansson
Sisu Forshaga SK
3:10:10.1140900
+54:30.326900
53.7p
125
D 21
Malin Johansson
Offerdals SK
3:10:26.1142500
+54:46.328500
53.6p
126
H 21
Lars Elfving
OK Gipen
3:10:30.1142900
+54:50.328900
53.6p
127
H 21
Ulf Johansson
Trollhättans SOK
3:11:12.1147100
+55:32.333100
53.4p
128
H 21
Stefan Poohl
Filipstads SF
3:12:26.1154500
+56:46.340500
52.9p
129
H 21
Martin Andersson
Brattås Ck
3:12:46.1156500
+57:06.342500
52.8p
130
H 21
Birger Bengtsson
Peab Bedriftsidrettslag
3:12:53.1157200
+57:13.343200
52.8p
131
H 21
Emil Rydh
Lerums SOK
3:13:11.1159000
+57:31.345000
52.7p
132
H 21
Robin Adolfsson
Skattkärrs SOK
3:13:16.1159500
+57:36.345500
52.6p
133
H 21
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
3:13:37.1161600
+57:57.347600
52.5p
134
H 21
Mats Runald
Molkoms SK
3:13:49.1162800
+58:09.348800
52.4p
135
H 21
Erik Simonsson
IK Stern
3:13:58.1163700
+58:18.349700
52.4p
136
H 21
Tarmo Kariis
Sisu Forshaga SK
3:14:02.1164100
+58:22.350100
52.4p
137
H 21
Magnus Jansson
Säffle SK
3:14:32.1167100
+58:52.353100
52.2p
138
H 21
Ole Rognstad
Ssb Bil
3:14:52.1169100
+59:12.355100
52.1p
139
H 21
Marcus Wising
Uddevalla IS
3:15:17.1171600
+59:37.357600
51.9p
140
H 21
Runar Finnstun
Ssb Bil
3:16:24.1178300
+1:00:44.364300
51.6p
141
H 21
Erik Andersson
Arvika SLK
3:16:40.1179900
+1:01:00.365900
51.5p
142
H 21
Erik Eriksson
Sunne SLF
3:17:22.1184100
+1:01:42.370100
51.3p
143
H 21
Joel Syversson
Köla AIK
3:18:30.1190900
+1:02:50.376900
50.9p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 3:20:00
144
H 21
Dan Sjölander
IK Stern
3:20:11.1201000
+1:04:31.387000
50.3p
145
H 21
Johan Persson
Sunne SLF
3:20:14.1201300
+1:04:34.387300
50.3p
146
H 21
Trond Svindal
Renstad SP
3:20:34.1203300
+1:04:54.389300
50.2p
147
D 21
Emmelie Pedersson
SK Bore
3:21:03.1206200
+1:05:23.392200
50.1p
148
H 21
Jan Henriksson
Brandsbols SK
3:21:13.1207200
+1:05:33.393200
50.0p
149
H 21
Jan-anders Olsson
Köla AIK
3:21:30.1208900
+1:05:50.394900
49.9p
150
D 21
Julie Finsrud Lande
Magnor Ul
3:22:27.1214600
+1:06:47.400600
49.6p
151
H 21
Peter Fredriksson
Silleruds IF
3:22:34.1215300
+1:06:54.401300
49.6p
152
H 21
Lasse Torgersen
Hydro Energi
3:22:53.1217200
+1:07:13.403200
49.5p
153
H 21
Erik Bovaller
Axa SC
3:23:24.1220300
+1:07:44.406300
49.4p
154
H 21
Markus Bengtsson
Säffle SK
3:23:30.1220900
+1:07:50.406900
49.3p
155
H 21
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
3:24:04.1224300
+1:08:24.410300
49.1p
156
H 21
Andreas Larsson
Sunne SLF
3:24:34.1227300
+1:08:54.413300
49.0p
157
H 21
Mikael Törmänen
IK Stern
3:24:56.1229500
+1:09:16.415500
48.9p
158
H 21
Andreas Persson
Munkfors
3:25:32.1233100
+1:09:52.419100
48.7p
159
H 21
Per-Åke Larsson
Västra Ämterviks IF
3:25:48.1234700
+1:10:08.420700
48.6p
160
H 21
Willy Nannestad Kolboholen
Moss SK
3:26:44.1240300
+1:11:04.426300
48.4p
161
H 21
Erik Olofsson
Sisu Forshaga SK
3:27:01.1242000
+1:11:21.428000
48.3p
162
H 21
Christopher Rolsdorph
Grue Finnskog IL
3:27:16.1243500
+1:11:36.429500
48.2p
163
D 21
Caroline Eriksson
Axa SC
3:28:02.1248100
+1:12:22.434100
48.0p
164
H 21
Mathias Albrektsson
Älgå SK
3:28:04.1248300
+1:12:24.434300
48.0p
165
H 21
Lars-aine Carlsson
Gillberga SK
3:28:05.1248400
+1:12:25.434400
48.0p
166
H 21
Jörgen Bergström
OK Grane
3:28:40.1251900
+1:13:00.437900
47.8p
167
H 21
Johan Börjel
Hällefors SK
3:28:47.1252600
+1:13:07.438600
47.8p
168
H 21
Tomas Wahlström
No Club
3:29:13.1255200
+1:13:33.441200
47.6p
169
H 21
Pontus Melke
IF Ski Team Skåne
3:29:18.1255700
+1:13:38.441700
47.6p
170
D 21
Erika Andersson
IK Fryken
3:30:09.1260800
+1:14:29.446800
47.4p
171
H 21
Henrik Jonsson
Grums SK
3:30:21.1262000
+1:14:41.448000
47.3p
172
H 21
Fredrik Värmsjö
SK Bore
3:30:27.1262600
+1:14:47.448600
47.3p
173
H 21
Fredrik Herou
Volvo IF
3:30:29.1262800
+1:14:49.448800
47.3p
174
H 21
Lars Berndtson
Köla AIK
3:30:32.1263100
+1:14:52.449100
47.3p
175
H 21
Leif Andersson
IK Fryken
3:30:50.1264900
+1:15:10.450900
47.2p
176
H 21
Johan Gustafson
GIF
3:30:57.1265600
+1:15:17.451600
47.2p
177
H 21
Kjetil Saugestad
BIL
3:31:22.1268100
+1:15:42.454100
47.0p
178
H 21
Per Wiksten
SK Bore
3:31:34.1269300
+1:15:54.455300
47.0p
179
H 21
Fredrik Larsson
Molkoms SK
3:31:40.1269900
+1:16:00.455900
47.0p
180
D 21
Catarina Gustafsson
Hammarö GF
3:32:14.1273300
+1:16:34.459300
46.8p
181
D 21
Sofie Olsson
SK Bore
3:32:35.1275400
+1:16:55.461400
46.7p
182
H 21
Kent Sånemyr
Sunne SLF
3:33:48.1282700
+1:18:08.468700
46.4p
183
H 21
Thomas Adolfsson
Finnskoga IF
3:34:09.1284800
+1:18:29.470800
46.3p
183
H 21
Bengt Jonsson
Hestra IF
3:34:09.1284800
+1:18:29.470800
46.3p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:35:00
185
H 21
Henrik Emilsson
IK Fryken
3:35:39.1293800
+1:19:59.479800
45.9p
186
H 21
Björn Sövsö Jensen
Team s
3:35:59.1295800
+1:20:19.481800
45.8p
187
H 21
Connie Edberg
Säffle SK
3:36:02.1296100
+1:20:22.482100
45.8p
188
H 21
Jess Moritz Schneider
Team s
3:36:29.1298800
+1:20:49.484800
45.7p
189
H 21
Ulrik Abelson
Åtvidabergs IF
3:38:00.1307900
+1:22:20.493900
45.3p
190
H 21
Johan Säterhed
Axa SC
3:38:21.1310000
+1:22:41.496000
45.2p
191
H 21
Per Brolin
SOK
3:38:49.1312800
+1:23:09.498800
45.1p
192
H 21
Jens Andersson
Filipstads SF
3:39:18.1315700
+1:23:38.501700
44.9p
193
H 21
Christian Eriksson
IFK Mora SK
3:39:26.1316500
+1:23:46.502500
44.9p
194
H 21
Alexander Thelander
IK Hakarpspojkarna
3:39:44.1318300
+1:24:04.504300
44.8p
195
H 21
Åke Bovaller
Axa SC
3:40:19.1321800
+1:24:39.507800
44.7p
196
D 21
Linda Olsson
No Club
3:40:24.1322300
+1:24:44.508300
44.7p
197
H 21
Mats Atterstig
Svartå IF
3:40:43.1324200
+1:25:03.510200
44.6p
198
H 21
Brian Möller Kristensen
Århus Skiklub
3:41:28.1328700
+1:25:48.514700
44.4p
199
H 21
Carl-johan Strandberg
Molkoms SK
3:42:02.1332100
+1:26:22.518100
44.3p
200
D 21
Emma Eriksson
Mattila IK
3:43:23.1340200
+1:27:43.526200
43.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 21
Jonas Mattsson
Axa SC
3:43:35.1341400
+1:27:55.527400
43.9p
202
H 21
Ola Brusehed
FK Herkules
3:44:22.1346100
+1:28:42.532100
43.7p
203
H 21
Klas Adolfsson
Borås SK
3:45:21.1352000
+1:29:41.538000
43.5p
204
D 21
Lise Bache
Arvika IS
3:45:38.1353700
+1:29:58.539700
43.4p
205
H 21
Tomas Persson
Arvika IS
3:45:39.1353800
+1:29:59.539800
43.4p
206
H 21
Peter Norlander
Molkoms SK
3:45:48.1354700
+1:30:08.540700
43.4p
207
H 21
Robert Tärnler
Molkoms SK
3:48:48.1372700
+1:33:08.558700
42.7p
208
H 21
Lars Häggblom
Ulvsby IF
3:49:47.1378600
+1:34:07.564600
42.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:50:00
209
H 21
Per Jemth
Arvika IS
3:53:48.1402700
+1:38:08.588700
41.6p
210
H 21
Mattias Urech
Järla IF SK
3:54:03.1404200
+1:38:23.590200
41.5p
211
H 21
Jan Graflund
Arvika IS
3:54:25.1406400
+1:38:45.592400
41.4p
212
H 21
Urban Olsson
IK Stern
3:55:46.1414500
+1:40:06.600500
41.1p
213
H 21
Simon Jakobsson
IK Rex
3:56:05.1416400
+1:40:25.602400
41.1p
214
H 21
Lars Henrik Nielsen
Danmark
3:56:28.1418700
+1:40:48.604700
41.0p
215
H 21
Arne Sjölin
Volvo IF
3:57:51.1427000
+1:42:11.613000
40.7p
216
D 21
Victoria Allm
Håfreströms IF
3:57:52.1427100
+1:42:12.613100
40.7p
217
H 21
Ingmar Johansson
Lerums SOK
3:58:44.1432300
+1:43:04.618300
40.5p
217
H 21
Jörgen Josefsson
Uddevalla IS
3:58:44.1432300
+1:43:04.618300
40.5p
219
H 21
Peter Nilsson
SK Bore
3:58:49.1432800
+1:43:09.618800
40.5p
220
H 21
Henrik Johansson
Karlstad
3:58:56.1433500
+1:43:16.619500
40.5p
221
H 21
John Erik Jess
No Club
3:59:37.1437600
+1:43:57.623600
40.3p
222
H 21
Johan Hylland
OK Grane
4:04:23.1466200
+1:48:43.652200
39.4p
223
H 21
Lars Alexandersson
SK Skogarna
4:04:40.1467900
+1:49:00.653900
39.3p
224
H 21
Magnus Persson
SK Skogarna
4:05:53.1475200
+1:50:13.661200
39.1p
225
D 21
Anna Strandberg
Grava SK
4:06:23.1478200
+1:50:43.664200
39.0p
226
H 21
Joakim Näs
Gillberga SK
4:06:39.1479800
+1:50:59.665800
39.0p
227
H 21
Stefan Westerlind
Hammarö RK
4:07:04.1482300
+1:51:24.668300
38.9p
228
H 21
Erik Hansen
Sunne SLF
4:07:23.1484200
+1:51:43.670200
38.8p
229
D 21
Tea Nygren
Linköpings SK
4:07:25.1484400
+1:51:45.670400
38.8p
229
D 21
Ulrika Rasmussen
Linköpings SK
4:07:25.1484400
+1:51:45.670400
38.8p
231
H 21
Kurt Miettinen
Uddevalla IS
4:07:44.1486300
+1:52:04.672300
38.8p
232
H 21
Lage Ottosson
OK Gipen
4:09:17.1495600
+1:53:37.681600
38.5p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 4:10:00
233
H 21
Otto Ardeby
Skattkärrs IF
4:11:37.1509600
+1:55:57.695600
38.0p
234
H 21
Pierre Eriksson
Hällefors SK
4:13:49.1522800
+1:58:09.708800
37.7p
235
H 21
Magnus Alteblad
Karlstad
4:14:53.1529200
+1:59:13.715200
37.5p
236
H 21
Björn Fredriksson
Sisu Forshaga SK
4:16:01.1536000
+2:00:21.722000
37.3p
237
H 21
Christian Rabjerg Madsen
København SK
4:16:45.1540400
+2:01:05.726400
37.1p
238
H 21
Per-Olof Hansson
Uddevalla IS
4:18:30.1550900
+2:02:50.736900
36.8p
239
D 21
Anne Brink Pedersen
København SK
4:22:56.1577500
+2:07:16.763500
36.1p
240
H 21
Yngve Björn Söyland
Turrennklubben
4:26:16.1597500
+2:10:36.783500
35.6p
241
D 21
Sara Helgstrand
Åberga
4:26:44.1600300
+2:11:04.786300
35.5p
242
D 21
Monika Jonsson
SK Bore
4:27:49.1606800
+2:12:09.792800
35.3p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 4:30:00
243
D 21
Ulrika Bingsten
Spirit IF
4:35:36.1653500
+2:19:56.839500
34.2p
244
H 21
Håkan Pettersson
Skruvsta IK
4:38:41.1672000
+2:23:01.858000
33.7p
245
H 21
Jorma Heinered
Skruvsta IK
4:39:30.1676900
+2:23:50.862900
33.6p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:50:00
246
H 21
Erik Lunnari
Åmåls OK
5:39:33.2037200
+3:23:53.1223200
26.8p
247
D 21
Kari Jess
Svärdsjö IF
23:59:58.8639700
-
247
D 21
Trine Elisabeth Jess Jess
Team s
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Adam Hedbom
Filipstads SF
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Anders Karlsson
Blomskogs IF
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Andreas Gårdstam
Axa SC
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Andreas Nilsson
IK Stern
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Andreas Nyman
Broby GOIF
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Bengt Göran Strid
IK Stern
23:59:58.8639700
-
247
H 21
BO Hagström
OK Grane
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Claus Jordan
Danmark
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Dan Johansson
Lysekils Skid o Löpareklubb
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Emil Sörli
Malungs IF
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Erik Öhrner
Axa SC
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Harri Skyttborn
OK Tyr
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Jan-Erik Höglund
Hindås SK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Jonas Wahlberg
Väse IK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Ludvig Eriksson
Oxvretens SK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Per Andersson
Filipstads SF
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Sebastian Tapio
Gillberga SK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Thomas Olsson
SK Bore
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Thorbjörn Olofsson
Linköpings SK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Claes Olsson
Göteborgs SK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Tommy Reuter
Åmåls OK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Henrik Pettersson
Åmåls OK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Lennart Ivars
No Club
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Gustav Axman
Axa SC
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Anders Eriksson
Säffle SK
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Robert Ambjörnsson
OK Tyr
23:59:58.8639700
-
247
H 21
Anders Bylund
Axa SC
23:59:58.8639700
-
277
D 21
Ida Olsson Thorén
Axa SC
23:59:59.8639800
-
277
D 21
Inga-Lill Persson
Lundersæter IL
23:59:59.8639800
-
277
D 21
Malin Jonsson
Finnskoga IF
23:59:59.8639800
-
277
D 21
Maria Gerke
SK Bore
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Alexander Carlsson
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Amund Sigstad
Hernes IL
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Claes Björklund
OK Skogsvargarna
23:59:59.8639800
-
277
H 21
David Larnemark
Karlstad
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Erik Jonsson
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Fredrik Svensson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Hans Tjäder
Kungälv
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Henrik Jernström
Lidköpings VSK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Håvar Rimfeldt-kvale
Glipptak IL
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Johannes Tornborg
IK Stern
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Jonas Lundberg
Brandsbols SK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Jörgen Lindgren
IK Stern
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Lars Jönsson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Mads Berthelsen
No Club
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Magnus Ellström
Väse IK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Mattias Sundell
Åmåls OK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Max Thomas Furuseth
Magnor Ul
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Michael Bergkvist
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Mikael Nordanlid
Sisu Forshaga SK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Morten Braend
Magnor Ul
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Niklas Millberg
Axa SC
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Stefan Asker
Ulvsby IF
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Stefan Virtanen
Nässjö SF
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Sten Idar Johansen
Mangenfjellet Turlag
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Sturle Helgar
Grava SK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Svenerik Skoglund
Köla AIK
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Thomas Eriksson
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-
277
H 21
Tobias Sander
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
1:12:40.435900
78.8p
2
H 21
Viktor Eriksson
Malungs IF
1:12:51.437000
+11.1000
78.6p
3
H 21
Gabriel Strid
Sunne SLF
1:13:50.442900
+1:10.6900
77.6p
4
H 21
Edwin Franzen
IFK Grängesberg SK
1:18:30.470900
+5:50.34900
73.0p
5
D 21
Emma Lindberg
Älvdalens IF SK
1:20:41.484000
+8:01.48000
71.0p
6
H 21
Owe Holmstrand
Finnskogarnas SK
1:22:41.496000
+10:01.60000
69.3p
7
D 21
Elin Bryne
IK Fryken
1:23:58.503700
+11:18.67700
68.2p
8
D 21
Jill Nordby
Åmotfors IF
1:24:22.506100
+11:42.70100
67.9p
9
D 21
Maria Gerke
SK Bore
1:24:24.506300
+11:44.70300
67.9p
10
D 21
Mikaela Eriksen
SK Bore
1:24:55.509400
+12:15.73400
67.5p
11
H 21
Anders Hauger
RSK
1:26:24.518300
+13:44.82300
66.3p
12
H 21
Erik Bryne
IK Fryken
1:27:38.525700
+14:58.89700
65.4p
13
H 21
Arvid Värmsjö
SK Bore
1:28:21.530000
+15:41.94000
64.8p
14
H 21
Stefan Persson
Sunne SLF
1:29:27.536600
+16:47.100600
64.0p
15
H 21
Sune Persson
Sunne SLF
1:31:52.551100
+19:12.115100
62.4p
16
D 21
Lea Kajsa Borg Diesen
Bærums Skiklubb
1:34:02.564100
+21:22.128100
60.9p
17
D 21
Emma Höglund
IFK Mora SK
1:34:26.566500
+21:46.130500
60.7p
18
H 21
Tomas Jansson
Filipstads SF
1:34:48.568700
+22:08.132700
60.4p
19
D 21
Maja Lilja
IK Fryken
1:36:36.579500
+23:56.143500
59.3p
20
H 21
Martin Kvarnström
Kils OK
1:38:56.593500
+26:16.157500
57.9p
21
H 21
Nils Rönnbäck
Grava SK
1:39:11.595000
+26:31.159000
57.8p
22
D 21
Frida Lindqvist
Hagfors SF
1:39:22.596100
+26:42.160100
57.7p
23
D 21
Karolina Strålin
IFK Skövde SK
1:39:55.599400
+27:15.163400
57.3p
24
H 21
Kristian Adolfsson
Borås SK
1:44:45.628400
+32:05.192400
54.7p
25
D 21
Annki Johansson
Grava SK
1:44:52.629100
+32:12.193100
54.6p
26
D 21
Anna Brefält Cajdell
Åmotfors IF
1:45:59.635800
+33:19.199800
54.1p
27
D 21
Ing-Marie Rönnbäck
Sisu Forshaga SK
1:46:34.639300
+33:54.203300
53.8p
28
H 21
Rolf Gustavsson
Kil
1:49:07.654600
+36:27.218600
52.5p
29
D 21
Gunnel Persson
Östmarks IF
1:50:48.664700
+38:08.228700
51.7p
30
D 21
Emelie Tapio
Gillberga SK
1:53:12.679100
+40:32.243100
50.6p
31
H 21
David Hermansson
Åmåls OK
1:55:41.694000
+43:01.258000
49.5p
31
H 21
Tomas Hermansson
Åmåls OK
1:55:41.694000
+43:01.258000
49.5p
33
H 21
Henrik Erdalen
IFK Göteborg
1:56:03.696200
+43:23.260200
49.4p
34
D 21
Torun Pettersson
Borås SK
1:56:33.699200
+43:53.263200
49.2p
35
D 21
Elisabeth Beckius
Åmotfors IF
1:58:57.713600
+46:17.277600
48.2p
36
D 21
Nina Sterling
Mälarö SOK
1:59:04.714300
+46:24.278300
48.1p
37
D 21
Josefin Palmér
IFK Helsingborg
2:04:42.748100
+52:02.312100
45.9p
38
H 21
Kenneth Guttman
Arvika IS
2:05:08.750700
+52:28.314700
45.8p
39
D 21
Johanna Karlsson
Säffle SK
2:05:42.754100
+53:02.318100
45.6p
40
D 21
Marie Håkansson
Säffle SK
2:05:47.754600
+53:07.318600
45.5p
41
D 21
Jessica Adolfsson
Älgå SK
2:08:02.768100
+55:22.332100
44.7p
42
D 21
Kicki Lech
SK Bore
2:09:23.776200
+56:43.340200
44.3p
43
D 21
Helena Wahlund
Långseruds IF
2:14:28.806700
+1:01:48.370700
42.6p
44
D 21
Helén Randström
SK Skogarna
2:18:46.832500
+1:06:06.396500
41.3p
45
D 21
Ann Charlotte Nilsson
Säffle SK
2:23:09.858800
+1:10:29.422800
40.0p
46
D 21
Annika Adolfsson
Långseruds IF
2:29:59.899800
+1:17:19.463800
38.2p
47
D 21
Annica Säwström
Skattkärrs SOK
2:31:03.906200
+1:18:23.470200
37.9p
48
H 21
Oscar Säwström
Skattkärrs SOK
2:31:05.906400
+1:18:25.470400
37.9p
49
H 21
Henrik Westerhaag
Karlstad
2:32:16.913500
+1:19:36.477500
37.6p
50
D 21
Angelica Dahlberg
Säffle SK
3:22:29.1214800
+2:09:49.778800
28.3p
51
H 21
Anders Karlsson
Åmål
3:24:17.1225600
+2:11:37.789600
28.0p
52
D 21
Elizabeth Karlsson
Älgå SK
23:59:58.8639700
-
52
H 21
Marcus Johansson
Gillberga SK
23:59:58.8639700
-
54
D 21
Camilla Lundberg
OK Grane
23:59:59.8639800
-
54
D 21
Catherine Sonesson
Skattkärrs IF
23:59:59.8639800
-
54
D 21
Hanna Frykedal
Torsby
23:59:59.8639800
-
54
D 21
Ingela Mattsson
Deje SF
23:59:59.8639800
-
54
D 21
Jennie Rönnbäck
Grava SK
23:59:59.8639800
-
54
H 21
Benny Grönborg
Falköpings AIK SK
23:59:59.8639800
-
54
H 21
Elis Berg
Sunne SLF
23:59:59.8639800
-
54
H 21
Hjalmar Berg
Sunne SLF
23:59:59.8639800
-
54
H 21
Robert Berg
Sunne SLF
23:59:59.8639800
-