Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Andörjan
2016-02-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 40
Andreas Berglund
Bergnäsets AIK
1:56:24.698300
79.8p
2
H 40
Thomas Svensson
I 19 IF
1:56:25.698400
+1
79.8p
3
H 21
Simon Öberg
Kalix SK
1:56:27.698600
+3.200
79.7p
4
H 21
David Olofsson
Kalix SK
1:57:21.704000
+57.5600
78.9p
5
H 21
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
1:58:22.710100
+1:58.11700
78.1p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:00:00
6
H 21
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
2:01:07.726600
+4:43.28200
75.8p
7
H 40
Magnus Lundbäck
Bodens SK
2:01:09.726800
+4:45.28400
75.8p
8
H 40
Niklas Zakrisson
IFK Kiruna
2:01:13.727200
+4:49.28800
75.7p
9
H 21
Erik Skott
Aapua IF
2:01:15.727400
+4:51.29000
75.7p
10
H 35
Hans Turtola
Överkalix IF
2:01:17.727600
+4:53.29200
75.7p
11
H 35
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:03:00.737900
+6:36.39500
74.3p
12
H 21
Fredrik Karlsson
Strömnäs GIF
2:03:21.740000
+6:57.41600
74.1p
13
H 40
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:03:25.740400
+7:01.42000
74.0p
14
H 21
Linus Karlsson
Älvsby IF SK
2:03:39.741800
+7:15.43400
73.8p
15
H 21
Marcus Innala
Kalix SK
2:05:28.752700
+9:04.54300
72.5p
16
H 40
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:07:00.761900
+10:36.63500
71.4p
17
H 21
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:07:02.762100
+10:38.63700
71.3p
18
H 35
Markus Ranner
Luleguttene
2:07:23.764200
+10:59.65800
71.1p
19
H 35
Mats Johansson
Vittangi SK
2:08:24.770300
+12:00.71900
70.4p
20
H 40
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:08:25.770400
+12:01.72000
70.4p
21
H 35
Daniel Granlund
Luleguttene
2:08:31.771000
+12:07.72600
70.3p
22
H 21
Marcus Karlsson
Kalix SK
2:09:24.776300
+13:00.77900
69.7p
23
H 21
Johan Scott
Aapua IF
2:09:25.776400
+13:01.78000
69.7p
24
H 40
Joel Jelf
Studentidrott
2:09:28.776700
+13:04.78300
69.7p
25
H 35
Jonas Haapaniemi
Luleguttene
2:09:36.777500
+13:12.79100
69.6p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:10:00
26
H 21
Atle Ager
Studentidrott
2:10:12.781100
+13:48.82700
69.2p
27
H 40
Robert Bergvall
Axa SC
2:10:14.781300
+13:50.82900
69.1p
28
H 55
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:11:01.786000
+14:37.87600
68.6p
29
H 35
David Palopää
Arjeplogs SK
2:11:41.790000
+15:17.91600
68.2p
30
H 40
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:11:42.790100
+15:18.91700
68.2p
31
H 21
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
2:12:48.796700
+16:24.98300
67.5p
32
H 50
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:13:18.799700
+16:54.101300
67.2p
33
H 45
Seppo Koivisto
Lohko
2:13:19.799800
+16:55.101400
67.2p
34
H 21
Sindre Aaberg Nilsen
Rognan IL
2:14:23.806200
+17:59.107800
66.5p
35
H 21
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
2:14:48.808700
+18:24.110300
66.2p
36
H 21
Jonas Johansson
Luleguttene
2:15:04.810300
+18:40.111900
66.1p
37
H 45
Jan Erik Länta
Jokkmokks SK
2:16:30.818900
+20:06.120500
65.2p
38
H 21
Johan Cylvén
Axa SC
2:16:43.820200
+20:19.121800
65.1p
39
H 35
Ingemar Enberg
F 21 IF
2:16:51.821000
+20:27.122600
65.0p
40
H 40
Magnus Berglund
Bodens SK
2:17:33.825200
+21:09.126800
64.6p
41
H 21
Kasper Westman
Västerås SOK
2:17:58.827700
+21:34.129300
64.4p
42
H 50
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:18:18.829700
+21:54.131300
64.2p
43
H 21
Peter Fredriksson
Luleguttene
2:18:19.829800
+21:55.131400
64.2p
44
H 50
Peter Johansson
Narken IF
2:18:42.832100
+22:18.133700
63.9p
45
H 21
Niklas Öberg
Strömnäs GIF
2:19:09.834800
+22:45.136400
63.7p
46
H 45
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:19:26.836500
+23:02.138100
63.5p
47
H 40
Jon Håkansson
Jokkmokks SK
2:19:31.837000
+23:07.138600
63.5p
47
H 70
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:19:31.837000
+23:07.138600
63.5p
49
H 21
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:19:32.837100
+23:08.138700
63.5p
50
H 40
Peter Arvidsson
Jokkmokks SK
2:19:47.838600
+23:23.140200
63.3p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:20:00
51
H/D 21 Motion
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:21:22.848100
+24:58.149700
62.5p
52
H 55
Rickard Strand
Vattenfalls IF
2:21:35.849400
+25:11.151000
62.3p
53
D 35
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:22:32.855100
+26:08.156700
61.8p
54
H 50
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:22:40.855900
+26:16.157500
61.8p
55
H 45
Tommy Fors
Bergens IF SK
2:22:42.856100
+26:18.157700
61.7p
56
H 35
Robert Bergenstråle
Luleguttene
2:22:59.857800
+26:35.159400
61.6p
57
H 45
Ulf Nilsson
Älvsby IF SK
2:23:35.861400
+27:11.163000
61.3p
58
H 21
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:23:48.862700
+27:24.164300
61.2p
59
H 21
Olle Edström
Axa SC
2:24:33.867200
+28:09.168800
60.8p
60
H 45
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:24:35.867400
+28:11.169000
60.8p
61
H 21
Joakim Matti
Soppero Sameförening
2:25:38.873700
+29:14.175300
60.2p
62
H/D 21 Motion
Nicke Juuso
Sunderby SK
2:27:47.886600
+31:23.188200
59.2p
63
H 21
Erik Lampa
Narken IF
2:28:50.892900
+32:26.194500
58.6p
64
H 45
Patrik Stenberg
Bergnäsets AIK
2:29:46.898500
+33:22.200100
58.2p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:30:00
65
H 50
Mikael Norberg
Övertorneå IF
2:30:30.902900
+34:06.204500
57.9p
66
H 45
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:30:38.903700
+34:14.205300
57.8p
67
H 50
Mats Pettersson
Gellivare Skidallians IK
2:31:15.907400
+34:51.209000
57.5p
68
H 21
Rickard Nordlund
Jokkmokks SK
2:31:21.908000
+34:57.209600
57.5p
69
D 21
Ellen Scheidegger
Axa SC
2:31:22.908100
+34:58.209700
57.5p
70
H 21
Gustav Sterner
Köla AIK
2:31:30.908900
+35:06.210500
57.4p
71
H 50
Tore Orädd
Vidsels IK
2:32:38.915700
+36:14.217300
56.9p
72
H 21
Emil Widmark
Studentidrott
2:33:04.918300
+36:40.219900
56.7p
73
H 40
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:33:24.920300
+37:00.221900
56.5p
74
H 50
Jonny Nilsson
Nybyns IK
2:33:42.922100
+37:18.223700
56.4p
75
D 21
Emma Johansson
Studentidrott
2:34:03.924200
+37:39.225800
56.3p
76
H 45
Peter Niemi
IFK Kiruna
2:34:05.924400
+37:41.226000
56.2p
77
D 21
Camilla Eknor
Axa SC
2:34:07.924600
+37:43.226200
56.2p
78
H 45
Jan Fjordell
IFK Kiruna
2:34:11.925000
+37:47.226600
56.2p
79
H 21
Robin Strålberg
Lkab FF
2:34:15.925400
+37:51.227000
56.2p
80
H/D 21 Motion
Stig Lundmark
Sveaskogs IF
2:34:16.925500
+37:52.227100
56.2p
81
H 50
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:34:52.929100
+38:28.230700
55.9p
82
H 45
Tomas Öman
Luleguttene
2:36:29.938800
+40:05.240400
55.2p
83
H 21
Lars-Ola Marakatt
IFK Kiruna
2:36:58.941700
+40:34.243300
55.0p
84
H 35
Robert Oskarsen
Arjeplogs SK
2:37:22.944100
+40:58.245700
54.8p
85
H 55
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:39:05.954400
+42:41.256000
54.1p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:40:00
86
H 55
Kent Strålberg
Lkab FF
2:40:25.962400
+44:01.264000
53.6p
87
H 50
Roland Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:40:52.965100
+44:28.266700
53.4p
88
H 60
Kenrick Pettersson
Vidsels IK
2:42:12.973100
+45:48.274700
52.9p
89
H 21
Petter Persson
FK Göingarna
2:42:28.974700
+46:04.276300
52.8p
90
H 55
Lars Oscarsson
Hortlax SK
2:42:59.977800
+46:35.279400
52.6p
91
H/D 21 Motion
Benjamin Sorsa
Överkalix IF
2:43:00.977900
+46:36.279500
52.6p
92
H 45
Håkan Petersson
I 19 IF
2:43:27.980600
+47:03.282200
52.4p
93
H 65
Bo Nyström
Älvsby IF SK
2:43:41.982000
+47:17.283600
52.3p
94
H 50
Olov Granström
Älvsby IF SK
2:43:45.982400
+47:21.284000
52.3p
95
H 21
Niklas Persson
Hybo AIK
2:43:48.982700
+47:24.284300
52.3p
96
H 21
Robert Rensgard
OK Renen
2:44:07.984600
+47:43.286200
52.1p
97
D 50
Görel Nilsson
Råneå SK
2:45:41.994000
+49:17.295600
51.6p
98
H 21
Anton Magnusson Ask
Mullsjö SOK
2:46:40.999900
+50:16.301500
51.2p
99
H 50
Robert Wennberg
Axa SC
2:47:37.1005600
+51:13.307200
50.9p
100
D 45
Camilla Wallin
Älvsby IF SK
2:47:51.1007000
+51:27.308600
50.8p
101
H 21
Simon Lindgren
Kalix SK
2:48:12.1009100
+51:48.310700
50.6p
102
H 21
Martin Grönslett
Team Sulitjelma Fjel
2:49:48.1018700
+53:24.320300
50.1p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:50:00
103
H 65
Matts Engvall
Bodens SK
2:50:48.1024700
+54:24.326300
49.7p
104
H/D 21 Motion
Lars Berg
Strömnäs GIF
2:50:59.1025800
+54:35.327400
49.7p
105
H 35
John Krispinsson
Bodens SK
2:52:41.1036000
+56:17.337600
49.1p
106
H/D 21 Motion
Tomas Lundberg
Kappa Kraftliner KK
2:54:42.1048100
+58:18.349700
48.4p
107
H 60
Anders Lundström
Gällivare SK
2:59:07.1074600
+1:02:43.376200
47.0p
107
D 60
Elisabeth Lundström
Gällivare SK
2:59:07.1074600
+1:02:43.376200
47.0p
109
H/D 21 Motion
Stefan Stare
Vattenfalls IF
2:59:11.1075000
+1:02:47.376600
47.0p
110
H 35
Henrik Gyllander
Älvsby IF SK
2:59:16.1075500
+1:02:52.377100
47.0p
111
H/D 21 Motion
Fredrik Mark
Kappa Kraftliner KK
2:59:20.1075900
+1:02:56.377500
47.0p
112
H 65
Benght Unga
Järnvägarnas SK
3:00:41.1084000
+1:04:17.385600
46.5p
113
D 40
Gun Sörensen
IFK Kiruna
3:01:20.1087900
+1:04:56.389500
46.4p
114
H 70
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:02:54.1097300
+1:06:30.398900
45.9p
115
H/D 21 Motion
Robert Johansson
Sävast Ski Team IF
3:03:27.1100600
+1:07:03.402200
45.7p
116
H/D 21 Motion
Rickard Till
IFK Arvidsjaur SK
3:04:37.1107600
+1:08:13.409200
45.4p
117
H 50
Ingemar Mikko
IFK Kiruna
3:04:39.1107800
+1:08:15.409400
45.4p
118
H 40
Roger Ekebjörk
Strömnäs GIF
3:04:44.1108300
+1:08:20.409900
45.4p
119
H/D 21 Motion
Gunnar Johansson
Älvsby IF SK
3:04:46.1108500
+1:08:22.410100
45.3p
120
H/D 21 Motion
Anna Andersson
Hemmingsmarks IF
3:04:59.1109800
+1:08:35.411400
45.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:05:00
121
H/D 21 Motion
Kjell Andersson
Hemmingsmarks IF
3:05:20.1111900
+1:08:56.413500
45.2p
122
H/D 21 Motion
Mikael Cylvén
Luleå Gjutarens IF
3:05:39.1113800
+1:09:15.415400
45.1p
123
D 50
Jeanette Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:08:04.1128300
+1:11:40.429900
44.4p
124
H 21
Patrik Berglund
Norrfjärdens IF
3:08:40.1131900
+1:12:16.433500
44.3p
125
H 35
Erik Winberg
Kappa Kraftliner KK
3:09:08.1134700
+1:12:44.436300
44.1p
126
D 55
Nina Olovsson
Axa SC
3:09:49.1138800
+1:13:25.440400
43.9p
127
H/D 21 Motion
Henry Pilstål
IFK Tärendö
3:12:11.1153000
+1:15:47.454600
43.3p
128
H 40
Markus Jakobssonåhl
Luleå Gjutarens IF
3:12:26.1154500
+1:16:02.456100
43.3p
129
H 21
Niklas Sundin
Hortlax SK
3:12:41.1156000
+1:16:17.457600
43.2p
130
H/D 21 Motion
Erik Grundström
Sorsele SK
3:12:50.1156900
+1:16:26.458500
43.2p
131
D 45
Gabriella Törngren
Luleå Gjutarens IF
3:13:56.1163500
+1:17:32.465100
42.9p
132
H 21
David Bellqvist
Mefos IK
3:14:01.1164000
+1:17:37.465600
42.8p
133
H 21
Mattias Graaf
Wäsa Snowboard
3:15:22.1172100
+1:18:58.473700
42.5p
134
H/D 21 Motion
Greger Stubbfält
Smurfit Kappa KK
3:16:42.1180100
+1:20:18.481700
42.2p
135
D 50
Karin Lindholm
Studentidrott
3:18:00.1187900
+1:21:36.489500
41.9p
136
H/D 21 Motion
Erik Jonsson
Fastighetsbyrån
3:18:02.1188100
+1:21:38.489700
41.8p
137
H 21
Johan Nyström
Axa SC
3:18:07.1188600
+1:21:43.490200
41.8p
138
D 50
Liv Larsson
Friare Liv
3:18:56.1193500
+1:22:32.495100
41.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:20:00
139
H 55
Folke Stenvall
Sikfors SK
3:23:17.1219600
+1:26:53.521200
40.6p
140
H/D 21 Motion
Markus Tiburzi
Strömnäs GIF
3:24:27.1226600
+1:28:03.528200
40.3p
141
H 65
Kjell Sandström
Axa SC
3:27:22.1244100
+1:30:58.545700
39.7p
142
H 45
Per Bergersen
Bergens IF SK
3:30:52.1265100
+1:34:28.566700
38.9p
143
H/D 21 Motion
Pär Grahn
Strömnäs GIF
3:32:01.1272000
+1:35:37.573600
38.7p
144
H/D 21 Motion
Gunilla Granström
Älvsby IF SK
3:32:07.1272600
+1:35:43.574200
38.7p
145
H/D 21 Motion
Svante Karlsson
Avans SK
3:32:45.1276400
+1:36:21.578000
38.5p
146
H 40
Fredrik Burström
Kappa Kraftliner KK
3:34:11.1285000
+1:37:47.586600
38.2p
147
H/D 21 Motion
Lotta Norén
Vidsels IK
3:34:12.1285100
+1:37:48.586700
38.2p
148
H/D 21 Motion
Lars Öman Zotterman
Axa SC
3:34:17.1285600
+1:37:53.587200
38.2p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:35:00
149
H 60
Dick Olovsson
Axa SC
3:35:45.1294400
+1:39:21.596000
37.9p
150
H/D 21 Motion
Samuel Uusitalo
Överkalix IF
3:36:22.1298100
+1:39:58.599700
37.8p
151
H/D 21 Motion
Brian Wernicke
Luleå Gjutarens IF
3:36:57.1301600
+1:40:33.603200
37.7p
151
H/D 21 Motion
Åsa Gustafsson
Luleå Gjutarens IF
3:36:57.1301600
+1:40:33.603200
37.7p
153
H/D 21 Motion
Sören Wulff
IFK Umeå
3:39:37.1317600
+1:43:13.619200
37.2p
154
H 55
Hans G Johansson
Storvreta IK
3:42:48.1336700
+1:46:24.638300
36.6p
155
H/D 21 Motion
Anna Lundström
Älvsby IF SK
3:46:18.1357700
+1:49:54.659300
35.9p
156
H/D 21 Motion
Tina Almgren
Axa SC
3:52:50.1396900
+1:56:26.698500
34.8p
157
H 70
Donald Paulusson
Tif
3:55:41.1414000
+1:59:17.715600
34.3p
158
H 40
Robin Andersson
Studentidrott
4:18:23.1550200
+2:21:59.851800
31.0p
159
H 50
Martti Jokelainen
Bodens SK
4:41:43.1690200
+2:45:19.991800
28.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Sebastian Wredenberg
Ekshärads SF
1:13:07.438600
74.8p
2
H 21
Truls Lindholm
IFK Kiruna
1:21:32.489100
+8:25.50400
67.1p
3
H 21
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
1:21:33.489200
+8:26.50500
67.1p
4
H 21
Ronny Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
1:29:11.535000
+16:04.96300
61.3p
5
D 21
Emma Gustafsson
Bodens SK
1:30:58.545700
+17:51.107000
60.1p
6
D 21
Ann-christin Lindehag-s
Strömnäs GIF
1:31:52.551100
+18:45.112400
59.5p
7
D 21
Maria Nordlund
Jokkmokks SK
1:42:46.616500
+29:39.177800
53.2p
8
D 21
Malin Viklund
Iksu Längd Skidor
1:43:13.619200
+30:06.180500
53.0p
9
H 21
Jim Andersson
Ludvika
2:03:29.740800
+50:22.302100
44.3p
10
D 21
Birgitta Nordlund
Jokkmokks SK
2:13:52.803100
+1:00:45.364400
40.8p
11
D 21
Marta-Lena Antti
OK Renen
2:19:37.837600
+1:06:30.398900
39.2p
12
D 21
Irma Khista Tulling
Axa SC
2:54:01.1044000
+1:40:54.605300
31.4p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Mattis Brunström
Bodens SK
36:54.221300
72.1p
2
H 21
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
36:55.221400
+1
72.1p
3
H 21
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
38:12.229100
+1:18.7700
69.7p
4
H 21
Kalle Tuuri
Luleå Gjutarens IF
40:55.245400
+4:01.24000
65.1p
5
H 21
Erik Gustafsson
Sunderby SK
41:24.248300
+4:30.26900
64.3p
6
H 21
Thomas Johansson
Sävast Ski Team IF
41:42.250100
+4:48.28700
63.8p
7
H 21
Arvid Johansson
Sävast Ski Team IF
43:49.262800
+6:55.41400
60.8p
8
D 21
Agnes Orädd
Älvsby IF SK
46:18.277700
+9:24.56300
57.5p
9
H 21
Jakob Gyllenbåge
Ähmk
48:04.288300
+11:10.66900
55.4p
10
D 21
Nelly Stenman
Älvsby IF SK
49:22.296100
+12:28.74700
53.9p
11
D 21
Maja Gyllander
No Club
49:57.299600
+13:03.78200
53.3p
12
D 21
Hilda Olovsson
Älvsby IF SK
50:25.302400
+13:31.81000
52.8p
13
H 21
Leo Pettersson
Älvsby IF SK
50:44.304300
+13:50.82900
52.5p
14
D 21
Lisa Larsson
Älvsby IF SK
51:04.306300
+14:10.84900
52.1p
15
D 21
Monica Johansson
Älvsby IF SK
51:06.306500
+14:12.85100
52.1p
16
D 21
Nelly Enmark
Ähmk
51:35.309400
+14:41.88000
51.6p
17
D 21
Irma Andersson
Älvsby IF SK
1:06:50.400900
+29:56.179500
39.8p
18
D 21
Malin Jonsson
Studentidrott
1:09:48.418700
+32:54.197300
38.1p
19
D 21
Cecilia Granberg
Älvsby Skidskytte
1:09:53.419200
+32:59.197800
38.1p
20
D 21
Anna Lindgren
No Club
1:13:20.439900
+36:26.218500
36.3p
21
D 21
Anneli Granberg
Älvsby Skidskytte
1:16:01.456000
+39:07.234600
35.0p
22
H 21
Oskar Gyllenbåge
Ähmk
1:19:43.478200
+42:49.256800
33.4p
23
H 21
Urban Landström
Ähmk
1:31:37.549600
+54:43.328200
29.1p
24
D 21
Linda Svensson
Bräcke SK
1:46:20.637900
+1:09:26.416500
25.0p
25
D 21
Johanna Nilsson
Ähmk
2:05:40.753900
+1:28:46.532500
21.2p