Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Luleå Gjutarens Vinterspel
2017-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
12km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
33:16.199500
90.7p
2
H 20
Elias Andersson
Sunderby SK
35:15.211400
+1:59.11800
85.6p
3
H 20
Simon Stenberg
Kalix SK
36:15.217400
+2:59.17800
83.2p
4
H 21
Erik Oskarsson
Sorsele SK
36:33.219200
+3:17.19600
82.5p
5
H 20
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
37:30.224900
+4:14.25300
80.4p
6
H 21
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
37:35.225400
+4:19.25800
80.3p
7
H 21
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
38:29.230800
+5:13.31200
78.4p
8
H 20
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
38:37.231600
+5:21.32000
78.1p
9
H 21
Marcus Look
Studentidrott
38:42.232100
+5:26.32500
77.9p
10
H 20
Albin Larsson
Sunderby SK
38:51.233000
+5:35.33400
77.6p
11
H 20
Felix Selin
IFK Kiruna
39:17.235600
+6:01.36000
76.8p
12
H 20
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
39:33.237200
+6:17.37600
76.3p
13
H 20
Marcus Karlsson
Kalix SK
39:46.238500
+6:30.38900
75.8p
14
H 20
Albin Karlsson
Skellefteå SK
40:28.242700
+7:12.43100
74.5p
15
H 20
Joel Åström
Bodens SK
23:59:59.8639800
15
H 21
Jonas Persson
Ersnäs IF
23:59:59.8639800
8km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 18
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
22:42.136100
85.6p
2
H 18
Filip Öberg
Kalix SK
24:01.144000
+1:19.7800
81.1p
3
H 18
Jonathan Dahlberg
Skellefteå SK
24:23.146200
+1:41.10000
80.0p
4
H 18
Jacob Lindehag
Strömnäs GIF
25:25.152400
+2:43.16200
76.9p
5
D 21
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
26:01.156000
+3:19.19800
75.2p
6
H 18
Emil Eliasson
Gellivare Skidallians IK
26:23.158200
+3:41.22000
74.2p
7
D 18
Olivia Alm
Strömnäs GIF
26:24.158300
+3:42.22100
74.2p
8
H 18
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
26:29.158800
+3:47.22600
74.0p
9
D 20
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
26:55.161400
+4:13.25200
72.8p
10
D 21
Ulrika Axelsson
Sya SK
27:00.161900
+4:18.25700
72.6p
11
D 21
Nina Lintzén
Studentidrott
27:03.162200
+4:21.26000
72.5p
12
D 18
Ebba Larsson
Gellivare Skidallians IK
27:15.163400
+4:33.27200
72.0p
13
D 20
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
27:19.163800
+4:37.27600
71.8p
14
D 18
Ella Anttola
Finland
27:36.165500
+4:54.29300
71.1p
15
D 20
Maria Olofsson
Kalix SK
27:53.167200
+5:11.31000
70.4p
16
D 18
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
28:29.170800
+5:47.34600
69.0p
17
D 18
Sara Thyni
Kalix SK
28:37.171600
+5:55.35400
68.7p
18
D 18
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
28:45.172400
+6:03.36200
68.4p
19
D 18
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
29:05.174400
+6:23.38200
67.7p
20
D 18
Karin Rönnbäck
Kalix SK
29:22.176100
+6:40.39900
67.0p
21
D 20
Alisa Toivanen
Karihaaran Visa
29:38.177700
+6:56.41500
66.5p
22
D 21
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
29:43.178200
+7:01.42000
66.3p
23
D 18
Maja-Lina Sande
Gellivare Skidallians IK
29:51.179000
+7:09.42800
66.0p
24
D 18
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
30:10.180900
+7:28.44700
65.3p
25
D 18
Ellen Nykäinen
Pajala IF
30:51.185000
+8:09.48800
64.0p
26
D 18
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
31:33.189200
+8:51.53000
62.6p
27
D 18
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
27
H 18
Hampus Östlin
Sunderby SK
23:59:59.8639800
27
D 20
Louise Roslin
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
27
D 20
Matilda Jönsson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
27
D 20
Linda Marie Tillstam
Bodens SK
23:59:59.8639800
27
D 20
Evelina Niemi
Kalix SK
23:59:59.8639800
4km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
D 16
Nelly Stenman
Älvsby IF SK
14:39.87800
2
D 16
Malin Sundén
Strömnäs GIF
14:45.88400
+6.500
3
H 15
Lukas Stridsman
Antnäs BK
14:52.89100
+13.1200
4
H 15
Gabriel Miernik
Malmbergets AIF
15:23.92200
+44.4300
5
H 15
Mattias Pigg
Malmbergets AIF
15:36.93500
+57.5600
6
D 15
Agnes Orädd
Älvsby IF SK
15:44.94300
+1:05.6400
7
D 15
Moa Pettersson-waara
Antnäs BK
15:53.95200
+1:14.7300
8
D 15
Jennifer Grensjö
Antnäs BK
16:10.96900
+1:31.9000
9
D 15
Hanna Kilpala
Sunderby SK
16:35.99400
+1:56.11500
10
D 16
Amalia Söderberg
Sunderby SK
17:50.106900
+3:11.19000
11
H 15
Rasmus Johansson
Luleå Gjutarens IF
18:52.113100
+4:13.25200
12
D 15
Alma Hansson
Malmbergets AIF
23:59:59.8639800
12
D 15
Lea Gustavsson
Ersnäs IF
23:59:59.8639800
12
H 15
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
2.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
D 14
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
7:42.46100
2
H 14
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
8:21.50000
+39.3800
3
D 14
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
8:23.50200
+41.4000
4
D 14
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
8:25.50400
+43.4200
5
H 13
Oskar Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
8:28.50700
+46.4500
5
H 13
Linus Antonsen
Sävast Ski Team IF
8:28.50700
+46.4500
7
H 13
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
8:29.50800
+47.4600
8
H 13
Valter Eriksson
Luleå Gjutarens IF
8:31.51000
+49.4800
9
D 14
Lovisa Broström
Sävast Ski Team IF
8:39.51800
+57.5600
10
H 13
Albert Marjeta
Kalix SK
8:44.52300
+1:02.6100
11
H 14
Johan Nevanperä
Sävast Ski Team IF
8:45.52400
+1:03.6200
12
D 13
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
8:46.52500
+1:04.6300
12
D 14
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
8:46.52500
+1:04.6300
14
H 13
Martin Lundholm
Luleå Gjutarens IF
8:47.52600
+1:05.6400
15
D 13
Emma Järvenpää Espling
Sävast Ski Team IF
8:55.53400
+1:13.7200
16
H 13
Erik Josefsson
Luleå Gjutarens IF
9:04.54300
+1:22.8100
17
D 13
Lisa Larsson
Älvsby IF SK
9:29.56800
+1:47.10600
18
H 13
Nikolaj Riekkola
Luleå Gjutarens IF
9:45.58400
+2:03.12200
19
D 14
Rebecca Johnselius
Kalix SK
9:51.59000
+2:09.12800
20
D 13
Anna Lindh
Sävast Ski Team IF
9:56.59500
+2:14.13300
21
D 14
Jasmine Persson
Kalix SK
10:05.60400
+2:23.14200
22
H 13
Anton Hedström
Luleå Gjutarens IF
10:13.61200
+2:31.15000
23
D 14
Klara Vennberg
Sävast Ski Team IF
10:14.61300
+2:32.15100
24
D 13
Clara Granljung
Kalix SK
10:33.63200
+2:51.17000
25
D 13
Linda Hedlund
Sävast Ski Team IF
10:37.63600
+2:55.17400
26
D 13
Wilma Lundqvist
Kågedalens SK
10:49.64800
+3:07.18600
27
H 13
Arvid Welin
Ersnäs IF
10:57.65600
+3:15.19400
28
H 13
Anton Vesterlund
Sävast Ski Team IF
11:05.66400
+3:23.20200
29
D 13
Ebba Engström
Ersnäs IF
11:51.71000
+4:09.24800
30
H 14
Samuel Lundbäck
Luleå Gjutarens IF
12:43.76200
+5:01.30000
31
H 13
Fabian Johansson
Gällivare SK
13:01.78000
+5:19.31800
32
D 13
Alva Isaksson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
32
D 13
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
32
H 13
Leo Pettersson
Älvsby IF SK
23:59:59.8639800
32
H 13
Anton Ökvist
Ersnäs IF
23:59:59.8639800
32
D 14
Saga Norberg
Ersnäs IF
23:59:59.8639800
32
D 14
Milena Jafar
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
32
D 14
Emma Johansson
Bodens SK
23:59:59.8639800
32
D 14
Hilda Simu
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
32
H 14
Viktor Sundén
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
32
H 14
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
2km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 12
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
7:16.43500
2
D 12
Isabell Åberg
Luleå Gjutarens IF
7:30.44900
+14.1300
2
H 12
Jim Blomqvist
Luleå Gjutarens IF
7:30.44900
+14.1300
4
H 12
Emil Berglund
Hemmingsmarks IF
7:36.45500
+20.1900
5
H 12
Albin Berglund
Hemmingsmarks IF
7:38.45700
+22.2100
6
D 12
Nora Feil Lindmark
Skellefteå SK
7:49.46800
+33.3200
7
D 12
Vera Vennberg
Sävast Ski Team IF
7:51.47000
+35.3400
8
H 12
Joel Sandström
Antnäs BK
8:03.48200
+47.4600
8
H 12
William Roberts
Sävast Ski Team IF
8:03.48200
+47.4600
10
D 12
Ebba Marklund
Sunderby SK
8:05.48400
+49.4800
11
D 12
Lovisa Isaksson
Luleå Gjutarens IF
8:09.48800
+53.5200
12
D 12
Hedda Schulz
Sunderby SK
8:11.49000
+55.5400
13
D 12
Asta Lind-oja
Jukkasjärvi IF
8:13.49200
+57.5600
14
H 12
Akseli Raappana
Sävast Ski Team IF
8:14.49300
+58.5700
15
D 12
Alma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
8:20.49900
+1:04.6300
15
H 12
Albin Wollbrand
Luleå Gjutarens IF
8:20.49900
+1:04.6300
17
H 12
Nils Johansson
Bodens SK
8:43.52200
+1:27.8600
18
D 12
Ellen Berglund
Kågedalens SK
8:46.52500
+1:30.8900
19
D 12
Emma Hasselström
Sunderby SK
9:11.55000
+1:55.11400
20
H 12
Joel Huhtasaari
Luleå Gjutarens IF
9:12.55100
+1:56.11500
21
H 12
Henneke Herrmann
Luleå Gjutarens IF
9:24.56300
+2:08.12700
22
D 12
Lisa Hörnqvist
Luleå Gjutarens IF
9:25.56400
+2:09.12800
23
D 12
Alva Engström
Luleå Gjutarens IF
9:35.57400
+2:19.13800
24
H 12
Jakob Gunnare
IFK Kiruna
9:39.57800
+2:23.14200
25
D 12
Amanda Persson
Kalix SK
10:26.62500
+3:10.18900
26
D 12
Emilia Hörnström
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
26
D 12
Klara Kastensson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
26
D 12
Elin Paganus
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
26
D 12
Felicia Westin
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
26
D 12
Elina Nordholme
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
26
D 12
Ella Larsson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
26
D 12
Helga Gustavsson
Ersnäs IF
23:59:59.8639800
26
H 12
Filip Nilsson
Antnäs BK
23:59:59.8639800
26
H 12
Isak Kettunen
Bodens SK
23:59:59.8639800
26
H 12
Axel Stenberg
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
1.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 11
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
5:52.35100
2
H 11
Arvid Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
5:56.35500
+4.300
3
H 11
Tor Kronholm
Luleå Gjutarens IF
5:57.35600
+5.400
4
D 11
Elsa Eriksson
Strömnäs GIF
6:02.36100
+10.900
5
H 11
Samuel Gustavsson
Brändöns IF
6:10.36900
+18.1700
6
D 11
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
6:16.37500
+24.2300
7
D 10
Minna Turesson
Luleå Gjutarens IF
6:17.37600
+25.2400
8
D 10
Mathea Eriksson
Sunderby SK
6:18.37700
+26.2500
9
H 10
Alvin Svonni
Jukkasjärvi IF
6:20.37900
+28.2700
10
H 11
Viggo Normann
Strömnäs GIF
6:24.38300
+32.3100
11
H 11
Rasmus Normann
Strömnäs GIF
6:27.38600
+35.3400
12
D 11
Emmy Johansson
Gällivare SK
6:32.39100
+40.3900
12
D 11
Mirakel Lind
Jukkasjärvi IF
6:32.39100
+40.3900
14
D 11
Felicia Klisics
Luleå Gjutarens IF
6:34.39300
+42.4100
15
D 11
Thea Lundqvist
Kågedalens SK
6:41.40000
+49.4800
16
D 10
Märta Johansson
Sunderby SK
6:47.40600
+55.5400
17
H 11
Victor Blombäck
Strömnäs GIF
6:48.40700
+56.5500
18
D 11
Julia Riekkola
Luleå Gjutarens IF
6:49.40800
+57.5600
19
H 9
Ruben Eriksson
Brändöns IF
6:50.40900
+58.5700
20
D 11
Turina Johansson
Jukkasjärvi IF
6:51.41000
+59.5800
21
H 10
Edvin Nilsson
Sävast Ski Team IF
6:56.41500
+1:04.6300
21
H 11
Nils Boström
Strömnäs GIF
6:56.41500
+1:04.6300
23
D 10
Ester Törngren
Sävast Ski Team IF
7:00.41900
+1:08.6700
24
D 11
Linnea West
Råneå SK
7:03.42200
+1:11.7000
25
D 11
Isabelle Johnselius
Kalix SK
7:05.42400
+1:13.7200
26
H 9
Jack Edström
Strömnäs GIF
7:07.42600
+1:15.7400
26
H 11
Elias Backman
Råneå SK
7:07.42600
+1:15.7400
28
H 11
Emil Snell
Brändöns IF
7:08.42700
+1:16.7500
29
H 11
Theo Hadebrandt
OK Gränsen
7:09.42800
+1:17.7600
30
D 11
Inez Häggrot
Jukkasjärvi IF
7:13.43200
+1:21.8000
31
D 10
Ella Hedström
Luleå Gjutarens IF
7:16.43500
+1:24.8300
31
D 10
Vanja Furmark
OK Gränsen
7:16.43500
+1:24.8300
31
H 10
Emil Brännström
Sävast Ski Team IF
7:16.43500
+1:24.8300
34
D 10
Allis Markström
Strömnäs GIF
7:20.43900
+1:28.8700
34
H 10
Melker Wollbrand
Luleå Gjutarens IF
7:20.43900
+1:28.8700
36
H 10
Elias Isaksson
Sunderby SK
7:21.44000
+1:29.8800
37
D 9
Maja Stridsman
Luleå Gjutarens IF
7:25.44400
+1:33.9200
38
D 10
Juvina Agerfalk
Sävast Ski Team IF
7:26.44500
+1:34.9300
38
H 10
Einar Olsson
Kalix SK
7:26.44500
+1:34.9300
40
D 9
Ebba Drugge
Ersnäs IF
7:28.44700
+1:36.9500
40
H 10
Axel Kastensson
Luleå Gjutarens IF
7:28.44700
+1:36.9500
42
H 10
Casper Gustafsson
Råneå SK
7:29.44800
+1:37.9600
42
H 11
Hugo Andersson
Kalix SK
7:29.44800
+1:37.9600
44
D 10
Nea Seiger
Kågedalens SK
7:30.44900
+1:38.9700
45
D 10
Olivia Falk
Luleå Gjutarens IF
7:39.45800
+1:47.10600
46
H 9
Axel Engström
Luleå Gjutarens IF
7:45.46400
+1:53.11200
47
H 9
Joel Östman
Luleå Gjutarens IF
7:46.46500
+1:54.11300
48
H 11
Arvid Weinz
Brändöns IF
7:49.46800
+1:57.11600
49
D 9
Hilda Ramström
Luleå Gjutarens IF
7:50.46900
+1:58.11700
50
H 9
Ville Malmström
Strömnäs GIF
7:52.47100
+2:00.11900
50
D 10
Elli Funck
Sunderby SK
7:52.47100
+2:00.11900
50
H 11
Vilgot Vestberg
Luleå Gjutarens IF
7:52.47100
+2:00.11900
53
D 10
Felicia Johansson
Strömnäs GIF
7:53.47200
+2:01.12000
54
D 9
Milly Hansson
Malmbergets AIF
7:57.47600
+2:05.12400
55
H 9
Emil Vesterlund
Sävast Ski Team IF
7:58.47700
+2:06.12500
56
H 10
David Kettunen
Bodens SK
8:03.48200
+2:11.13000
57
D 10
Ellen Virding
Bodens SK
8:09.48800
+2:17.13600
58
H 9
Emil Lundkvist
Bergnäsets AIK
8:13.49200
+2:21.14000
58
D 10
Elvira Åkerlund
Strömnäs GIF
8:13.49200
+2:21.14000
60
D 10
Vilda Engström
Bergnäsets AIK
8:15.49400
+2:23.14200
61
H 10
Leo Welin
Ersnäs IF
8:17.49600
+2:25.14400
62
D 10
Lowa Gustafsson
Råneå SK
8:19.49800
+2:27.14600
63
D 9
Iris Bergkvist
Luleå Gjutarens IF
8:22.50100
+2:30.14900
64
D 10
Klara Lundholm
Luleå Gjutarens IF
8:24.50300
+2:32.15100
65
H 10
Thies Ansgar Herrmann
Luleå Gjutarens IF
8:26.50500
+2:34.15300
66
H 10
Erik Nilsson
Luleå Gjutarens IF
8:31.51000
+2:39.15800
67
H 9
Elias Hedström
Luleå Gjutarens IF
8:32.51100
+2:40.15900
68
H 10
Karl Lindblom
Luleå Gjutarens IF
8:34.51300
+2:42.16100
69
H 9
Kimi Eriksson Oksannen
Luleå Gjutarens IF
8:37.51600
+2:45.16400
70
H 10
Nils-jeremiah Lantto-simma
Luleå Gjutarens IF
8:43.52200
+2:51.17000
71
D 11
Linnea Strand
Sävast Ski Team IF
8:46.52500
+2:54.17300
72
D 9
Linnèa Persson
Kalix SK
8:49.52800
+2:57.17600
73
D 9
Tuva From
Antnäs BK
8:50.52900
+2:58.17700
74
H 9
Emil Andersson
Kalix SK
8:51.53000
+2:59.17800
75
H 9
Edvin Spett
Luleå Gjutarens IF
8:54.53300
+3:02.18100
76
D 10
Klara Romfelt
Luleå Gjutarens IF
9:01.54000
+3:09.18800
77
H 9
Olle Boström
Strömnäs GIF
9:02.54100
+3:10.18900
78
D 10
Maja Forsstrand
Luleå Gjutarens IF
9:07.54600
+3:15.19400
78
D 11
Josefin Persson
Kalix SK
9:07.54600
+3:15.19400
80
H 10
Emil Engström
Luleå Gjutarens IF
9:08.54700
+3:16.19500
81
D 9
Saga Persson
Kalix SK
9:14.55300
+3:22.20100
82
D 9
Selma Eriksson
Jukkasjärvi IF
9:15.55400
+3:23.20200
83
D 9
Vera Edeskär
Luleå Gjutarens IF
9:30.56900
+3:38.21700
84
H 9
Alfred Björklund
Luleå Gjutarens IF
9:40.57900
+3:48.22700
85
H 10
Ove Renberg
Bergnäsets AIK
9:49.58800
+3:57.23600
86
D 9
Hulda Lindqvist
Luleå Gjutarens IF
10:00.59900
+4:08.24700
87
D 9
Ida Bäck
Luleå Gjutarens IF
10:19.61800
+4:27.26600
88
D 9
Julia Zorn
Luleå Gjutarens IF
10:22.62100
+4:30.26900
89
D 9
Ida Öberg
Luleå Gjutarens IF
10:23.62200
+4:31.27000
90
H 9
Enok Sunna
Luleå Gjutarens IF
10:40.63900
+4:48.28700
91
D 10
Ebba Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
10:42.64100
+4:50.28900
92
H 9
Björn Mäkitalo
Luleå Gjutarens IF
13:30.80900
+7:38.45700
93
D 9
Majken Karlsson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
93
H 9
Måns Hörnström
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
93
D 10
Alva Nilsson
Antnäs BK
23:59:59.8639800
93
D 10
Agnes Isaksson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
93
D 10
Selma Johansson
Norrfjärdens IF
23:59:59.8639800
93
D 10
Ella Lindahl
OK Gränsen
23:59:59.8639800
93
D 10
Elin Lindh
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
93
D 10
Alice Broström
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
93
H 10
Albin Marttala
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
93
H 10
Martin Larsson
Älvsby IF SK
23:59:59.8639800
93
D 11
Agnes Niemi
Kalix SK
23:59:59.8639800
93
H 11
Erik Andersson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
93
H 11
Oskar Pigg
Malmbergets AIF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)