Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Östersund Ski Marathon
2018-01-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21 Motion
19km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Ruus
Åsarna IK
49:21.296060
87.8p
2
Carl Rotvold
Åsarna IK
50:33.303250
+1:11.7090
85.3p
3
Mattias Bångman
Offerdals SK
51:00.305910
+1:38.9750
84.4p
4
Gustav Rotvold
Åsarna IK
51:01.306040
+1:39.9880
84.4p
5
Anders Roos
Östersunds SK
51:19.307880
+1:58.11720
83.8p
6
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
53:06.318570
+3:45.22410
80.4p
7
Arvid Jonsson
Duveds IF
54:03.324240
+4:41.28080
78.7p
8
Jakob Jansson
Östersunds SK
54:58.329770
+5:37.33610
77.1p
9
Sven Leander
Åsarna IK
55:07.330640
+5:45.34480
76.9p
10
Joel Wessman
Vreta Skid o Mk
55:41.334070
+6:20.37910
75.9p
11
Axel Åslund
Hedesunda IF
55:47.334630
+6:25.38470
75.8p
12
Henrik Millestu
Utrikes SK
55:47.334640
+6:25.38480
75.8p
13
Jan Ottosson
Åsarna IK
55:48.334760
+6:27.38600
75.8p
14
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
56:44.340370
+7:23.44210
74.3p
15
Daniel Fahlander
Östersunds SK
56:53.341230
+7:31.45070
74.1p
16
Oskar Åslund
Östersunds SK
57:32.345190
+8:11.49030
73.1p
17
Ralf Jönsson
Skiteam Novo Nordisk
1:01:15.367430
+11:53.71270
67.9p
18
Anton Mäkinen
Högbo GIF
1:01:38.369790
+12:17.73630
67.4p
19
Stefan Ajax
Ås IF
1:03:06.378590
+13:45.82430
65.5p
20
Daniel Kluge
Gällö SK
1:03:13.379280
+13:52.83120
65.4p
21
Lars Persson
Östersunds SK
1:03:19.379890
+13:58.83730
65.3p
22
Björn Strindlund
Östersunds SK
1:03:44.382300
+14:22.86140
64.8p
23
Andreas Svärd
Lättja IF
1:04:52.389150
+15:30.92990
63.5p
24
Marcus Johansson
No Club
1:06:37.399660
+17:16.103500
61.6p
25
Sven Ingvar Svensson
Biathlon Östersund IF
1:06:45.400490
+17:24.104330
61.4p
26
Joakim Olsson
Östersunds Camping
1:07:38.405780
+18:17.109620
60.5p
27
Tommy Lahdenperä
Åre Längdskidklubb
1:08:09.408840
+18:47.112680
60.0p
28
David Engström
Östersunds SK
1:08:24.410350
+19:02.114190
59.7p
29
Calle Winblad
Ica Nära Blå Center
1:09:34.417330
+20:12.121170
58.6p
30
Nils-Göran Sundberg
Jämtkraft IF
1:10:49.424850
+21:27.128690
57.4p
31
Stefan Andersson
Brunflo IF
1:10:55.425440
+21:33.129280
57.3p
32
Johan Nilsson
Göteborgs SK
1:11:02.426110
+21:40.129950
57.2p
33
Erik Persson
Försäkringshuset Östersund
1:11:42.430140
+22:20.133980
56.6p
34
Tobias Wiklund
No Club
1:12:21.434040
+22:59.137880
56.0p
35
Markus Flinkberg
Östersunds SK
1:13:07.438670
+23:46.142510
55.3p
36
Jonas Thelander
Gräftåvallens SK
1:14:13.445220
+24:51.149060
54.4p
37
Håkan Oskarsson
Brunflo IF
1:14:21.446060
+25:00.149900
54.3p
38
Olof Eriksson
Lättja IF
1:14:32.447190
+25:11.151030
54.1p
39
Peter Lodén
Jämtkraft IF
1:16:06.456560
+26:45.160400
52.9p
40
Hans-Olof Eriksson
Jämtkraft IF
1:17:32.465120
+28:10.168960
51.8p
41
Andre Nordström
Ås IF
1:17:48.466780
+28:27.170620
51.6p
42
Johnny Hördell
Offerdals SK
1:18:12.469150
+28:50.172990
51.3p
43
Lars Nilsson
Ås IF
1:18:32.471100
+29:10.174940
51.0p
44
Torbjörn Johansson
Jowist AB
1:18:41.472060
+29:20.175900
50.9p
45
Mats Fribbefors
Östersund
1:18:43.472280
+29:22.176120
50.9p
46
Mats Sundin
Hudiksvalls IF
1:19:44.478310
+30:22.182150
50.2p
47
Mikael Lunnehed
Östersunds SK
1:19:49.478820
+30:27.182660
50.1p
48
Christoffer Jonsson
Swedbank IF
1:20:14.481320
+30:52.185160
49.8p
49
Johan Turén
Enebybergs IF
1:20:58.485720
+31:36.189560
49.3p
50
Nore Ring
Biathlon Östersund IF
1:21:31.489040
+32:09.192880
48.9p
51
Johan Oscarsson Oscarsson
Bygg
1:22:23.494260
+33:02.198100
48.3p
52
Göran Nilsson
OK Vildhussen
1:23:13.499230
+33:51.203070
47.8p
53
Andreas Wiklander
Jämtkraft IF
1:23:35.501460
+34:14.205300
47.6p
54
Niklas Eriksson
Föllinge IK
1:24:24.506370
+35:03.210210
47.1p
55
Lars Askrud
Brandkårens IK
1:26:12.517150
+36:50.220990
46.0p
56
Göran Oscarsson Oscarsson
Bygg
1:28:14.529390
+38:53.233230
44.8p
57
Robert Hadefjell
Ingen.
1:28:36.531510
+39:14.235350
44.6p
58
Mats Walde
Östersunds SK
1:29:27.536600
+40:05.240440
44.1p
59
Fredrik Elfving
Pivat
1:29:28.536740
+40:06.240580
44.1p
60
Mats Åsell
Jämtkraft IF
1:29:57.539650
+40:35.243490
43.8p
61
Bruno Kempe
Trångsvikens IF
1:30:05.540430
+40:43.244270
43.8p
62
Tommy Falkelind
No Club
1:31:28.548700
+42:06.252540
43.0p
63
Johan Rudebjer
Terrsjö IF
1:32:01.552080
+42:40.255920
42.7p
64
John Gunnarsson
Kodkultur AB
1:32:08.552740
+42:46.256580
42.7p
65
David Grahn
Hegevall Enterprise
1:32:18.553780
+42:57.257620
42.6p
66
Daniel Hallgren
Häggenås SK
1:32:33.555270
+43:12.259110
42.5p
67
Thomas Andersson
Iföd
1:33:12.559110
+43:50.262950
42.1p
68
Lars-g Andersson
Jämtkraft IF
1:34:13.565200
+44:51.269040
41.6p
69
Per Hongslo
OneWay racing team
1:34:32.567130
+45:10.270970
41.5p
70
Ante Gahlin
IFK Strömsund
1:38:06.588500
+48:44.292340
39.8p
71
Bert Olsson
Östersunds SK
1:38:12.589130
+48:50.292970
39.8p
72
Anders Forsberg
Åre Längdskidklubb
1:39:11.595040
+49:49.298880
39.3p
73
Johan Holmlund
Östersunds SK
1:41:48.610710
+52:26.314550
38.2p
74
Magnus Björnebratt
Björnbergets IF
1:43:04.618300
+53:42.322140
37.7p
75
Kjell Holmqvist
Bräcke Sport Och Motion
1:43:19.619850
+53:57.323690
37.6p
76
Magnus Vikström
Brunflo IF
1:44:05.624400
+54:43.328240
37.3p
77
Ulf Hedenström
Rödön SK
1:49:00.653940
+59:38.357780
35.5p
78
Rolf Nyström
Östersunds OK
1:49:37.657660
+1:00:16.361500
35.3p
-
Anders Rudolfsson
Dnb
23:59:59.8639800
-
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)