Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Avestaloppet
2018-01-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
9km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 20
Alexander Karlsson
IFK Mora SK
21:56.131510
88.0p
2
H 21
Andrei Lamov
Älvdalens IF SK
22:08.132780
+12.1170
87.2p
3
H 21
Martin Herbert
IFK Mora SK
22:12.133100
+15.1490
87.0p
4
H 21
Erik Rost
Hudiksvalls IF
22:14.133380
+18.1770
86.8p
5
H 21
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
22:17.133610
+21.2000
86.7p
6
H 21
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
22:24.134310
+28.2700
86.3p
7
H 21
Joel Lager
Garphyttans IF
22:45.136450
+49.4840
85.0p
8
H 21
Oscar Johansson
Zinkgruvans IF
22:52.137110
+56.5500
84.6p
9
H 20
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
22:57.137670
+1:01.6060
84.3p
10
H 20
Johan Ekberg
Nacka Värmdö SK
23:01.138050
+1:05.6440
84.1p
11
H 21
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
23:03.138280
+1:07.6670
84.0p
12
H 20
Albin Johansson
Sätra IF
23:19.139870
+1:23.8260
83.1p
13
H 21
Måns Sunesson
Sellnäs IF
23:21.140060
+1:25.8450
83.0p
14
H 21
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
23:34.141350
+1:38.9740
82.3p
15
H 21
William Westerlund
Falu IK
23:35.141460
+1:39.9850
82.2p
16
H 20
Albert Carling
Falu IK
23:50.142920
+1:54.11310
81.4p
17
H 20
William Karlsson
Källbottens IK
23:53.143250
+1:57.11640
81.3p
18
H 20
Axel Eriksson
Kvarnsvedens GOIF SK
24:07.144660
+2:11.13050
80.5p
19
D 21
Tove Alexandersson
Stora Tuna IK SK
24:30.146900
+2:33.15290
79.4p
20
H 21
Joakim Ståhl
Järbo IF
24:35.147450
+2:39.15840
79.1p
21
H 20
Jakob Tapani
Sågmyra SK
24:44.148360
+2:48.16750
78.7p
22
H 20
Nick Berg
Orsa SK
24:54.149390
+2:58.17780
78.2p
23
D 21
Magdalena Olsson
Älvdalens IF SK
25:29.152840
+3:33.21230
76.5p
24
H 20
Jack Karlsson
Garphyttans IF
25:33.153260
+3:37.21650
76.3p
25
H 20
Johannes Saario
Korsnäs IF SK
25:34.153320
+3:38.21710
76.3p
26
H 20
Martin Elmvall
Högbo GIF
25:53.155250
+3:57.23640
75.4p
27
H 20
Per Jutterström
IFK Mora SK
25:58.155740
+4:02.24130
75.2p
28
D 21
Johanna Røst Wehinger
Alfta-Ösa OK
26:07.156640
+4:11.25030
74.8p
29
H 20
Jonatan Palander
Sellnäs IF
26:30.158950
+4:34.27340
73.8p
30
H 20
Sebastian Eriksson
Rembo IK
26:42.160100
+4:45.28490
73.3p
31
H 20
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
26:44.160380
+4:48.28770
73.1p
32
H 20
Erik Lindgren
Gävle SK
29:32.177150
+7:36.45540
66.6p
33
H 21
Rickard Wallén
Rembo IK
30:25.182480
+8:29.50870
64.8p
34
H 21
Ulf Uddbäck
Gävle SK
32:14.193380
+10:18.61770
61.3p
35
D 21
Karin Wallén
Rembo IK
32:51.197090
+10:55.65480
60.2p
6km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 16
Sander Krouwel
Stora Tuna IK SK
15:40.93980
2
H 15
Mattias Andersson
Domnarvets GOIF
16:32.99110
+51.5030
3
H 15
Albin Augustsson
Källbottens IK
16:39.99850
+58.5770
4
H 15
Mattias Östberg
Stora Tuna IK SK
16:43.100210
+1:02.6130
5
H 16
Jonas Carlsson
Stora Tuna IK SK
16:58.101770
+1:17.7690
6
D 20
Linn Tapani
Sågmyra SK
17:46.106500
+2:05.12420
64.2p
7
D 20
Ida Persson
Högbo GIF
17:47.106610
+2:06.12530
64.1p
8
D 16
Sara Andersson
IFK Mora SK
17:53.107220
+2:12.13140
9
D 16
Tilda Ström
Dala-Järna IK
18:05.108420
+2:24.14340
10
D 16
Clara Zetterwall
Domnarvets GOIF
18:15.109440
+2:34.15360
11
D 16
Elsa Hermansson
IFK Mora SK
18:23.110280
+2:43.16200
12
D 16
Emma Lindberg
SK Leksand
18:28.110750
+2:47.16670
13
D 20
Nora Jacobsson
Rembo IK
18:38.111780
+2:58.17700
61.1p
14
H 15
Klockar Eskil Nääs
SK Leksand
19:02.114170
+3:21.20090
15
D 16
Maja Heikki
Sälens IF
19:07.114660
+3:26.20580
16
H 16
Arvid Gustafsson
IFK Hedemora SK
19:20.115940
+3:39.21860
17
D 20
Tilda Jacobsson
Rembo IK
19:26.116560
+3:45.22480
58.6p
18
H 16
Emil Lund Laine
Oxbergs IF
19:26.116580
+3:46.22500
19
D 20
Axelina Jonsson
Rembo IK
20:27.122630
+4:46.28550
55.7p
20
D 16
Stina Nilsson
Rembo IK
20:29.122800
+4:48.28720
21
D 20
Hanna Carlsson
Falu IK
20:54.125360
+5:13.31280
54.5p
22
D 16
Lisa Persson Nyberg
IFK Grängesberg SK
22:53.137240
+7:12.43160
23
D 20
Wilma Svedlund
Brovallens IF
30:33.183290
+14:53.89210
37.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
3km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 14
Hugo Ström
Dala-Järna IK
7:57.47620
2
H 14
Bosse Lövgren
Falu IK
8:06.48570
+9.850
3
H 14
Erik Franzén
Idre SK
8:12.49100
+14.1380
4
H 13
Jonathan Lindberg
SK Leksand
8:23.50280
+26.2560
5
H 13
Erik Bergström
Domnarvets GOIF
8:25.50480
+28.2760
6
H 14
Viktor Norberg
Kvarnsvedens GOIF SK
8:32.51150
+35.3430
7
H 14
Fabian Nordgren
Falu IK
8:33.51220
+36.3500
8
H 14
Karl Grönland
Sälens IF
8:44.52330
+47.4610
9
H 14
Lucas Wanner
IFK Hedemora SK
8:49.52840
+52.5120
10
H 14
Jacob Carlsson
Stora Tuna IK SK
8:53.53220
+56.5500
11
H 14
Alfred Hedlund
SK Leksand
8:55.53480
+58.5760
12
H 12
Eddie Pettersson
Oxbergs IF
8:58.53700
+1:00.5980
13
D 14
Lina Rydén
IFK Mora SK
8:59.53880
+1:02.6160
14
D 14
Molly Furunäs
IFK Grängesberg SK
9:07.54680
+1:10.6960
15
D 14
Matilda Bandefur
Idre SK
9:07.54690
+1:10.6970
16
D 14
Ida Garfvè
IFK Mora SK
9:08.54770
+1:11.7050
17
H 13
Alexander Bjuredal
Sälens IF
9:19.55840
+1:22.8120
18
H 14
Sebastian Svahn
IFK Mora SK
9:23.56210
+1:25.8490
19
H 14
Esbjörn Montelius
Falu IK
9:25.56470
+1:28.8750
20
D 14
Alva Hermansson
Kvarnsvedens GOIF SK
9:28.56770
+1:31.9050
21
H 12
Alfred Nilsson
Domnarvets GOIF
9:29.56800
+1:31.9080
22
H 14
Axel Palm
Västerås Skidklubb
9:30.56960
+1:33.9240
23
H 12
Anton Unger
Falu IK
9:38.57760
+1:41.10040
24
H 13
Gustav Ejnarsson
Källbottens IK
9:43.58250
+1:46.10530
25
H 13
Anton Lindberg
Sätra IF
9:44.58370
+1:47.10650
26
D 14
Greta Perers
IFK Hedemora SK
9:46.58570
+1:49.10850
27
D 14
Alva Klockare
Kvarnsvedens GOIF SK
9:49.58820
+1:52.11100
28
H 14
Leo Alvolin
Falu IK
9:54.59320
+1:57.11600
29
D 14
Tova Andersson
Brovallens IF
9:55.59400
+1:57.11680
30
D 14
Wilma Gustafsson
IFK Hedemora SK
9:56.59590
+1:59.11870
31
D 13
Louise Wallin
IFK Mora SK
9:58.59720
+2:01.12000
32
H 11
Oskar Söder
IFK Grängesberg SK
10:05.60420
+2:08.12700
33
D 13
Hanna Östberg
Domnarvets GOIF
10:06.60590
+2:09.12870
34
D 12
Tuva Furunäs
IFK Grängesberg SK
10:15.61420
+2:18.13700
35
H 12
Malte Andersson
Domnarvets GOIF
10:22.62170
+2:25.14450
36
H 12
Melvin Löfgren
Falu IK
10:23.62280
+2:26.14560
37
H 11
Viktor Östberg
Domnarvets GOIF
10:26.62550
+2:29.14830
38
H 14
Ceasar Helmersson-kareld
Kvarnsvedens GOIF SK
10:26.62590
+2:29.14870
39
D 13
Ebba Augustsson
Källbottens IK
10:27.62650
+2:30.14930
40
D 13
Nelly Söderström
Malungs IF
10:28.62760
+2:31.15040
41
H 11
Pelle Anger
IFK Hedemora SK
10:32.63160
+2:35.15440
42
D 11
Astrid Hermansson
Kvarnsvedens GOIF SK
10:43.64260
+2:46.16540
43
H 13
Erik Odin
Västerås Skidklubb
10:51.65000
+2:53.17280
44
H 11
Eric Stigers
IFK Hedemora SK
10:56.65560
+2:59.17840
45
D 13
Ella Hyttinen
IFK Hedemora SK
10:59.65800
+3:01.18080
46
H 11
Erik Wiklund
Sundbybergs IK
11:06.66530
+3:09.18810
46
D 12
Nora Nordlund
Falu IK
11:06.66530
+3:09.18810
48
H 12
Leon Dahlin
IFK Hedemora SK
11:08.66740
+3:11.19020
49
D 13
Ellen Heldt Cassel
Källbottens IK
11:13.67280
+3:16.19560
50
D 12
Linnea Hermansson
IFK Mora SK
11:14.67300
+3:16.19580
51
D 13
Anja Mickelson
Rembo IK
11:15.67460
+3:18.19740
52
D 13
Felicia Eliasson
Rembo IK
11:25.68430
+3:28.20710
53
H 12
Axel Björklund
Korsnäs IF SK
11:28.68730
+3:31.21010
54
H 11
Oskar Eklöf
Rembo IK
11:34.69390
+3:37.21670
55
D 11
Lova Masapärs
Malungs IF
11:36.69500
+3:38.21780
56
H 12
Anton Modigs
Korsnäs IF SK
11:50.70900
+3:52.23180
57
H 12
Oskar Lederud
Rembo IK
11:55.71490
+3:58.23770
58
D 12
Wilma Olofsson
Malungs IF
11:58.71790
+4:01.24070
59
H 12
Isak Bengtsson Grund
Korsnäs IF SK
12:03.72240
+4:06.24520
60
H 11
Frode Montelius Risberg
Falu IK
12:22.74160
+4:25.26440
61
D 11
Elsa Nilsson
Rembo IK
12:43.76220
+4:46.28500
62
D 11
Thyra Broström
Rembo IK
12:49.76840
+4:52.29120
63
D 11
Alice Lundberg
Korsnäs IF SK
12:59.77820
+5:02.30100
64
H 11
Oscar Alenius
IFK Hedemora SK
13:16.79530
+5:19.31810
65
H 13
Elis Wiklund
Västerås Skidklubb
13:33.81270
+5:36.33550
66
D 12
Nellie Eliasson
Rembo IK
13:43.82200
+5:45.34480
67
H 11
Anton Larsson
Korsnäs IF SK
14:37.87640
+6:40.39920
68
H 12
Jesper Åberg
Rembo IK
16:26.98580
+8:29.50860
1.5km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 9
Hugo Söder
IFK Grängesberg SK
4:39.27890
2
D 9
Kerstin LÖVGREN
Falu IK
4:50.28930
+10.940
3
H 10
Kire Lindqvist
Stora Skedvi IK
4:57.29630
+17.1640
4
H 9
Sigge Löfgren
Falu IK
4:57.29640
+17.1650
5
H 10
Viktor Kullman
Stora Tuna IK SK
4:58.29770
+18.1780
6
D 10
Dinah Handeland
IFK Hedemora SK
5:01.30020
+21.2030
7
D 9
Lisa Lundberg
Falu IK
5:02.30100
+22.2110
7
D 10
Ella Nordanbro
Falu IK
5:02.30100
+22.2110
9
H 9
Isak Unger
Falu IK
5:12.31100
+32.3110
10
H 10
Filip Arfs
IFK Hedemora SK
5:15.31400
+35.3410
11
H 9
Aron Hyttinen
IFK Hedemora SK
5:15.31470
+35.3480
12
H 10
Gustav Norberg
Kvarnsvedens GOIF SK
5:36.33590
+57.5600
13
D 10
Ellen Björklund
IFK Hedemora SK
5:38.33750
+58.5760
14
D 10
Agnes Andersson
IFK Hedemora SK
5:42.34180
+1:02.6190
15
D 10
Elsa Norgren
Domnarvets GOIF
5:53.35200
+1:13.7210
16
D 10
Greta Axfeldt
IFK Hedemora SK
5:54.35380
+1:14.7390
17
H 9
Erik Nordahl
Domnarvets GOIF
5:59.35800
+1:19.7810
18
H 9
Vidar Broström
Rembo IK
6:02.36140
+1:22.8150
19
H 10
Isak Stinessen
Rembo IK
6:13.37210
+1:33.9220
20
D 9
Alva Ekström
IFK Hedemora SK
6:40.39940
+2:00.11950
21
H 10
Simon Nyström
IFK Hedemora SK
7:15.43400
+2:35.15410
22
H 10
Emil Björk
Rembo IK
7:15.43490
+2:36.15500
23
D 9
Disa Sigmundstad
IFK Hedemora SK
7:17.43620
+2:37.15630
24
H 9
Gustav Lederud
Rembo IK
7:47.46600
+3:07.18610
25
D 9
Alice Eklöf
Brovallens IF
8:17.49650
+3:37.21660
26
H 9
Vilgot Engström
Rembo IK
9:54.59360
+5:14.31370
27
D 10
Gina Almén
Rembo IK
10:25.62480
+5:45.34490
28
D 10
Edith Almén
Rembo IK
11:44.70330
+7:04.42340
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)