Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Konstvägenloppet
2018-02-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
50km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Björn Rydvall
Lycksele IF
2:54:22.1046140
75.7p
2
H 45
Thomas Westman
Molidens IK
2:58:11.1069040
+3:49.22800
73.4p
3
H 21
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
2:59:02.1074170
+4:40.27930
72.9p
4
H 21
Johan Sandberg
Täfteå IK
2:59:03.1074260
+4:41.28020
72.9p
5
H 21
Erik Strandberg
Latikberg IK
2:59:17.1075600
+4:54.29360
72.7p
6
H 21
Erik Jonsson
Rossöns IF
2:59:37.1077630
+5:14.31390
72.5p
7
H 21
Anders Strandberg
Latikberg IK
2:59:55.1079450
+5:33.33210
72.4p
8
H 21
Andreas Andersson
Milslukarna XC
3:00:22.1082170
+6:00.35930
72.1p
9
H 35
Rikard Höög
IK Studenterna
3:00:41.1084030
+6:18.37790
71.9p
10
H 45
Patrik Jonsson
Norum-Djäkneboda SK
3:01:22.1088120
+6:59.41880
71.6p
11
H 21
Simon Sundberg
Skellefteå XC
3:02:02.1092110
+7:39.45870
71.2p
12
H 50
Olof Stenlund
Team Esplanad
3:02:04.1092300
+7:41.46060
71.2p
13
H 55
Jan-Anders Jonsson
Järvsjöby IF
3:03:13.1099250
+8:51.53010
70.5p
14
H 40
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
3:03:16.1099580
+8:54.53340
70.5p
15
H 35
Hans Sjöberg
Röbäcks SK
3:03:30.1100940
+9:08.54700
70.4p
16
H 21
André Johansson
Ammarnäs IF
3:05:02.1110100
+10:39.63860
69.6p
17
H 35
Henrik Fors
IK Studenterna
3:05:59.1115890
+11:37.69650
69.1p
18
H 35
Johan Didron
Axa SC
3:06:01.1116090
+11:39.69850
69.0p
19
H 55
Lars Stenvall
Spöland Vännäs IF
3:09:19.1135880
+14:57.89640
67.4p
20
H 65
John Arvidsson
Hägglunds Ski Team SK
3:09:20.1135960
+14:58.89720
67.4p
21
H 60
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
3:09:21.1136050
+14:59.89810
67.4p
22
H 21 Motion
Mikael Olofsson
Milslukarna XC
3:10:46.1144550
+16:24.98310
66.7p
23
H 21
Oskar Burström
Milslukarna XC
3:12:00.1151940
+17:38.105700
66.1p
24
H 21
Emil Winsa
Sävast Ski Team IF
3:12:01.1152090
+17:39.105850
66.1p
25
H 55
Erik Johansson
IFK Umeå
3:12:03.1152290
+17:41.106050
66.1p
26
H 40
Ralf Arklöf
Stensele SK
3:12:06.1152510
+17:43.106270
66.0p
27
H 55
Jonny Holmbom
Lycksele IF
3:14:25.1166450
+20:03.120210
64.9p
28
H 45
Fredrik Ragnarsson
Jalles Tc Umeå
3:14:40.1167900
+20:17.121660
64.8p
29
H 21
Andre Nygård
Håknäs IF
3:14:40.1167920
+20:17.121680
64.8p
30
H 50
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
3:15:05.1170470
+20:43.124230
64.6p
31
H 21
Henrik Karlborg
Milslukarna XC
3:17:44.1186360
+23:22.140120
63.5p
32
H 50
Patrik Skoglund
Jalles Tc Umeå
3:18:13.1189200
+23:50.142960
63.3p
33
H 50
Jan Forsberg
Agnäs IK
3:18:33.1191280
+24:11.145040
63.1p
34
H 35
Peter Öbrand
Lycksele IF
3:18:38.1191730
+24:15.145490
63.1p
35
H 50
Lars Mattsson
Stöcke Ts Järnet
3:19:29.1196810
+25:06.150570
62.7p
36
H 35
Andreas Olofsson
Jalles Tc Umeå
3:19:40.1197990
+25:18.151750
62.6p
37
H 55
Jan Eriksson
Norrfors IK
3:20:45.1204430
+26:22.158190
62.2p
38
H 21
Anders Lindberg
Sveaskogs IF
3:21:14.1207310
+26:51.161070
62.0p
39
H 45
Jonas Arkmo
Team Esplanad
3:21:48.1210720
+27:25.164480
61.7p
40
H 45
Pontus Wiklund
IFK Umeå
3:23:08.1218760
+28:46.172520
61.2p
41
D 40
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
3:24:48.1228750
+30:26.182510
60.5p
42
D 45
Malin Meijer
Husums IF SK
3:25:22.1232130
+30:59.185890
60.3p
43
H 50
Ove Lindström
Hägglunds Ski Team SK
3:25:36.1233550
+31:14.187310
60.2p
44
H 50
Martin Lundberg
Fredrika IK
3:27:03.1242230
+32:40.195990
59.6p
45
H 45
Tore Stigbrand
Milslukarna XC
3:27:29.1244860
+33:07.198620
59.5p
46
H 55
Hans Hansson
Åsele IK
3:27:58.1247750
+33:36.201510
59.3p
47
H 55
Per-erik Grahn
7-Mila SK
3:28:09.1248830
+33:46.202590
59.2p
48
H 21
Erik Jonsson
Milslukarna XC
3:28:11.1249010
+33:48.202770
59.2p
49
H 21
Daniel Israelsson
Axa SC
3:29:54.1259320
+35:31.213080
58.5p
50
H 40
Robert Eriksson
Jalles Tc Umeå
3:29:59.1259870
+35:37.213630
58.5p
51
H 21 Motion
Anders Körning
Stöcke Ts Järnet
3:30:03.1260200
+35:40.213960
58.5p
52
H 21 Motion
Per Edlund
Stöcke Ts Järnet
3:30:29.1262880
+36:07.216640
58.3p
53
H 21 Motion
Henning Sandström
IK Studenterna
3:30:30.1262980
+36:08.216740
58.3p
54
D 21
Stina Högland
Skellefteå XC
3:33:22.1280160
+39:00.233920
57.3p
55
H 55
Tore Klingberg
Stöcke Ts Järnet
3:33:24.1280370
+39:02.234130
57.3p
56
H 55
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
3:33:44.1282320
+39:21.236080
57.1p
57
H 21
Andreas Brink
Axa SC
3:33:53.1283250
+39:31.237010
57.1p
58
H 55
Göran Karmehag
7-Mila SK
3:34:57.1289630
+40:34.243390
56.7p
59
H 40
Magnus Wiklund
Norum-Djäkneboda SK
3:35:27.1292680
+41:05.246440
56.5p
60
H 70
Åke Johansson
Jalles Tc Umeå
3:35:45.1294400
+41:22.248160
56.4p
61
H 21
Carl Christian KIRCHMANN
Axa SC
3:35:53.1295210
+41:30.248970
56.4p
62
H 40
Mikael Wester
Vännäs SK
3:36:28.1298720
+42:05.252480
56.2p
63
H 60
Lars Ålevik
Team Esplanad
3:37:05.1302490
+42:43.256250
56.0p
64
H 35
Markus NYLANDER
IFK Umeå
3:37:59.1307810
+43:36.261570
55.7p
65
H 21
Rasmus SJÖLUND
IK Studenterna
3:38:32.1311170
+44:10.264930
55.5p
66
H 21
Emil ISAKSSON
Lycksele IF
3:38:51.1313060
+44:29.266820
55.4p
67
H 45
Lars Källströmer
Skellefteå XC
3:38:52.1313140
+44:30.266900
55.4p
68
H 60
Ulf Holmqvist
Team Esplanad
3:39:42.1318180
+45:20.271940
55.1p
69
H 45
Johan Oskarsson
Sveaskogs IF
3:39:46.1318590
+45:24.272350
55.1p
70
H 55
Mikael Lundberg
Fredrika IK
3:40:08.1320710
+45:45.274470
55.0p
71
D 21
Amanda Fjällberg
Vilhelmina IK
3:40:42.1324140
+46:20.277900
54.8p
72
H 21 Motion
Anders Ringsell
Axa SC
3:41:24.1328310
+47:01.282070
54.5p
73
H 21 Motion
Filip Agestedt
Gräsmyr IK
3:42:17.1333670
+47:55.287430
54.3p
74
H 40
Jonas Jonsson
Täfteå IK
3:43:44.1342370
+49:22.296130
53.8p
75
H 50
Lars Samuelsson
Husums IF SK
3:44:24.1346350
+50:02.300110
53.6p
76
H 45
Peter Nilsson
7-Mila SK
3:46:16.1357580
+51:54.311340
53.0p
77
H 55
Hans Persson
Team Esplanad
3:47:18.1363730
+52:55.317490
52.7p
78
H 21 Motion
Anders Wijk
Latikberg IK
3:47:23.1364250
+53:01.318010
52.7p
79
H 35
Martin Nylander
Täfteå IK
3:47:42.1366120
+53:19.319880
52.6p
80
H 21
Johan Gunnars
IFK Mora SK
3:50:25.1382460
+56:03.336220
51.8p
81
H 35
David Forsberg
Milslukarna XC
3:52:26.1394550
+58:04.348310
51.2p
82
H 21
Robert Sandström
Axa SC
3:53:08.1398770
+58:46.352530
51.0p
83
H 21 Motion
Torgny Lind
Hörnefors IF
3:53:52.1403140
+59:30.356900
50.8p
84
H 21 Motion
Åke STRANDBERG
Axa SC
3:53:57.1403670
+59:35.357430
50.8p
85
H 35
David Andersson
Skellefteå SK
3:54:58.1409760
+1:00:36.363520
50.5p
86
H 50
Pär Myrlund
Täfteå IK
3:55:10.1410930
+1:00:47.364690
50.4p
87
H 21 Motion
Ulf Forsberg
Sorsele SK
3:57:43.1426200
+1:03:20.379960
49.7p
88
H 21 Motion
Magnus Lind
IK Studenterna
3:58:00.1427980
+1:03:38.381740
49.6p
89
H 21 Motion
Anders Stäring
Axa SC
3:58:12.1429150
+1:03:50.382910
49.6p
90
H 60
Fredrik Lönneborg
Jalles Tc Umeå
3:58:24.1430380
+1:04:02.384140
49.5p
91
H 21 Motion
Henrik Långberg
IK Studenterna
3:59:02.1434120
+1:04:39.387880
49.4p
92
H 21 Motion
Isak Stenvall
Spöland Vännäs IF
3:59:25.1436440
+1:05:03.390200
49.3p
93
H 21 Motion
Mathias Björkén
Telia IoFF
3:59:38.1437750
+1:05:16.391510
49.2p
94
H 21 Motion
Henrik Sjöberg
IFK Umeå
4:00:00.1439950
+1:05:38.393710
49.1p
95
H 50
Jari Rauhala
Graninge-Alliansen
4:00:21.1442040
+1:05:59.395800
49.0p
96
D 60
Gudrun Eirell
Jalles Tc Umeå
4:00:36.1443580
+1:06:14.397340
49.0p
97
H 21 Motion
Lars Arvidsson
Axa SC
4:02:45.1456430
+1:08:22.410190
48.4p
98
H 21 Motion
Bertil Vallrud
Agnäs IK
4:02:46.1456570
+1:08:24.410330
48.4p
99
D 65
Inger Sjöström
Tvärålund IF
4:04:11.1465000
+1:09:48.418760
48.0p
100
H 21
Simon Johansson
Studentidrott
4:06:10.1476970
+1:11:48.430730
47.6p
101
H 21 Motion
Örjan Nordin
Husums IF SK
4:10:14.1501380
+1:15:52.455140
46.6p
102
D 21 Motion
Annelie Jonsson
Hissjö SK
4:11:06.1506550
+1:16:44.460310
46.4p
103
H 21 Motion
Mårten Söderström
Anundsjö IF
4:12:24.1514310
+1:18:01.468070
46.1p
104
H 35
Robert Mannelqvist
Latikberg IK
4:13:11.1519010
+1:18:48.472770
45.9p
105
H 21 Motion
Per-Olof Söderström
Anundsjö IF
4:14:44.1528390
+1:20:22.482150
45.5p
106
H 21 Motion
Adam SEHLSTEDT
IK Studenterna
4:15:43.1534230
+1:21:20.487990
45.3p
107
H 21 Motion
Jonatan LARSSON
IK Studenterna
4:17:41.1546010
+1:23:18.499770
44.9p
108
H 21 Motion
Tobias Gustafsson
Öre-Långsele IF
4:18:44.1552320
+1:24:21.506080
44.6p
109
H 21 Motion
Jonas Börjesson
IFK Umeå
4:19:27.1556600
+1:25:04.510360
44.5p
110
H 21
Thom Lundqvist
Lögdeå SK
4:19:59.1559820
+1:25:36.513580
44.4p
111
H 21 Motion
Thomas ERIKSSON
Axa SC
4:21:42.1570180
+1:27:20.523940
44.0p
112
H 21 Motion
Anton Aronsson
Iksu Längd Skidor
4:21:47.1570630
+1:27:24.524390
44.0p
113
H 21 Motion
Mikael Aronsson
Axa SC
4:21:49.1570830
+1:27:26.524590
44.0p
114
D 21 Motion
Lotta Svanefjord
Stöcke Ts Järnet
4:22:45.1576430
+1:28:22.530190
43.8p
115
H 60
Mats Persson
Röbäcks SK
4:23:32.1581150
+1:29:10.534910
43.6p
116
H 21 Motion
Andreas OLLIKAINEN
SWE
4:23:54.1583380
+1:29:32.537140
43.6p
117
H 21 Motion
Tobias Stenman
SWE
4:23:55.1583410
+1:29:32.537170
43.6p
118
D 21
Angelica Andersson
Försvarets Sk
4:25:52.1595160
+1:31:30.548920
43.2p
119
D 55
Monica Hansson
Jalles Tc Umeå
4:27:37.1605600
+1:33:14.559360
42.8p
120
D 21 Motion
Ida Nyberg
Milslukarna XC
4:27:37.1605640
+1:33:15.559400
42.8p
121
H 21 Motion
Christian JOHANSSON
Lycksele IF
4:27:41.1606050
+1:33:19.559810
42.8p
122
H 21 Motion
Pontus Clarin
Axa SC
4:28:06.1608590
+1:33:44.562350
42.7p
123
H 21 Motion
Morgan Lindström
Sockertoppen IF
4:28:07.1608640
+1:33:45.562400
42.7p
124
H 50
Joakim Arkmo
Axa SC
4:31:00.1625910
+1:36:37.579670
42.1p
125
D 21 Motion
Cecilia Hennig
Röbäcks SK
4:34:08.1644730
+1:39:45.598490
41.5p
126
H 45
Leif Eriksson
IFK Rundvik
4:35:38.1653730
+1:41:15.607490
41.3p
127
D 21 Motion
Malin Falk
Bjurholms IF
4:35:46.1654570
+1:41:24.608330
41.2p
128
H 21 Motion
Per-erik Falk
Bjurholms IF
4:35:47.1654650
+1:41:25.608410
41.2p
129
H 21 Motion
Hasse Abrahamsson
Gideå IK
4:42:14.1693370
+1:47:52.647130
40.1p
130
H 21 Motion
Niklas TJÄRNBERG
Axa SC
4:43:04.1698370
+1:48:42.652130
39.9p
131
D 21 Motion
Åsa Larsson
Obbola IK
4:43:31.1701080
+1:49:09.654840
39.8p
132
H 21 Motion
Lars Sjöberg
IFK Umeå
4:44:50.1708900
+1:50:27.662660
39.6p
133
D 21 Motion
Karoline Strand
Lycksele IF
4:50:11.1741000
+1:55:48.694760
38.7p
134
D 21 Motion
Sofia Kerttu
Röbäcks SK
4:52:42.1756170
+1:58:20.709930
38.3p
135
D 21 Motion
Ingrid Sandberg
Röbäcks SK
4:53:23.1760220
+1:59:00.713980
38.2p
136
H 21 Motion
Mats Olof Olofsson
Umedalens IF
4:54:19.1765870
+1:59:57.719630
38.1p
137
H 21 Motion
Daniel Arnkvist
Åshammars IK
5:25:39.1953830
+2:31:16.907590
33.7p
138
H 21 Motion
Andreas Nyberg
Bjurholms IF
5:41:36.2049580
+2:47:14.1003340
31.8p
139
D 20
Zascha Nilsson
Lycksele IF
5:45:28.2072710
+2:51:05.1026470
31.4p
140
H 21 Motion
Emil Söderström
Anundsjö IF
5:49:24.2096300
+2:55:01.1050060
31.0p
141
H 21 Motion
Lars Bergstrand
Vilhelmina IK
6:09:34.2217380
+3:15:12.1171140
29.0p
142
D 21 Motion
Evelina FORSBERG
IF Umeå
6:25:31.2313070
+3:31:09.1266830
27.6p
143
H 35
Erik Lampa
Narken IF
23:59:58.8639700
143
H 35
Simon Ingvarsson
IFK Umeå
23:59:58.8639700
143
H 21 Motion
Östen Strömgrem
Husums IF SK
23:59:58.8639700
143
H 21 Motion
Pontus Söderström
Anundsjö IF
23:59:58.8639700
143
H 21 Motion
Hans-Ola Adamsson
IFK Umeå
23:59:58.8639700
148
H 21
Mikael Hautaluoma
IK Studenterna
23:59:59.8639800
148
H 21
Andreas Oskarsson
Sorsele SK
23:59:59.8639800
148
H 21
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
148
H 21
Andreas Sandgren
Hofors Aif
23:59:59.8639800
148
H 45
Jan Karlsson
Norsjö SK
23:59:59.8639800
148
D 21 Motion
Daniella Ern
Åsele IK
23:59:59.8639800
148
D 21 Motion
Lovisa Gustafsson
Lycksele IF
23:59:59.8639800
148
H 21 Motion
William Gustafsson
Lycksele IF
23:59:59.8639800
148
H 21 Motion
Richard Gustafsson
Lycksele IF
23:59:59.8639800
148
H 21 Motion
Mathias Blomberg
SWE
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)