Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2018-03-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Terese Therell
IFK Umeå
2:32:22.914100
68.6p
2
Åse Borgeryd
Ccc1000
2:43:27.980600
+11:05.66400
63.5p
3
Lia Arvidsson
IFK Umeå
2:54:37.1047600
+22:15.133400
59.1p
4
Astrid Ruissen
Glommersträsk Lappträsk IF
3:46:34.1359300
+1:14:12.445100
44.7p
5
Marie Pettersson
Strömnäs GIF
3:47:26.1364500
+1:15:04.450300
44.5p
6
Hanna Nilsson
No Club
4:34:51.1649000
+2:02:29.734800
36.4p
D 40
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
3:02:52.1097100
56.2p
2
Boel Sandström
Skellefteå XC
3:04:23.1106200
+1:31.9000
55.7p
3
Erika Lind
Innerviks SK
3:16:48.1180700
+13:56.83500
52.0p
D 60
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karoline Westerlund
Team Esplanad
3:29:00.1253900
48.7p
H 21
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:03:39.741800
86.6p
2
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:11:01.786000
+7:22.44100
81.1p
3
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:13:41.802000
+10:02.60100
79.3p
4
Jim Lundmark
Skellefteå XC
2:14:19.805800
+10:40.63900
78.9p
5
Tommy Hedlund
Axa SC
2:16:15.817400
+12:36.75500
77.7p
6
Johannes Viklund
Skellefteå XC
2:20:06.840500
+16:27.98600
75.3p
7
Ludvig WERKMÄSTER
IFK Umeå
2:24:56.869500
+21:17.127600
72.5p
8
Albin Karlsson
Skellefteå SK
2:26:52.881100
+23:13.139200
71.5p
9
Christian Wallgren
Skellefteå XC
2:30:05.900400
+26:26.158500
69.8p
10
Robin Still
if
2:30:48.904700
+27:09.162800
69.4p
11
Niklas Markström
Skellefteå XC
2:33:17.919600
+29:38.177700
68.2p
12
Josef Karlsson
Milslukarna XC
2:34:16.925500
+30:37.183600
67.7p
13
Henrik Fors
IK Studenterna
2:37:30.944900
+33:51.203000
66.2p
14
Hugo Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
2:41:31.969000
+37:52.227100
64.4p
15
Fredrik Söderberg
IF Berguven
2:43:33.981200
+39:54.239300
63.5p
16
Viktor Carlsson
No Club
2:45:06.990500
+41:27.248600
62.8p
17
Gunnar Ågran
Lycksele IF
2:49:25.1016400
+45:46.274500
61.1p
18
Claes Lundström
Skellefteå XC
2:52:30.1034900
+48:51.293000
59.9p
19
Sven Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:54:59.1049800
+51:20.307900
59.0p
20
Andreas Lundbäck
Skellefteå XC
3:02:52.1097100
+59:13.355200
56.2p
21
Kristoffer Eriksson
Arjeplogs SK
3:09:34.1137300
+1:05:55.395400
54.1p
22
Viktor Olofsson
Kågedalens SK
3:17:09.1182800
+1:13:30.440900
51.9p
23
Erik Lindström
Bolidens SK
3:52:21.1394000
+1:48:42.652100
43.5p
H 40
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC
2:16:11.817000
77.7p
2
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:23:17.859600
+7:06.42500
73.4p
3
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:23:17.859600
+7:06.42500
73.4p
4
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:28:30.890900
+12:19.73800
70.6p
5
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:28:32.891100
+12:21.74000
70.6p
6
Håkan Holmgren
Bolidens SK
2:35:04.930300
+18:53.113200
67.3p
7
Patrik Rådström
Volvo FK
2:39:23.956200
+23:12.139100
65.3p
8
Peter Gustavsson
Malå IF
2:46:25.998400
+30:14.181300
62.3p
9
Fredrik Jonsson
Skellefteå SK
2:49:41.1018000
+33:30.200900
61.0p
10
Robin Olofsson
SK Järven
2:50:17.1021600
+34:06.204500
60.8p
11
Andreas Björk
Skellefteå XC
2:53:24.1040300
+37:13.223200
59.6p
12
Jörgen Stenberg
Hemmingsmarks IF
2:57:55.1067400
+41:44.250300
57.9p
13
Magnus Persson
Strömnäs GIF
2:58:22.1070100
+42:11.253000
57.8p
14
Lars Källströmer
Skellefteå XC
3:01:47.1090600
+45:36.273500
56.6p
15
Fredrik Wikberg
Skellefteå XC
3:06:00.1115900
+49:49.298800
55.2p
16
Roger Forsell
Botsmarks SK
3:11:47.1150600
+55:36.333500
53.4p
17
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
3:15:08.1170700
+58:57.353600
52.4p
18
Urban Vikström
GIF
3:21:17.1207600
+1:05:06.390500
50.7p
19
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
3:27:34.1245300
+1:11:23.428200
49.1p
20
Per Degerman
Skellefteå SK
3:52:37.1395600
+1:36:26.578500
43.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 50
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tommy Gustafsson
Hemmingsmarks IF
2:11:02.786100
81.1p
2
Lars Johansson
IFK Umeå
2:28:33.891200
+17:31.105000
70.6p
3
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:29:42.898100
+18:40.111900
70.0p
4
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:34:26.926500
+23:24.140300
67.6p
5
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:45:00.989900
+33:58.203700
62.9p
6
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:45:12.991100
+34:10.204900
62.8p
7
Johan Svensk
Team Esplanad
2:46:55.1001400
+35:53.215200
62.1p
8
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
2:47:54.1007300
+36:52.221100
61.7p
9
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:47:59.1007800
+36:57.221600
61.7p
10
Gert Lind
Team Esplanad
2:50:30.1022900
+39:28.236700
60.7p
11
Kenneth Lindén
Skellefteå XC
2:52:13.1033200
+41:11.247000
60.0p
12
Per Håkan Sandström
Team Esplanad
2:54:25.1046400
+43:23.260200
59.2p
13
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
2:56:05.1056400
+45:03.270200
58.6p
14
Kenth ERIKSSON
IFK Arvidsjaur SK
3:01:13.1087200
+50:11.301000
56.8p
15
Hans Persson
Team Esplanad
3:05:11.1111000
+54:09.324800
55.5p
16
Mikael Norberg
SK Järven
3:12:02.1152100
+1:01:00.365900
53.4p
17
Martin Larsson
Skellefteå SK
3:15:24.1172300
+1:04:22.386100
52.4p
18
Tomas Persson
Norsjö SK
3:23:49.1222800
+1:12:47.436600
50.0p
19
Torbjörn Andersson
No Club
3:26:22.1238100
+1:15:20.451900
49.4p
20
Lennart Hedlund
Skellefteå SK
3:26:35.1239400
+1:15:33.453200
49.3p
H 60
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:35:09.930800
67.3p
2
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:44:04.984300
+8:55.53400
63.3p
3
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:46:16.997500
+11:07.66600
62.4p
4
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:50:12.1021100
+15:03.90200
60.8p
5
Leif Hedman
SK Järven
3:03:10.1098900
+28:01.168000
56.1p
6
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
3:10:39.1143800
+35:30.212900
53.8p
7
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
3:10:58.1145700
+35:49.214800
53.7p
8
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
3:16:46.1180500
+41:37.249600
52.0p
9
Sture Sundberg
Skellefteå XC
3:19:47.1198600
+44:38.267700
51.1p
10
Sune Westman
Team Esplanad
4:01:06.1446500
+1:25:57.515600
41.8p
H/D 21
14km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Vilgot Stenman
SK Järven
43:58.263700
89.1p
2
Mikael Lundqvist
SK Järven
49:57.299600
+5:59.35800
78.4p
3
Pia Holmgren
Bolidens SK
51:17.307600
+7:19.43800
76.4p
4
Jörgen Karlsson
Kusfors
52:17.313600
+8:19.49800
74.9p
5
Hanna Lundqvist
SK Järven
52:55.317400
+8:57.53600
74.0p
6
Christoffer Lindberg
Skellefteå SK
53:46.322500
+9:48.58700
72.8p
7
Erika Larsson
SK Järven
54:11.325000
+10:13.61200
72.3p
8
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
59:37.357600
+15:39.93800
65.7p
9
Jonny Abrahamsson
SK Järven
1:01:08.366700
+17:10.102900
64.1p
10
Mikael Persson
SK Järven
1:03:03.378200
+19:05.114400
62.1p
11
Signe Stenman
SK Järven
1:03:41.382000
+19:43.118200
61.5p
12
Linda Blind
Bolidens SK
1:08:37.411600
+24:39.147800
57.1p
13
Anette Renberg
SK Järven
1:10:18.421700
+26:20.157900
55.7p
14
Camilla Årebäck
Bolidens SK
1:10:18.421700
+26:20.157900
55.7p
15
Hans Årebäck
Bolidens SK
1:10:19.421800
+26:21.158000
55.7p
16
Noel Stenman
SK Järven
1:11:11.427000
+27:13.163200
55.0p
17
Mona Norberg
SK Järven
1:11:25.428400
+27:27.164600
54.8p
18
Jenny Sundkvist
Skellefteå SK
1:11:29.428800
+27:31.165000
54.8p
19
Elisabeth Eriksson
No Club
1:13:56.443500
+29:58.179700
53.0p
20
Kenneth Lindman
IFK Arvidsjaur SK
1:14:38.447700
+30:40.183900
52.5p
21
Stefan Vesterlind
No Club
1:16:36.459500
+32:38.195700
51.1p
22
Bo Lundmark
GIF
1:17:06.462500
+33:08.198700
50.8p
23
Erik Sandström
SK Järven
1:17:12.463100
+33:14.199300
50.7p
24
Thomas Jonsson
GIF
1:21:20.487900
+37:22.224100
48.1p
25
Tage Norén
IFK Arvidsjaur SK
1:22:43.496200
+38:45.232400
47.3p
26
Milda Norén
IFK Arvidsjaur SK
1:22:47.496600
+38:49.232800
47.3p
27
Julia Neykova
IFK Arvidsjaur SK
1:23:07.498600
+39:09.234800
47.1p
28
Sonja Sjölund Lindman
IFK Arvidsjaur SK
1:23:08.498700
+39:10.234900
47.1p
29
Erik Norberg
SK Järven
1:28:10.528900
+44:12.265100
44.4p
30
Håkan Lindqvist
SK Järven
1:28:30.530900
+44:32.267100
44.2p
31
Signar Norberg
SK Järven
1:33:40.561900
+49:42.298100
41.8p
32
Asta Persson
Bolidens SK
1:36:38.579700
+52:40.315900
40.5p
33
Linnea Årebäck
Bolidens SK
1:36:39.579800
+52:41.316000
40.5p
34
Ulla Svensson
Skellefteå SK
1:38:36.591500
+54:38.327700
39.7p
35
Lennart Larsson
SK Järven
1:38:37.591600
+54:39.327800
39.7p
36
Jarl Svensson
Skellefteå SK
1:38:37.591600
+54:39.327800
39.7p
37
Ella Fjellerad Persson
Bolidens SK
2:06:39.759800
+1:22:41.496000
30.9p
38
Mac Persson
Bolidens SK
2:06:40.759900
+1:22:42.496100
30.9p
39
Susanne Norén
IFK Arvidsjaur SK
2:07:27.764600
+1:23:29.500800
30.7p
D 21 Motion
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Annika Svensson
Storfors SK
3:42:56.1337500
45.5p
2
Annika Nilsson
Liv
3:50:27.1382600
+7:31.45000
43.9p
3
Eva Rådman
IFK Arvidsjaur SK
4:06:40.1479900
+23:44.142300
40.8p
4
Emelia Stening
Jalles Tc Umeå
4:25:38.1593700
+42:42.256100
37.8p
5
Helena Lidman
Skellefteå SK
4:55:16.1771500
+1:12:20.433900
33.8p
H 21 Motion
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niclas Persson
Umeå
2:28:27.890600
70.6p
2
Fredrik Nyström
Umeå
2:32:38.915700
+4:11.25000
68.5p
3
Roland Edlund
Umedalens IF
2:50:17.1021600
+21:50.130900
60.8p
4
Thomas Brännström
Piteå Elit SK
2:59:49.1078800
+31:22.188100
57.3p
5
Kristoffer Kärrman
Storumans IK
3:06:41.1120000
+38:14.229300
55.0p
6
BO Rehnberg
Kågedalens SK
3:07:01.1122000
+38:34.231300
54.9p
7
Fredrik Ekenstedt
Skellefteå SK
3:09:18.1135700
+40:51.245000
54.2p
8
Samuel Backteman
Skellefteå SK
3:12:18.1153700
+43:51.263000
53.3p
9
Sören Lundberg
Skellefteå SK
3:12:30.1154900
+44:03.264200
53.2p
10
Kristoffer Wallgren
Skellefteå SK
3:26:10.1236900
+57:43.346200
49.4p
11
Greger Berglund
Norsjö SK
3:26:32.1239100
+58:05.348400
49.3p
12
Kurt-Åke Holmqvist
Norsjö SK
3:26:33.1239200
+58:06.348500
49.3p
13
Ola Stenlund
Skellefteå SK
3:32:30.1274900
+1:04:03.384200
47.9p
14
Jimmie Bengtsson
Storumans IK
3:32:54.1277300
+1:04:27.386600
47.8p
15
Joakim Karlsson
Skellefteå SK
3:35:38.1293700
+1:07:11.403000
47.1p
16
Magnus Ferm
Skellefteå SK
3:40:30.1322900
+1:12:03.432200
46.0p
17
Erik Johansson
Skellefteå SK
3:42:48.1336700
+1:14:21.446000
45.5p
18
Mats Bohman
Umeå
3:43:33.1341200
+1:15:06.450500
45.3p
19
Rickard Till
IFK Arvidsjaur SK
3:53:14.1399300
+1:24:47.508600
43.3p
20
Ivan Åhman
Skellefteå SK
3:57:56.1427500
+1:29:29.536800
42.4p
21
Gunnar Tiger
Jalles Tc Umeå
4:05:20.1471900
+1:36:53.581200
41.1p
22
Jan Olov Stålhös
Skellefteå SK
4:10:34.1503300
+1:42:07.612600
40.2p
23
Torbjörn Åman
Skellefteå SK
4:28:28.1610700
+2:00:01.720000
37.3p