Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tunaloppet
2008-02-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Stora Tuna IK
Plats: Borlänge
Längdskidor
Klassisk stil
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Joakim Engström
IFK Mora SK
28:07.168600
82.9p
2
Oscar Lund
IF Hallby SOK
29:20.175900
79.5p
3
Hugo Hultqvist
Sundbybergs IK
31:35.189400
73.8p
H 18
7.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Daniel Olsson
Falu IK
23:02.138100
72.4p
2
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
23:40.141900
70.5p
3
Ronny Wedin
Norbergs SK
24:22.146100
68.5p
H 20
7.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Calle Halfvarsson
IFK Mora SK
21:37.129600
77.2p
2
Anders Solin
IFK Mora SK
22:14.133300
75.0p
3
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
22:36.135500
73.8p
D 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Stina Nilsson
Malungs IF
16:50.100900
2
Julia Svan
Vansbro AIK SK
17:37.105600
3
Felice Hedberg
Norbergs SK
17:49.106800
D 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Caroline Glännerud
Domnarvets GOIF
16:50.100900
2
Rebecka Forsberg
Malungs IF
17:03.102200
3
Moa Larsson
Domnarvets GOIF
17:20.103900
D 18
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Emmy Thelberg
Valbo Aif
16:49.100800
60.5p
2
Malin Nilsson
Malungs IF
18:22.110100
54.7p
3
Eva Johansson
Linköpings SK
18:32.111100
54.1p
D 20
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Magdalena Mattes
Edsbyns SK
18:47.112600
53.3p
2
Malin Thelberg
ASK Växjö
18:54.113300
52.9p
H 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
16:26.98500
2
Patrik Nolåkers
Kvarnsvedens GOIF SK
17:13.103200
3
Niko Lehtonen
IK Rex
17:19.103800
H 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Niklas Persson
Falu IK
15:12.91100
2
Axel Svedlund
Norbergs SK
15:38.93700
3
Johan Lindkvist
Storviks IF
16:48.100700
D 11
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Helena Åhlén
SK Bore
11:04.66300
2
Linnea Tysklind
Falu IK
11:21.68000
3
Sandra Näslund
Västerås SOK
12:16.73500
D 12
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Mathilda Björn
Norbergs SK
10:16.61500
2
Ellen Sarenmark
Leksands SK
10:34.63300
3
Ida Kihlén
Domnarvets GOIF
10:50.64900
D 13
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Josefine Stolt
Siljansnäs Skid & Löparklubb
9:48.58700
1
Maja Eriksson
Domnarvets GOIF
9:48.58700
3
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
9:52.59100
D 14
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Evelina Larsson
Kvarnsvedens GOIF SK
8:47.52600
2
Linnéa Björn
Norbergs SK
9:12.55100
3
Lina Jackson
Åshammars IK
9:29.56800
H 11
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Wiktor Finn Eriksson
Domnarvets GOIF
9:59.59800
2
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
10:14.61300
3
Hugo Jacobsson
Rembo IK
10:30.62900
H 12
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Ferry Svahn
Vansbro AIK SK
9:43.58200
2
Per Anton Johansson
IFK Grängesberg SK
9:59.59800
3
Filip Danielsson
Wedevågs IF
10:08.60700
H 13
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Henrik Montén
Domnarvets GOIF
9:00.53900
2
Joel Eklund Hallman
Jäderfors SK
9:07.54600
3
Wilhelm Finn Eriksson
Domnarvets GOIF
9:32.57100
H 14
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Daniel Wikberg
IFK Mora SK
8:15.49400
2
Simon Fors
Domnarvets GOIF
8:27.50600
3
Viktor Ranerfors
Rembo IK
8:39.51800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 9
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Clara Lundmark
Norbergs SK
8:46.52500
2
Sara Tysklind
Falu IK
8:56.53500
3
Sofia Eriksson
Stora Tuna IK SK
9:17.55600
D 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Emma Larsson
Kvarnsvedens GOIF SK
7:41.46000
2
Isa Halvarsson
Stora Tuna IK SK
8:20.49900
3
Alma Sarenmark
Leksands SK
9:01.54000
H 9
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
7:17.43600
2
Emil Lundmark
Kvarnsvedens GOIF SK
7:50.46900
3
Linus Lindkvist
Storviks IF
8:13.49200
H 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
7:05.42400
2
Jacob Albinsson
IFK Mora SK
7:09.42800
3
Henning Sjökvist
Stora Tuna IK SK
7:48.46700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Tunaloppet 2023
Tunaloppet 2022
Tunaloppet 2018
Tunaloppet 2017
Tunaloppet 2016
Tunaloppet 2014
Tunaloppet 2013
Tunaloppet 2011
Tunaloppet/DM Dalarna 2010
Tunaloppet 2009
Tunaloppet 2008
Tunaloppet 2007
Tävlingar i närheten
MoraPinglan 2008
Grängesbergsloppet 2008
Dalapremiären 2008
SM Dubbeljakt 2008
SM Klassiskt 2008
Engelbrektsloppet 2008
Orsa Grönklitt Skimarathon 2008
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan