Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet
2010-08-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kjetil Dammen
Rustad IL
1:49:52.659180
90.0p
2
Sondre Fossli
Hokksund IL
1:50:46.664560
+53.5280
89.3p
3
Lutz Preussler
Sportwelt Seiffen Germany
1:54:34.687380
+4:42.28100
86.3p
4
Dan Moberg
Ulricehamns IF
1:55:01.690020
+5:08.30740
86.0p
5
Bjørn Kristian Bjercke
Sarpsborg IL
1:59:19.715800
+9:26.56520
82.9p
6
Steffen Säterhagen Paulsen
Rustad IL
1:59:28.716710
+9:35.57430
82.8p
7
Knut Ole Viken
Skog Og Landskap
1:59:38.717790
+9:46.58510
82.7p
8
Harald Treude
SC Lützel
1:59:41.718060
+9:48.58780
82.6p
9
Arne Engen
No Club
2:05:26.752570
+15:33.93290
78.8p
10
Sunde Oddgir
Sannes IL
2:05:45.754400
+15:52.95120
78.6p
11
Torbjörn Furn
Nacka Värmdö SK
2:08:41.772000
+18:48.112720
76.8p
12
Morten Endreson
Marikollen Ols Stars
2:08:41.772080
+18:49.112800
76.8p
13
Alexander Eide
Team United Bakeries
2:08:49.772860
+18:56.113580
76.8p
14
Daniel Olsson
No Club
2:08:50.772920
+18:57.113640
76.8p
15
Bredo Glomsröd
Gimle IF Norge
2:10:53.785280
+21:01.126000
75.5p
16
Harald Fladseth
Bäckefors IF
2:11:46.790540
+21:53.131260
75.0p
17
Lars-Göran Järelöv
Butlers
2:16:04.816360
+26:11.157080
72.7p
18
Conny Hallqvist
No Club
2:19:53.839250
+30:00.179970
70.7p
19
Jimmy Nordli
Trøsken IL
2:20:20.841950
+30:27.182670
70.5p
20
Erik Lindgren
IK Stern
2:23:03.858210
+33:10.198930
69.1p
21
Anders Ås
OK Nackhe
2:23:04.858310
+33:11.199030
69.1p
22
Daniel Netz
No Club
2:23:39.861850
+33:46.202570
68.8p
23
Björn Thyr
Vattenfalls IF Trollhättan
2:27:52.887150
+37:59.227870
66.9p
24
Henrik Seidelin Dam
København SK
2:29:00.893930
+39:07.234650
66.4p
25
Tor Leif Førde
IK Stern
2:29:57.899650
+40:04.240370
65.9p
26
Michael Rundahl
Högsäters GF
2:30:39.903870
+40:46.244590
65.6p
27
Claes Egerstad
Lidköpings VSK
2:30:47.904660
+40:54.245380
65.6p
28
Peter Thulin
Tormestorps IF
2:31:59.911830
+42:06.252550
65.1p
29
Torbjörn Chami
Telia IoFF
2:33:25.920450
+43:32.261170
64.5p
30
Bo Ekblom
IF Åland
2:33:32.921140
+43:39.261860
64.4p
31
Peter Johansson
Axa SC
2:35:42.934170
+45:49.274890
63.5p
32
Biarne Kullander
Länsförsäkringar IF
2:37:33.945280
+47:40.286000
62.8p
33
Geir Lindholm
No Club
2:37:33.945280
+47:40.286000
62.8p
34
Bo Jensen
Holte Ski
2:37:49.946880
+47:56.287600
62.7p
35
Jesper Bengtsson
Högsäters GF
2:42:49.976820
+52:56.317540
60.7p
36
Mats Holmquist
Gränums IF
2:45:27.992620
+55:34.333340
59.8p
37
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:46:53.1001210
+57:00.341930
59.3p
38
Kim Larsen
København SK
2:48:10.1008910
+58:17.349630
58.8p
39
Erik Thuresson
No Club
2:52:23.1034200
+1:02:30.374920
57.4p
40
Dennis Hansson
Främmestads IK
2:53:10.1038980
+1:03:17.379700
57.1p
41
Nicklas Lindqvist
Landsbro IF SK
2:54:56.1049550
+1:05:03.390270
56.5p
42
Viktor Gredin
Falu IK
2:57:24.1064320
+1:07:31.405040
55.7p
43
Torkel Gustafsson
IK Ymer
2:59:53.1079280
+1:10:00.420000
55.0p
44
Daniel Lindqvist
Axa SC
3:07:00.1121960
+1:17:07.462680
52.9p
45
Christer Obbarius
Sunne SLF
3:09:07.1134680
+1:19:14.475400
52.3p
46
Andreas Olérs
Sweco IF
3:12:05.1152470
+1:22:12.493190
51.5p
47
Fredrik Olérs
Axa SC
3:12:05.1152480
+1:22:12.493200
51.5p
48
Michael Melin
Volvo IF
3:12:23.1154230
+1:22:30.494950
51.4p
49
Mats Karlsson
No Club
3:40:04.1320390
+1:50:12.661110
44.9p
50
Andreas Stjärnhem
No Club
3:41:12.1327100
+1:51:19.667820
44.7p
51
Olle Andersson
Källbottens IK
3:43:26.1340580
+1:53:33.681300
44.3p
52
Bertil Fahlgren
No Club
3:44:25.1346450
+1:54:32.687170
44.1p
53
Torbjörn Andersson
IF Saab
3:44:55.1349450
+1:55:02.690170
44.0p
54
Mikael Karlsson
Trafikverkets FF
3:45:30.1352990
+1:55:38.693710
43.9p