Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2013-01-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Årsunda IF
2:05:37.753600
72.8p
2
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:29:08.894700
+23:31.141000
59.5p
3
Johanna Ek
Kalix SK
2:33:42.922100
+28:05.168400
57.5p
4
Pernilla Larsson
Luleå Gjutarens IF
2:34:15.925400
+28:38.171700
57.2p
5
Cecilia Schulz
IFK Tärendö
2:36:17.937600
+30:40.183900
56.4p
6
Henny Bodén
Ufk
2:39:43.958200
+34:06.204500
55.0p
7
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:43:20.979900
+37:43.226200
53.6p
8
Matilda Henriksson
Skellefteå SK
2:47:30.1004900
+41:53.251200
52.1p
9
Görel Nilsson
Råneå SK
2:50:05.1020400
+44:28.266700
51.2p
10
Christina Klingestål
Ohtanajärvi IK
2:53:21.1040000
+47:44.286300
50.1p
11
Linnea Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:55:30.1052900
+49:53.299200
49.4p
12
Josefin Ek
Kalix SK
2:57:00.1061900
+51:23.308200
48.9p
13
Linnea Henriksson
Skellefteå SK
3:03:05.1098400
+57:28.344700
47.1p
14
Gabriella Törngren
Luleå Gjutarens IF
3:03:27.1100600
+57:50.346900
47.0p
15
Veronica Utterström
Kalix SK
3:04:38.1107700
+59:01.354000
46.7p
16
Aila Jaako Hallqvist
OK Gränsen
3:05:21.1112000
+59:44.358300
46.5p
17
Kerstin Larsson-Linder
Skellefteå SK
3:12:19.1153800
+1:06:42.400100
44.6p
18
Frida Karlman
Arjeplogs SK
3:20:21.1202000
+1:14:44.448300
42.6p
19
Åsa Adamsson
Arjeplogs SK
3:20:22.1202100
+1:14:45.448400
42.6p
20
Jeanette Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:22:20.1213900
+1:16:43.460200
42.1p
21
Maria-sofia Brännvall
Överkalix IF
3:29:34.1257300
+1:23:57.503600
40.5p
22
Helena Wall
Kalix SK
3:32:08.1272700
+1:26:31.519000
40.0p
23
Linda Bergquist
Arjeplogs SK
3:39:42.1318100
+1:34:05.564400
38.5p
24
Britt Falck
Tandlaget AB
3:46:30.1358900
+1:40:53.605200
37.2p
25
Marita Sikku
IFK Kiruna
3:53:08.1398700
+1:47:31.645000
36.0p
26
Marie-louise Jakobsson
Sweden
3:56:08.1416700
+1:50:31.663000
35.5p
27
Lina Niska
Övertorneå IF
4:31:33.1629200
+2:25:56.875500
30.5p
28
Kristina Niska
Övertorneå IF
4:33:33.1641200
+2:27:56.887500
30.3p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Jonsson
Rossöns IF
1:51:49.670800
83.7p
2
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:51:50.670900
+1
83.7p
3
Joel Bodén
IFK Umeå
1:53:52.683100
+2:03.12200
81.9p
4
Johan Pettersson
Burträsk SK
1:55:51.695000
+4:02.24100
80.2p
5
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
1:55:52.695100
+4:03.24200
80.2p
6
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
1:55:58.695700
+4:09.24800
80.1p
7
Mattias Westman
Röbäcks SK
1:56:09.696800
+4:20.25900
80.0p
8
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:56:13.697200
+4:24.26300
79.9p
9
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
1:56:45.700400
+4:56.29500
79.5p
10
Johan Samuelsson
SK Järven
1:57:26.704500
+5:37.33600
78.9p
11
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
1:57:45.706400
+5:56.35500
78.6p
12
Lars Tuoremaa
Kiruna XC
2:02:33.735200
+10:44.64300
75.0p
13
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:02:47.736600
+10:58.65700
74.8p
14
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:02:47.736600
+10:58.65700
74.8p
15
Fredrik Norman
Göteborgs SK
2:02:49.736800
+11:00.65900
74.8p
16
Lars Nilsson
Strömnäs GIF
2:04:24.746300
+12:35.75400
73.6p
17
Robert Bergvall
Storfors SK
2:05:09.750800
+13:20.79900
73.1p
18
David Olofsson
Mefos IK
2:05:18.751700
+13:29.80800
73.0p
19
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:05:20.751900
+13:31.81000
73.0p
20
Martin Bergvall
Storfors SK
2:06:24.758300
+14:35.87400
72.2p
21
Peter Ljungholm
Norsjö SK
2:07:11.763000
+15:22.92100
71.7p
22
Johan Taaveniku
IFK Kiruna
2:07:20.763900
+15:31.93000
71.6p
23
Anders Tuoremaa
Kiruna XC
2:07:23.764200
+15:34.93300
71.6p
24
Hans Turtola
Överkalix IF
2:07:27.764600
+15:38.93700
71.5p
25
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:07:52.767100
+16:03.96200
71.3p
26
Magnus Lundbäck
Bodens SK
2:07:56.767500
+16:07.96600
71.2p
27
Alexander Linder
Kiruna XC
2:11:17.787600
+19:28.116700
69.1p
28
Per-Erik Nilsson
Norsjö SK
2:11:38.789700
+19:49.118800
68.9p
29
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:11:43.790200
+19:54.119300
68.8p
30
Fredrik Lundbäck
Persö SK
2:12:21.794000
+20:32.123100
68.4p
31
Magnus Blomdahl
Skellefteå SK
2:12:33.795200
+20:44.124300
68.3p
32
Magnus Enbom
Sunderby SK
2:12:49.796800
+21:00.125900
68.1p
33
David Olsson
Skellefteå SK
2:12:53.797200
+21:04.126300
68.1p
34
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:13:06.798500
+21:17.127600
68.0p
35
Jörgen Gustafsson
Skellefteå SK
2:13:53.803200
+22:04.132300
67.5p
36
Andreas Almqvist
Luleå Gjutarens IF
2:14:06.804500
+22:17.133600
67.4p
37
Mattias Nilsson
Lulekamraterna
2:14:12.805100
+22:23.134200
67.3p
38
Anders Dahlin
Domnarvets GOIF
2:15:28.812700
+23:39.141800
66.6p
39
Thomas Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:16:15.817400
+24:26.146500
66.1p
40
Harry Olli
IF Polcirkeln
2:16:18.817700
+24:29.146800
66.1p
41
Daniel Brännström
IFK Kiruna
2:16:27.818600
+24:38.147700
66.0p
42
Niklas Eriksson
Norsjö SK
2:16:49.820800
+25:00.149900
65.8p
43
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:17:04.822300
+25:15.151400
65.7p
44
Johan Lahti
Luleå Gjutarens IF
2:18:11.829000
+26:22.158100
65.0p
45
Magnus Karlsson
IFK Kiruna
2:18:36.831500
+26:47.160600
64.8p
46
Claes Lundström
Skellefteå SK
2:18:42.832100
+26:53.161200
64.8p
47
Peder Boddén
IK Stern
2:18:57.833600
+27:08.162700
64.6p
48
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:19:02.834100
+27:13.163200
64.6p
49
Ingemar Niemi
Sunderby SK
2:19:25.836400
+27:36.165500
64.4p
50
Peter Wikström
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:19:32.837100
+27:43.166200
64.3p
51
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:20:18.841700
+28:29.170800
63.9p
52
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:20:34.843300
+28:45.172400
63.7p
53
Jon B Rackner
Luleå Gjutarens IF
2:20:45.844400
+28:56.173500
63.7p
54
Patrik Isaksson
Studentidrott
2:21:30.848900
+29:41.178000
63.3p
55
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:21:33.849200
+29:44.178300
63.2p
56
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:21:38.849700
+29:49.178800
63.2p
57
Viktor Carlsson
Skellefteå SK
2:22:29.854800
+30:40.183900
62.7p
58
Leif Hedman
SK Järven
2:22:53.857200
+31:04.186300
62.5p
59
Thomas Johansson
Unbyns IF
2:23:24.860300
+31:35.189400
62.3p
60
Anders Bergvall
Storfors SK
2:24:07.864600
+32:18.193700
61.9p
61
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:24:57.869600
+33:08.198700
61.5p
62
Mikael Norberg
Övertorneå IF
2:24:57.869600
+33:08.198700
61.5p
63
Thomas Mikko
Jukkasjärvi IF
2:25:06.870500
+33:17.199600
61.4p
64
Fredrik Häggström
Kågedalens SK
2:25:37.873600
+33:48.202700
61.2p
65
Anders Lindholm
IFK Kiruna
2:26:01.876000
+34:12.205100
61.0p
66
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:27:19.883800
+35:30.212900
60.4p
67
Jan Erik Töyrä
Sunderby SK
2:27:33.885200
+35:44.214300
60.3p
68
Anders Ramström
Trafikverket FF
2:27:54.887300
+36:05.216400
60.1p
69
Håkan Lundberg
Skellefteå SK
2:28:25.890400
+36:36.219500
59.8p
70
Jonas Nilsson
Volvo IF
2:28:34.891300
+36:45.220400
59.8p
71
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:28:47.892600
+36:58.221700
59.7p
72
Andreas Palo
Luleå
2:28:52.893100
+37:03.222200
59.6p
73
Magnus Degerman
Skellefteå OK
2:29:50.898900
+38:01.228000
59.2p
74
Ola Backman
Skellefteå SK
2:29:50.898900
+38:01.228000
59.2p
75
Linus Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:30:04.900300
+38:15.229400
59.1p
76
Nicke Juuso
Sunderby SK
2:31:30.908900
+39:41.238000
58.4p
77
Curt Eliasson
Skellefteå SK
2:31:31.909000
+39:42.238100
58.4p
78
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:31:48.910700
+39:59.239800
58.3p
79
Johan Vidmark
Byske SK
2:32:00.911900
+40:11.241000
58.2p
80
Marko Hyrkäs
Övertorneå IF
2:32:12.913100
+40:23.242200
58.1p
81
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:33:18.919700
+41:29.248800
57.7p
82
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:33:37.921600
+41:48.250700
57.5p
83
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:33:45.922400
+41:56.251500
57.5p
84
Jim Niemi
Sunderby SK
2:33:47.922600
+41:58.251700
57.4p
85
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:34:10.924900
+42:21.254000
57.3p
86
Magnus Nygren
Skellefteå SK
2:35:03.930200
+43:14.259300
56.9p
87
Stefan Permansson
Skellefteå SK
2:36:01.936000
+44:12.265100
56.5p
88
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:36:58.941700
+45:09.270800
56.1p
89
Viktor Olofsson
Kågedalens SK
2:38:11.949000
+46:22.278100
55.6p
90
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:38:24.950300
+46:35.279400
55.5p
91
Markus Gunillasson
Esrange IF
2:38:50.952900
+47:01.282000
55.4p
92
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:38:52.953100
+47:03.282200
55.3p
93
Ola Svonni
Esrange IF
2:40:52.965100
+49:03.294200
54.6p
94
Kristian Hedström
Studentidrott
2:42:25.974400
+50:36.303500
54.0p
95
Lars Matson
Bergnäsets AIK
2:42:45.976400
+50:56.305500
53.8p
96
Andreas Engvall
Bodens SK
2:43:13.979200
+51:24.308300
53.7p
97
Fredrik Wikberg
Skellefteå SK
2:43:22.980100
+51:33.309200
53.6p
98
Stephan Schnabel
Studentidrott
2:43:34.981300
+51:45.310400
53.5p
99
Conny Karlsson
Luleå Gjutarens IF
2:43:35.981400
+51:46.310500
53.5p
100
Andreas Källberg Brink
Granbergsdals IF
2:44:25.986400
+52:36.315500
53.2p
101
Espen Träldal
T:v:i:l
2:44:32.987100
+52:43.316200
53.2p
102
Stefan Södersten
Axa SC
2:44:46.988500
+52:57.317600
53.1p
103
Richard Nordström
Norrfjärdens IF
2:46:00.995900
+54:11.325000
52.6p
104
Petter Öhman
Bodens SK
2:46:11.997000
+54:22.326100
52.6p
105
Jan Fjordell
Kiruna Kommuns FF
2:47:39.1005800
+55:50.334900
52.0p
106
Ronny Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:47:45.1006400
+55:56.335500
52.0p
107
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:48:33.1011200
+56:44.340300
51.7p
108
Marcus Look
Studentidrott
2:48:43.1012200
+56:54.341300
51.7p
109
Ingemar Sundström
Axa SC
2:50:09.1020800
+58:20.349900
51.2p
110
Andreas Simons
Axa SC
2:51:52.1031100
+1:00:03.360200
50.6p
111
Matts Engvall
Bodens SK
2:53:38.1041700
+1:01:49.370800
50.0p
112
Kjell Arne Arnsen
Bodö
2:53:56.1043500
+1:02:07.372600
49.9p
113
David Stenvall
Hemmingsmarks IF
2:54:49.1048800
+1:03:00.377900
49.6p
114
Nils Forsell
Skellefteå SK
2:56:02.1056100
+1:04:13.385200
49.2p
115
BO Olofsson
Sweden
2:56:03.1056200
+1:04:14.385300
49.2p
116
Henrik Mäkitaavola
IF Polcirkeln
2:58:01.1068000
+1:06:12.397100
48.6p
117
Manne Henriksson
Skellefteå SK
2:58:25.1070400
+1:06:36.399500
48.5p
118
Erling Lundbäck
Pålänge GIF
2:59:21.1076000
+1:07:32.405100
48.2p
119
Andreas Larsson
Norrfjärdens IF
2:59:39.1077800
+1:07:50.406900
48.1p
120
Nicklas Eriksson
Studentidrott
3:00:10.1080900
+1:08:21.410000
48.0p
121
Tomas Forsberg
Norrfjärdens IF
3:00:44.1084300
+1:08:55.413400
47.8p
122
Mikael Nilsson
Axa SC
3:01:03.1086200
+1:09:14.415300
47.7p
123
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
3:01:29.1088800
+1:09:40.417900
47.6p
124
Mikael Hakavainio
No Club
3:03:38.1101700
+1:11:49.430800
47.0p
125
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
3:05:16.1111500
+1:13:27.440600
46.5p
126
Andreas Smedberg
Studentidrott
3:05:29.1112800
+1:13:40.441900
46.4p
127
Einar Knudsen
Kalix SK
3:06:43.1120200
+1:14:54.449300
46.1p
128
Ove Nygren
Åf SK
3:07:43.1126200
+1:15:54.455300
45.8p
129
Tobais Bergström
Luleå
3:09:52.1139100
+1:18:03.468200
45.2p
130
Fredrik Lind
Norrfjärdens IF
3:11:15.1147400
+1:19:26.476500
44.9p
131
Patrik Johansson
Kalix SK
3:11:35.1149400
+1:19:46.478500
44.8p
132
Kenneth Söderlund
Axa SC
3:13:03.1158200
+1:21:14.487300
44.4p
133
Peter Johansson
Överkalix IF
3:16:37.1179600
+1:24:48.508700
43.5p
134
Jonas Cedering
Överkalix IF
3:19:11.1195000
+1:27:22.524100
42.9p
135
Henrik Viklund
Jävre IF
3:22:10.1212900
+1:30:21.542000
42.2p
136
Göran Kihlanki
Luleå Gjutarens IF
3:23:49.1222800
+1:32:00.551900
41.8p
137
Anders Franzén
Strömnäs GIF
3:36:06.1296500
+1:44:17.625600
39.2p
138
B-o Sundström
Tandlaget AB
3:46:30.1358900
+1:54:41.688000
37.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
1:11:20.427900
65.7p
2
Anna Hansson
Sävast Ski Team IF
1:12:47.436600
+1:27.8600
64.4p
3
Elin Edman
Luleå Gjutarens IF
1:15:12.451100
+3:52.23100
62.4p
4
Caroline Wilbois
Göteborgs SK
1:23:38.501700
+12:18.73700
56.1p
5
Astrid Ruissen
Glommersträsk Lappträsk IF
1:50:32.663100
+39:12.235100
42.4p
6
Ingela Henriksson
Skellefteå SK
2:02:52.737100
+51:32.309100
38.2p
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bror Olofsson
Järnvägarnas SK
1:13:07.438600
64.1p
2
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
1:15:10.450900
+2:03.12200
62.4p
3
Carl-magnus Henrikson
Luleå
1:27:07.522600
+14:00.83900
53.8p
4
Anders Perdahl
Luleå
1:43:32.621100
+30:25.182400
45.3p
H/D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emma Ribom
Kalix SK
30:01.180000
68.1p
2
Johan Nilsson
Byske SK
31:01.186000
+1:00.5900
65.9p
3
Joel Åström
Bodens SK
31:37.189600
+1:36.9500
64.7p
4
Andrei Mattei
Sävast Ski Team IF
31:43.190200
+1:42.10100
64.5p
5
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
33:11.199000
+3:10.18900
61.6p
6
Jonathan Dahlberg
Byske SK
33:13.199200
+3:12.19100
61.5p
7
Jonatan Ek
Kalix SK
33:14.199300
+3:13.19200
61.5p
8
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
34:41.208000
+4:40.27900
58.9p
9
David Nilsson
Sävast Ski Team IF
35:09.210800
+5:08.30700
58.2p
10
Sara Thyni
Kalix SK
35:29.212800
+5:28.32700
57.6p
11
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
35:32.213100
+5:31.33000
57.5p
12
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
37:02.222100
+7:01.42000
55.2p
13
Matilda Niemi
IFK Kiruna
37:04.222300
+7:03.42200
55.2p
14
Christer Hedlund
Luleå
37:45.226400
+7:44.46300
54.2p
15
Fanny Andersson
Sävast Ski Team IF
39:11.235000
+9:10.54900
52.2p
16
Mario Mattei
Sävast Ski Team IF
39:17.235600
+9:16.55500
52.0p
17
Truls Lindholm
IFK Kiruna
39:26.236500
+9:25.56400
51.8p
18
David Öberg
Hemmingsmarks IF
41:39.249800
+11:38.69700
49.1p
19
Sami Hietala
Luleå
41:53.251200
+11:52.71100
48.8p
20
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
42:14.253300
+12:13.73200
48.4p
21
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
42:14.253300
+12:13.73200
48.4p
22
Benjamin Sorsa
Överkalix IF
42:38.255700
+12:37.75600
47.9p
23
Sofie Gidlund
IFK Kiruna
43:17.259600
+13:16.79500
47.2p
24
Gustav Rönnbäck
Båtskärsnäs/kalix
43:21.260000
+13:20.79900
47.2p
25
Linda Marie Tillstam
Jukkasjärvi IF
43:25.260400
+13:24.80300
47.1p
26
Roger Tillstam
Sweden
43:26.260500
+13:25.80400
47.1p
27
Jessica Söderlind
No Club
45:09.270800
+15:08.90700
45.3p
28
Lars Johansson
No Club
48:03.288200
+18:02.108100
42.5p
29
Lars Wikström
Luleå
52:52.317100
+22:51.137000
38.7p
30
Seth Drugge
Korpklubben Nja
53:33.321200
+23:32.141100
38.2p
31
Karin Rönnbäck
Båtskärsnäs/kalix
53:36.321500
+23:35.141400
38.1p
32
Susanne Andersson
Sävast Ski Team IF
54:13.325200
+24:12.145100
37.7p
33
Maria Nordström
Luleå Gjutarens IF
56:17.337600
+26:16.157500
36.3p
34
Anna Kivijärvi
Tunaskolan Luleå
1:03:03.378200
+33:02.198100
32.4p
35
Alice Häggblad
No Club
1:07:12.403100
+37:11.223000
30.4p
36
Markus Häggblad
No Club
1:12:12.433100
+42:11.253000
28.3p