Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmfältsloppet
2005-02-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Erika Dahlberg
Sollefteå SK
1:23:55.503400
58.8p
H 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Joakim Hedström
Tärna IK Fjällvinden
1:09:10.414900
71.4p
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna Gustafsson
IFK Arvidsjaur SK
2:45:58.995700
64.0p
2
Therese Bäckström
Bjurholms IF
2:46:00.995900
+2.100
64.0p
3
Teresia Andersson
Norsjö SK
3:22:47.1216600
+36:49.220800
52.4p
4
Lise-Lott Sjögren
Sorsele SK
3:41:30.1328900
+55:32.333100
48.0p
D 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Margot Andersson
Lycksele IF
2:53:18.1039700
61.3p
2
Britt-Marie Arvidsson
Fredrika IK
3:01:59.1091800
+8:41.52000
58.4p
3
Annika Wasström
Bolidens SK
3:04:35.1107400
+11:17.67600
57.6p
4
Ann-Kristin Andersson
Arjeplogs SK
3:11:07.1146600
+17:49.106800
55.6p
5
Marie Saric
Skellefteå SK
3:12:59.1157800
+19:41.118000
55.1p
6
Karoline Westerlund
Team Esplanad
3:23:55.1223400
+30:37.183600
52.1p
7
Berit Karlsson
Lyckselepolisens SK
3:25:54.1235300
+32:36.195500
51.6p
8
Carola Olsson
IFK Kristineberg
3:27:29.1244800
+34:11.205000
51.2p
9
Susanne Lundmark
Skellefteå SK
3:37:20.1303900
+44:02.264100
48.9p
D 55
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Inger Edlund
Lyckselepolisens SK
3:13:39.1161800
54.9p
2
Ewy Hellström
Lycksele IF
4:04:30.1466900
+50:51.305000
43.5p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Persson
IFK Umeå
2:08:24.770300
82.8p
2
Joel Brännström
Skellefteå SK
2:08:24.770300
82.8p
3
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:08:47.772600
+23.2200
82.5p
4
Robert Lindberg
Täfteå IK
2:08:58.773700
+34.3300
82.4p
5
Thomas Hedman
SK Järven
2:09:10.774900
+46.4500
82.3p
6
Glenn Persson
Rossöns IF
2:09:27.776600
+1:03.6200
82.1p
7
Thomas Söderberg
IFK Umeå
2:09:50.778900
+1:26.8500
81.9p
8
Johan Samuelsson
SK Järven
2:13:48.802700
+5:24.32300
79.4p
9
Klas Johansson
Tranemo IF
2:14:28.806700
+6:04.36300
79.0p
10
Fredrik Edlund
Röbäcks SK
2:14:35.807400
+6:11.37000
79.0p
11
Erik Isaksson
Röbäcks SK
2:14:36.807500
+6:12.37100
79.0p
12
Tomas Olofsson
IFK Umeå
2:15:55.815400
+7:31.45000
78.2p
13
Mikael Berglund
Team Esplanad
2:16:35.819400
+8:11.49000
77.8p
14
Magnus Hultdin
IFK Arvidsjaur SK
2:17:39.825800
+9:15.55400
77.2p
15
Örjan Roslund
Rentjärn SK
2:20:31.843000
+12:07.72600
75.6p
16
Patrik Lindberg
Lycksele IF
2:23:53.863200
+15:29.92800
73.9p
17
Martin Åkerlund
Tunafors SK
2:24:28.866700
+16:04.96300
73.6p
18
Markus Jansson
IFK Umeå
2:25:06.870500
+16:42.100100
73.2p
19
Per Westerberg
IFK Arvidsjaur SK
2:25:20.871900
+16:56.101500
73.1p
20
Olov Broman
Skellefteå SK
2:27:07.882600
+18:43.112200
72.2p
21
Bengt Johansson
Skanska IF
2:28:12.889100
+19:48.118700
71.7p
22
Hans Årebäck
Bolidens SK
2:28:16.889500
+19:52.119100
71.7p
23
Rickard Fredriksson
Telia IoFF
2:30:30.902900
+22:06.132500
70.6p
24
Ulf Lundqvist
Arjeplogs SK
2:31:27.908600
+23:03.138200
70.2p
25
Jonatan Love
IFK Umeå
2:31:43.910200
+23:19.139800
70.0p
26
Anders Gavelin
IFK Kristineberg
2:31:49.910800
+23:25.140400
70.0p
27
Fredrik Landström
Skellefteå SK
2:32:26.914500
+24:02.144100
69.7p
28
Martin Sand
Munkedals SOK
2:32:53.917200
+24:29.146800
69.5p
29
Thomas Johansson
Ammarnäs IF
2:35:32.933100
+27:08.162700
68.3p
30
Jörgen Tjärnström
Byske SK
2:39:37.957600
+31:13.187200
66.6p
31
Magnus Isaksson
Sävar IK
2:39:40.957900
+31:16.187500
66.6p
32
Viktor Nyström
Kågedalens SK
2:39:45.958400
+31:21.188000
66.5p
33
Anders Ludvigsson
Sorsele SK
2:39:50.958900
+31:26.188500
66.5p
34
André Jacobsson
Öråns SK
2:43:12.979100
+34:48.208700
65.1p
35
Pavio Grzelewski
Jalles Tc Umeå
2:44:35.987400
+36:11.217000
64.6p
36
Johan Danielsson
Lycksele IF
2:50:40.1023900
+42:16.253500
62.3p
37
Morten Herman
Gillberga SK
2:54:25.1046400
+46:01.276000
60.9p
38
Magnus Orregård
Skellefteå SK
2:54:43.1048200
+46:19.277800
60.8p
39
Thomas Holmström
Bureå IF
2:55:21.1052000
+46:57.281600
60.6p
40
Sven-Erik Eriksson
Luleå Gjutarens IF
2:55:35.1053400
+47:11.283000
60.5p
41
Ulf Carstedt
Stensele SK
2:56:27.1058600
+48:03.288200
60.2p
42
Jörgen Oscarsson
Storumans IK
2:56:37.1059600
+48:13.289200
60.2p
43
Johannes Wretell
Tavelsjö AIK
2:56:47.1060600
+48:23.290200
60.1p
44
Jörgen Jansson
IFK Umeå
2:57:19.1063800
+48:55.293400
59.9p
45
Åke Persson
Skellefteå SK
3:04:40.1107900
+56:16.337500
57.5p
46
Fredrik Jakobsson
Volvo FK
3:05:00.1109900
+56:36.339500
57.4p
47
Bengt Strömkvist
Tavelsjö AIK
3:06:23.1118200
+57:59.347800
57.0p
48
Håkan Olofsson
Storumans IK
3:10:40.1143900
+1:02:16.373500
55.7p
49
Karl-Magnus Sjöström
Volvo FK
3:11:53.1151200
+1:03:29.380800
55.4p
50
Mikael Andersson
Vindelns IF
3:14:38.1167700
+1:06:14.397300
54.6p
51
Erik Algesten
IK Studenterna
3:17:28.1184700
+1:09:04.414300
53.8p
52
Erik Törnlund
Vindelns IF
3:18:50.1192900
+1:10:26.422500
53.4p
53
Rickard Svedin
Lycksele IF
3:20:02.1200100
+1:11:38.429700
53.1p
54
Sören Arvidsson
IFK Arvidsjaur SK
3:39:35.1317400
+1:31:11.547000
48.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Per-Erik Sjödin
Vännäs SK
2:09:10.774900
82.3p
2
Kenneth Edlund
Röbäcks SK
2:11:22.788100
+2:12.13100
80.9p
3
Peter Ljungholm
Skellefteå SK
2:19:38.837700
+10:28.62700
76.1p
4
Jan-Anders Jonsson
Järvsjöby IF
2:19:52.839100
+10:42.64100
76.0p
5
Christer Fallgren
Skellefteå SK
2:20:08.840700
+10:58.65700
75.8p
6
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
2:20:54.845300
+11:44.70300
75.4p
7
Gert Lind
Team Esplanad
2:21:54.851300
+12:44.76300
74.9p
8
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:24:16.865500
+15:06.90500
73.7p
9
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:27:04.882300
+17:54.107300
72.3p
10
Anders Olsson
Jalles Tc Umeå
2:29:17.895600
+20:07.120600
71.2p
11
Åke Gustafsson
Team Esplanad
2:30:40.903900
+21:30.128900
70.5p
12
Owe Jonsson
IFK Kristineberg
2:31:30.908900
+22:20.133900
70.1p
13
Jörgen Lundmark
IFK Kristineberg
2:32:02.912100
+22:52.137100
69.9p
14
Jarl Åström
IFK Umeå
2:33:51.923000
+24:41.148000
69.1p
15
Rune Näslund
Lönås IF
2:34:32.927100
+25:22.152100
68.8p
16
Peder Wahlberg
Skanska IF
2:35:07.930600
+25:57.155600
68.5p
17
Henrik Jonsson
Team Esplanad
2:36:23.938200
+27:13.163200
68.0p
18
Christer Tjäder
Spöland Vännäs IF
2:40:46.964500
+31:36.189500
66.1p
19
Torbjörn Jonsson
IFK Umeå
2:41:20.967900
+32:10.192900
65.9p
20
Mats Zingmark
Jalles Tc Umeå
2:42:12.973100
+33:02.198100
65.5p
21
Magnus Andersson
Volvo FK
2:43:21.980000
+34:11.205000
65.1p
22
Stefan Joanzon
Täfteå IK
2:43:23.980200
+34:13.205200
65.0p
23
Stig Eriksson
Jalles Tc Umeå
2:44:45.988400
+35:35.213400
64.5p
24
Erik Johansson
IFK Umeå
2:45:22.992100
+36:12.217100
64.3p
25
Mats Wiklund
Tieonenator Sporten
2:45:25.992400
+36:15.217400
64.2p
26
Per Holmgren
Lycksele IF
2:48:15.1009400
+39:05.234400
63.2p
27
Gunnar Norman
Lönås IF
2:49:44.1018300
+40:34.243300
62.6p
28
Martin Larsson
Tieonenator Sporten
2:50:56.1025500
+41:46.250500
62.2p
29
Tomas Karlsson
Tärna IK Fjällvinden
2:51:36.1029500
+42:26.254500
61.9p
30
Håkan Ström
IFK Umeå
2:54:27.1046600
+45:17.271600
60.9p
31
Edgar Karlsson
Bureå IF
2:54:48.1048700
+45:38.273700
60.8p
32
Eric Carlsson
IFK Umeå
2:56:59.1061800
+47:49.286800
60.0p
33
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
2:58:37.1071600
+49:27.296600
59.5p
34
Per Käller
Byske SK
2:59:34.1077300
+50:24.302300
59.2p
35
Håkan Nordmark
Tieonenator Sporten
3:00:12.1081100
+51:02.306100
59.0p
36
Per-Erik Gran
Strycksele IF
3:11:44.1150300
+1:02:34.375300
55.4p
37
Lars Eriksson
Lycksele IF
3:13:04.1158300
+1:03:54.383300
55.0p
38
Stig Karlsson
Umeå OK
3:15:04.1170300
+1:05:54.395300
54.5p
39
Jan Mattsson
Skellefteå SK
3:20:56.1205500
+1:11:46.430500
52.9p
40
Lennart Fallgren
Skellefteå SK
3:23:05.1218400
+1:13:55.443400
52.3p
41
Erik Arvidsson
Sorsele SK
3:29:11.1255000
+1:20:01.480000
50.8p
42
Lars Vagnby
Bureå IF
3:31:28.1268700
+1:22:18.493700
50.3p
43
Lars Berg
Skellefteå SK
3:32:52.1277100
+1:23:42.502100
49.9p
44
Jan Renberg
IFK Arvidsjaur SK
3:39:35.1317400
+1:30:25.542400
48.4p
45
Ulf Forsgren
Lycksele IF
3:48:20.1369900
+1:39:10.594900
46.5p
46
Jan Pettersson
Skellefteå OK
3:53:43.1402200
+1:44:33.627200
45.5p
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
John Arvidsson
Hägglunds IOFK
2:20:02.840100
75.9p
2
Ulf Landström
IK Studenterna
2:27:31.885000
+7:29.44800
72.0p
3
Sune Wiklund
Volvo FK
2:28:00.887900
+7:58.47700
71.8p
4
Östen Karlsson
Lyckselepolisens SK
2:33:35.921400
+13:33.81200
69.2p
5
Lennart Ask
SK Järven
2:34:50.928900
+14:48.88700
68.6p
6
Olof Danielsson
Fredrika IK
2:35:01.930000
+14:59.89800
68.6p
7
Kaj Ericsson
Sorsele SK
2:35:42.934100
+15:40.93900
68.3p
8
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
2:39:51.959000
+19:49.118800
66.5p
9
Seved Jonsson
Rossöns IF
2:47:10.1002900
+27:08.162700
63.6p
10
Per-Axel Eriksson
Lycksele IF
2:47:25.1004400
+27:23.164200
63.5p
11
Mats Pleje
Jalles Tc Umeå
2:50:24.1022300
+30:22.182100
62.4p
12
Mikael Bergqvist
Jalles Tc Umeå
2:51:49.1030800
+31:47.190600
61.9p
13
Jan Enbuske
Sjöarnas Ask
2:53:09.1038800
+33:07.198600
61.4p
14
Patrik Olsson
IFK Kristineberg
3:00:00.1079900
+39:58.239700
59.0p
15
Tore Karlsson
Umedalens IF
3:01:41.1090000
+41:39.249800
58.5p
16
Roland Forsberg
Telia IF, Luleå
3:06:07.1116600
+46:05.276400
57.1p
17
Hans Sandström
Skellefteå SK
3:09:15.1135400
+49:13.295200
56.2p
18
Leopold Sjöström
Sorsele SK
3:09:25.1136400
+49:23.296200
56.1p
19
Ronny Olsson
Täfteå IK
3:12:07.1152600
+52:05.312400
55.3p
20
Jörgen Levander
Kågedalens SK
3:30:07.1260600
+1:10:05.420400
50.6p
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Allergren
Jalles Tc Umeå
2:36:20.937900
68.0p
2
Anders Näslund
Team Esplanad
2:39:03.954200
+2:43.16200
66.8p
3
Erling Edvinsson
Västerbottens Skidveteraner
2:39:06.954500
+2:46.16500
66.8p
4
Lars Nilsson
Team Esplanad
2:39:42.958100
+3:22.20100
66.5p
5
Sune Westman
Team Esplanad
2:39:55.959400
+3:35.21400
66.5p
6
Staffan Jonsson
Volvo FK
2:51:10.1026900
+14:50.88900
62.1p
7
Gunnar Sjöblom
Röbäcks SK
3:03:13.1099200
+26:53.161200
58.0p
8
Klas Isaksson
Sävar IK
3:04:33.1107200
+28:13.169200
57.6p
9
Fred Brännström
Skellefteå SK
3:12:27.1154600
+36:07.216600
55.2p
10
Härje Bååth
Skogis IF
3:13:20.1159900
+37:00.221900
55.0p
11
Anders Jönsson
Ammarnäs IF
3:46:25.1358400
+1:10:05.420400
46.9p
H/D 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Mikael Norberg
SK Järven
1:13:34.441300
67.1p
2
Mikel Jonsson
Rentjärn SK
1:24:11.505000
+10:37.63600
58.6p
3
Rolf Karlsson
Slussfors IK
1:24:22.506100
+10:48.64700
58.5p
4
Kelvin Sjölander
Slussfors IK
1:25:40.513900
+12:06.72500
57.6p
5
Roger Norman
Lönås IF
1:26:22.518100
+12:48.76700
57.1p
6
Stig Anders Andersson
Sorsele SK
1:31:10.546900
+17:36.105500
54.1p
7
Tony Gustafsson
K4 IF
1:32:27.554600
+18:53.113200
53.4p
8
Signar Norberg
SK Järven
1:36:41.580000
+23:07.138600
51.1p
9
Alain Chevalie
Malå IF
1:41:06.606500
+27:32.165100
48.8p
10
Alvar Teglund
Kågedalens SK
1:51:43.670200
+38:09.228800
44.2p
11
Maria Nyström
Skellefteå SK
1:53:11.679000
+39:37.237600
43.6p
12
Marit Sigurdson
No Club
1:54:18.685700
+40:44.244300
43.2p
13
Maria Eriksson
Lycksele IF
1:58:47.712600
+45:13.271200
41.6p
14
Grete Algesten
No Club
2:07:24.764300
+53:50.322900
38.7p
15
Aina Holmgren
Bergnäsets AIK
2:12:22.794100
+58:48.352700
37.3p