Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Birkebeinerrennet
2009-03-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 17
54km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sindre Skar Bjoernestad
Bærums Skiklubb
2:51:25.1028400
83.9p
2
Karstein Jr Johaug
No Club
2:58:49.1072800
+7:24.44300
79.7p
3
Fredrik Schwencke
Lyn Ski
2:59:25.1076400
+8:00.47900
79.4p
4
Martin Nyenget
Team Milslukern
3:00:23.1082200
+8:58.53700
78.9p
5
Espen Aronsveen
Njård
3:01:08.1086700
+9:43.58200
78.5p
6
Ole-Vidar Eriksrud
Bjørn Myhre Sport
3:01:27.1088600
+10:02.60100
78.3p
7
Anders Fjell
IL Ros
3:02:05.1092400
+10:40.63900
78.0p
8
Rolf Christian Hermanrud
Njård
3:03:06.1098500
+11:41.70000
77.5p
9
Håvard Taugbøl
Lillehammer SK
3:04:15.1105400
+12:50.76900
76.9p
10
Bjørn Lundanes
Emblem IL
3:05:25.1112400
+14:00.83900
76.3p
11
Sondre Fossli
Bjørn Myhre Sport
3:05:52.1115100
+14:27.86600
76.1p
12
Petter Rinde Øverland
Ntg-L
3:07:38.1125700
+16:13.97200
75.2p
13
Joergen Grav
Heming IL
3:07:44.1126300
+16:19.97800
75.2p
14
Thomas Voreland
Norderhov UIL
3:08:45.1132400
+17:20.103900
74.7p
15
Christopher Robin Vinter
No Club
3:09:09.1134800
+17:44.106300
74.5p
16
Lars Lyche
Molde Og Omegn IF
3:09:57.1139600
+18:32.111100
74.1p
17
Fredrik Ole Oldereid Andersen
IL Koll
3:10:24.1142300
+18:59.113800
73.9p
18
Thomas Gifstad
Team Milslukern
3:10:59.1145800
+19:34.117300
73.6p
19
Torjus Solheim Eckhoff
Bærums Skiklubb
3:11:22.1148100
+19:57.119600
73.5p
20
Bendik Bang Pedersen
No Club
3:11:53.1151200
+20:28.122700
73.2p
21
Andreas Sæterøy Johansen
Stjørdals-blink IL
3:11:55.1151400
+20:30.122900
73.2p
22
Mathias Borgnes
Heming IL
3:12:46.1156500
+21:21.128000
72.8p
23
Ola Kornerud Christensen
Bjørn Myhre Sport
3:13:18.1159700
+21:53.131200
72.6p
24
Karl Fredrik Lilleseth
Eidsvoll SK
3:13:36.1161500
+22:11.133000
72.4p
25
Odd Erlend Hansen Berg
Grue Finnskog IL
3:13:41.1162000
+22:16.133500
72.4p
26
Jacob Gjerdrum Nordby
Lyn Ski
3:13:43.1162200
+22:18.133700
72.4p
27
Johannes Hov Høydal
Fossum IF
3:14:04.1164300
+22:39.135800
72.2p
28
Simen Krüger Hegstad
Lyn Ski
3:14:18.1165700
+22:53.137200
72.1p
29
Hans Christian Tungesvik
IL Jardar
3:14:19.1165800
+22:54.137300
72.1p
30
Thor Emil Kvernevik
Vang IL
3:14:34.1167300
+23:09.138800
72.0p
31
Gjermund Kittelsrud
Vestre Gran IL
3:14:56.1169500
+23:31.141000
71.8p
32
Didrik Hopen
IL Ros
3:16:19.1177800
+24:54.149300
71.2p
33
Hans Håkon Ruud
Lørenskog SK - Ski
3:16:34.1179300
+25:09.150800
71.1p
34
Sindre Odberg Palm
Spydeberg IL
3:16:45.1180400
+25:20.151900
71.1p
35
Håvard Barstad
IL Jutul
3:16:59.1181800
+25:34.153300
71.0p
36
Daniel Stenslet
Frogner IL
3:17:26.1184500
+26:01.156000
70.8p
37
Sondre Handeland
Sauda IL
3:17:38.1185700
+26:13.157200
70.7p
38
Simen Smedsberg Kneppe
Fet SK
3:17:55.1187400
+26:30.158900
70.6p
39
Sondre Fagerås
Strømmen OG Lillestrøm SK
3:17:55.1187400
+26:30.158900
70.6p
40
Andreas Grimstvedt
Fossum IF
3:18:11.1189000
+26:46.160500
70.4p
41
Truls Engen Korsæth
Lillehammer SK
3:19:15.1195400
+27:50.166900
70.0p
42
Markus Thrygg
IL Jardar
3:19:19.1195800
+27:54.167300
70.0p
43
Sondre Bergan Hugsted
No Club
3:20:42.1204100
+29:17.175600
69.4p
44
Eskild Skåttun
Høybråten & Stovner IL
3:20:48.1204700
+29:23.176200
69.4p
45
Morten Nerem
Emblem IL
3:21:46.1210500
+30:21.182000
69.0p
46
Bjørnar Granerød
Stokke IL
3:22:13.1213200
+30:48.184700
68.8p
47
Håkon Lie
Åmdal IL
3:22:30.1214900
+31:05.186400
68.7p
48
Vegard Bjerkreim Nilsen
Lillehammer SK
3:22:43.1216200
+31:18.187700
68.6p
49
Lars Hagelsteen Vik
Holeværingen, IL
3:22:49.1216800
+31:24.188300
68.5p
50
Vegard Hamnes
Øyer og Tretten IF
3:23:26.1220500
+32:01.192000
68.3p
51
Brian Otterdal Kristiansen
Runar IL
3:23:34.1221300
+32:09.192800
68.2p
52
Ola Westby Aamodt
Vang IL
3:23:41.1222000
+32:16.193500
68.2p
53
Einar Kjelland-mørdre
Lyn Ski
3:23:44.1222300
+32:19.193800
68.2p
54
Johannes Alnes Løkkeborg
Emblem IL
3:23:54.1223300
+32:29.194800
68.1p
55
Eric James Ryan
Stordal IL
3:24:02.1224100
+32:37.195600
68.1p
56
Håkon Hjelle Carlson
Lillehammer SK
3:24:29.1226800
+33:04.198300
67.9p
57
Syver Gåsbakk
Fossum IF
3:24:30.1226900
+33:05.198400
67.9p
58
Martin Theodorsen
O.B. Wiik AS
3:24:35.1227400
+33:10.198900
67.8p
59
Aleksander Ek
IL Jutul
3:24:46.1228500
+33:21.200000
67.8p
60
Ole Jakob Raa
Heggedal IL
3:25:23.1232200
+33:58.203700
67.5p
61
Odin Gundersen
Kjellmyra IL
3:25:44.1234300
+34:19.205800
67.4p
62
Robin Langrind
Nesodden IF - Ski
3:25:49.1234800
+34:24.206300
67.4p
63
Kjetil André Bjerkrheim
Nesbyen IL
3:25:50.1234900
+34:25.206400
67.4p
64
Ferdinand Kvan Edman
Konnerud IL
3:27:34.1245300
+36:09.216800
66.7p
65
Fridtjof Brodin
Kjelsås IL
3:28:05.1248400
+36:40.219900
66.5p
66
Håvard Hildeskor
Kjelsås IL
3:28:09.1248800
+36:44.220300
66.5p
67
Martin Sulland
Holeværingen, IL
3:28:35.1251400
+37:10.222900
66.3p
68
Simen Jevne Arnesen
Hamar SK
3:28:57.1253600
+37:32.225100
66.2p
69
Geir Olav Haugen
IL Bjørn
3:29:06.1254500
+37:41.226000
66.1p
70
Ola Esten Røssum
Kvam IL
3:29:37.1257600
+38:12.229100
65.9p
71
Arnkjell Sørhus Hustvedt
Rustad IL
3:29:48.1258700
+38:23.230200
65.9p
72
Magnus Christensen
Oppegård IL
3:29:59.1259800
+38:34.231300
65.8p
73
Sigve Steingrimsen
Jevnaker Ski
3:30:01.1260000
+38:36.231500
65.8p
74
Sondre Hansen Eriksen
Nittedal IL
3:30:13.1261200
+38:48.232700
65.7p
75
Mattis Gulbrandsen
Fossum IF
3:30:32.1263100
+39:07.234600
65.6p
76
Terje Faugstad Bjertnes
Konnerud IL
3:30:39.1263800
+39:14.235300
65.5p
77
Anders Vister
No Club
3:30:57.1265600
+39:32.237100
65.4p
78
Arne Moen Lid
Høydalsmo IL
3:31:05.1266400
+39:40.237900
65.4p
79
Lars Myhre Nymoen
Skiptvet IL
3:31:36.1269500
+40:11.241000
65.2p
80
Ola Myrset
No Club
3:31:42.1270100
+40:17.241600
65.2p
81
Preben Langdal
Team Milslukern
3:32:22.1274100
+40:57.245600
64.9p
82
Fredrik Grøvdal
IL Koll
3:32:32.1275100
+41:07.246600
64.9p
83
Johannes Sørli Hagerup
Lyn Ski
3:32:38.1275700
+41:13.247200
64.8p
84
Ola Viken Smedås
Hamar SK
3:32:45.1276400
+41:20.247900
64.8p
85
Magnus A Johnsen
Drøbak-frogn IL
3:32:51.1277000
+41:26.248500
64.7p
86
Ole-Martin Fischer
Frogner IL
3:33:00.1277900
+41:35.249400
64.7p
87
Espen Frøseth Solheim
Asker SK
3:33:13.1279200
+41:48.250700
64.6p
88
Håkon Rønning
JH langrenn
3:33:45.1282400
+42:20.253900
64.4p
89
Magnus Sogn Iversen
Bærums Skiklubb
3:33:49.1282800
+42:24.254300
64.4p
90
Joakim Skaug
Stokke IL
3:34:08.1284700
+42:43.256200
64.3p
91
Sondre Eilertsen Austrheim
Røa IL
3:34:17.1285600
+42:52.257100
64.2p
92
Thomas Vestly
Runar IL
3:34:28.1286700
+43:03.258200
64.2p
93
Jonatan Claussen
IL Jutul
3:34:37.1287600
+43:12.259100
64.1p
94
Jon Bergerøy Ryssdal
Lyn Ski
3:34:48.1288700
+43:23.260200
64.1p
95
Martin Lundemo Syvertsen
Åsen IL
3:35:18.1291700
+43:53.263200
63.9p
96
Johan Knoph Bjerknes
Fossum IF
3:35:25.1292400
+44:00.263900
63.8p
97
Anders Bjerkreim Furnée
Heggedal IL
3:36:21.1298000
+44:56.269500
63.5p
98
Vegard Bö Marthinsen
Heddal IL
3:36:50.1300900
+45:25.272400
63.4p
99
Erland Kirkebøen Husom
Lillehammer SK
3:36:56.1301500
+45:31.273000
63.3p
100
Øyvind Groseth
Lier IL
3:37:28.1304700
+46:03.276200
63.1p
101
Eivind Aasrum Midtgarden
IL HEI Team Grenland Ski
3:37:39.1305800
+46:14.277300
63.1p
102
Marius Skaftnes
Skedsmo SK
3:37:50.1306900
+46:25.278400
63.0p
103
Eivind Knutsson Fosheim
Vestre Slidre IL
3:38:05.1308400
+46:40.279900
62.9p
104
Lars Berge Owren
Flatås IL
3:38:08.1308700
+46:43.280200
62.9p
105
Jon-Anders Kabbe
No Club
3:39:10.1314900
+47:45.286400
62.6p
106
Kennet Baarlid
Lørenskog SK - Ski
3:39:30.1316900
+48:05.288400
62.5p
107
Dag Frode Trollebø
Njård
3:39:46.1318500
+48:21.290000
62.4p
108
Pål-Anders Karlsen
Ring IL
3:40:06.1320500
+48:41.292000
62.3p
109
Jørgen Sveinsson
Njård
3:40:15.1321400
+48:50.292900
62.2p
110
Anders Weiby
IL Jardar
3:40:17.1321600
+48:52.293100
62.2p
111
Henrik Bjertnes
Lørenskog SK - Ski
3:40:43.1324200
+49:18.295700
62.0p
112
Håkon Lodding
Fossum IF
3:40:50.1324900
+49:25.296400
62.0p
113
Martin Sommer Nygaard
Drammens Ballklubb
3:40:55.1325400
+49:30.296900
62.0p
114
Jørgen T Busterud
Vang IL
3:41:32.1329100
+50:07.300600
61.8p
115
Per Flatebø
Brumunddal Ski
3:42:00.1331900
+50:35.303400
61.6p
116
Christopher Solbakke
Bækkelagets SK
3:42:24.1334300
+50:59.305800
61.5p
117
Inge Fjeldstad Ravnås
Bjørn Myhre Sport
3:42:55.1337400
+51:30.308900
61.3p
118
Mats Gjerdet
Skedsmo SK
3:43:27.1340600
+52:02.312100
61.2p
119
Ole Gunder Skiaker
Gran IL
3:43:49.1342800
+52:24.314300
61.0p
120
Mikael Gunnulfsen
Grenland Ski
3:43:53.1343200
+52:28.314700
61.0p
121
Martin Assarsson
Borås SK
3:44:30.1346900
+53:05.318400
60.8p
122
Halvor Grepperud
Rustad IL
3:45:07.1350600
+53:42.322100
60.6p
123
Hans Bårdløkken
Ottadalen SK
3:45:36.1353500
+54:11.325000
60.5p
124
Erik Hoffsbakken
Biri IL
3:45:45.1354400
+54:20.325900
60.4p
125
Sondre Bonkerud
No Club
3:46:01.1356000
+54:36.327500
60.4p
126
August Aaserud
Sande Sportsklubb
3:46:31.1359000
+55:06.330500
60.2p
127
Eirik Samuelsen
Heggedal IL
3:46:32.1359100
+55:07.330600
60.2p
128
Jonas Ellingsen
Hamar SK
3:46:35.1359400
+55:10.330900
60.2p
129
Torjus Fongaard
Oslo Ssl
3:46:57.1361600
+55:32.333100
60.1p
130
Thorleif Dahl Bugge
Njård
3:46:58.1361700
+55:33.333200
60.1p
131
Olav Stubhaug Drangsland
No Club
3:47:16.1363500
+55:51.335000
60.0p
132
Kristoffer Lamøy
Åsen IL
3:47:17.1363600
+55:52.335100
60.0p
133
Håvard Bertelsen
Hei IL - Ski
3:47:53.1367200
+56:28.338700
59.8p
134
Kjell Einar Erikstein
Vinje IL
3:48:06.1368500
+56:41.340000
59.7p
135
Vebjørn Øyen Renna
Rognes IL
3:49:50.1378900
+58:25.350400
59.2p
136
Morten Nordahl Vik
Strømmen OG Lillestrøm SK
3:49:59.1379800
+58:34.351300
59.1p
137
Martin Dalen
Vang IL
3:50:10.1380900
+58:45.352400
59.1p
138
Petter Andersen Sauge
Aurskog
3:50:30.1382900
+59:05.354400
59.0p
139
Anders Berg Stensrud
Hedalen IL
3:50:44.1384300
+59:19.355800
58.9p
140
Håvard Dalby
Ottestad SK
3:50:52.1385100
+59:27.356600
58.9p
141
Sebastian Skagøy
No Club
3:52:00.1391900
+1:00:35.363400
58.6p
142
Jan Terje Stubbom
Moelven IL
3:52:43.1396200
+1:01:18.367700
58.3p
143
Geir Martin Viken Lunner
Bsf
3:53:16.1399500
+1:01:51.371000
58.2p
144
Petter Hattestad
Vingrom IL
3:53:52.1403100
+1:02:27.374600
58.0p
145
Robert Søreid Pedersen
Kilebygda IL
3:54:03.1404200
+1:02:38.375700
58.0p
146
Emil Kjøniksen
Stokke IL
3:55:56.1415500
+1:04:31.387000
57.4p
147
Hans Gunnar Gravningen
Sande Sportsklubb
3:55:57.1415600
+1:04:32.387100
57.4p
148
Gaute Hovde BØ
Lom IL
3:57:11.1423000
+1:05:46.394500
57.1p
149
Henning Schei
Flatås IL
3:57:17.1423600
+1:05:52.395100
57.0p
150
Vetle T. Westlie
Vang IL
3:57:42.1426100
+1:06:17.397600
56.9p
151
Magnus Brøste
Søre Ål SK
3:57:52.1427100
+1:06:27.398600
56.9p
152
Edvard Kjørstad
Tormod IL
3:57:52.1427100
+1:06:27.398600
56.9p
153
Sondre Grønvold
IL Koll
3:58:41.1432000
+1:07:16.403500
56.7p
154
Vegard Øie
Nordbygda Løten Ski
3:58:43.1432200
+1:07:18.403700
56.7p
155
Pål Tromsnes
Ringebu
3:58:46.1432500
+1:07:21.404000
56.6p
156
Christian Bakke
IL HEI Team Grenland Ski
3:58:47.1432600
+1:07:22.404100
56.6p
157
Espen Rokkerud
No Club
3:58:50.1432900
+1:07:25.404400
56.6p
158
Johan Fjellvang
Fossum IF
3:58:51.1433000
+1:07:26.404500
56.6p
159
Ulrik Lolland
Moss SK
3:59:05.1434400
+1:07:40.405900
56.6p
160
Henrik B. Nævdal
No Club
3:59:45.1438400
+1:08:20.409900
56.4p
161
Erik Engen Korsæth
Lillehammer SK
3:59:47.1438600
+1:08:22.410100
56.4p
162
Fredrik Kristiansen
Brumunddal Ski
4:00:29.1442800
+1:09:04.414300
56.2p
163
Anders Treekrem
ÅS IL
4:00:40.1443900
+1:09:15.415400
56.1p
164
Jan Fredrik Hokholt
No Club
4:00:42.1444100
+1:09:17.415600
56.1p
165
Åsmund Skatvedt
Åsen IL
4:01:57.1451600
+1:10:32.423100
55.8p
166
Ånung Viken
Snøhetta IL
4:03:16.1459500
+1:11:51.431000
55.4p
167
Ola Græsli
Hamar SK
4:03:20.1459900
+1:11:55.431400
55.4p
168
Stian Haughem
Runar IL
4:04:03.1464200
+1:12:38.435700
55.2p
169
Haakon Aksel Skarpnord
Brumunddal Ski
4:05:02.1470100
+1:13:37.441600
55.0p
170
Andreas Kjellstadli
Skoppum IL
4:06:09.1476800
+1:14:44.448300
54.7p
171
Even Oppegaard
Bsf
4:06:51.1481000
+1:15:26.452500
54.5p
172
Mathias Aamelfot
Njård
4:06:54.1481300
+1:15:29.452800
54.5p
173
Jostein Øby
Varteig IL
4:07:26.1484500
+1:16:01.456000
54.4p
174
Simen Berntsen
VUL
4:07:46.1486500
+1:16:21.458000
54.3p
175
Haakon Bergsholm
Stokke IL
4:08:09.1488800
+1:16:44.460300
54.2p
176
Andreas Hovde Bø
Lom IL
4:09:57.1499600
+1:18:32.471100
53.7p
177
Espen Kvålshagen
Bøverdalen I.L
4:10:12.1501100
+1:18:47.472600
53.7p
178
Paul Wøien
Gran IL
4:10:19.1501800
+1:18:54.473300
53.6p
179
Morgan Kristiansen
IL Jutul
4:10:49.1504800
+1:19:24.476300
53.5p
180
Lars Thoresen Haug
Lyn Ski
4:13:13.1519200
+1:21:48.490700
52.9p
181
Iver Grytting
Harpefoss IL
4:13:24.1520300
+1:21:59.491800
52.9p
182
Ole Pedersen Tangen
Furnes SF
4:14:42.1528100
+1:23:17.499600
52.6p
183
Mads Lorentz-Larssen
Sørkedalen IF
4:14:50.1528900
+1:23:25.500400
52.6p
184
Erlend Leander Johansen
Martinsons
4:15:17.1531600
+1:23:52.503100
52.5p
185
Torgeir Holmøy
IL Koll
4:17:18.1543700
+1:25:53.515200
52.0p
186
Sondre Lerum Vigerust
No Club
4:19:35.1557400
+1:28:10.528900
51.5p
187
Anders Fremming
No Club
4:25:10.1590900
+1:33:45.562400
50.2p
188
Martin Clausen-Bekkelien
Kjelsås IL
4:26:08.1596700
+1:34:43.568200
50.0p
189
Lars Tvenge
Stor-elvdal SK
4:27:22.1604100
+1:35:57.575600
49.8p
190
Nikolai Brodin
Kjelsås IL
4:27:26.1604500
+1:36:01.576000
49.8p
191
Haakon André Kinneberg
IL Jardar
4:27:31.1605000
+1:36:06.576500
49.7p
192
Torbjørn Aasen Stigen
Moss SK
4:28:17.1609600
+1:36:52.581100
49.6p
193
Magnus Lund Røer
Bækkelagets SK
4:28:26.1610500
+1:37:01.582000
49.5p
194
Filip Rukan
Kolbukameratene IL
4:28:49.1612800
+1:37:24.584300
49.5p
195
Idar Holmbek Engebretsen
Fossum IF
4:29:05.1614400
+1:37:40.585900
49.4p
196
Anders Hageengen
Gjøvik SK
4:31:28.1628700
+1:40:03.600200
48.9p
197
Henrik Smestad Aamodt
Gjøvik SK
4:31:37.1629600
+1:40:12.601100
48.9p
198
Mikal Ruste Hoen
Åsen IL
4:33:21.1640000
+1:41:56.611500
48.5p
199
Kristian Martinsen
Gran IL
4:34:15.1645400
+1:42:50.616900
48.4p
200
Birk Eirik Fjeld
Skarphedin IL
4:35:19.1651800
+1:43:54.623300
48.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Erlend Fikse
Østre Toten Skilag
4:35:52.1655100
+1:44:27.626600
48.0p
202
Johan Opgard
Engerdal SP
4:36:23.1658200
+1:44:58.629700
47.9p
203
Tommy Sæther
Åsen IL
4:37:54.1667300
+1:46:29.638800
47.6p
204
Matthias Peter Fostvedt
Snøhetta IL
4:40:28.1682700
+1:49:03.654200
47.1p
205
Anders Aronsveen
Oppegård IL
4:41:07.1686600
+1:49:42.658100
47.0p
206
Bård Arvid Kronstad
DKM Sandefjord
4:41:54.1691300
+1:50:29.662800
46.9p
207
Asbjørn S. Fjellvåg
Kjelsås IL
4:43:58.1703700
+1:52:33.675200
46.5p
208
Kristian Andresen
Gran IL
4:44:48.1708700
+1:53:23.680200
46.3p
209
Håkon Andersson
Team Andersson
4:46:24.1718300
+1:54:59.689800
46.0p
210
Haakon Fossen
Konnerud IL
4:46:43.1720200
+1:55:18.691700
46.0p
211
Nicolai Astrup Wiik
Norske Studenters Roklub
4:53:51.1763000
+2:02:26.734500
44.7p
212
Håvard Bakken Skjellerud
Bjørn Myhre Sport
5:00:34.1803300
+2:09:09.774800
43.6p
213
Håkon Nilsen
Hvam IL Norge
5:03:22.1820100
+2:11:57.791600
43.2p
214
Stian Lundteppen
Strandbygda IL
5:09:43.1858200
+2:18:18.829700
42.2p
215
Petter Aksnes
Alnö SK
5:10:37.1863600
+2:19:12.835100
42.0p
216
Joar Kleiva
Strandbygda IL
5:12:54.1877300
+2:21:29.848800
41.7p
217
Leiv Magne Berge
Kyrkjebø IL
5:16:40.1899900
+2:25:15.871400
41.2p
218
Fredrick Østrem
Røa IL
5:17:07.1902600
+2:25:42.874100
41.1p
219
Anders Noreng
No Club
5:17:09.1902800
+2:25:44.874300
41.1p
220
Fredrik Mikkelsen Worren
Nesodden ski
5:20:53.1925200
+2:29:28.896700
40.6p
221
Esben Sørensen Gullingsrud
Ringerike Sykkelklubb
5:21:01.1926000
+2:29:36.897500
40.5p
222
Jørgen Haugen
Team Andersson
5:33:40.2001900
+2:42:15.973400
38.8p
223
Magnus Smestad Aamodt
Gjøvik SK
5:41:46.2050500
+2:50:21.1022000
37.8p
224
Christian Harstad
Ekholt
5:56:36.2139500
+3:05:11.1111000
36.1p
225
Mathias Mordal Meyer
Fossum IF
6:07:51.2207000
+3:16:26.1178500
34.9p
226
Eirik Oskari Halvorsen
Gjeldsbu IL
6:15:22.2252100
+3:23:57.1223600
34.1p
227
Tord Deildok
No Club
6:18:40.2271900
+3:27:15.1243400
33.8p
228
Joakim Kalsnes
No Club
6:42:12.2413100
+3:50:47.1384600
31.7p
229
Sven Andreas Nygaard
No Club
6:47:49.2446800
+3:56:24.1418300
31.2p
230
Fredrik Sandvold Nygaard
Solar Norge
6:50:51.2465000
+3:59:26.1436500
30.9p
231
Anders Gundersen
Oslo Skiskytter lag
6:51:58.2471700
+4:00:33.1443200
30.8p
232
Mats Eliassen
Statoil B.I.L.
7:06:07.2556600
+4:14:42.1528100
29.7p
233
Martin Herman Sørensen
No Club
7:07:24.2564300
+4:15:59.1535800
29.6p
234
Simen Mørdre
Sprint Jeløy
7:42:31.2775000
+4:51:06.1746500
27.2p