Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
ICA Kvantum Boden-loppet
2015-01-24
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor
1
Åse Borgeryd
Strömnäs GIF
2:24:00.863900
61.9p
2
Frida Lind Oja
Jukkasjärvi IF
2:27:41.886000
+3:41.22000
60.0p
3
Lis Marie Svonni
Jukkasjärvi IF
2:37:50.946900
+13:50.82900
55.4p
4
Ida Norén
Älvsby IF SK
2:48:28.1010700
+24:28.146700
51.2p
5
Alicia Alkert
Bodens SK
2:49:43.1018200
+25:43.154200
50.8p
6
Fiona Fagrell
Mitt Livs StiL
3:02:45.1096400
+38:45.232400
46.5p
7
Irene Palo
No Club
3:07:19.1123800
+43:19.259800
45.2p
8
Viveke Ottemo
Kvaløysletta Skilag
3:12:36.1155500
+48:36.291500
43.8p
9
Stina Juto
Umepolisens Skytte o IK
3:13:04.1158300
+49:04.294300
43.6p
10
Anna Malmström
Strömnäs GIF
3:13:12.1159100
+49:12.295100
43.6p
11
Anna Lundström
Älvsby IF SK
3:13:14.1159300
+49:14.295300
43.6p
12
Sara Sandberg
Mefos IK
3:17:17.1183600
+53:17.319600
42.6p
13
Annika Nilsson
Mefos IK
3:27:28.1244700
+1:03:28.380700
40.2p
14
Jenny Lindgren
Göteborg
3:39:56.1319500
+1:15:56.455500
37.6p
15
Marie-louise Jakobsson
Kågedalens SK
3:41:51.1331000
+1:17:51.467000
37.2p
16
Frida Klarin
Malmbergets AIF
3:46:13.1357200
+1:22:13.493200
36.4p
17
Linda Wänelöf
Malmbergets AIF
3:46:14.1357300
+1:22:14.493300
36.4p
-
Linda Sandström
Täfteå IK
23:59:58.8639700
-
-
Marzena Nordberg
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
-
-
Malin Redlig
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Görel Nilsson
Råneå SK
23:59:58.8639700
-
-
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
23:59:58.8639700
-
-
Marie Nordlund
Axa SC
23:59:58.8639700
-
H 21
40km, Längdskidor
1
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:58:56.713500
78.7p
2
Jonny Nilimaa
Bodens SK
1:58:58.713700
+2.100
78.7p
3
Erik Viklund
Skellefteå XC
1:59:00.713900
+4.300
78.6p
4
Andreas Berglund
Sävast Ski Team IF
1:59:04.714300
+8.700
78.6p
5
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
1:59:09.714800
+13.1200
78.5p
6
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
1:59:17.715600
+21.2000
78.4p
7
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:59:32.717100
+36.3500
78.2p
8
Thomas Svensson
I 19 IF
1:59:33.717200
+37.3600
78.2p
9
Erik Oskarsson
Sorsele SK
2:00:14.721300
+1:18.7700
77.6p
10
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:00:46.724500
+1:50.10900
77.2p
11
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:02:20.733900
+3:24.20300
75.9p
12
Hans Turtola
Kiruna X-country IF
2:02:21.734000
+3:25.20400
75.9p
13
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC
2:02:22.734100
+3:26.20500
75.9p
14
Marcus Look
Bodens SK
2:02:23.734200
+3:27.20600
75.8p
15
Mika Pihlajaniemi
Karihaaran Visa
2:02:26.734500
+3:30.20900
75.8p
16
Magnus Lundbäck
Bodens SK
2:03:26.740500
+4:30.26900
75.0p
17
Alexander Linder
Kiruna X-country IF
2:04:54.749300
+5:58.35700
73.9p
18
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:05:29.752800
+6:33.39200
73.5p
19
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:05:31.753000
+6:35.39400
73.4p
20
Per Anders Breistrand
Luleguttene
2:07:08.762700
+8:12.49100
72.3p
21
Ivan Forsgren
Karlslunds IF SF
2:07:13.763200
+8:17.49600
72.2p
22
Magnus Pettersson
Strömnäs GIF
2:07:14.763300
+8:18.49700
72.2p
23
Simon Sundberg
IFK Umeå
2:07:48.766700
+8:52.53100
71.8p
24
Robert Bergvall
Storfors SK
2:07:53.767200
+8:57.53600
71.7p
25
Magnus Persson
Strömnäs GIF
2:07:58.767700
+9:02.54100
71.7p
26
Filip Salén
OK Renen
2:08:06.768500
+9:10.54900
71.6p
27
Mattias Nilsson
Lulekamraterna
2:08:23.770200
+9:27.56600
71.4p
28
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
2:08:27.770600
+9:31.57000
71.3p
29
Albert Askengren
Visborgs OK
2:08:44.772300
+9:48.58700
71.1p
30
Petter Alapää
Luleguttene
2:10:13.781200
+11:17.67600
70.1p
31
Atle Berglund Ager
SK Leksand
2:12:50.796900
+13:54.83300
68.4p
31
Joel Jelf
Studentidrott
2:12:50.796900
+13:54.83300
68.4p
33
Fredrik Jakobsson
Luleguttene
2:12:54.797300
+13:58.83700
68.3p
34
Roy Helge Larsen
Kvaløysletta Skilag
2:14:12.805100
+15:16.91500
67.5p
35
Mats Johansson
Vittangi SK
2:14:22.806100
+15:26.92500
67.4p
36
Jonas Nordlander
Bodens SK
2:14:41.808000
+15:45.94400
67.2p
37
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
2:14:55.809400
+15:59.95800
67.1p
38
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:16:38.819700
+17:42.106100
66.0p
39
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:16:43.820200
+17:47.106600
66.0p
40
Ingemar Niemi
Lulekamraterna
2:17:37.825600
+18:41.112000
65.4p
41
Magnus Berglund
Bodens SK
2:18:09.828800
+19:13.115200
65.1p
42
Robin Hylander
Axa SC
2:18:25.830400
+19:29.116800
65.0p
43
Joakim Suhr
Gällivare Endurance
2:18:51.833000
+19:55.119400
64.7p
44
Nicke Juuso
Sunderby SK
2:19:39.837800
+20:43.124200
64.3p
45
Johan Cylvén
Bodens SK
2:19:43.838200
+20:47.124600
64.2p
46
Henric Öberg
Strömnäs GIF
2:19:57.839600
+21:01.126000
64.1p
47
Claes Christensson
Arvidsjaur
2:20:18.841700
+21:22.128100
63.9p
48
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:20:38.843700
+21:42.130100
63.7p
49
Harry Olli
IF Polcirkeln
2:21:08.846700
+22:12.133100
63.4p
50
John Strandberg
Luleå
2:21:15.847400
+22:19.133800
63.4p
51
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:21:25.848400
+22:29.134800
63.3p
52
Tomas Malmström
Strömnäs GIF
2:21:30.848900
+22:34.135300
63.2p
53
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:21:35.849400
+22:39.135800
63.2p
54
Thomas Riström
Postens IF, Luleå
2:21:40.849900
+22:44.136300
63.1p
55
Joel Medelid
Pajala IF
2:22:35.855400
+23:39.141800
62.6p
56
Johan Nordlund
Axa SC
2:22:49.856800
+23:53.143200
62.5p
57
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:22:50.856900
+23:54.143300
62.5p
58
Thomas Lundström
Lkab FF
2:23:04.858300
+24:08.144700
62.4p
59
Conny Nilimaa
IFK Kiruna
2:23:36.861500
+24:40.147900
62.1p
60
Hans Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:27:23.884200
+28:27.170600
60.2p
61
Magnus Svanberg
Norrfjärdens IF
2:27:24.884300
+28:28.170700
60.1p
62
Mats Hedström
Luleguttene
2:27:34.885300
+28:38.171700
60.1p
63
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:27:50.886900
+28:54.173300
59.9p
64
Per Sandberg
Kappa Kraftliner KK
2:27:58.887700
+29:02.174100
59.9p
65
Ulf Nilsson
Älvsby IF SK
2:28:10.888900
+29:14.175300
59.8p
66
Nicklas Norén
Kappa Kraftliner KK
2:29:00.893900
+30:04.180300
59.4p
67
Per Sundberg
OK Renen
2:30:26.902500
+31:30.188900
58.7p
68
Jan Boman
Luleå Ak
2:31:12.907100
+32:16.193500
58.3p
69
Kennet Nilimaa
IFK Kiruna
2:31:31.909000
+32:35.195400
58.2p
70
Janne Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:31:32.909100
+32:36.195500
58.2p
71
Per Lundborg
Vattenfalls IF Luleå
2:32:52.917100
+33:56.203500
57.5p
72
Thomas Mikko
Luleå
2:32:54.917300
+33:58.203700
57.5p
73
Anders Åkerblom
Borlänge
2:33:56.923500
+35:00.209900
57.1p
74
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
2:34:08.924700
+35:12.211100
57.0p
75
Mikal Eira
Kautokeino IL
2:34:18.925700
+35:22.212100
56.9p
76
Andreas Tano
Ohtanajärvi IK
2:34:41.928000
+35:45.214400
56.7p
77
Håkan Petersson
I 19 IF
2:35:23.932200
+36:27.218600
56.4p
78
Rickard Larsson
Strömnäs GIF
2:36:27.938600
+37:31.225000
56.0p
79
Andreas Engvall
Bodens SK
2:38:00.947900
+39:04.234300
55.3p
80
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:38:20.949900
+39:24.236300
55.2p
81
Stefan Lahti
IFK Kiruna
2:39:38.957700
+40:42.244100
54.6p
82
Lars Eriksson
Luleå Ak
2:39:39.957800
+40:43.244200
54.6p
83
Stefan Nilsson
Älvsby IF SK
2:39:54.959300
+40:58.245700
54.5p
84
Robert Bergenstråle
Luleguttene
2:40:07.960600
+41:11.247000
54.4p
85
Lennart Fredriksson
Strömnäs GIF
2:41:19.967800
+42:23.254200
53.9p
86
Robert Wilhelmsson
Kalix SK
2:42:18.973700
+43:22.260100
53.5p
87
Niklas Grip
Luleå
2:43:09.978800
+44:13.265200
53.2p
88
Tom Vidmark
Bodens SK
2:43:12.979100
+44:16.265500
53.2p
89
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:44:27.986600
+45:31.273000
52.7p
90
Lage Antonsson
Råneå SK
2:45:35.993400
+46:39.279800
52.3p
91
Jan Fjordell
Kiruna Kommuns FF
2:46:03.996200
+47:07.282600
52.1p
92
Markus Gunillasson
Jukkasjärvi IF
2:46:05.996400
+47:09.282800
52.1p
93
Lars Rönnbäck
Kappa Kraftliner KK
2:46:09.996800
+47:13.283200
52.1p
94
Krister Rosendahl
Luleguttene
2:47:53.1007200
+48:57.293600
51.4p
95
Mikael Hakovaino
Studentidrott
2:48:50.1012900
+49:54.299300
51.1p
96
Christer Bergh
Luleå Gjutarens IF
2:48:54.1013300
+49:58.299700
51.1p
97
Stefan Hansson
Gellivare Skidallians IK
2:49:02.1014100
+50:06.300500
51.0p
98
Markus Tiburzi
Strömnäs GIF
2:52:39.1035800
+53:43.322200
49.7p
99
Lars Berg
Strömnäs GIF
2:53:04.1038300
+54:08.324700
49.6p
100
Bengt Kruuka
IFK Kiruna
2:54:23.1046200
+55:27.332600
49.2p
101
Mårten Bolander
Umepolisens Skytte o IK
2:55:18.1051700
+56:22.338100
48.9p
102
Anders Dahlgren
Umeå
2:56:12.1057100
+57:16.343500
48.6p
103
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:57:28.1064700
+58:32.351100
48.2p
104
Mikael Cylvén
Luleå Gjutarens IF
2:59:13.1075200
+1:00:17.361600
47.6p
105
Roger Ekebjörk
Strömnäs GIF
2:59:29.1076800
+1:00:33.363200
47.5p
106
Erik Vallin
Vittjärvs IK
2:59:34.1077300
+1:00:38.363700
47.5p
107
BO Häll
Arjeplogs SK
3:02:25.1094400
+1:03:29.380800
46.6p
108
Markus Sammeli
Bodens SK
3:02:42.1096100
+1:03:46.382500
46.5p
109
Kent Andersson
Strömnäs GIF
3:03:02.1098100
+1:04:06.384500
46.4p
110
Tommy Bergström
Bodens SK
3:05:08.1110700
+1:06:12.397100
45.8p
111
Joel Karlsson
Avans SK
3:05:36.1113500
+1:06:40.399900
45.7p
112
Fredrik Mark
Axa SC
3:05:48.1114700
+1:06:52.401100
45.6p
113
Emil Widmark
Bodens SK
3:06:16.1117500
+1:07:20.403900
45.5p
114
Mikael Hörnqvist
Luleå Gjutarens IF
3:07:08.1122700
+1:08:12.409100
45.3p
115
Henry Pilstål
IFK Tärendö
3:07:09.1122800
+1:08:13.409200
45.3p
116
Kjell Mörtberg
Luleå
3:07:50.1126900
+1:08:54.413300
45.1p
117
Peder Nordlöf
Strömnäs GIF
3:08:25.1130400
+1:09:29.416800
44.9p
118
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:11:21.1148000
+1:12:25.434400
44.1p
119
Lorentz Eriksson
Svensby SK
3:13:47.1162600
+1:14:51.449000
43.5p
120
Johan Nyström
Axa SC
3:19:18.1195700
+1:20:22.482100
42.1p
121
Kent Dahlgren
Umeå
3:20:01.1200000
+1:21:05.486400
41.9p
122
Göran Töyrä
No Club
3:21:39.1209800
+1:22:43.496200
41.5p
123
Stefan Magnusson
Norrfjärdens IF
3:21:55.1211400
+1:22:59.497800
41.4p
124
Thomas Lindell
Vittjärvs IK
3:25:57.1235600
+1:27:01.522000
40.5p
125
Andreas Lundström
Kalix SK
3:28:52.1253100
+1:29:56.539500
39.9p
126
Rune Nilsson
OK Vargen
3:29:29.1256800
+1:30:33.543200
39.7p
127
Greger Stubbfält
Kappa Kraftliner KK
3:29:50.1258900
+1:30:54.545300
39.7p
128
Simon Joon
Luleå Gjutarens IF
3:39:21.1316000
+1:40:25.602400
37.7p
-
Lars Lundström
Älvsby IF SK
23:59:58.8639700
-
-
Gunnar Solberg
Kvaløysletta Skilag
23:59:58.8639700
-
-
Esa Rantakeisu
Aavasaksan Urheilijat
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Nilzon
Piteå Elit SK
23:59:58.8639700
-
-
Oscar Paulsson
No Club
23:59:58.8639700
-
-
Mats Nordberg
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
-
-
Olavi Vanhapiha
Aavasaksan Urheilijat
23:59:58.8639700
-
-
Stephan Schnabel
Rutviks SK
23:59:58.8639700
-
-
Lennart Bjufström
SOK 68
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Rönnqvist
Strömnäs GIF
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Morén
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Jari Vanhapiha
North Adventure
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Oja
IFK Kiruna
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Lindahl
Gällivare Endurance
23:59:58.8639700
-
-
Ronny Kero
Pajala IF
23:59:58.8639700
-
-
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
23:59:58.8639700
-
-
Jarmo Maunu
Haparanda SKT
23:59:58.8639700
-
-
Toyne Ringwald
Luleguttene
23:59:58.8639700
-
-
Kristian Poromaa
Junosuando IK
23:59:58.8639700
-
-
Svante Karlsson
Avans SK
23:59:58.8639700
-
D 21
20km, Längdskidor
1
Angela Nilsson
Strömnäs GIF
1:44:44.628300
45.1p
H 20
20km, Längdskidor
1
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
1:04:18.385700
73.5p
2
Jesper Matti
Bodens SK
1:06:25.398400
+2:07.12600
71.2p
3
Joel Åström
Bodens SK
1:07:56.407500
+3:38.21700
69.6p
4
Marcus Nilsson
Lulekamraterna
1:09:02.414100
+4:44.28300
68.5p
H 21
20km, Längdskidor
1
Fredrik Engström
OK Renen
1:04:18.385700
73.5p
2
Lars Sundqvist
Vattenfalls IF Luleå
1:16:40.459900
+12:22.74100
61.7p
3
Jörgen Norén
Malå IF
1:18:09.468800
+13:51.83000
60.5p
4
Peter Niemi
Kiruna Kommuns FF
1:20:12.481100
+15:54.95300
58.9p
5
Ingemar Sundström
Axa SC
1:21:42.490100
+17:24.104300
57.9p
6
Robert Johansson
Sävast Ski Team IF
1:26:41.520000
+22:23.134200
54.5p
7
Börje Moberg
Sävast Ski Team IF
1:27:43.526200
+23:25.140400
53.9p
8
Ulf Vikström
Antnäs BK
1:30:17.541600
+25:59.155800
52.4p
-
Robert Andersson
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
D 21
10km, Längdskidor
1
Emma Gustafsson
Bodens SK
40:46.244500
-
2
Susanne Edgert
Lulekamraterna
54:01.324000
+13:15.79400
-
H 21
10km, Längdskidor
1
Hugo Sundberg
Bodens SK
46:41.280000
-
2
Lars Wikström
Luleå
50:16.301500
+3:35.21400
-
-
Victor Berglund
Bodens SK
23:59:59.8639800
-