Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmfältsloppet
2016-02-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Åse Borgeryd
Strömnäs GIF
2:38:39.951800
62.6p
2
Susanne Pettersson
Skellefteå XC Club
2:41:18.967700
+2:39.15800
61.4p
3
Saga Stenman
SK Järven
2:50:09.1020800
+11:30.68900
57.7p
4
Mia Jakobsson
Luleå Gjutarens IF
3:07:58.1127700
+29:19.175800
51.6p
5
Helena Lidhage
IK Ymer
3:55:49.1414800
+1:17:10.462900
40.0p
6
Elin Blom
Latikbergs IK
4:24:48.1588700
+1:46:09.636800
35.3p
-
Sara Johansson
Spöland Vännäs IF
23:59:58.8639700
-
D 40
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marlene Bjuhr
Sorsele SK
3:31:46.1270500
45.1p
H 21
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Rydvall
Lycksele IF
2:03:18.739700
84.4p
2
Gustav Nordström
Borås SK
2:03:54.743300
+36.3500
83.9p
2
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur Skidor
2:03:54.743300
+36.3500
83.9p
4
Erik Jonsson
Rossöns IF
2:04:13.745200
+55.5400
83.6p
5
Erik Silfver
IFK Umeå
2:07:03.762200
+3:45.22400
81.4p
6
JOHAN SANDBERG
Täfteå IK
2:07:37.765600
+4:19.25800
80.9p
7
TOBIAS NILSSON
IFK Umeå
2:07:40.765900
+4:22.26100
80.9p
8
erik johansson
Tranemo IF Skidklubb
2:10:42.784100
+7:24.44300
78.6p
9
Viktor Elfvén
IF Hagen SK
2:10:44.784300
+7:26.44500
78.6p
10
Simon Sundberg
AXA SC
2:11:08.786700
+7:50.46900
78.3p
11
Jörgen Johansson
Skellefteå XC
2:11:27.788600
+8:09.48800
78.1p
12
Andre Vollan Johansson
Ammarnäs IF
2:14:55.809400
+11:37.69600
75.7p
13
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
2:15:45.814400
+12:27.74600
75.2p
14
ANDREAS OSKARSSON
IFK Umeå
2:16:43.820200
+13:25.80400
74.5p
15
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
2:16:49.820800
+13:31.81000
74.5p
15
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:16:49.820800
+13:31.81000
74.5p
17
Jim Lundmark
Skellefteå XC
2:16:53.821200
+13:35.81400
74.4p
18
Martin Ottosson
Skellefteå SK
2:17:33.825200
+14:15.85400
74.0p
19
Anders Strandberg
Latikbergs IK
2:17:46.826500
+14:28.86700
73.8p
20
Ola Edström
IFK Arvidsjaur Skidor
2:27:29.884800
+24:11.145000
68.1p
21
Lukas Ternborg
Föreningen Norsjö Skidor
2:27:30.884900
+24:12.145100
68.1p
22
Stefan Hertil
No club
2:29:11.895000
+25:53.155200
67.2p
23
Patrik Rådström
FK Volvo
2:30:14.901300
+26:56.161500
66.7p
24
Stefan Dahlberg
Adak SK
2:31:40.909900
+28:22.170100
65.9p
25
Erik Strandberg
Latikbergs IK
2:34:21.926000
+31:03.186200
64.6p
26
Anton Kindlund
Bälinge IF
2:36:37.939600
+33:19.199800
63.5p
27
Elias Olofsson
Röbäcks SK
2:37:04.942300
+33:46.202500
63.3p
28
Torgeir Nilsen Rekve
Bleikvassli il
2:37:09.942800
+33:51.203000
63.3p
29
Robert Gustafsson
Tärna IK Fjällvinden
2:37:23.944200
+34:05.204400
63.2p
30
Daniel Ärlebrandt
Storumans IK
2:44:02.984100
+40:44.244300
60.2p
31
Josef Karlsson
Storumans IK
2:45:50.994900
+42:32.255100
59.5p
32
Tobias Thomson
Adak SK
2:47:09.1002800
+43:51.263000
58.9p
33
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:48:15.1009400
+44:57.269600
58.5p
34
Elias Karlsson
Lycksele IF
2:56:06.1056500
+52:48.316700
55.5p
35
Jörgen Stenberg
Hemmingmarks Skidklubb
2:58:52.1073100
+55:34.333300
54.5p
36
Fredrik Wennerström
No club
3:02:01.1092000
+58:43.352200
53.5p
37
Robin Norberg
IK Studenterna
3:05:41.1114000
+1:02:23.374200
52.3p
38
Peter PERSSON-GÖTHESON
Axa SC
3:11:15.1147400
+1:07:57.407600
50.6p
39
Johan Sköld
Lycksele IF
3:12:43.1156200
+1:09:25.416400
50.1p
40
Kristoffer Johansson
Storumans IK
3:22:27.1214600
+1:19:09.474800
47.4p
41
Sebastian Sandsten
Pite Elit
3:33:16.1279500
+1:29:58.539700
44.7p
42
Marcus Isaksson
Skellefteå SK
3:34:28.1286700
+1:31:10.546900
44.5p
43
Tomas Jacobsson
Lycksele IF
3:41:20.1327900
+1:38:02.588100
42.9p
44
Jonas Pettersson
Rosvik
4:03:04.1458300
+1:59:46.718500
38.7p
45
Michael Sehlström
Latikbergs IK
4:18:29.1550800
+2:15:11.811000
36.2p
-
Lennart Täljeblad
Adak SK
23:59:58.8639700
-
-
Roland Grundström
Ammarnäs IF
23:59:58.8639700
-
-
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
23:59:58.8639700
-
-
Anton Israelsson
Norrfors IK
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Westman
Team ICA Superteg
23:59:58.8639700
-
H 40
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:11:08.786700
78.3p
2
Tommy Hedlund
Umedalens IF
2:21:16.847500
+10:08.60700
71.7p
3
Per Thiger
Lycksele IF
2:31:38.909700
+20:30.122900
66.0p
4
Jens Kristoffersson
City Sweden
2:33:21.920000
+22:13.133200
65.1p
5
Jan Burman
Skellefteå SK
2:34:35.927400
+23:27.140600
64.5p
6
Fredrik Jonsson
Skellefteå SK
2:34:41.928000
+23:33.141200
64.5p
7
Magnus Sjöström
AXA SC
2:36:34.939300
+25:26.152500
63.6p
8
Jörgen Norén
Malå IF
2:40:31.963000
+29:23.176200
61.7p
9
Lars Nyström
Volvo FK
2:43:53.983200
+32:45.196400
60.3p
10
Marcus Burström
Byske SK
2:45:34.993300
+34:26.206500
59.6p
11
Conny Sandström
Åsele IK
2:46:18.997700
+35:10.210900
59.3p
12
Ralf Arklöv
Stensele SK
2:48:19.1009800
+37:11.223000
58.5p
13
Henrik Tegström
Dalasjö IK Framåt
2:49:49.1018800
+38:41.232000
57.9p
14
Erik Isaksson
Röbäcks SK
2:50:55.1025400
+39:47.238600
57.4p
15
Lars Samuelsson
Husums IF SK
2:54:25.1046400
+43:17.259600
56.1p
16
Anders Borgeryd
Strömnäs GIf
3:01:09.1086800
+50:01.300000
53.8p
17
Markus Eriksson
IFK Arvidsjaur Skidor
3:02:20.1093900
+51:12.307100
53.4p
18
Johan Holmgren
Volvo FK
3:04:20.1105900
+53:12.319100
52.7p
19
Peder Ström
Lycksele IF
3:09:57.1139600
+58:49.352800
50.9p
20
Kay Rung
Svensbyn SK
3:17:32.1185100
+1:06:24.398300
48.7p
21
Roger Ekebjörk
Strömnäs gif
3:20:05.1200400
+1:08:57.413600
48.1p
22
Johan Oskarsson
Sveaskog IF
3:25:16.1231500
+1:14:08.444700
46.7p
23
Mikael Johansson
Glommersträsk LIF
3:49:09.1374800
+1:38:01.588000
41.3p
24
Fredrik Burström
Kappa Craftliner KK
4:19:17.1555600
+2:08:09.768800
36.1p
-
Lars Sundqvist
Vattenfalls IF Luleå
23:59:58.8639700
-
H 50
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rune Söderman
Jalles TC
2:33:21.920000
65.1p
2
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:35:07.930600
+1:46.10500
64.2p
3
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur
2:40:58.965700
+7:37.45600
61.5p
4
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
2:49:27.1016600
+16:06.96500
58.0p
5
Simon Lundberg
NCC IF
2:51:49.1030800
+18:28.110700
57.1p
6
Per-Erik Grahn
Strycksele IF
2:56:40.1059900
+23:19.139800
55.3p
7
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF Luleå
2:59:56.1079500
+26:35.159400
54.2p
8
Jörgen Lundmark
IFK Kristineberg
3:00:03.1080200
+26:42.160100
54.1p
9
Steinar Berg
Bleikvasslia
3:09:28.1136700
+36:07.216600
51.1p
10
Stefan Nordin
Lycksele IF
3:50:18.1381700
+1:16:57.461600
41.1p
11
Lars Wangby
Skellefteå SK
4:06:11.1477000
+1:32:50.556900
38.2p
H 60
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur Skidor
2:48:22.1010100
58.4p
2
Håkan Gustafsson
Storumans IK
3:00:42.1084100
+12:20.73900
53.9p
3
Martin Nilsson
Glommersträsk LIF
3:12:32.1155100
+24:10.144900
50.2p
4
Kurt-Åke Holmqvist
Föreningen Norsjö Skidor
3:23:49.1222800
+35:27.212600
47.1p
-
Kjell Arne Arnsen
Bodö
23:59:58.8639700
-
H 70
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur Skidor
2:38:32.951100
62.6p
2
Ulf Landström
IKSU
2:51:09.1026800
+12:37.75600
57.4p
3
Jan Olov Jonsson
Strömsbergs IF
3:01:57.1091600
+23:25.140400
53.5p
H 21 Motion
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Simon Johansson
Spöland Vännäs IF
2:53:23.1040200
56.5p
2
Magnus Jonsson
Öre-Långsele IF
3:00:41.1084000
+7:18.43700
53.9p
3
Robert Wennberg
Ncc IF
3:02:11.1093000
+8:48.52700
53.4p
4
Anders Kjellsson
IFK Umeå
3:10:26.1142500
+17:03.102200
50.8p
5
Roland Edlund
Umedalens IF
3:12:04.1152300
+18:41.112000
50.3p
6
Emil ISAKSSON
Lycksele
3:21:54.1211300
+28:31.171000
47.6p
7
Kim Bergström
Malå IF
3:23:54.1223300
+30:31.183000
47.0p
8
Fredrik Granberg
Axa SC
3:28:35.1251400
+35:12.211100
45.9p
9
Erika Lind
Skellefteå SK
3:31:41.1270000
+38:18.229700
45.1p
10
Rolf Burman
Skellefteå SK
3:37:24.1304300
+44:01.264000
43.8p
11
Roine Åström
Spöland Vännäs IF
3:38:11.1309000
+44:48.268700
43.6p
12
Per Lundholm
Skellefteå SK
3:41:59.1331800
+48:36.291500
42.8p
13
Mikael Karlsson
Spöland Vännäs IF
3:44:48.1348700
+51:25.308400
42.2p
14
Ola Ståhl
Arvidsjaur
3:48:28.1370700
+55:05.330400
41.5p
15
Ingemar Brännström
Norsjö SK
4:01:05.1446400
+1:07:42.406100
39.1p
16
Inger Fjellström
Täfteå IK
4:06:35.1479400
+1:13:12.439100
38.1p
17
Tomas Westerberg
Sorsele SK
4:13:45.1522400
+1:20:22.482100
36.9p
18
Owe Brynolfsson
Skellefteå XC
4:41:22.1688100
+1:47:59.647800
33.0p
-
Jan Lundholm
Skellefteå SK
23:59:58.8639700
-
-
Simon Andersson
Öre-Långsele IF
23:59:58.8639700
-
-
Markus Hedström
Skellefteå SK
23:59:58.8639700
-
H 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Robert From
Storumans IK
1:16:19.457800
63.4p
2
Andreas Björk
Skellefteå SK
1:18:38.471700
+2:19.13800
61.5p
3
Robert Rimmevik
Lycksele IF
1:21:46.490500
+5:27.32600
59.2p
4
Tor Villy Strøm
Team Ludviksen
1:22:23.494200
+6:04.36300
58.7p
5
Linnea Sundström
OK Renen
1:22:53.497200
+6:34.39300
58.4p
6
Mikel Jonsson
Rentjärn SK
1:24:07.504600
+7:48.46700
57.5p
7
Terje Karoliussen
Team Ludviksen
1:25:10.510900
+8:51.53000
56.8p
8
Malin Sundén
Strömnäs GIF
1:31:29.548800
+15:10.90900
52.9p
9
Erik Sundén
Arjeplogs SK
1:31:31.549000
+15:12.91100
52.9p
10
Stig Anders Andersson
Sorsele SK
1:35:08.570700
+18:49.112800
50.9p
11
Rickard Gustavsson
Barockaas
1:38:23.590200
+22:04.132300
49.2p
12
Lars Lind
Skellefteå SK
1:39:13.595200
+22:54.137300
48.8p
13
Marina Olofsson
Lycksele IF
1:42:21.614000
+26:02.156100
47.3p
14
Dan Hägglund
Barockaas
1:44:24.626300
+28:05.168400
46.3p
15
Viktoria Nilsson
Malå IF
1:48:20.649900
+32:01.192000
44.7p
16
Terje Nilsen
Nesna Gubbetråkk
1:51:24.668300
+35:05.210400
43.4p
17
Stefan Larsson
Malå IF
1:52:15.673400
+35:56.215500
43.1p
18
Maria Thuresson
Sorsele SK
1:55:54.695300
+39:35.237400
41.8p
19
Maria Hermansson
Sorsele SK
1:59:58.719700
+43:39.261800
40.3p
-
Ida Backe
Bergens IF SK
23:59:58.8639700
-
H 21 Motion
12km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Julia Granström
Norsjö SK
48:52.293100
64.8p
2
Joakim Granström
Norsjö SK
48:53.293200
+1
64.8p
3
Erika Larsson
Kusfors
51:59.311800
+3:07.18600
60.9p
4
Agnes Roslund
Malå IF
56:18.337700
+7:26.44500
56.2p
5
Joakim Holmlund
Sorsele SK
58:41.352000
+9:49.58800
54.0p
6
Hjalmar Noren
Malå IF
1:02:04.372300
+13:12.79100
51.0p
7
Siri Nuottaniemi
Malå IF
1:02:06.372500
+13:14.79300
51.0p
8
Cecilia Tiger
Barockaas
1:03:26.380500
+14:34.87300
49.9p
9
Steve Johansson
Malå IF
1:06:53.401200
+18:01.108000
47.3p
10
Maria Sundén
Arjeplogs SK
1:07:34.405300
+18:42.112100
46.9p
11
Mona Larsson
Kokträsk SK
1:08:46.412500
+19:54.119300
46.0p
12
Malin Nystedt
Barockaas
1:10:50.424900
+21:58.131700
44.7p
-
Anna-Karin Nordlund
Strömnäs GIF
23:59:58.8639700
-