Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2017-02-11
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Boström
Ccc1000 SK
1:54:22.686100
84.8p
2
Carl Henrik Niper
IKJ Haninge
2:00:20.721900
+5:58.35700
79.1p
3
Thomas Vestrin
Trönö IK
2:07:20.763900
+12:58.77700
73.4p
4
Daniel Nilsson
Ok Norrvirdarna
2:07:58.767700
+13:36.81500
72.9p
5
Linus Studeny
Sundbybergs IK / Sundbybergs IK
2:08:48.772700
+14:26.86500
72.3p
6
Per Carlsson
IK Stern
2:10:51.785000
+16:29.98800
70.8p
7
Daniel Marström
Yuppie Ski Club
2:11:49.790800
+17:27.104600
70.1p
8
Henrik Johansson
SK Bore
2:11:49.790800
+17:27.104600
70.1p
9
Erik Bondesson
IK Stern
2:11:54.791300
+17:32.105100
70.1p
10
Martin Ekberg
Borensbergs IF CK
2:12:05.792400
+17:43.106200
69.9p
11
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
2:13:19.799800
+18:57.113600
69.1p
12
Daniel Jonsson
Rembo IK
2:13:55.803400
+19:33.117200
68.7p
13
Thomas Jonsson
Vallsta SK
2:15:41.814000
+21:19.127800
67.5p
14
Gunnar Neselius
Brandkårens IK / Brandkårens IK
2:16:28.818700
+22:06.132500
67.0p
15
David Holm
Turebergs IF
2:17:02.822100
+22:40.135900
66.7p
16
Jonas Olsson
Sundbybergs IK
2:17:04.822300
+22:42.136100
66.7p
17
Markus Larin
Axa SC
2:17:39.825800
+23:17.139600
66.3p
18
Joakim Myhrman
Orsa SK
2:17:48.826700
+23:26.140500
66.2p
19
Robert Korsman
Hällbybrunns IF
2:18:24.830300
+24:02.144100
65.8p
20
David Bergkvist
SK Bore / Sk Bore
2:18:52.833100
+24:30.146900
65.5p
21
Johan Gustafsson
OK Landehof
2:19:10.834900
+24:48.148700
65.4p
22
Jonas Söderling
Nacka Värmdö SK
2:19:30.836900
+25:08.150700
65.2p
23
Johan Holm
Axa SC
2:19:46.838500
+25:24.152300
65.0p
24
Henrik Jansson
Filipstads SF
2:20:45.844400
+26:23.158200
64.4p
25
Carl Lönnbark
Axa SC
2:20:57.845600
+26:35.159400
64.3p
26
Jonathan Alm
Brandkårens IK
2:21:39.849800
+27:17.163600
63.9p
27
Mattias Hassel
IK Hakarpspojkarna
2:22:56.857500
+28:34.171300
63.2p
28
Mattias Björck
Mälarö SOK
2:23:08.858700
+28:46.172500
63.1p
29
Markus Forsberg
Brandkårens IK
2:23:53.863200
+29:31.177000
62.6p
30
Mattias Luukkonen
OK Landehof
2:24:20.865900
+29:58.179700
62.4p
31
Romain Balieu
Stockholms RK
2:24:56.869500
+30:34.183300
62.1p
32
Magnus Karlsson
Axa SC
2:25:00.869900
+30:38.183700
62.0p
33
Stefan Thorsell
Axa Ski Marathon
2:27:24.884300
+33:02.198100
60.7p
34
Marcus Oscarsson
Finspångs SOK
2:27:37.885600
+33:15.199400
60.6p
35
Andreas Hedström
Falu IK / Falu IK
2:29:58.899700
+35:36.213500
59.4p
36
Andreas Nors
Axa SC
2:32:02.912100
+37:40.225900
58.4p
37
Jonas Ehrs
Linköpings SK
2:32:41.916000
+38:19.229800
58.1p
38
Christoffer Alm
JÄRFÄLLA
2:32:43.916200
+38:21.230000
58.1p
39
Jens Reichert
Sundbybergs IK
2:34:38.927700
+40:16.241500
57.2p
40
Magnus Stål
Axa SC
2:34:41.928000
+40:19.241800
57.2p
41
Erik Wallin
Svegs IK
2:38:55.953400
+44:33.267200
55.3p
42
Victor Börman
Åland
2:40:25.962400
+46:03.276200
54.6p
43
Johan Alm
MARIEHAMN
2:40:58.965700
+46:36.279500
54.4p
44
Oskar Svensson
Axa SC
2:42:46.976500
+48:24.290300
53.7p
45
Johan Nyberg
Dala-Järna IK
2:44:30.986900
+50:08.300700
53.0p
46
Fredrik Viklund
IK Jarl Rättvik
2:44:33.987200
+50:11.301000
52.9p
47
Björn Hagdahl
Axa SC
2:45:32.993100
+51:10.306900
52.6p
48
Johan Gardelius
Svaide Roma SOK
2:46:34.999300
+52:12.313100
52.2p
49
Carl Johan Wahlund
IK Stern
2:46:57.1001600
+52:35.315400
52.0p
50
Isak Nordh
IK Stern
2:49:05.1014400
+54:43.328200
51.2p
51
Magnus Lindberg
Umara SC
2:50:15.1021400
+55:53.335200
50.8p
52
Artur Vilela
FALUN
2:52:43.1036200
+58:21.350000
49.9p
53
Joakim Alriksson
Skogsbygdens IF
2:53:11.1039000
+58:49.352800
49.7p
54
Johan Jonsson
Sidensjö IK / Sidensjö IK
2:53:43.1042200
+59:21.356000
49.5p
55
Joakim Eliasson
Bjursås IK
2:54:15.1045400
+59:53.359200
49.4p
56
David Saadat
Axa SC
2:58:30.1070900
+1:04:08.384700
47.9p
57
Jakob Helles
Axa SC
2:58:47.1072600
+1:04:25.386400
47.8p
58
Thomas Hemström
OK Borgen
2:59:20.1075900
+1:04:58.389700
47.7p
59
Rickard Andreasson
SANDVIKEN
2:59:41.1078000
+1:05:19.391800
47.6p
60
Fredrik Bergström
Axa SC
3:00:22.1082100
+1:06:00.395900
47.3p
61
Fredrik Olsson
SK Skogarna
3:01:49.1090800
+1:07:27.404600
46.9p
62
Hans Sjöstedt
ABB IF Ludvika
3:05:54.1115300
+1:11:32.429100
45.7p
63
Magnus Klingwall
Hammarby IF SF
3:11:30.1148900
+1:17:08.462700
44.1p
64
Andreas Pihl
Scania IF Södertälje
3:13:02.1158100
+1:18:40.471900
43.6p
65
David Jansson
Axa SC
3:20:27.1202600
+1:26:05.516400
41.7p
66
Tommy Elomaa
Åf Skidklubb
3:30:04.1260300
+1:35:42.574100
39.5p
-
Andre Rhodin
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
Johan Eriksson
Abb IF SK
23:59:59.8639800
-
Jonatan Larsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Simon Wahlström
OK Kroppefjäll
23:59:59.8639800
-
Robert Nyman
SOL Tranås
23:59:59.8639800
-
Patrik Sahlberg
Trönö IK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)