Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2017-02-11
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Wennblom
Ccc1000 SK
1:56:55.701400
82.3p
2
John Wiklund
Stockholms RK
1:57:20.703900
+25.2400
81.9p
3
Henrik Eriksson
FÄRNÄS
1:59:11.715000
+2:16.13500
80.2p
4
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
2:01:50.730900
+4:55.29400
77.8p
5
Tomas Löfgren
Stora Tuna IK SK
2:02:31.735000
+5:36.33500
77.3p
6
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:04:11.745000
+7:16.43500
75.9p
7
Anders Eriksson
Ccc1000 SK
2:06:15.757400
+9:20.55900
74.2p
8
Björn Winell
Storvreta IK / Storvreta IK
2:06:16.757500
+9:21.56000
74.2p
9
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
2:06:22.758100
+9:27.56600
74.1p
10
Jonas Johansson
IK Stern
2:08:28.770700
+11:33.69200
72.5p
11
Christian Höijer
Trönö IK
2:08:30.770900
+11:35.69400
72.5p
12
Magnus Nygren
Axa SC
2:10:27.782600
+13:32.81100
71.1p
13
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:12:34.795300
+15:39.93800
69.6p
14
Magnus Ståhlberg
Axa SC
2:12:51.797000
+15:56.95500
69.4p
15
Andreas Mathisen
Tunafors SK
2:13:37.801600
+16:42.100100
68.9p
16
Fredrik Norman
Göteborgs SK
2:15:20.811900
+18:25.110400
67.8p
17
Magnus Boberg
FALUN
2:17:26.824500
+20:31.123000
66.4p
18
Andreas Övermo
Sweco IF / Sweco
2:18:38.831700
+21:43.130200
65.7p
19
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:20:04.840300
+23:09.138800
64.8p
20
Christer Obbarius
Sunne SLF
2:20:33.843200
+23:38.141700
64.5p
21
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
2:23:12.859100
+26:17.157600
63.0p
22
Ola Wallin
Svegs IK
2:23:47.862600
+26:52.161100
62.7p
23
Torbjörn Blom
Valbo AIF
2:24:26.866500
+27:31.165000
62.3p
24
Ola Backlund
Orsa SK / Orsa SK
2:24:29.866800
+27:34.165300
62.3p
25
Tobias Schmidt
Högbo GIF
2:24:37.867600
+27:42.166100
62.2p
26
Martin Norling
Söders-Tyresö
2:24:47.868600
+27:52.167100
62.1p
27
Kenneth Löfman
FALUN
2:25:00.869900
+28:05.168400
62.0p
28
Henrik Johansson-Kask
OK Kroppefjäll
2:25:15.871400
+28:20.169900
61.9p
29
Thomas berra Berggren
Falu IK
2:25:40.873900
+28:45.172400
61.7p
30
Andreas Persson
Karlslunds IF SF
2:26:01.876000
+29:06.174500
61.5p
31
Mikael Sporron
Mälarö SOK
2:26:35.879400
+29:40.177900
61.2p
32
Fredrik Svensson
Strömtorps IK
2:26:51.881000
+29:56.179500
61.0p
33
Johan Nyman
SOL Tranås
2:27:37.885600
+30:42.184100
60.6p
34
Jesper Backeborn
Axa SC
2:27:40.885900
+30:45.184400
60.6p
35
Anders Carlander
Skogsbygdens IF
2:28:58.893700
+32:03.192200
59.9p
36
Henrik Hallstensson
SK Bore
2:30:03.900200
+33:08.198700
59.4p
37
Håkan Westin
Bålsta SK
2:30:11.901000
+33:16.199500
59.3p
38
Richard Hallin
MORA
2:30:22.902100
+33:27.200600
59.2p
39
Anders Ställberg
IFK Grängesberg SK
2:30:26.902500
+33:31.201000
59.2p
40
Joakim Lundgren
Axa SC
2:31:00.905900
+34:05.204400
58.9p
41
Bengt Djurholm
Filipstads SF
2:31:19.907800
+34:24.206300
58.8p
42
Henrik Tunér
Yuppie Ski Club
2:31:24.908300
+34:29.206800
58.7p
43
Martin Othozon
Falu IK
2:31:28.908700
+34:33.207200
58.7p
44
Peter Jacobson
Q-Meds FF / Galderma FF
2:31:35.909400
+34:40.207900
58.6p
45
Chrostopher Maurie
Söderhamns SK
2:33:13.919200
+36:18.217700
57.9p
46
Christian Buchli
Täby IS SK
2:33:15.919400
+36:20.217900
57.8p
47
Hans Ottersten
Brottby SK
2:33:25.920400
+36:30.218900
57.8p
48
Andrew Hooker
Orsa SK
2:34:58.929700
+38:03.228200
57.0p
49
Johan Stens
Kvarnsvedens GOIF SK
2:35:41.934000
+38:46.232500
56.7p
50
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team Klubb
2:36:31.939000
+39:36.237500
56.3p
51
Robert Jakobsson
Mälarö SOK
2:36:45.940400
+39:50.238900
56.2p
52
Rickard Bergström
Q-gruppen IF
2:38:56.953500
+42:01.252000
55.3p
53
Anders Martin
SOK Viljan
2:38:58.953700
+42:03.252200
55.3p
54
Tomas Andersson
ENKÖPING
2:39:41.958000
+42:46.256500
54.9p
55
Jesper Swedenborg
Stockholms RK
2:39:57.959600
+43:02.258100
54.8p
56
Johan Yttermark
Axa SC
2:40:45.964400
+43:50.262900
54.5p
57
Erik Hedstad
INGARÖ
2:41:13.967200
+44:18.265700
54.3p
58
Marcus Bergman
Livgardet IK
2:41:53.971200
+44:58.269700
54.0p
59
Daniel Andersson
BORLÄNGE
2:41:57.971600
+45:02.270100
54.0p
60
Håkan Lindström
IKJ Haninge
2:41:59.971800
+45:04.270300
54.0p
61
Sture Danielsson
IF Åland
2:43:09.978800
+46:14.277300
53.5p
62
Joakim Persson
Axa SC / axa sc
2:43:58.983700
+47:03.282200
53.2p
63
Johan Widell
Stockholm Rullskidklubb
2:45:02.990100
+48:07.288600
52.8p
64
Anders Alderbrant
Hammarby IF SF
2:45:25.992400
+48:30.290900
52.6p
65
Michael Nilsson
Vaxholm Triathlon
2:45:42.994100
+48:47.292600
52.5p
66
Magnus Pålsson
Axa SC
2:46:26.998500
+49:31.297000
52.2p
67
Jonas Jonsson
ABB IF Västerås
2:46:27.998600
+49:32.297100
52.2p
68
Johan Hård
Sunne SLF
2:47:56.1007500
+51:01.306000
51.6p
69
Nicklas Åhlander
Östervåla IF
2:48:08.1008700
+51:13.307200
51.6p
70
Lars Nordvall
Domnarvets GOIF
2:48:21.1010000
+51:26.308500
51.5p
71
Magnus Andersson
Karlslunds IF
2:49:02.1014100
+52:07.312600
51.2p
72
Anders Westin
Myssjö-Ovikens IF
2:49:06.1014500
+52:11.313000
51.2p
73
Kristoffer Lindkvist
STOCKHOLM
2:49:57.1019600
+53:02.318100
50.9p
74
Johan Westman
Axa SC / axa sc
2:52:03.1032200
+55:08.330700
50.1p
75
Andreas Olsson
OK Linné
2:54:42.1048100
+57:47.346600
49.2p
76
Mikael Andersson
Svegs IK
2:57:53.1067200
+1:00:58.365700
48.1p
77
Mats Berggren
Ufk
2:58:54.1073300
+1:01:59.371800
47.8p
78
David Lagneholm
ENEBYBERG
3:01:16.1087500
+1:04:21.386000
47.1p
79
Jakob Ibsen Jensen
Københavns Skiklub
3:06:27.1118600
+1:09:32.417100
45.5p
80
Andreas Åhnstrand
Nybro Ski
3:07:08.1122700
+1:10:13.421200
45.3p
81
Bengt B Hansson
Malungs SLK / Vild-Hasses Vildmarkscamp
3:23:34.1221300
+1:26:39.519800
41.0p
82
Rickard Ankarkrans
Axa SC
3:23:44.1222300
+1:26:49.520800
40.9p
83
Jakob Edling
VÄRMDÖ
3:26:15.1237400
+1:29:20.535900
40.4p
84
Christoffer Lans
Ingarö if
3:29:02.1254100
+1:32:07.552600
39.7p
85
Johan Friis
Nacka Värmdö SK / Nacka Värmdö SK
3:29:56.1259500
+1:33:01.558000
39.5p
86
Mika Ejenström
INGARÖ
3:38:16.1309500
+1:41:21.608000
37.8p
87
Pehr Westman
INGARÖ
3:40:35.1323400
+1:43:40.621900
37.3p
-
Rickard Noberius
Falu IK
23:59:59.8639800
-
Martin Fennrup
Sollentuna
23:59:59.8639800
-
Ambjörn Viking
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Hans Larsson
Eds SK
23:59:59.8639800
-
Rickard Andersson
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
-
Ulf Tingelöf
Naprapat Walle Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Matias Olsson
Umara SC
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)