Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2008-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Dag Nylund
Norway
2:04:48.748770
75.6p
2
Björn Albinsson
Tanums IF
2:09:04.774360
+4:15.25490
72.4p
3
Mikael Almén
Ryda SK
2:10:49.784870
+6:01.36000
71.2p
4
Kent Andersson
Sunne SLF
2:12:18.793700
+7:29.44830
70.2p
5
Lars Sarenmark
Brudpiga RK
2:14:32.807180
+9:44.58310
68.8p
6
Torbjörn Svenningsson
Mullsjö SOK
2:14:40.807960
+9:51.59090
68.7p
7
Jan Mårts
Vasaloppsklubben Hedemora
2:14:56.809560
+10:07.60690
68.5p
8
Geir Hammer
Grue Finnskog IL
2:15:31.813030
+10:42.64160
68.2p
9
Karl Elfengrén
Alta
2:16:33.819220
+11:44.70350
67.5p
10
Leif Thorn
Bengtsfors Bois
2:17:15.823480
+12:27.74610
67.1p
11
Torgny Eriksson
Granbergsdals IF
2:18:34.831380
+13:46.82510
66.3p
12
Benny Fredlund
Kristinehamns OK
2:19:34.837330
+14:45.88460
65.7p
13
Gert Larsson
Arvika IS
2:19:34.837380
+14:46.88510
65.7p
14
Janne Persson
IF Rigor
2:20:01.840060
+15:12.91190
65.5p
15
Jonas Åhström
Råda IK
2:20:19.841800
+15:30.92930
65.3p
16
Sten Börresen
Norway
2:21:27.848630
+16:38.99760
64.7p
17
Gunnar Lindahl
Sundbybergs IK
2:22:08.852730
+17:19.103860
64.3p
18
Lennart Alleborg
OK Landehof
2:23:47.862600
+18:58.113730
63.4p
19
Jorma Öljymäki
Hällefors SK
2:23:53.863280
+19:05.114410
63.3p
20
Kjell Invar Granheim
Magnor Ul
2:24:02.864110
+19:13.115240
63.2p
21
Dietmar Aiff
Alvesta SOK
2:24:25.866490
+19:37.117620
63.0p
22
Glenn Lövgren
Ulricehamns IF
2:24:34.867320
+19:45.118450
63.0p
23
Peter Norrmén
Karlslunds IF SF
2:24:38.867740
+19:49.118870
62.9p
24
Colin Melntyre
Räddningsskolans IF
2:24:59.869820
+20:10.120950
62.7p
25
Björn Henning Grandal
Norway
2:25:18.871730
+20:29.122860
62.6p
26
Anders Sundén
Lesjöfors SK
2:26:29.878820
+21:40.129950
62.0p
27
Micael Nilsson
Sundbybergs IK
2:26:59.881890
+22:11.133020
61.7p
28
Mats Lagerblad
Växjöpolisens IF o Psk
2:27:38.885770
+22:50.136900
61.4p
29
Torbjörn Söderlund
Leksands SK
2:28:39.891880
+23:51.143010
60.9p
30
Åke Svensson
Räddningsskolans IF
2:29:34.897330
+24:45.148460
60.4p
31
Per Axelsson
Annebergs GOIF
2:29:48.898770
+25:00.149900
60.3p
32
Anders Jorholm
Ulvsby IF
2:30:00.899960
+25:11.151090
60.2p
33
Kent Andersson
Åmåls OK
2:30:07.900660
+25:18.151790
60.1p
34
Anders Gruving
Vasaloppsklubben Hedemora
2:31:18.907780
+26:30.158910
59.6p
35
Roger Berggren
Boxholm-Ekeby SK
2:31:21.908060
+26:32.159190
59.5p
36
Kjell Eriksson
Hagfors SF
2:34:47.928610
+29:58.179740
58.0p
37
Mats Erikanders
IK Jarl Rättvik
2:35:02.930140
+30:13.181270
57.8p
38
Jan Hedlund
Hagfors SF
2:35:58.935720
+31:09.186850
57.4p
39
Stefan Hernebrant
Trollhättans SOK
2:36:20.937960
+31:31.189090
57.3p
40
Lars Larsson
Ekshärads SF
2:37:38.945730
+32:49.196860
56.7p
41
Leif Larsson
Åmåls OK
2:39:12.955100
+34:23.206230
56.0p
42
Sven-Gunnar Svensson
OK Kroppefjäll
2:39:20.955980
+34:32.207110
56.0p
43
Tommy Johansson
Hagfors SF
2:40:15.961440
+35:26.212570
55.6p
44
Tore Vestbekken
Austmarka IL
2:40:41.964010
+35:52.215140
55.4p
45
Per Ekman
Nacka Värmdö SK
2:42:17.973600
+37:28.224730
54.8p
46
Finn Einar Graff
Norway
2:42:47.976680
+37:59.227810
54.6p
47
Ulf Johansson
Trollhättans SOK
2:42:57.977650
+38:08.228780
54.5p
48
Kjell Svensson
Sik Oxelesund
2:44:38.987720
+39:49.238850
53.8p
49
Joakim Sandberg
Brännebrona SK
2:45:33.993250
+40:44.244380
53.5p
50
Anders Carlsson
Ekshärads SF
2:45:37.993690
+40:49.244820
53.5p
51
Sören Gustafsson
Karlslunds IF SF
2:46:00.995930
+41:11.247060
53.3p
52
Tomas Nilsson
OK Gipen
2:46:35.999460
+41:46.250590
53.1p
53
Lennart Nilsson
Brandsbols SK
2:46:49.1000840
+42:00.251970
53.0p
54
Peter Lindgren
Svenskt Näringslivs IF
2:47:39.1005890
+42:51.257020
52.7p
55
Bo Ristvall
Sisu Forshaga SK
2:48:43.1012240
+43:54.263370
52.3p
56
Åke Roos
Sellnäs IF
2:49:32.1017130
+44:43.268260
52.0p
57
Ola Eriksson
Mariefreds SOK
2:51:53.1031270
+47:05.282400
51.2p
58
Jerry Lundin
Borås SK
2:53:30.1040940
+48:41.292070
50.6p
59
Björn Reger
Creator SK
2:53:55.1043460
+49:06.294590
50.4p
60
Anders Hellsten
Linköpings SK
2:54:43.1048240
+49:54.299370
50.2p
61
Michael Öhr
Ikj Haninge
2:55:18.1051790
+50:30.302920
50.0p
62
Mats Åsling
Karlslunds IF SF
2:56:20.1057900
+51:31.309030
49.6p
63
Bo Jönsson
ASK Växjö
2:56:50.1060900
+52:01.312030
49.5p
64
Anders Bjerke
Falköpings AIK SK
2:56:55.1061400
+52:06.312530
49.4p
65
Vidar Stensåsen
Kluddinge SK
2:58:00.1067990
+53:12.319120
49.1p
66
Lars Hammarlund
IK Stern
2:59:18.1075790
+54:30.326920
48.7p
67
Lars Jerméus
Göteborg Energi IF
2:59:35.1077420
+54:46.328550
48.6p
68
Öjvind Sandbakk
IL Trysilgutten Norge
2:59:36.1077580
+54:48.328710
48.6p
69
Stefan Johansson
OK Vivill
3:04:19.1105840
+59:30.356970
47.1p
70
Henrik Hamnered
Linköpings SK
3:05:30.1112980
+1:00:42.364110
46.8p
71
Göran Corander
Täby OK
3:06:01.1116030
+1:01:12.367160
46.6p
72
Christer Axelsson
Granbergsdals IF
3:07:51.1127090
+1:03:03.378220
46.1p
73
Carl Johan Olsson
Motala Aif SK
3:08:36.1131510
+1:03:47.382640
45.9p
74
Kent Bäckström
Främmestads IK
3:11:06.1146520
+1:06:17.397650
45.2p
75
Benny Bladin
Åshammars IK
3:11:20.1147950
+1:06:31.399080
45.1p
76
Kent Johansson
Tidaholm SOK Sisu
3:11:59.1151840
+1:07:10.402970
45.0p
77
Göran Johansson
Peab Fritid
3:13:16.1159550
+1:08:27.410680
44.6p
78
Thomas Modig Sannum
OK Alehof
3:13:51.1163030
+1:09:02.414160
44.5p
79
Anders Alfreus
SOK 68
3:16:32.1179140
+1:11:43.430270
43.8p
80
Perb Olsson
Stennäsets IF
3:16:33.1179250
+1:11:44.430380
43.7p
81
Peter Danielsson
Malungs IF
3:17:18.1183770
+1:12:30.434900
43.6p
82
Tommy Munter
Kvarnsvedens GOIF SK
3:17:36.1185510
+1:12:47.436640
43.5p
83
Thomas Johansson
Bovallstrands SK
3:19:36.1197580
+1:14:48.448710
43.0p
84
Roger Norgren
IFK Sala
3:22:11.1213020
+1:17:22.464150
42.3p
85
Conny Henriksson
Sveaskogs IF
3:23:14.1219300
+1:18:25.470430
42.1p
86
Thomas Larsson
Uddevalla SK
3:23:31.1221070
+1:18:43.472200
42.0p
87
Claes Orsbeck
Volvo IF
3:25:30.1232960
+1:20:41.484090
41.6p
88
Tommy Olsson
Bengtsfors Bois
3:26:11.1237080
+1:21:23.488210
41.4p
89
Janne Jacobsson
OK Gläntan
3:26:42.1240180
+1:21:54.491310
41.3p
90
Christer Karlsson
Boxholm-Ekeby SK
3:26:55.1241400
+1:22:06.492530
41.2p
91
Michael Ottosson
Oxvretens SK
3:29:59.1259850
+1:25:10.510980
40.5p
92
Per-Olof Bergkvist
Korsnäs IF SK
3:32:09.1272860
+1:27:20.523990
40.1p
93
Andreas Ulriksson
Täby Slalomklubb
3:33:41.1282020
+1:28:52.533150
39.7p
94
Peter Gylling
Toshiba SK
3:35:37.1293670
+1:30:49.544800
39.3p
95
Bengt Rytty
Team Oslo
3:35:51.1295070
+1:31:03.546200
39.3p
96
Carl Johan Willman
Tidaholm SOK Sisu
3:40:10.1320930
+1:35:21.572060
38.4p
97
Jonas Myrehed
Sunne SLF
3:45:19.1351840
+1:40:30.602970
37.4p
98
Magnus Dagerhorn
Sisu Forshaga SK
3:46:10.1356910
+1:41:21.608040
37.3p
99
Jörgen Andersson
Helsingborgs SOK
3:48:27.1370660
+1:43:38.621790
36.8p
100
Tommy Godborg
Norway
3:53:22.1400140
+1:48:33.651270
36.0p
101
Jan Hedestam
Nymans IF
3:56:02.1416160
+1:51:13.667290
35.5p
102
Mats Karlsson
Munkedals SOK
4:00:47.1444610
+1:55:58.695740
34.7p
103
Harry Nordberg
Ericsson IK
4:06:54.1481380
+2:02:06.732510
33.8p
104
Per Wennerlund
Abb IF SK
4:11:20.1507960
+2:06:31.759090
33.1p
105
Kent Källström
Spirit IF
4:17:25.1544490
+2:12:37.795620
32.2p