Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Haldo Hanssons Minne
2007-02-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
John Kristian Dahl
Strindheim IL
1:49:33.657200
85.6p
2
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
1:53:02.678100
+3:29.20800
82.8p
3
Rikard Grip
Falun Borlänge SK
1:53:03.678200
+3:30.20900
82.8p
4
Bernhard Rønning
Skogn IL
1:53:03.678200
+3:30.20900
82.8p
5
Tiio Söderhielm
Östersunds SK
1:53:04.678300
+3:31.21000
82.8p
6
Anders Myrland
Skogn IL
1:53:33.681200
+4:00.23900
82.5p
7
Arnstein Finstad
Steinkjer Skl
1:56:27.698600
+6:54.41300
80.3p
8
Jakob Börjesson
Sälens IF
1:59:23.716200
+9:50.58900
78.3p
9
Emil Carlsson
Myssjö-Ovikens IF
1:59:45.718400
+10:12.61100
78.1p
10
Fredrik Sätter
Mattmar SK
1:59:46.718500
+10:13.61200
78.1p
11
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
2:01:50.730900
+12:17.73600
76.7p
12
Kristian S Skrödal
Strindheim IL
2:03:11.739000
+13:38.81700
75.8p
13
Eric Simonsson
Landöns IF
2:04:31.747000
+14:58.89700
75.0p
14
Håkon Leo Johanssen
Sparebank
2:06:33.759200
+17:00.101900
73.7p
15
Frank Hjulstad
Nordtröndelag
2:06:42.760100
+17:09.102800
73.7p
16
David Berg
Bodsjöböle SK
2:08:38.771700
+19:05.114400
72.5p
17
Martin Vatshang
Drevja IL
2:11:08.786700
+21:35.129400
71.1p
18
Per Persson
Jämtkraft IF
2:11:14.787300
+21:41.130000
71.0p
19
Roland Forsberg
Östersunds OK
2:11:41.790000
+22:08.132700
70.8p
20
Per Steen
Brunflo IF
2:11:43.790200
+22:10.132900
70.8p
21
Tommy Grip
Brunflo IF
2:13:56.803500
+24:23.146200
69.6p
22
Mikael Andersson
Falkenbergs OK
2:16:07.816600
+26:34.159300
68.4p
23
Dag Johansson
Kanotlandslaget
2:17:01.822000
+27:28.164700
68.0p
24
Bengt Skyttberg
Östersunds SK
2:17:03.822200
+27:30.164900
68.0p
25
Mats Larsson
Tandsbyns IF
2:17:21.824000
+27:48.166700
67.8p
26
Lars Persson
Skanska IF
2:18:14.829300
+28:41.172000
67.4p
27
Tarjei Solli
Drevja IL
2:18:47.832600
+29:14.175300
67.1p
28
Odd-Björnar Björkås
Valsjöns IF
2:19:07.834600
+29:34.177300
66.9p
29
Anders Edvinsson
Brunflo IF
2:20:13.841200
+30:40.183900
66.4p
30
Mikael Andersson
Sunne SLF
2:20:56.845500
+31:23.188200
66.0p
31
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:21:04.846300
+31:31.189000
66.0p
32
John Hero
Tullus Sg
2:21:29.848800
+31:56.191500
65.8p
33
Frank R Selbo
Nordtröndelag
2:21:44.850300
+32:11.193000
65.7p
34
Lars Magnusson
Tandsbyns IF
2:21:44.850300
+32:11.193000
65.7p
35
Max Wikholm
Indals-Lidens SK
2:21:58.851700
+32:25.194400
65.5p
36
Bosse Sjölund
Östersunds SK
2:23:46.862500
+34:13.205200
64.7p
37
Hans Turtola
Råneå SK
2:24:02.864100
+34:29.206800
64.6p
38
Björn Israelsson
Tandsbyns IF
2:26:28.878700
+36:55.221400
63.5p
39
Christoffer Bergman
Östersunds SK
2:26:39.879800
+37:06.222500
63.4p
40
Lars Theland
Jämtkraft IF
2:26:41.880000
+37:08.222700
63.4p
41
Bo Göransson
Myssjö-Ovikens IF
2:26:45.880400
+37:12.223100
63.4p
42
Lars Håvard
Nordtröndelag
2:26:57.881600
+37:24.224300
63.3p
43
Anton Lundin
IFK Umeå
2:27:06.882500
+37:33.225200
63.2p
44
Fredrik Olovsson
Tandsbyns IF
2:27:54.887300
+38:21.230000
62.8p
45
Johan Karlsson
Slussfors IK
2:29:28.896700
+39:55.239400
62.2p
46
Per Bratt
Jalles Tc Umeå
2:29:45.898400
+40:12.241100
62.1p
47
Öystein Husby
Hundhamaren
2:29:47.898600
+40:14.241300
62.0p
49
Tomas Sundström
Bilcenter Jämtland
2:31:43.910200
+42:10.252900
61.2p
50
Bengt Hemmingsson
Östersunds SK
2:32:49.916800
+43:16.259500
60.8p
51
Tore Nordqvist
Tåsjö IF
2:32:54.917300
+43:21.260000
60.7p
52
Rudolf Olovsson
Tandsbyns IF
2:33:15.919400
+43:42.262100
60.6p
53
Lennart Ivarsson
Rödön SK
2:33:51.923000
+44:18.265700
60.4p
54
Andreas Persson
Alsens IF
2:34:56.929500
+45:23.272200
59.9p
55
Pelle Lundgren
Fåkers IK
2:34:57.929600
+45:24.272300
59.9p
56
Bo Nordengren
Sj/Bv Sport, Östersund
2:35:13.931200
+45:40.273900
59.8p
57
Christer Ljungberg
ÅS IL
2:35:39.933800
+46:06.276500
59.6p
58
Henrik Olausson
Alsens IF
2:36:20.937900
+46:47.280600
59.4p
59
Roger Olausson
Föllinge IK
2:36:55.941400
+47:22.284100
59.2p
60
Christer Norlin
Östersunds SK
2:37:35.945400
+48:02.288100
58.9p
61
Eric Wåglin
Studentidrott
2:37:45.946400
+48:12.289100
58.8p
62
Niklas Andersson
Kanotlandslaget
2:37:58.947700
+48:25.290400
58.8p
63
Erik Winggren
IF Castor
2:37:59.947800
+48:26.290500
58.7p
64
Torbjörn Johansson
IF Thor
2:38:33.951200
+49:00.293900
58.5p
65
Håkan Sahlin
Rasbo IK
2:38:44.952300
+49:11.295000
58.5p
66
Stefan Sundberg
Bergeforsens SK
2:39:05.954400
+49:32.297100
58.3p
67
Max Ed
Kanotlandslaget
2:39:48.958700
+50:15.301400
58.1p
68
Gunnar Kvarnlöf
Anvågens SK
2:40:10.960900
+50:37.303600
57.9p
69
Lars Bergman
Erikslunds SK
2:40:23.962200
+50:50.304900
57.8p
70
Erik Ericsson
Östersunds SK
2:40:33.963200
+51:00.305900
57.8p
71
Tomas Norkvist
Tåsjö IF
2:40:36.963500
+51:03.306200
57.8p
72
Patric Johansson
Trollhättans SOK
2:41:10.966900
+51:37.309600
57.6p
73
Karl-G Lindström
Tåsjö IF
2:41:43.970200
+52:10.312900
57.4p
74
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:42:29.974800
+52:56.317500
57.1p
75
Peter Jansson
Östersunds SK
2:42:33.975200
+53:00.317900
57.1p
76
Andreas Svärd
IF Castor
2:43:19.979800
+53:46.322500
56.8p
77
Andreas Norberg
Slussfors IK
2:44:26.986500
+54:53.329200
56.4p
78
Lars Regnell
Folksamkamraterna
2:45:18.991700
+55:45.334400
56.1p
79
Christian Friman
Duveds IF
2:45:45.994400
+56:12.337100
55.9p
80
Magnus Backman
Ope IF Skidor
2:45:56.995500
+56:23.338200
55.9p
81
Stefan Nilsson
Offerdals SK
2:46:21.998000
+56:48.340700
55.7p
82
Bertil Johansson
Alsens IF
2:46:42.1000100
+57:09.342800
55.6p
83
Tomas Lönneberg
Östersunds SK
2:47:54.1007300
+58:21.350000
55.2p
84
Mikael Kvarnlöf
Anvågens SK
2:47:55.1007400
+58:22.350100
55.2p
85
Åke Jansson
Näldens IF
2:47:59.1007800
+58:26.350500
55.2p
86
Daniel Nordenberg
Östersunds SK
2:48:16.1009500
+58:43.352200
55.1p
87
Lars Tore Berntsen
Nordtröndelag
2:48:26.1010500
+58:53.353200
55.0p
88
Richard Uski
Trångsvikens IF
2:49:18.1015700
+59:45.358400
54.7p
89
Gunnar Andersson
Offerdals SK
2:49:23.1016200
+59:50.358900
54.7p
90
Halvar Eliasson
Alsens IF
2:51:30.1028900
+1:01:57.371600
54.0p
91
Sören Wessén
Tandsbyns IF
2:51:40.1029900
+1:02:07.372600
54.0p
92
Gjert Eide
Brunflo IF
2:52:06.1032500
+1:02:33.375200
53.8p
93
Tomas Blom
Tåsjö IF
2:54:04.1044300
+1:04:31.387000
53.2p
94
Anders Johansson
IFK Strömsund
2:55:07.1050600
+1:05:34.393300
52.9p
95
Jan Ryden
Sjövalla FK
2:55:09.1050800
+1:05:36.393500
52.9p
96
Olof Berensson
No Club
2:55:10.1050900
+1:05:37.393600
52.9p
97
Tommy Owen
Lundstams Åkeri
2:55:14.1051300
+1:05:41.394000
52.8p
98
Greger Wikner
Östersunds SK
2:56:55.1061400
+1:07:22.404100
52.3p
99
Torbjörn Kämpedal
Myssjö-Ovikens IF
2:58:10.1068900
+1:08:37.411600
52.0p
100
Leif Molander
Myssjö-Ovikens IF
2:58:11.1069000
+1:08:38.411700
52.0p
101
Per Elof Larsson
Lundstams Åkeri
2:58:43.1072200
+1:09:10.414900
51.8p
102
Dan Hallebjer
Klimpfjäll IF
2:59:10.1074900
+1:09:37.417600
51.7p
103
Pär Sundin
Jämtlandspolisens Idrottsförening
2:59:24.1076300
+1:09:51.419000
51.6p
104
Fredrik Sundin
No Club
2:59:24.1076300
+1:09:51.419000
51.6p
105
Torbjörn Olsson
Ytterhogdals IK
2:59:35.1077400
+1:10:02.420100
51.5p
106
Rickard Persson
Tåsjö IF
3:00:28.1082700
+1:10:55.425400
51.3p
107
Rickard Sundin
Tandsbyns IF
3:01:59.1091800
+1:12:26.434500
50.8p
108
Johan Holmgren
Östersunds SK
3:02:09.1092800
+1:12:36.435500
50.8p
109
Jan-Anders Jacobsson
Fältjägarnas IF
3:02:13.1093200
+1:12:40.435900
50.8p
110
Jan-Olov Beerglin
IK Brånan Boys & Girls
3:02:24.1094300
+1:12:51.437000
50.7p
111
Mikael Landèn
Alsens IF
3:03:57.1103600
+1:14:24.446300
50.3p
112
Lennart Rudin
Bodsjöböle SK
3:04:46.1108500
+1:15:13.451200
50.1p
113
Lars Jonasson
Östersunds SK
3:04:51.1109000
+1:15:18.451700
50.0p
114
Bert Olsson
Östersunds SK
3:06:24.1118300
+1:16:51.461000
49.6p
115
Ulf Bengtsson
ÅS IL
3:07:10.1122900
+1:17:37.465600
49.4p
116
Per Olander
Frösö IF
3:09:23.1136200
+1:19:50.478900
48.8p
117
Johan Itzigehl
Myssjö-Ovikens IF
3:10:22.1142100
+1:20:49.484800
48.6p
118
John Olov Jonsson
Vassunda IF
3:10:56.1145500
+1:21:23.488200
48.4p
119
Peter Sandin
Brunflo IF
3:11:05.1146400
+1:21:32.489100
48.4p
120
Mats Thorman
No Club
3:11:07.1146600
+1:21:34.489300
48.4p
121
Gert Ytterby
Ötc
3:14:11.1165000
+1:24:38.507700
47.6p
122
Jan Karlsson
Brunflo IF
3:15:08.1170700
+1:25:35.513400
47.4p
123
Jonas Magnusson
Vk Uvarna
3:15:28.1172700
+1:25:55.515400
47.3p
124
Krister Haraldsson
Tandsbyns IF
3:17:28.1184700
+1:27:55.527400
46.8p
125
Lars Eriksson
Alsens IF
3:18:25.1190400
+1:28:52.533100
46.6p
126
Andreas Ohlsson
IFK Strömsund
3:19:09.1194800
+1:29:36.537500
46.4p
127
Ulrik Abelson
Åtvidabergs IF
3:19:34.1197300
+1:30:01.540000
46.3p
128
Karl-Evert Englund
Fältjägarnas IF
3:19:46.1198500
+1:30:13.541200
46.2p
129
Arne Blomgren
Östersunds SK
3:19:47.1198600
+1:30:14.541300
46.2p
130
Per-Ola Bergkvist
Bräcke SK
3:21:19.1207800
+1:31:46.550500
45.9p
131
Klas-Håkan Ljungberg
Bräcke SK
3:22:00.1211900
+1:32:27.554600
45.7p
132
Clas Andersson
Hotings IF
3:23:00.1217900
+1:33:27.560600
45.5p
133
Mats Laurell
OK Linné
3:23:46.1222500
+1:34:13.565200
45.3p
134
Birger Westerlund
Tåsjö IF
3:24:53.1229200
+1:35:20.571900
45.1p
135
Petter Olander
Frösö IF
3:25:47.1234600
+1:36:14.577300
44.9p
136
Sven Broden
Gräftåvallens SK
3:25:57.1235600
+1:36:24.578300
44.8p
137
Magnus Hansson
Ångsta SK
3:25:58.1235700
+1:36:25.578400
44.8p
138
Per-Gunnar Nilsson
Brunflo IF
3:27:16.1243500
+1:37:43.586200
44.5p
139
Dan Olsson
Hammerdal IF
3:27:34.1245300
+1:38:01.588000
44.5p
140
Kell Jönsson
Myssjö-Ovikens IF
3:31:02.1266100
+1:41:29.608800
43.7p
141
Örjan Strömqvist
Brunflo IF
3:31:57.1271600
+1:42:24.614300
43.5p
142
Hans Gerremo
Skanska IF
3:32:03.1272200
+1:42:30.614900
43.5p
143
Leif Melkersson
Tormestorps IF
3:32:33.1275200
+1:43:00.617900
43.4p
144
Leif Israelsson
Tandsbyns IF
3:33:06.1278500
+1:43:33.621200
43.3p
145
Alf Hägglund
Litsbygdens SK
3:35:23.1292200
+1:45:50.634900
42.8p
146
Kjell-Åke Andersson
Tandsbyns IF
4:02:34.1455300
+2:13:01.798000
38.0p