Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic Cup Umeå 2017 Prolog
2017-03-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 18
3km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
7:23.44280
81.1p
2
Louise Lindström
Högbo GOIF
7:30.44960
+6.580
80.0p
3
Katrin Sjödén
Älvdalens IF SK
7:41.46070
+17.1690
78.2p
4
Ebba Larsson
Gellivare Skidallians IK
7:45.46480
+22.2100
77.6p
5
Kristina Axelsson
Sya SK
7:51.47000
+27.2620
76.8p
6
Olivia Alm
Strömnäs GIF
8:03.48230
+39.3850
74.9p
7
Ida Palmberg
Högbo GOIF
8:03.48240
+39.3860
74.9p
8
Eleonora Olsmats
Sundbybergs IK
8:07.48680
+44.4300
74.3p
9
Lisa Jonsson
Sävedalens AIK
8:10.48950
+46.4570
73.9p
10
Ida Persson
Högbo GOIF
8:15.49400
+51.5020
73.3p
11
Judith Dolleris
Falu IK
8:17.49640
+53.5260
72.9p
12
Hanna Abrahamsson
Eksjö SOK
8:18.49750
+54.5370
72.8p
13
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
8:24.50340
+1:00.5960
72.0p
14
Lovisa Olsson
Hägglunds Ski Team SK
8:26.50500
+1:02.6120
71.8p
15
Sofia Eriksson
Stora Tuna IK SK
8:31.51090
+1:08.6710
71.0p
16
Johanna Gustavsson
Gellivare Skidallians IK
8:32.51190
+1:09.6810
70.9p
17
Klara Abrahamsson
IFK Umeå
8:33.51260
+1:09.6880
70.8p
18
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
8:34.51320
+1:10.6940
70.7p
19
Stine.lise Truu
Järpens SK
8:34.51370
+1:10.6990
70.6p
20
Nora Jacobsson
Rembo IK
8:37.51620
+1:13.7240
70.3p
21
Sara Thyni
Kalix SK
8:38.51740
+1:14.7360
70.2p
22
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
8:39.51810
+1:15.7430
70.1p
23
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
8:42.52110
+1:18.7730
69.7p
24
Julia Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
8:43.52220
+1:19.7840
69.5p
25
Johanna Ingard
IK Rex
8:49.52890
+1:26.8510
68.7p
26
Maja-Lina Sande
Gellivare Skidallians IK
8:50.52900
+1:26.8520
68.7p
26
Lovisa Henning
Bondsjöhöjdens IK
8:50.52900
+1:26.8520
68.7p
28
Emma Jönsson
Östersunds SK
8:50.52980
+1:26.8600
68.6p
29
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
8:53.53200
+1:29.8820
68.3p
30
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
8:53.53250
+1:29.8870
68.3p
31
Josefine AUGUSTSSON
Åsarna IK
8:55.53470
+1:31.9090
68.0p
32
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
8:59.53800
+1:35.9420
67.6p
33
Michela Andreasson
Gillberga SK
9:02.54180
+1:38.9800
67.2p
34
Maja Petersson
Vårby IK
9:04.54350
+1:40.9970
67.0p
35
Carolina Yngvesson
Rembo IK
9:05.54460
+1:41.10080
66.9p
36
Emma Olsson
Storvreta IK
9:06.54540
+1:42.10160
66.8p
37
Ida Eriksson
Malungs IF
9:07.54690
+1:44.10310
66.6p
38
Karin Rönnbäck
Kalix SK
9:08.54700
+1:44.10320
66.6p
39
Emma Nordberg
Ulricehamns IF
9:14.55360
+1:50.10980
65.8p
40
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
9:17.55610
+1:53.11230
65.6p
41
Kristina Fridman
Spöland Vännäs IF
9:27.56650
+2:03.12270
64.4p
42
Marja-meele Päiviö
Jukkasjärvi IF
9:28.56710
+2:04.12330
64.4p
43
Hanna Jonsson
Husums IF SK
9:30.56900
+2:06.12520
64.2p
44
Johanna Dahl
Vårby IK
9:43.58260
+2:19.13880
62.7p
44
Jasmine Konradsson
Lycksele IF
9:43.58260
+2:19.13880
62.7p
46
Engla Larsson
Hedesunda IF
10:06.60590
+2:43.16210
60.5p
47
Maja Landström
Gävle SK
10:21.62070
+2:57.17690
59.1p
48
Felicia Konradsson
Lycksele IF
10:45.64400
+3:21.20020
57.1p
48
Emma Gustafsson
Bodens SK
10:45.64400
+3:21.20020
57.1p
-
Elsa Forsberg
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
-
Elin Blomberg
Lycksele IF
23:59:59.8639800
-
Ellen Nykäinen
Pajala IF
23:59:59.8639800
-
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
-
Elin Backén
Rehns BK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
3km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Moa Lundgren
IFK Umeå
7:21.44050
81.5p
2
Moa Olsson
Falun Borlänge SK
7:36.45520
+14.1370
79.1p
3
Johanna Hagström
Falköpings AIK SK
7:48.46710
+26.2560
77.2p
4
Emma Larsson
IFK Mora SK
7:52.47150
+31.3000
76.5p
5
Wilma Jönsson
Östersunds SK
7:58.47790
+37.3640
75.6p
6
Tua Dahlgren
Spikbodarnas IK
8:01.48060
+40.3910
75.2p
7
Johanna Andersson
Falu IK
8:02.48190
+41.4040
75.0p
8
Josefina Sundman
Åsarna IK
8:04.48300
+42.4150
74.8p
9
Matilda Jönsson
Gellivare Skidallians IK
8:09.48810
+47.4660
74.1p
10
Emma Thalin
Hudiksvalls IF
8:09.48860
+48.4710
74.0p
11
Sofie Oskarsson
SK Leksand
8:10.48960
+49.4810
73.9p
12
Ida Gustavsson
IFK Umeå
8:14.49360
+53.5210
73.3p
13
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
8:16.49500
+54.5350
73.1p
14
Ellionore Bäckman
Hede SK
8:19.49880
+58.5730
72.6p
15
Hanna Fritz
Filipstads SF
8:27.50670
+1:06.6520
71.5p
16
Olivia Persson
Storumans IK
8:31.51040
+1:09.6890
71.1p
17
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
8:32.51150
+1:11.7000
70.9p
18
Evelina Niemi
Kalix SK
8:33.51240
+1:11.7090
70.8p
19
Amelia Furunäs
Malungs IF
8:33.51280
+1:12.7130
70.7p
20
Ottilia Niemi
Gellivare Skidallians IK
8:38.51710
+1:16.7560
70.2p
21
Mathilda Ruus
Åsarna IK
8:38.51770
+1:17.7620
70.1p
22
Agnes Berglund
Ulricehamns IF
8:40.51930
+1:18.7780
69.9p
23
Olivia Bengtsson
Spikbodarnas IK
8:40.51950
+1:19.7800
69.9p
24
Ida Hallquist
Åsarna IK
8:46.52560
+1:25.8410
69.1p
25
Vendela Blom
Stockviks SF
8:47.52610
+1:25.8460
69.1p
26
Maria Olofsson
Kalix SK
8:48.52720
+1:26.8570
68.9p
27
Linn Gustafsson
Filipstads SF
8:59.53860
+1:38.9710
67.6p
28
Hedda Berglund
Vårby IK
9:00.53900
+1:38.9750
67.5p
29
Madelene Melin
Malungs IF
9:00.53970
+1:39.9820
67.4p
30
Elin Wickberg
Hägglunds Ski Team SK
9:04.54340
+1:42.10190
67.0p
31
Ellen Svensson
Borås SK
9:36.57520
+2:14.13370
63.5p
32
Hilma Markinhuhta
Göteborgs SK
10:09.60800
+2:47.16650
60.3p
-
Emma Backén
Rehns BK
23:59:59.8639800
-
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
H 18
3km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
William Poromaa
Johannisbergs AIK
6:39.39840
89.5p
2
Leo Johansson
Skillingaryds FK
6:58.41780
+19.1840
85.6p
3
Anton Eriksson
Sollefteå Skidor IF
7:00.41910
+20.1970
85.4p
4
Simon Karlsson
IFK Umeå
7:00.41960
+21.2020
85.3p
5
Johan Herbert
Sundbybergs IK
7:01.42040
+22.2100
85.1p
6
Ossian Rosenberg
Duveds IF
7:02.42160
+23.2220
84.9p
7
Emil Talsi
Åsarna IK
7:03.42230
+23.2290
84.8p
8
Simon Åstot
IFK Umeå
7:06.42540
+27.2600
84.2p
9
Jonathan Norder
IF Hallby SOK
7:06.42570
+27.2630
84.1p
10
Jesper Persson
Åsarna IK
7:11.43030
+31.3090
83.3p
10
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
7:11.43030
+31.3090
83.3p
12
Filip Kyrö
Högbo GOIF
7:13.43210
+33.3270
83.0p
13
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
7:14.43320
+34.3380
82.8p
14
Anton Laine
Kalix SK
7:14.43340
+35.3400
82.8p
15
Emrik Nordgren
IFK Umeå
7:14.43360
+35.3420
82.7p
16
Oskar Årebäck
Bolidens SK
7:16.43540
+37.3600
82.4p
16
Felix Forsberg
Järpens SK
7:16.43540
+37.3600
82.4p
18
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
7:19.43870
+40.3930
81.8p
19
Albin Johansson
Sätra IF
7:20.43900
+40.3960
81.8p
20
Gustav Jonsson
Hällbybrunns IF
7:20.43920
+40.3980
81.7p
20
Linus Nygren
Ulricehamns IF
7:20.43920
+40.3980
81.7p
22
Andreas Karlsson
Kalix SK
7:20.43980
+41.4040
81.6p
23
Samuel Oskarsson
SK Leksand
7:21.44010
+41.4070
81.6p
24
Adam Westman
Hudiksvalls IF
7:21.44090
+42.4150
81.5p
25
Oscar Olsson
Hudiksvalls IF
7:23.44240
+44.4300
81.2p
26
Alfred Nilsson
Filipstads SF
7:24.44390
+45.4450
80.9p
27
Valdemar Nilsson
Bodens SK
7:25.44420
+45.4480
80.9p
28
Filip Rosjö
IF Hallby SOK
7:26.44510
+46.4570
80.7p
29
Zackarias Björn
Rembo IK
7:28.44760
+49.4820
80.3p
30
Hugo Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
7:29.44870
+50.4930
80.1p
31
Harald Eklöf
IF Hallby SOK
7:29.44880
+50.4940
80.1p
32
Emil Hagström
Garphyttans IF
7:31.45030
+51.5090
79.9p
33
Elias Andersson
Landsbro IF SK
7:32.45120
+52.5180
79.7p
34
Max Andersson
Domnarvets GOIF
7:33.45200
+53.5260
79.6p
35
Philip Kristoffersson
Alnö SK
7:34.45380
+55.5440
79.3p
36
Petter Dahl
Alnö SK
7:37.45670
+58.5730
78.8p
37
William Selander
Spikbodarnas IK
7:38.45700
+58.5760
78.8p
38
Alexander Gidlund
Hägglunds Ski Team SK
7:39.45850
+1:00.5910
78.5p
39
Filip Öberg
Kalix SK
7:41.46070
+1:02.6130
78.2p
40
Arvid Larsson
IFK Umeå
7:41.46090
+1:02.6150
78.2p
41
Olle Westin
IK Stern
7:42.46100
+1:02.6160
78.1p
42
Timor Sandberg
Hudiksvalls IF
7:43.46280
+1:04.6340
77.9p
43
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
7:47.46610
+1:07.6670
77.4p
43
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
7:47.46610
+1:07.6670
77.4p
45
Richard Engholm
Johannisbergs AIK
7:47.46660
+1:08.6720
77.3p
46
Victor Sehlstedt
IFK Umeå
7:50.46970
+1:11.7030
76.8p
47
Mattis Brunström
Bodens SK
7:52.47160
+1:13.7220
76.5p
48
Johan B Nordahl
Domnarvets GOIF
7:53.47230
+1:13.7290
76.4p
49
Linus Nilsson
IFK Umeå
7:53.47250
+1:14.7310
76.4p
50
Nick Berg
Orsa SK
7:55.47450
+1:16.7510
76.1p
51
William Schultz
IFK Umeå
7:56.47520
+1:16.7580
76.0p
52
Ruben Nyberg
Gellivare Skidallians IK
7:57.47660
+1:18.7720
75.8p
53
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
8:01.48050
+1:22.8110
75.2p
54
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
8:02.48110
+1:22.8170
75.1p
55
Jonathan Dahlberg
Skellefteå SK
8:05.48460
+1:26.8520
74.6p
56
William Westerlund
Byske SK
8:06.48520
+1:26.8580
74.5p
57
Jon Zachrisson
Svegs IK
8:11.49040
+1:32.9100
73.8p
58
Axel Åslund
Hedesunda IF
8:13.49260
+1:34.9320
73.5p
59
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
8:15.49460
+1:36.9520
73.2p
60
Henrik Millestu
Utrikes SK
8:16.49570
+1:37.9630
73.0p
61
Jacob Weel Rosbo
Danmark
8:25.50490
+1:46.10550
71.8p
62
Pontus Wikström
Hägglunds Ski Team SK
8:27.50670
+1:48.10730
71.5p
63
Hampus Östlin
Sunderby SK
8:32.51110
+1:52.11170
71.0p
64
Kristoffer Forsberg
IFK Umeå
8:56.53540
+2:17.13600
67.9p
65
Christian Olsson
Årjängs IF
9:27.56660
+2:48.16720
64.4p
-
Johan Samuelsson
Husums IF SK
23:59:59.8639800
H 20
3km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
6:45.40410
88.3p
2
Eric Rosjö
IF Hallby SOK
6:46.40550
+1.40
88.0p
3
Adam Gillman
Garphyttans IF
6:47.40690
+2.180
87.7p
3
Anton Elvseth
Norway
6:47.40690
+2.180
87.7p
5
Alexander Karlsson
Källbottens IK
6:48.40710
+3.200
87.7p
6
Adam Persson
IF Hallby SOK
6:51.41060
+6.550
87.0p
7
Oscar Johansson
Zinkgruvans IF
6:52.41170
+7.660
86.8p
8
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
6:53.41210
+8.700
86.7p
9
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
6:54.41320
+9.810
86.5p
9
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
6:54.41320
+9.810
86.5p
11
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
6:54.41390
+9.880
86.4p
12
Gustav Berglund
Storvreta IK
6:55.41410
+10.900
86.3p
13
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
6:56.41550
+11.1040
86.1p
14
Carl Rotvold
Åsarna IK
7:03.42270
+18.1760
84.7p
15
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
7:07.42610
+22.2100
84.1p
16
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
7:07.42630
+22.2120
84.0p
17
Anders Roos
Östersunds SK
7:10.42950
+25.2440
83.5p
18
Axel Jutterström
IFK Mora SK
7:12.43100
+26.2590
83.2p
19
Gabriel Strid
Sunne SLF
7:13.43200
+27.2690
83.0p
20
Erik Lieback
Ulricehamns IF
7:14.43380
+29.2870
82.7p
21
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
7:17.43630
+32.3120
82.3p
22
Joel Åström
Bodens SK
7:22.44130
+37.3620
81.4p
23
Karl Ingard
IK Rex
7:23.44260
+38.3750
81.2p
24
Linus Lillsjö
Hällbybrunns IF
7:24.44350
+39.3840
81.0p
25
Mattias Sundin
Vårby IK
7:25.44430
+40.3920
80.9p
26
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
7:25.44460
+40.3950
80.8p
27
Erik Björkman
Täfteå IK
7:25.44490
+40.3980
80.8p
28
Oscar Bröte
Sundbybergs IK
7:26.44580
+41.4070
80.6p
29
Albert Carling
Falu IK
7:26.44590
+41.4080
80.6p
30
Simon Stenberg
Kalix SK
7:27.44660
+42.4150
80.5p
31
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
7:27.44690
+42.4180
80.4p
32
Petter Persson
Borås SK
7:28.44730
+43.4220
80.4p
33
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
7:30.44980
+45.4470
80.0p
34
William Westerlund
Falu IK
7:32.45170
+47.4660
79.6p
35
Tobias Lindman
Stockviks SF
7:33.45200
+47.4690
79.6p
36
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
7:33.45270
+48.4760
79.5p
37
Joakim Ståhl
Järbo IF
7:35.45460
+50.4950
79.2p
38
Tobias Olsson
Åsarna IK
7:39.45880
+54.5370
78.5p
39
Jonatan Palander
Sellnäs IF
7:40.45990
+55.5480
78.3p
40
Jacob Stark
Stockviks SF
7:41.46020
+56.5510
78.3p
41
Jesper Matti
Bodens SK
7:41.46070
+56.5560
78.2p
42
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
7:43.46220
+58.5710
78.0p
43
Jens Filipsson
Sunne SLF
7:47.46630
+1:02.6120
77.3p
44
Elis Berg
Sunne SLF
7:47.46690
+1:02.6180
77.2p
45
Felix Selin
IFK Kiruna
7:50.46940
+1:05.6430
76.8p
46
Elias Olofsson
Vårby IK
7:52.47110
+1:07.6600
76.6p
47
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
7:55.47420
+1:10.6910
76.1p
48
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
8:04.48340
+1:19.7830
74.8p
49
Johan Forslund
Lycksele IF
8:10.48930
+1:25.8420
73.9p
50
Marcus Karlsson
Kalix SK
8:13.49230
+1:28.8720
73.5p
50
Albin Karlsson
Skellefteå SK
8:13.49230
+1:28.8720
73.5p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)