Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2018-01-13
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
1:50:31.663000
84.8p
2
Tarjei Solli
Drevja IL, Norge
1:53:47.682600
+3:16.19500
81.8p
3
Thomas Svensson
I19 IF
1:56:34.699300
+6:03.36200
79.5p
3
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
1:56:34.699300
+6:03.36200
79.5p
5
Jim Lundmark
Skellefteå XC Club
1:56:35.699400
+6:04.36300
79.5p
6
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
1:56:54.701300
+6:23.38200
79.2p
7
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:57:39.705800
+7:08.42700
78.6p
8
Martin Ottosson
Skellefteå SK
1:57:40.705900
+7:09.42800
78.6p
9
Jesper Lundkvist
Skellefteå XC Club
1:58:42.712100
+8:11.49000
77.8p
10
Erik Skott
Aapua IF
2:03:02.738100
+12:31.75000
74.6p
11
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:04:00.743900
+13:29.80800
73.9p
12
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
2:04:06.744500
+13:35.81400
73.8p
13
Anders Sundström
Finland
2:04:18.745700
+13:47.82600
73.7p
14
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:04:24.746300
+13:53.83200
73.6p
15
Mats Hedström
Luleguttene
2:06:38.759700
+16:07.96600
72.1p
16
Niklas Markström
Skellefteå XC Club
2:06:40.759900
+16:09.96800
72.0p
17
Herman Hjulfors
IK Falken
2:06:50.760900
+16:19.97800
71.9p
18
Markus Ranner
Luleguttene
2:06:55.761400
+16:24.98300
71.9p
19
Marcus Nilsson
Föreningen Studentidrott Luleå
2:07:05.762400
+16:34.99300
71.8p
20
Johannes Viklund
Skellefteå XC Club
2:08:01.768000
+17:30.104900
71.2p
21
Jonas Nyström
Skellefteå XC Club
2:08:12.769100
+17:41.106000
71.0p
22
Espen Trældal
AXA SC
2:08:24.770300
+17:53.107200
70.9p
23
Albin Karlsson
Skellefteå SK
2:08:37.771600
+18:06.108500
70.8p
24
Jan Karlsson
Föreningen Norsjö Skidor
2:09:40.777900
+19:09.114800
70.1p
25
Marcus Karlsson
Kalix SK
2:09:51.779000
+19:20.115900
70.0p
26
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:09:54.779300
+19:23.116200
69.9p
27
Markus Lidman
Hemmingsmarks Skidklubb
2:09:55.779400
+19:24.116300
69.9p
28
Robert Bergvall
Storfors SK
2:11:23.788200
+20:52.125100
69.0p
29
Edvin Lindmark
Lugi SK
2:11:47.790600
+21:16.127500
68.8p
30
Henrik Blom
Luleå
2:11:49.790800
+21:18.127700
68.8p
31
Fredrik Öhman
Luleå Triathlon
2:11:54.791300
+21:23.128200
68.7p
32
Marcus Lindfors
Skellefteå XC
2:12:09.792800
+21:38.129700
68.6p
33
Fredrik Mäki
Aapua Idrottsförening
2:12:44.796300
+22:13.133200
68.2p
34
Per Lenndin
Strömnäs GIF
2:13:29.800800
+22:58.137700
67.8p
35
Erik Granström
IFK Arvidsjaur SK
2:15:18.811700
+24:47.148600
66.7p
36
Johan Boldrup
Axa SC
2:15:35.813400
+25:04.150300
66.5p
37
Oskar Öqvist
Luleå
2:15:38.813700
+25:07.150600
66.5p
38
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:15:42.814100
+25:11.151000
66.5p
39
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:17:58.827700
+27:27.164600
65.2p
40
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:18:12.829100
+27:41.166000
65.1p
41
Hans Bodin
Sävast SkiTeam
2:18:25.830400
+27:54.167300
65.0p
41
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:18:25.830400
+27:54.167300
65.0p
43
Per Rendahl
Boden
2:18:31.831000
+28:00.167900
64.9p
44
Jan-anders Karlsson
1life IF
2:18:41.832000
+28:10.168900
64.8p
45
Joonas Lämsa
Studentidrott
2:18:53.833200
+28:22.170100
64.7p
46
Martin Risen
Kalix SK
2:19:10.834900
+28:39.171800
64.6p
47
Göran Karlsson
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:19:22.836100
+28:51.173000
64.4p
48
Jan Häggrot
OK Renen
2:19:40.837900
+29:09.174800
64.3p
49
Robin Olsson
Roslagsbro IF
2:20:21.842000
+29:50.178900
63.9p
50
Peter Arvidsson
Jokkmokks SK
2:21:07.846600
+30:36.183500
63.5p
51
Mikael Eriksson
IFK Kiruna
2:21:10.846900
+30:39.183800
63.5p
52
Mattias Ek
Axa SC
2:21:30.848900
+30:59.185800
63.3p
53
Ulf Nilsson
Sveaskogs IF
2:21:36.849500
+31:05.186400
63.3p
54
Patrik Sundqvist
Skellefteå XC
2:22:02.852100
+31:31.189000
63.0p
55
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:22:17.853600
+31:46.190500
62.9p
56
Magnus Nygren
Skellefteå XC Club
2:22:38.855700
+32:07.192600
62.7p
57
Andreas Björk
Skellefteå XC
2:23:28.860700
+32:57.197600
62.3p
58
Anders Eriksson
Antnäs BK
2:24:23.866200
+33:52.203100
61.9p
59
Erik Lampa
Narkens IF
2:24:52.869100
+34:21.206000
61.6p
60
Vicktor Hjulfors
Pedersöre
2:25:28.872700
+34:57.209600
61.3p
61
Joel Edeblom
Team Esplanad
2:25:50.874900
+35:19.211800
61.2p
62
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:25:58.875700
+35:27.212600
61.1p
63
Bosse Häll
Arjeplogs SK
2:26:04.876300
+35:33.213200
61.0p
64
Andreas Lundberg
Älvsby IF
2:27:45.886400
+37:14.223300
60.3p
65
Johan Riesbeck
Luleå
2:28:06.888500
+37:35.225400
60.1p
66
Daniel Berggren
Jävre IF
2:28:20.889900
+37:49.226800
60.0p
67
Erik Olofsson
Team Esplanad
2:28:25.890400
+37:54.227300
59.9p
68
Erik Lund
Luleå Gjutarens IF
2:29:19.895800
+38:48.232700
59.5p
69
Ingvar Henriksson
Vittangi SK
2:29:47.898600
+39:16.235500
59.3p
70
Ulf Isaksson
Kalix SK
2:29:53.899200
+39:22.236100
59.3p
71
Isak Lisspers
Luleå
2:30:00.899900
+39:29.236800
59.2p
72
Patrik Lindfors
Luleå
2:31:24.908300
+40:53.245200
58.6p
73
Andreas Simons
AXA Sports club
2:31:57.911600
+41:26.248500
58.3p
74
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:32:18.913700
+41:47.250600
58.2p
75
Johan Klippmark
Vattenfalls IF Luleå
2:32:41.916000
+42:10.252900
58.0p
76
Johan Larsson
Töre SK
2:33:16.919500
+42:45.256400
57.8p
77
Bo Olofsson
Skellefteå XC Club
2:33:23.920200
+42:52.257100
57.7p
78
Tomas Öhman
Luleguttene
2:34:06.924500
+43:35.261400
57.4p
79
Andreas Hellström
Jävre IF
2:34:22.926100
+43:51.263000
57.3p
80
Erik Lönnbom
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:35:00.929900
+44:29.266800
57.0p
81
Petter Bergman
Älvsby IF
2:36:38.939700
+46:07.276600
56.4p
82
Patrik Grundell
Svappavaara AIF
2:36:53.941200
+46:22.278100
56.3p
83
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
2:37:26.944500
+46:55.281400
56.0p
84
Kay Rung
Piteå Elit SK
2:38:29.950800
+47:58.287700
55.6p
85
Jonas Drugge
Lulekamraternas MLK
2:39:22.956100
+48:51.293000
55.3p
86
Roland Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:39:25.956400
+48:54.293300
55.2p
87
Gunnar Sandberg
Jävre IF
2:39:58.959700
+49:27.296600
55.0p
88
Olof Widenfalk
Hybo AIK
2:40:38.963700
+50:07.300600
54.8p
89
Daniel Nyberg
Kalix SK
2:44:21.986000
+53:50.322900
53.4p
90
Rikard Rova
LKAB fritid
2:45:53.995200
+55:22.332100
52.8p
91
Mikael Lindvall
Antnäs BK
2:46:27.998600
+55:56.335500
52.6p
92
Lars Källströmer
Skellefteå SK
2:46:39.999800
+56:08.336700
52.5p
93
Kent Tuoremaa
Sävast SkiTeam
2:47:51.1007000
+57:20.343900
52.1p
94
Per Nilsson
Älvsby IF
2:48:03.1008200
+57:32.345100
52.0p
95
Urban Fägnell
Ccc1000
2:48:07.1008600
+57:36.345500
52.0p
96
Per Enberg
Lulekamraterna
2:48:16.1009500
+57:45.346400
52.0p
97
Hampus Persson
Studentidrott
2:50:40.1023900
+1:00:09.360800
51.1p
98
Mikael Hakovainio
Luleå
2:52:31.1035000
+1:02:00.371900
50.5p
99
Petter Noren
Luleguttene
2:52:53.1037200
+1:02:22.374100
50.4p
100
Ludvig Danfors
Mullsjö
2:53:11.1039000
+1:02:40.375900
50.3p
101
Maruri Raomppainen
Haparanda SKT
2:53:54.1043300
+1:03:23.380200
50.1p
102
Rikard Jansson
Avans SK
2:54:03.1044200
+1:03:32.381100
50.0p
103
David Andersson
Skellefteå SK
2:54:27.1046600
+1:03:56.383500
49.9p
104
Roger Norin
Vittjärvs Idrottsklubb
2:55:14.1051300
+1:04:43.388200
49.7p
105
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:55:49.1054800
+1:05:18.391700
49.5p
106
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC Club
2:58:22.1070100
+1:07:51.407000
48.7p
107
Melker Andersson
Stockholm
2:58:43.1072200
+1:08:12.409100
48.6p
108
Kjell Granström
Råneå skidklubb
2:58:47.1072600
+1:08:16.409500
48.5p
109
Victor Forsberg
Team Lindbäcks
3:00:26.1082500
+1:09:55.419400
48.1p
110
Lars Lundgren
Luleå Gjutarens IF
3:03:38.1101700
+1:13:07.438600
47.1p
111
Torbjörn Andersson
Skellefteå SK
3:03:56.1103500
+1:13:25.440400
47.0p
112
Ivar Rockström
Föreningen Studentidrott Luleå
3:04:59.1109800
+1:14:28.446700
46.7p
113
Mikael Cylven
Luleå
3:06:32.1119100
+1:16:01.456000
46.3p
114
Anders Boldrup
Älvsby IF
3:06:44.1120300
+1:16:13.457200
46.2p
115
Nils Ross
Linköpings SK
3:07:27.1124600
+1:16:56.461500
46.1p
116
Greger Stubbfält
Piteå
3:08:16.1129500
+1:17:45.466400
45.8p
117
Jonas Åhlander
Luleå Gjutarens IF
3:09:10.1134900
+1:18:39.471800
45.6p
118
Patrik Berglund
Norrfjärdens IF
3:09:51.1139000
+1:19:20.475900
45.4p
119
Joakim Håkansson
Stockholm
3:18:23.1190200
+1:27:52.527100
43.2p
120
Mikael Sångberg
Kalix SK
3:18:59.1193800
+1:28:28.530700
43.1p
121
Olov Rydlinge
Luleå
3:19:39.1197800
+1:29:08.534700
42.9p
122
Viktor Eriksson
Luleå
3:20:15.1201400
+1:29:44.538300
42.8p
123
Per-Arne Öhman
Sävast Ski Team IF
3:21:18.1207700
+1:30:47.544600
42.6p
124
Pär Eklund
Kalix SK
3:22:06.1212500
+1:31:35.549400
42.4p
125
Fredrik Udén
Axa SC
3:23:45.1222400
+1:33:14.559300
42.0p
126
Tomas Olsson
Luleå
3:25:28.1232700
+1:34:57.569600
41.6p
-
Kenneth Lindén
Skellefteå XC Club
23:59:58.8639700
-
Nils Ström
Luleå
23:59:58.8639700
-
Daniel Larson
Överkalix IF
23:59:58.8639700
-
Daniel Rova
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
-
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
23:59:58.8639700
-
Anders Tuoremaa
Kiruna X-country IF
23:59:58.8639700
-
Kenneth Hagman
Svenska marinvaror
23:59:58.8639700
-
Rolf Ritzen
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
Tommy Gustafsson
Hemmingsmarks Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Magnus Berglund
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Mats Henriksson
AXA SC
23:59:59.8639800
-
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC Club
23:59:59.8639800
-
Robin Olofsson
SK Järven
23:59:59.8639800
-
Jesper Matti
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Patrik Stenberg
Bergnäsets AIK
23:59:59.8639800
-
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
Lars Oscarsson
Hortlax SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)