Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmstråket
2018-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:55:06.690500
82.4p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:03:00
2
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
2:09:34.777300
+14:28.86700
72.0p
3
H 21
Jonatan Lindqvist
Täfteå IK
2:09:38.777700
+14:32.87100
71.9p
4
H 40
Marcus Lindfors
Skellefteå XC
2:10:22.782100
+15:16.91500
71.5p
5
H 21
Anders Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:10:25.782400
+15:19.91800
71.5p
6
H 40
Björn Rudlund
City Sweden
2:12:31.795000
+17:25.104400
70.2p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:13:00
7
H 40
Daniel Haarala
Överkalix IF
2:14:44.808300
+19:38.117700
68.9p
8
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:17:05.822400
+21:59.131800
67.5p
9
H 21
Kristofer Lundqvist
Bolidens SK
2:17:11.823000
+22:05.132400
67.5p
10
H 40
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
2:17:34.825300
+22:28.134700
67.3p
11
H 21
Per Gunnarsson
SK Järven
2:19:31.837000
+24:25.146400
66.2p
12
H 60
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:19:45.838400
+24:39.147800
66.1p
13
H 21
Robin Still
Finland
2:20:17.841600
+25:11.151000
65.8p
14
H 40
Håkan Lundberg
Skellefteå XC
2:20:40.843900
+25:34.153300
65.6p
15
H 50
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:22:26.854500
+27:20.163900
64.7p
16
H 21
Jakob Hampusson
IFK Umeå
2:22:48.856700
+27:42.166100
64.5p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:23:00
17
H 40
Håkan Holmgren
Bolidens SK
2:23:38.861700
+28:32.171100
64.1p
18
H 60
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:24:15.865400
+29:09.174800
63.8p
19
H 21
Gunnar Ågran
Lycksele IF
2:24:29.866800
+29:23.176200
63.7p
20
H 21
Fredrik Söderberg
IF Berguven
2:24:34.867300
+29:28.176700
63.6p
21
H 21
Niclas Sjöström
Hägglunds Ski Team SK
2:26:04.876300
+30:58.185700
62.9p
22
H 40
Magnus Wahlberg
Burträsk SK
2:26:31.879000
+31:25.188400
62.7p
23
H 50
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:26:47.880600
+31:41.190000
62.6p
24
H 21 Motion
Christian Wallgren
Skellefteå SK
2:26:55.881400
+31:49.190800
62.5p
25
H 21
Tim Holmlund
IS Skanne
2:26:57.881600
+31:51.191000
62.5p
26
H 40
Robin Olofsson
SK Järven
2:27:21.884000
+32:15.193400
62.3p
27
H 40
Jörgen Stenberg
Hemmingsmarks IF
2:28:22.890100
+33:16.199500
61.8p
28
H 21
Lukas Ternborg
Norsjö SK
2:29:38.897700
+34:32.207100
61.2p
29
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:29:39.897800
+34:33.207200
61.2p
30
H 60
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:29:49.898800
+34:43.208200
61.2p
31
H 40
Andreas Björk
Skellefteå XC
2:30:40.903900
+35:34.213300
60.8p
32
H 40
Magnus Nygren
Skellefteå XC
2:30:57.905600
+35:51.215000
60.6p
33
D 21
Saga Stenman
SK Järven
2:32:15.913400
+37:09.222800
60.1p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:33:00
34
H 40
Mathias Westermark
Skellefteå XC
2:35:24.932300
+40:18.241700
58.7p
35
H 21
Andreas Lundbäck
Skellefteå XC
2:35:27.932600
+40:21.242000
58.7p
36
H 21
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:38:15.949400
+43:09.258800
57.5p
37
D 40
Susanne Pettersson
Skellefteå SK
2:38:58.953700
+43:52.263100
57.3p
38
H 21 Motion
Thomas Brännström
Piteå Elit SK
2:40:38.963700
+45:32.273100
56.6p
39
H 21
Manne Held
Skellefteå SK
2:40:54.965300
+45:48.274700
56.5p
40
H 21
Klas Lundström
Skellefteå XC
2:41:20.967900
+46:14.277300
56.3p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:43:00
41
H 21
Jonas Nyström
Skellefteå SK
2:43:21.980000
+48:15.289400
55.6p
42
H 21 Motion
Anders Mattisson
Skellefteå XC
2:43:23.980200
+48:17.289600
55.6p
43
H 21 Motion
Ulf Jacobsson
Överboda SK
2:43:26.980500
+48:20.289900
55.5p
44
H 21
Sven Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:44:22.986100
+49:16.295500
55.2p
45
H 50
Une Jonsson
Skellefteå SK
2:45:00.989900
+49:54.299300
55.0p
46
H 21
Henrik Lidhage
Tunafors SK
2:46:18.997700
+51:12.307100
54.5p
47
H 21
Dennis Larsson
Axa SC
2:46:35.999400
+51:29.308800
54.4p
47
H 50
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:46:35.999400
+51:29.308800
54.4p
49
D 21
Lotta Silfver
Burträsk SK
2:47:17.1003600
+52:11.313000
54.1p
50
H 40
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:48:32.1011100
+53:26.320500
53.7p
51
H 21 Motion
Samuel Backteman
Skellefteå SK
2:50:10.1020900
+55:04.330300
53.1p
52
H 21 Motion
Pär Lindberg
Skellefteå SK
2:50:30.1022900
+55:24.332300
53.0p
53
D 40
Boel Sandström
Skellefteå XC
2:50:42.1024100
+55:36.333500
52.9p
54
H 60
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:51:12.1027100
+56:06.336500
52.8p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:53:00
55
D 40
Johanna Nilsson
Norsjö SK
2:53:03.1038200
+57:57.347600
52.2p
56
H 40
Christian Ståhlberg
Skellefteå XC
2:53:19.1039800
+58:13.349200
52.1p
57
H 40
Jörgen Wännström
Burträsk SK
2:55:11.1051000
+1:00:05.360400
51.5p
58
H 60
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:57:25.1064400
+1:02:19.373800
50.7p
59
H 21 Motion
Oscar Lindfors
Skellefteå SK
2:57:40.1065900
+1:02:34.375300
50.7p
60
H 21 Motion
Pär Göting
Skellefteå SK
2:57:49.1066800
+1:02:43.376200
50.6p
61
H 60
Sture Sundberg
Skellefteå XC
2:57:57.1067600
+1:02:51.377000
50.6p
62
D 21
Sara Marklund
Axa SC
2:58:22.1070100
+1:03:16.379500
50.5p
63
D 21
Anna Marklund
Axa SC
2:58:23.1070200
+1:03:17.379600
50.4p
64
H 21 Motion
Erik Westergren
Skellefteå SK
2:58:45.1072400
+1:03:39.381800
50.3p
65
H 40
Fjellerad Persson
Bolidens SK
2:59:35.1077400
+1:04:29.386800
50.1p
66
H 21
Rasmus Gyllengahm
Skellefteå SK
3:00:01.1080000
+1:04:55.389400
49.9p
67
H 21
Jesper Gyllengahm
Skellefteå SK
3:00:57.1085600
+1:05:51.395000
49.7p
68
H 21 Motion
Kristoffer Wallgren
Skellefteå SK
3:01:21.1088000
+1:06:15.397400
49.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:03:00
69
H 21 Motion
Kurt Silver
Burträsk SK
3:04:23.1106200
+1:09:17.415600
48.7p
70
H 21 Motion
Patrik Larsson
Skellefteå SK
3:06:36.1119500
+1:11:30.428900
48.0p
71
H 21
Marcus Jonsson
Skellefteå SK
3:07:29.1124800
+1:12:23.434200
47.8p
72
D 21 Motion
Karin Jonsson
Skellefteå SK
3:07:39.1125800
+1:12:33.435200
47.7p
73
D 21 Motion
Emelie Marklund
Skellefteå SK
3:08:01.1128000
+1:12:55.437400
47.6p
74
D 50
Annika Wasström
Bolidens SK
3:08:42.1132100
+1:13:36.441500
47.4p
75
D 50
Marina Dahl
Skellefteå SK
3:08:55.1133400
+1:13:49.442800
47.4p
76
H 40
Stefan Vikström
Skellefteå SK
3:09:12.1135100
+1:14:06.444500
47.3p
77
D 50
Eva Tjäder
Malå IF
3:09:33.1137200
+1:14:27.446600
47.2p
78
D 60
Karoline Westerlund
Team Esplanad
3:11:16.1147500
+1:16:10.456900
46.8p
79
H 21 Motion
Rickard Till
IFK Arvidsjaur SK
3:11:57.1151600
+1:16:51.461000
46.6p
80
H 21 Motion
Niclas Jaråker
Falun
3:15:02.1170100
+1:19:56.479500
45.8p
81
D 21 Motion
Nina Holmström
Burträsk SK
3:15:17.1171600
+1:20:11.481000
45.7p
82
D 50
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:16:32.1179100
+1:21:26.488500
45.4p
83
H 21 Motion
Anton Anundsson
Skellefteå SK
3:16:45.1180400
+1:21:39.489800
45.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:18:00
84
H 21 Motion
Anders Hedin
Gävle
3:19:58.1199700
+1:24:52.509100
44.6p
85
H 21
Markus Isaksson
Skellefteå SK
3:20:02.1200100
+1:24:56.509500
44.5p
86
H 21 Motion
Johan Burström
Kågedalens SK
3:20:41.1204000
+1:25:35.513400
44.4p
87
D 21 Motion
Helen Moritz
Skellefteå SK
3:21:54.1211300
+1:26:48.520700
44.1p
88
H 21 Motion
David Viklund
Skellefteå SK
3:24:16.1225500
+1:29:10.534900
43.5p
89
H 21 Motion
Ulf Lundström
Skellefteå SK
3:24:43.1228200
+1:29:37.537600
43.4p
90
H 21 Motion
Simon Markström
Skellefteå SK
3:25:15.1231400
+1:30:09.540800
43.3p
91
H 21 Motion
Mikael Sandström
No Club
3:27:29.1244800
+1:32:23.554200
42.8p
92
H 60
Sune Westman
Team Esplanad
3:28:58.1253700
+1:33:52.563100
42.5p
93
H 21 Motion
Marcus Lindström
Skellefteå SK
3:29:42.1258100
+1:34:36.567500
42.3p
94
H 21
Mikael Davidsson
Ncc IF
3:31:38.1269700
+1:36:32.579100
41.9p
95
D 21 Motion
Erika Grönlund
Skellefteå SK
3:31:48.1270700
+1:36:42.580100
41.9p
96
H 21 Motion
David Roslund
Malå IF
3:32:45.1276400
+1:37:39.585800
41.7p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:33:00
97
H 40
Johnes Bergare
No Club
3:34:24.1286300
+1:39:18.595700
41.3p
98
D 21
Johanna Normark
Skellefteå SK
3:38:35.1311400
+1:43:29.620800
40.5p
99
H 21 Motion
Urban Forsberg
Skellefteå SK
3:41:36.1329500
+1:46:30.638900
39.9p
100
H 21
Micael Ljungholm
Skellefteå SK
3:45:58.1355700
+1:50:52.665100
39.1p
100
H 21
Fredric Ljungholm
Skellefteå SK
3:45:58.1355700
+1:50:52.665100
39.1p
102
H 21 Motion
Magnus Holmström
Burträsk SK
3:47:19.1363800
+1:52:13.673200
38.8p
103
H 21
Josef Långberg
No Club
3:47:23.1364200
+1:52:17.673600
38.8p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:48:00
104
H 60
Bo Ericsson
Skellefteå SK
3:48:18.1369700
+1:53:12.679100
38.6p
105
D 21
Lovisa Gustafsson
Lycksele IF
3:49:54.1379300
+1:54:48.688700
38.3p
106
D 21 Motion
Linda Forssell
Skellefteå SK
3:51:15.1387400
+1:56:09.696800
38.1p
107
H 21 Motion
Matthew Youngman
Skellefteå SK
3:55:07.1410600
+2:00:01.720000
37.4p
108
H 21 Motion
Niko Laaksonlaita
No Club
3:57:16.1423500
+2:02:10.732900
37.1p
109
D 21 Motion
Helena Forsberg
Skellefteå SK
4:03:31.1461000
+2:08:25.770400
36.1p
110
H 21 Motion
Simon Bergmark
Burträsk SK
4:08:56.1493500
+2:13:50.802900
35.2p
111
D 21 Motion
Malin Westman
Skellefteå SK
4:46:39.1719800
+2:51:33.1029200
30.3p
112
D 40
Amanda Liljestrand
Axa SC
4:50:00.1739900
+2:54:54.1049300
30.0p
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Linnea Maldonado
Skellefteå SK
1:17:18.463700
63.3p
2
H 21 Motion
Jerker Johansson
Skellefteå SK
1:27:34.525300
+10:16.61500
55.9p
3
H 21 Motion
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
1:28:32.531100
+11:14.67300
55.3p
4
D 21 Motion
Pia Holmgren
Bolidens SK
1:28:47.532600
+11:29.68800
55.1p
5
H 21 Motion
Mikael Normark
Skellefteå SK
1:31:43.550200
+14:25.86400
53.4p
6
D 21 Motion
Helena Lidhage
IK Ymer
1:34:51.569000
+17:33.105200
51.6p
7
H 21 Motion
Anders Fahlgren
Varuträsk IF
1:37:17.583600
+19:59.119800
50.3p
8
H 21 Motion
Johan Bradley
Skellefteå XC
1:37:21.584000
+20:03.120200
50.3p
9
D 21 Motion
Elin Johansson
Skellefteå SK
1:38:07.588600
+20:49.124800
49.9p
10
D 21 Motion
Maja Holmgren
Bolidens SK
1:38:16.589500
+20:58.125700
49.8p
11
H 21 Motion
Andreas Åhlund
Umeå
1:38:23.590200
+21:05.126400
49.8p
11
H 21 Motion
Christer Åhlund
Skellefteå SK
1:38:23.590200
+21:05.126400
49.8p
13
D 21 Motion
Emma Rönnblom-Pärson
Varuträsk IF
1:40:35.603400
+23:17.139600
48.7p
14
H 21 Motion
Jörgen Nyström
Skellefteå SK
1:43:10.618900
+25:52.155100
47.4p
15
D 21
Jennifer Wellenius
Skellefteå SK
1:43:15.619400
+25:57.155600
47.4p
16
D 21 Motion
Helena Lidman
Skellefteå SK
1:47:05.642400
+29:47.178600
45.7p
17
H 21 Motion
Per-Åke Holmlund
Skellefteå SK
1:47:23.644200
+30:05.180400
45.6p
18
H 21 Motion
Emil Jonsson
Skellefteå SK
1:47:26.644500
+30:08.180700
45.6p
19
H 21 Motion
Magnus Anderson
Skellefteå SK
1:48:23.650200
+31:05.186400
45.2p
20
D 21
Elin Pettersson
Skellefteå SK
1:54:15.685400
+36:57.221600
42.8p
21
D 21 Motion
Halina Paulava
Skellefteå SK
2:04:34.747300
+47:16.283500
39.3p
22
H 21 Motion
Jan Nygren
Skellefteå SK
2:06:47.760600
+49:29.296800
38.6p
23
H 21 Motion
Alexander Whaley
Bolidens SK
2:08:31.771000
+51:13.307200
38.1p
24
D 21 Motion
Elinor Lundmark
Skellefteå SK
2:10:45.784400
+53:27.320600
37.4p
25
D 21 Motion
Ingela Henriksson
Skellefteå SK
2:16:18.817700
+59:00.353900
35.9p
26
D 21 Motion
Catriona Spencer
Scotland
2:21:03.846200
+1:03:45.382400
34.7p
27
D 21 Motion
Jessica Sidenmark
Skellefteå SK
2:21:28.848700
+1:04:10.384900
34.6p
28
D 21 Motion
Lisa De Vahl
Skellefteå SK
2:21:47.850600
+1:04:29.386800
34.5p