Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2018-03-24
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Viktor Mäenpää
Ski Team Mäenpää
2:02:45.736400
82.3p
2
Jonny Nilimaa
Axa SC
2:03:54.743300
+1:09.6800
81.3p
3
Tuomas Myllykoski
Jämin Jänne
2:05:08.750700
+2:23.14200
80.2p
4
Hannes Mäenpää
Ski Team Mäenpää
2:05:13.751200
+2:28.14700
80.2p
5
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:06:16.757500
+3:31.21000
79.3p
6
Erik Skott
Aapua IF
2:06:17.757600
+3:32.21100
79.3p
7
Mats Henriksson
Axa SC
2:06:20.757900
+3:35.21400
79.2p
8
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:06:57.761600
+4:12.25100
78.7p
9
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:07:52.767100
+5:07.30600
78.0p
10
Johan Sandberg
Täfteå IK
2:08:51.773000
+6:06.36500
77.2p
11
Simon Kero
Sattajärvi IF
2:09:11.775000
+6:26.38500
77.0p
12
Ulf Tingelöf
Naprapat Walle Skidklubb
2:09:14.775300
+6:29.38800
76.9p
13
Lukas Skott
Aapua IF
2:10:39.783800
+7:54.47300
75.8p
14
Anders Sundström
Larsmo IF
2:13:23.800200
+10:38.63700
73.8p
15
Johan Scott
Aapua IF
2:13:38.801700
+10:53.65200
73.6p
16
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:15:30.812900
+12:45.76400
72.3p
17
Petter Alapää
Luleguttene
2:15:31.813000
+12:46.76500
72.3p
18
Thomas Johansson
OK Renen
2:15:54.815300
+13:09.78800
72.1p
19
Peter Kiene
Skimarathon Team AUT
2:17:13.823200
+14:28.86700
71.2p
20
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:17:29.824800
+14:44.88300
71.0p
21
Samuel Wanhatalo
Aapua IF
2:17:41.826000
+14:56.89500
70.9p
22
Pekka Eeronheimo
Oulun Hiihtoseura
2:18:40.831900
+15:55.95400
70.2p
23
Espen Trældal
Axa SC
2:18:52.833100
+16:07.96600
70.1p
24
Ilkka Ruotsala
Kittilän Urheilijat
2:18:53.833200
+16:08.96700
70.1p
25
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:20:20.841900
+17:35.105400
69.2p
26
Benjamin Sorsa
Överkalix IF
2:21:02.846100
+18:17.109600
68.7p
27
Odd-Johan Jacobsen
Rafsbotn IL
2:21:04.846300
+18:19.109800
68.7p
27
Håkan Olsson
Luleå Gjutarens IF
2:21:04.846300
+18:19.109800
68.7p
29
Janne Vasenius
Rovaniemen Maraton
2:22:02.852100
+19:17.115600
68.1p
30
Seppo Koivisto
Lohko
2:22:48.856700
+20:03.120200
67.7p
31
Mika Mörsäri
Kemi
2:22:54.857300
+20:09.120800
67.6p
32
Mikael Välivaara
Sattajärvi IF
2:23:24.860300
+20:39.123800
67.3p
33
Erik Lampa
Narken IF
2:23:45.862400
+21:00.125900
67.1p
34
Tomas Hedström
Bodens SK
2:24:38.867700
+21:53.131200
66.6p
35
Torben Svensson
Skogis IF
2:24:39.867800
+21:54.131300
66.6p
36
Magnus Emanuelsson
Lkab FF
2:25:53.875200
+23:08.138700
65.9p
37
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:27:47.886600
+25:02.150100
64.8p
38
Jani Rauhala
No Club
2:28:33.891200
+25:48.154700
64.4p
39
Jouni Suopanki
Alatornion Ahjo
2:28:47.892600
+26:02.156100
64.3p
40
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:29:05.894400
+26:20.157900
64.1p
41
Ergo Kelder
Team Tornedalen
2:29:06.894500
+26:21.158000
64.1p
42
Göran Persen Lang
Tromsö
2:29:32.897100
+26:47.160600
63.8p
43
Jens Kärrman
Luleguttene
2:29:42.898100
+26:57.161600
63.8p
44
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:30:07.900600
+27:22.164100
63.5p
45
Sören Isaksson
Sunderby SK
2:30:19.901800
+27:34.165300
63.4p
46
Heikki Palomaa
Tornio Fin
2:31:12.907100
+28:27.170600
63.0p
47
Andreas Salmi
Jukkasjärvi IF
2:31:37.909600
+28:52.173100
62.8p
48
Johan Nylund
IK Falken
2:34:27.926600
+31:42.190100
61.3p
49
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:36:35.939400
+33:50.202900
60.3p
50
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:37:05.942400
+34:20.205900
60.1p
51
Petter Kero
IFK Kiruna
2:37:34.945300
+34:49.208800
59.8p
52
Tuomas Jaako
Finland
2:39:37.957600
+36:52.221100
58.9p
53
Mattias Jaako
Team Experience
2:42:38.975700
+39:53.239200
57.5p
54
Håkan Petersson
I 19 IF
2:42:57.977600
+40:12.241100
57.4p
55
Svein Harald Karlsen
Rafsbotn IL
2:44:29.986800
+41:44.250300
56.7p
56
Antti Härkönen
Tornio Fin
2:44:30.986900
+41:45.250400
56.7p
57
Axel Ståhlbom
Stockholms RK
2:45:03.990200
+42:18.253700
56.5p
58
Tommy Krekula
Jukkasjärvi IF
2:46:08.996700
+43:23.260200
56.1p
59
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:51:09.1026800
+48:24.290300
54.1p
60
Sven-johan Hietala
IFK Umeå
2:59:06.1074500
+56:21.338000
51.2p
61
Peter Sundfors
Karleby Fin
3:06:50.1120900
+1:04:05.384400
48.7p
62
Niko Wirgentius
No Club
3:09:03.1134200
+1:06:18.397700
48.0p
63
Tomas Kohkoinen
Lkab FF
3:17:53.1187200
+1:15:08.450700
45.5p
64
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:25:07.1230600
+1:22:22.494100
43.6p
65
Göran Olsson
Team Experience
3:29:07.1254600
+1:26:22.518100
42.6p
66
Antti Erkheikki
Kuivakangas SK
3:35:04.1290300
+1:32:19.553800
41.2p
67
Marko Myllymäki
No Club
3:49:19.1375800
+1:46:34.639300
38.3p
68
Lars Pedersen Monti
Alta
3:56:45.1420400
+1:54:00.683900
36.9p