Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Haldo Hanssons Minne
2019-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:46:46.640500
84.3p
2
H 21
Magnus Näslund
IFK Strömsund
1:50:16.661500
+3:30.20900
81.2p
2
H 21
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
1:50:16.661500
+3:30.20900
81.2p
4
H 21
Gustav Hinder
Karlslunds IF SF
1:50:48.664700
+4:02.24100
80.8p
5
H 35
Eric Simonsson
Landöns IF
1:51:28.668700
+4:42.28100
80.2p
6
H 21
Jakob Jansson
Östersunds SK
1:51:42.670100
+4:56.29500
80.0p
7
H 35
Erik Olofsson
Åsarna IK
1:51:55.671400
+5:09.30800
79.8p
8
H 35
Per Henrik Sundell
Hammerdals IF
1:53:25.680400
+6:39.39800
78.6p
9
H 35
Arild Olav Sagvold
Leirådal Il
1:55:35.693400
+8:49.52800
77.0p
10
H 21
André Jakobsson
Östersunds SK
2:00:37.723600
+13:51.83000
73.3p
11
H 35
Thomas Michaelsen
Crash n Burn
2:01:36.729500
+14:50.88900
72.6p
12
H 35
Stein Otto Bjørkeng
Leirådal Il
2:02:45.736400
+15:59.95800
71.9p
13
H 35
Frank Robert Hjulstad
Malm IL
2:03:20.739900
+16:34.99300
71.5p
14
H 35
Anders Strandberg
Latikberg IK
2:03:59.743800
+17:13.103200
71.1p
15
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:04:01.744000
+17:15.103400
71.0p
16
H 21
Niklas Sundelin
Östersunds SK
2:04:12.745100
+17:26.104500
70.9p
17
D 21
Evelina Bångman
Offerdals SK
2:04:20.745900
+17:34.105300
70.8p
18
H 21
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:05:33.753200
+18:47.112600
70.1p
19
H 21
David Engström
Orsa SK
2:05:45.754400
+18:59.113800
69.9p
20
H 50
Stig Magnar Løvås
Norway
2:05:52.755100
+19:06.114500
69.9p
21
D 21
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:05:53.755200
+19:07.114600
69.8p
22
H 50
Anders Olofsson
Näldens IF
2:05:54.755300
+19:08.114700
69.8p
23
H 21
Gustav Yden
Östersunds SK
2:08:00.767900
+21:14.127300
68.5p
24
H 21
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
2:08:12.769100
+21:26.128500
68.4p
25
H 35
Jonas Arnqvist
FK Friskus Varberg
2:09:19.775800
+22:33.135200
67.8p
26
H 35
Børje Cato Moen
Team Mmb
2:09:20.775900
+22:34.135300
67.7p
27
D 21
Sara Lindborg
Östersunds SK
2:09:58.779700
+23:12.139100
67.4p
28
H 50
Lars Norlander
Östersunds SK
2:10:38.783700
+23:52.143100
67.0p
29
H 60
Leo Lystad
Sørli IL
2:10:47.784600
+24:01.144000
66.9p
30
H 35
Erik Strandberg
Latikberg IK
2:11:01.786000
+24:15.145400
66.8p
31
H 50
Patrik Finn
Östersunds SK
2:11:33.789200
+24:47.148600
66.5p
32
H 50
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:12:02.792100
+25:16.151500
66.2p
33
H 21
Knut Skovereng
Crash n Burn
2:12:40.795900
+25:54.155300
65.8p
34
H 21
Mikael Gardelin
Visborgs OK
2:13:02.798100
+26:16.157500
65.6p
35
H 21
Emil Tiberg
Umara SC
2:14:44.808300
+27:58.167700
64.7p
36
H 60
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:15:04.810300
+28:18.169700
64.5p
37
H 35
Mattias Hallgren
Linköpings SK
2:15:09.810800
+28:23.170200
64.5p
38
H 21
Erik Memmi
Östersund
2:15:21.812000
+28:35.171400
64.4p
39
H 21
Petter Mahrs
Östersunds SK
2:15:47.814600
+29:01.174000
64.1p
40
H 50
Carl-Olov Hansen
Utleira IL
2:17:38.825700
+30:52.185100
63.2p
41
H 35
Magnus Flodberg
Åre
2:18:05.828400
+31:19.187800
63.0p
42
H 21
Robin Grenholm
No Club
2:18:07.828600
+31:21.188000
62.9p
43
H 21
Gustav Fritzon
Åre
2:18:32.831100
+31:46.190500
62.7p
44
H 60
Jörgen Edvinsson
Myssjö-Ovikens IF
2:19:56.839500
+33:10.198900
62.0p
45
H 35
Magnus Isaksson-hangasjärvi
Tullus Sg
2:19:58.839700
+33:12.199100
62.0p
46
H 35
Håkan Jonsson
Häggenås SK
2:20:16.841500
+33:30.200900
61.9p
47
H 21
Emil Meijer
IFK Mora SK
2:20:35.843400
+33:49.202800
61.7p
48
D 21
Emma Lindberg
Älvdalens Skg Skidskytteförening
2:20:47.844600
+34:01.204000
61.6p
49
H 50
Olof Roos
Ås IF
2:20:57.845600
+34:11.205000
61.5p
50
H 35
Carsten Unger
BU Racing
2:24:49.868800
+38:03.228200
59.7p
51
H 50
Lars-Johan Ahlzén
Ås IF
2:25:08.870700
+38:22.230100
59.6p
52
H 35
Henrik Olausson
Alsens IF
2:25:24.872300
+38:38.231700
59.4p
53
H 60
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:26:02.876100
+39:16.235500
59.2p
54
H 35
Roger EK
Ås IF
2:27:50.886900
+41:04.246300
58.4p
55
H 60
Per Steen
Brunflo IF
2:27:51.887000
+41:05.246400
58.3p
56
H 50
Tommy MarmMartinsson
No Club
2:28:30.890900
+41:44.250300
58.1p
57
H 35
Arvid Lorentzon
Östersund
2:29:08.894700
+42:22.254100
57.8p
58
H 21
Robin Wessén
Tandsbyns IF
2:31:37.909600
+44:51.269000
56.7p
59
H 60
Sven Nilsson
Örebro
2:32:20.913900
+45:34.273300
56.5p
60
D 50
Ingela Engholm
Litsbygdens SK
2:32:44.916300
+45:58.275700
56.3p
61
H 60
Robert Sagulin
Boo Kanot & SK
2:33:05.918400
+46:19.277800
56.1p
62
H 50
Ronny Larsson
Litsbygdens SK
2:34:25.926400
+47:39.285800
55.6p
63
H 35
Hans Nordell
Lillhärdals IF
2:35:00.929900
+48:14.289300
55.4p
64
H 35
Anders Björkman
Södertälje
2:35:05.930400
+48:19.289800
55.4p
65
H 50
Tore Bergkvist
Östersunds SK
2:37:57.947600
+51:11.307000
54.2p
66
H 50
Tore Nordqvist
Tåsjö IF
2:38:15.949400
+51:29.308800
54.1p
67
H 60
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
2:38:27.950600
+51:41.310000
54.1p
68
D 35
Katrin Johansson
Brunflo IF
2:38:32.951100
+51:46.310500
54.0p
69
H 35
Jesper Svedberg
Semså Fritid
2:38:37.951600
+51:51.311000
54.0p
70
H 50
Erik Arnsäter
Hotagens SC
2:39:03.954200
+52:17.313600
53.8p
71
H 35
Espen Kalkvik
Crash n Burn
2:39:04.954300
+52:18.313700
53.8p
72
H 21
Viktor Hurtig
Göteborgs SK
2:39:25.956400
+52:39.315800
53.7p
73
H 21
Jimmy Thoms
No Club
2:40:01.960000
+53:15.319400
53.5p
74
H 35
Jacob Vackdahl
Frösö IF
2:40:12.961100
+53:26.320500
53.4p
75
H 50
Antaris Gråjk
Hotagens SC
2:40:39.963800
+53:53.323200
53.2p
76
H 35
Arvid Gerge
Axa SC
2:41:19.967800
+54:33.327200
53.0p
77
H 35
Mats Andersson
Sollefteå Skidor IF
2:41:59.971800
+55:13.331200
52.8p
78
H 50
Lars Eriksson
Offerdals SK
2:42:33.975200
+55:47.334600
52.6p
79
H 50
Leif Molander
Myssjö-Ovikens IF
2:42:34.975300
+55:48.334700
52.6p
80
H 50
Göran Oscarsson
Östersunds SK
2:42:49.976800
+56:03.336200
52.5p
81
H 35
Pierre Olsson
Klättermusen
2:43:03.978200
+56:17.337600
52.4p
82
H 35
Erik Nilsson
Östersunds SK
2:43:30.980900
+56:44.340300
52.2p
83
H 35
Lars-Hovard Tömmervik
Malm IL
2:45:46.994500
+59:00.353900
51.4p
84
H 50
Thomas Lindqvist
Krokoms Mck
2:46:02.996100
+59:16.355500
51.4p
85
H 35
Peja Lindholm
Östersund
2:46:24.998300
+59:38.357700
51.2p
86
H 60
Lars Festin
Östersunds SK
2:47:18.1003700
+1:00:32.363100
50.9p
87
D 50
Karin Kämpedal Molander
Myssjö
2:47:37.1005600
+1:00:51.365000
50.8p
88
H 21
Oskar Öhrström
Sällsjö
2:47:54.1007300
+1:01:08.366700
50.7p
89
H 35
Adrian Jones
Ås IF
2:48:20.1009900
+1:01:34.369300
50.6p
90
H 35
Anton Säwström
Östersund
2:48:31.1011000
+1:01:45.370400
50.5p
91
D 21
Rebecka Pålsmarker
Östersund
2:48:33.1011200
+1:01:47.370600
50.5p
91
H 35
Erik Westin
Östersund
2:48:33.1011200
+1:01:47.370600
50.5p
93
H 50
Mikael Kvarnlöf
Anvågens SK
2:49:08.1014700
+1:02:22.374100
50.3p
94
H 21
Tobias Berglund
Östersund
2:49:16.1015500
+1:02:30.374900
50.3p
95
H 21
Mikael Lunnehed
Östersunds SK
2:49:21.1016000
+1:02:35.375400
50.3p
96
H 35
Magnus Swartling
Östersund
2:53:50.1042900
+1:07:04.402300
48.8p
97
H 35
Magnus Rosenquist
Frösön
2:55:31.1053000
+1:08:45.412400
48.3p
98
D 35
Åsa Zachrisson
Järpens SK
2:56:29.1058800
+1:09:43.418200
48.0p
99
H 50
Bruno Kempe
Trångsvikens IF
2:59:50.1078900
+1:13:04.438300
47.1p
100
H 35
Per-Erik Eriksson
OK Kolmården
2:59:54.1079300
+1:13:08.438700
47.1p
101
D 50
Britta Ahlin
Östersunds SK
3:00:00.1079900
+1:13:14.439300
47.0p
102
D 35
Therese Nilsson
Solna
3:02:40.1095900
+1:15:54.455300
46.3p
103
H 35
Johan Fällman
Nord Lock
3:03:41.1102000
+1:16:55.461400
46.0p
104
H 50
Anders Westberg
Östersund
3:03:59.1103800
+1:17:13.463200
45.9p
105
D 35
Sara Ring
Östersunds SK
3:05:34.1113300
+1:18:48.472700
45.5p
106
H 35
Anders Bäckman
Brunflo IF
3:05:52.1115100
+1:19:06.474500
45.4p
107
H 35
Jimmy Nyman
Sya SK
3:05:53.1115200
+1:19:07.474600
45.4p
108
D 35
Anna Maria Kristoffersson
Duveds IF
3:05:56.1115500
+1:19:10.474900
45.4p
109
H 35
Fred Persson
Nord Lock
3:06:07.1116600
+1:19:21.476000
45.3p
110
H 60
Per Einarsson
Stockholm
3:06:26.1118500
+1:19:40.477900
45.3p
111
D 21
Towa Swärd
Brunflo IF
3:13:26.1160500
+1:26:40.519900
43.5p
112
H 50
Håkan Westlund
Järpens SK
3:16:12.1177100
+1:29:26.536500
42.8p
113
D 35
Lena Hallgren
Linköpings SK
3:23:12.1219100
+1:36:26.578500
41.2p
114
H 35
Morgan Wang
Nord Lock
3:23:35.1221400
+1:36:49.580800
41.2p
115
D 21
Sofie Leijonberg
Frösön
3:23:51.1223000
+1:37:05.582400
41.1p
116
H 50
Per Jonsson
Semså Fritid
3:24:02.1224100
+1:37:16.583500
41.1p
117
D 21
Emma Wemmenhag
Nord Lock
3:24:09.1224800
+1:37:23.584200
41.0p
118
D 50
Helena Åkerlind
Lofsdalens SK
3:24:15.1225400
+1:37:29.584800
41.0p
119
H 35
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:26:36.1239500
+1:39:50.598900
40.5p
120
D 50
Irene Kempe
Trångsvikens IF
3:27:34.1245300
+1:40:48.604700
40.3p
121
H 21
Niklas Persson
Axa SC
3:28:37.1251600
+1:41:51.611000
40.1p
122
D 21
Louise Wallin
Åre
3:28:42.1252100
+1:41:56.611500
40.1p
123
D 21
Hanna Månsson
Nord Lock
3:30:51.1265000
+1:44:05.624400
39.6p
124
D 35
Veronica Bäckman
Brunflo IF
3:31:50.1270900
+1:45:04.630300
39.4p
125
H 21
Oskar von Essen
Hudik Triathlon
3:33:22.1280100
+1:46:36.639500
39.1p
126
H 50
Frederik von Essen
Hudik Triathlon
3:33:27.1280600
+1:46:41.640000
39.1p
127
H 35
Per-Olov Jönsson
Malmö
4:03:37.1461600
+2:16:51.821000
34.0p
128
H 35
Rune Kokholm
Danmark
4:06:54.1481300
+2:20:08.840700
33.5p
129
D 21
Malin Eriksson
Östersunds Fallskärmsklubb
4:28:21.1610000
+2:41:35.969400
30.7p
130
H 60
Peder Eriksson
No Club
4:34:56.1649500
+2:48:10.1008900
29.9p
131
H 60
Pieter Vlag
Krokoms Mck
4:41:31.1689000
+2:54:45.1048400
29.2p
132
D 21
Johanna Oskarsson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
132
D 35
Randi Phinney
Malmö
23:59:58.8639700
132
H 21
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
23:59:58.8639700
132
H 35
Magnus Johansson
Järpens SK
23:59:58.8639700
132
H 35
Fritjov Skjerve
Skogn IL
23:59:58.8639700
132
H 35
Ola Karlsson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
132
H 35
Tomas Waldebäck
Östersunds SK
23:59:58.8639700
132
H 50
Ulrich Wahlström
XCGold
23:59:58.8639700
132
H 50
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
23:59:58.8639700
132
H 60
Bo Göransson
Åsarna IK
23:59:58.8639700
132
H 60
Tord Svedberg
No Club
23:59:58.8639700
143
D 21
Laila Kveli
Lierne IL
23:59:59.8639800
143
D 21
Petra Nilsson Björklund
Åsarna IK
23:59:59.8639800
143
D 35
Eva Hemingsson
Bodsjöböle SK
23:59:59.8639800
143
D 50
Ibe Molin
Östersund
23:59:59.8639800
143
H 21
Erik Vareberg
Östersund
23:59:59.8639800
143
H 21
Daniel Halvarsson
Östersund
23:59:59.8639800
143
H 21
Jon Eklund
IK Jarl Rättvik
23:59:59.8639800
143
H 35
Heath Cutting
Australia
23:59:59.8639800
143
H 35
Ergo Talu
Estonia
23:59:59.8639800
143
H 35
Andreas Johansson
Föllinge IK
23:59:59.8639800
143
H 35
Olle Kvick
Nacka
23:59:59.8639800
143
H 50
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
23:59:59.8639800
143
H 60
Jan Molde
Östersund
23:59:59.8639800
143
H 60
Kalle Lennartsson
IFK Strömsund
23:59:59.8639800
15km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Patrik Hakonen
Östersunds SK
42:43.256200
64.3p
2
H 21 Motion
Johan Dumky
Brandkårens IK
45:25.272400
+2:42.16100
60.5p
3
D 21 Motion
Nora Lerfald
Lierne IL
45:44.274300
+3:01.18000
60.1p
4
D 21 Motion
Chatrine Segersten
Offerdals SK
49:30.296900
+6:47.40600
55.5p
5
D 21 Motion
Jonna Hangasjärvi
Tullus Sg
49:49.298800
+7:06.42500
55.2p
6
D 21 Motion
Nora Samuelsson
Östersunds SK
51:23.308200
+8:40.51900
53.5p
7
H 21 Motion
Johan Nilsson
Ås IF
52:03.312200
+9:20.55900
52.8p
8
D 21 Motion
Line Samuelsson
Östersunds SK
52:23.314200
+9:40.57900
52.5p
9
H 21 Motion
Åke Jansson
Näldens IF
53:38.321700
+10:55.65400
51.3p
10
D 21 Motion
Anna-Karin Roos
Ås IF
55:29.332800
+12:46.76500
49.5p
11
D 21 Motion
Felicia Hägg
Östersunds SK
55:59.335800
+13:16.79500
49.1p
12
H 21 Motion
Niklas Karlsson
Offerdals SK
56:48.340700
+14:05.84400
48.4p
13
H 21 Motion
Gunnar Kvarnlöf
Offerdals SK
56:49.340800
+14:06.84500
48.4p
14
H 21 Motion
Daniel Eriksson
Nord Lock
57:38.345700
+14:55.89400
47.7p
15
H 21 Motion
Anders Blomqvist
Nord Lock
58:06.348500
+15:23.92200
47.3p
16
H 21 Motion
Oskar Andersson
Sollefteå Skidor IF
58:12.349100
+15:29.92800
47.2p
17
H 21 Motion
Edvin Källström
Sollefteå Skidor IF
58:45.352400
+16:02.96100
46.8p
18
D 21 Motion
Signe Roos
Ås IF
59:27.356600
+16:44.100300
46.2p
19
D 21 Motion
Linnéa Olofsson
Östersund
59:31.357000
+16:48.100700
46.2p
20
H 21 Motion
Björn Johansson
Nord Lock
59:33.357200
+16:50.100900
46.2p
21
H 21 Motion
Andreas Höglund
Nord Lock
1:02:11.373000
+19:28.116700
44.2p
22
D 21 Motion
Ulrika Hellby
Alsens IF
1:02:26.374500
+19:43.118200
44.0p
23
D 21 Motion
Kristina Larsson
Ås IF
1:05:21.392000
+22:38.135700
42.1p
24
D 21 Motion
Eivor Lindgren
Fåkers IK
1:06:32.399100
+23:49.142800
41.3p
25
D 21 Motion
Linda Söderberg
No Club
1:07:12.403100
+24:29.146800
40.9p
26
H 21 Motion
Kjell Jönsson
Berg
1:10:49.424800
+28:06.168500
38.8p
27
H 21 Motion
Ulf Hedenström
Rödön SK
1:12:03.432200
+29:20.175900
38.2p
28
D 21 Motion
Maria Larsdotter
Näldens IF
1:12:40.435900
+29:57.179600
37.8p
29
H 21 Motion
Björn Nilsson
Nord Lock
1:14:10.444900
+31:27.188600
37.1p
30
H 21 Motion
Måns Henriksson
Nord Lock
1:15:59.455800
+33:16.199500
36.2p
31
D 21 Motion
Catharina Henriksson
Nord Lock
1:17:23.464200
+34:40.207900
35.5p
32
D 21 Motion
Maria Dahllöw
Hammerdals IF
1:18:45.472400
+36:02.216100
34.9p
33
D 21 Motion
Gerd Eriksson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
33
D 21 Motion
Gun Eriksson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
33
H 21 Motion
Oskar Olausson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
33
H 21 Motion
Jan Olof Arvidsson
Nord Lock
23:59:59.8639800
33
H 21 Motion
Mats Bad
Nord Lock
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)