Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
SM herrar 30 km massstart
2019-02-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
30km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
1:25:11.511010
93.4p
2
H 21
Jonas Eriksson
IFK Mora SK
1:26:35.519410
+1:24.8300
92.1p
3
H 21
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
1:26:38.519730
+1:27.8620
92.1p
4
H 21
Jens Burman
Åsarna IK
1:26:43.520290
+1:32.9180
92.0p
5
H 21
Björn Sandström
Piteå Elit SK
1:26:45.520490
+1:34.9380
92.0p
6
H 21
Eric Rosjö
IFK Mora SK
1:26:48.520780
+1:37.9670
91.9p
7
H 21
Oscar Persson
SK Bore
1:26:53.521250
+1:42.10140
91.8p
8
H 21
Eddie Edström
IFK Mora SK
1:26:56.521510
+1:45.10400
91.8p
9
H 21
Marcus Ruus
Åsarna IK
1:27:08.522720
+1:57.11610
91.6p
10
H 21
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
1:27:23.524220
+2:12.13110
91.4p
11
H 21
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
1:28:25.530450
+3:14.19340
90.5p
12
H 21
Gabriel Thorn
SK Bore
1:28:25.530490
+3:14.19380
90.5p
13
H 21
Johan Häggström
Piteå Elit SK
1:28:30.530900
+3:18.19790
90.4p
14
H 21
Jens Andersson
Kalix SK
1:28:49.532810
+3:38.21700
90.2p
15
H 21
Johan Herbert
IFK Mora SK
1:29:07.534610
+3:56.23500
89.9p
16
H 21
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:29:15.535450
+4:04.24340
89.8p
17
H 21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
1:29:25.536460
+4:14.25350
89.6p
18
H 21
Marcus Fredriksson
Hudiksvalls IF
1:29:27.536670
+4:16.25560
89.6p
19
H 21
Max Novak
Offerdals SK
1:29:34.537310
+4:23.26200
89.5p
20
H 21
Simon Lageson
Falun Borlänge SK
1:30:40.543900
+5:28.32790
88.6p
21
H 21
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
1:30:46.544540
+5:35.33430
88.5p
22
H 21
Martin Herbert
IFK Mora SK
1:30:51.545020
+5:40.33910
88.5p
23
H 21
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
1:30:53.545290
+5:42.34180
88.4p
24
H 21
Nils Persson
Östersunds SK
1:30:57.545690
+5:46.34580
88.4p
25
H 21
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:30:59.545880
+5:48.34770
88.3p
26
H 21
Victor Hallquist
Åsarna IK
1:31:01.546070
+5:50.34960
88.3p
27
H 21
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:31:28.548720
+6:17.37610
87.9p
28
H 21
Robin Norum
IFK Umeå
1:31:40.549960
+6:29.38850
87.8p
29
H 21
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
1:31:55.551440
+6:44.40330
87.6p
30
H 21
Petter Engdahl
Östersunds SK
1:32:03.552240
+6:52.41130
87.5p
31
H 21
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
1:32:10.552920
+6:59.41810
87.4p
32
H 21
Adam Gillman
Garphyttans IF
1:32:12.553100
+7:00.41990
87.4p
33
H 21
Simon Stenberg
Kalix SK
1:32:17.553650
+7:06.42540
87.3p
34
H 21
Carl Olander
IK Stern
1:32:18.553730
+7:07.42620
87.3p
35
H 21
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
1:32:27.554610
+7:16.43500
87.2p
36
H 21
Edvard Sundman
Åsarna IK
1:32:28.554770
+7:17.43660
87.1p
37
H 21
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
1:32:31.555020
+7:20.43910
87.1p
38
H 21
Erik Silfver
IFK Umeå
1:32:38.555740
+7:27.44630
87.0p
39
H 21
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
1:33:04.558320
+7:53.47210
86.7p
40
H 21
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
1:33:16.559510
+8:05.48400
86.5p
41
H 21
John Leander
Åsarna IK
1:33:35.561440
+8:24.50330
86.3p
42
H 21
Jonathan Engström
Borås SK
1:33:45.562480
+8:34.51370
86.1p
43
H 21
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
1:33:57.563650
+8:46.52540
86.0p
44
H 21
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
1:34:56.569570
+9:45.58460
85.2p
45
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:35:01.570080
+9:50.58970
85.1p
46
H 21
Mikael Andersson
IFK Mora SK
1:35:08.570710
+9:57.59600
85.1p
47
H 21
Ossian Rosenberg
Åsarna IK
1:35:11.571040
+10:00.59930
85.0p
48
H 21
Anton Eriksson
Sollefteå Skidor IF
1:35:41.574000
+10:29.62890
84.6p
49
H 21
Arvid Jonsson
Trillevallens Sportklubb
1:35:42.574110
+10:31.63000
84.6p
50
H 21
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
1:35:47.574610
+10:36.63500
84.6p
51
H 21
Karl Hjalmarsson
IK Stern
1:35:48.574700
+10:36.63590
84.6p
52
H 21
Johan Ekberg
Nacka Värmdö SK
1:36:06.576590
+10:55.65480
84.3p
53
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:36:09.576850
+10:58.65740
84.3p
54
H 21
Jesper Persson
Åsarna IK
1:36:27.578600
+11:15.67490
84.1p
55
H 21
Axel Jutterström
IFK Mora SK
1:36:49.580820
+11:38.69710
83.8p
56
H 21
Erik Persson
IF Hallby SOK
1:37:00.581930
+11:49.70820
83.7p
57
H 21
Gabriel Strid
IFK Mora SK
1:37:02.582130
+11:51.71020
83.6p
58
H 21
David Thorell
IK Stern
1:37:18.583710
+12:07.72600
83.4p
59
H 21
Daniel Södersten
Orsa SK
1:37:32.585150
+12:21.74040
83.3p
60
H 21
Emil Talsi
Åsarna IK
1:38:09.588850
+12:58.77740
82.8p
61
H 21
Filip Rosjö
IF Hallby SOK
1:38:10.588960
+12:59.77850
82.8p
62
H 21
Gustav Jonsson
IFK Mora SK
1:38:10.588990
+12:59.77880
82.8p
63
H 21
Petter Persson
Borås SK
1:38:17.589660
+13:06.78550
82.7p
64
H 21
Emil Winsa
Gellivare Skidallians IK
1:38:20.589910
+13:09.78800
82.7p
65
H 21
Erik Lieback
Ulricehamns IF
1:39:31.597070
+14:20.85960
81.8p
66
H 21
Gustav Aflodal
Offerdals SK
1:39:34.597340
+14:23.86230
81.8p
67
H 21
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
1:39:38.597780
+14:27.86670
81.8p
68
H 21
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
1:39:38.597790
+14:27.86680
81.8p
69
H 21
Elias Andersson
Sunderby SK
1:39:59.599830
+14:48.88720
81.5p
70
H 21
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
1:40:20.601920
+15:09.90810
81.3p
71
H 21
Alexander Karlsson
IFK Mora SK
1:40:56.605540
+15:45.94430
80.9p
72
H 21
Joel Jänes
Stockviks SF
1:41:06.606500
+15:54.95390
80.7p
73
H 21
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
1:41:14.607360
+16:03.96250
80.6p
74
H 21
Ragnar Sigurgeirsson
IK Vista
1:41:29.608860
+16:18.97750
80.5p
75
H 21
Adam Axelsson
Hvetlanda SK
1:42:01.612030
+16:50.100920
80.1p
76
H 21
Viktor Axelsson
Borås SK
1:42:31.615030
+17:20.103920
79.8p
77
H 21
Mattias Sundin
Vårby IK
1:42:40.615960
+17:29.104850
79.7p
78
H 21
Albert Askengren
Visborgs OK
1:43:28.620790
+18:17.109680
79.1p
79
H 21
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
1:43:59.623830
+18:48.112720
78.8p
80
H 21
Benjamin Lembke
Linköpings SK
1:44:38.627790
+19:27.116680
78.4p
81
H 21
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
1:45:02.630160
+19:51.119050
78.1p
82
H 21
Henrik Dahlén
Tynderö IK
1:45:03.630210
+19:52.119100
78.1p
83
H 21
Love Kreij
IF Strategen
1:45:25.632400
+20:13.121290
77.9p
84
H 21
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
1:45:39.633850
+20:28.122740
77.7p
85
H 21
Samuel Hahnsson
IK Stern
1:47:20.643980
+22:09.132870
76.7p
86
H 21
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
1:48:27.650630
+23:16.139520
76.0p
87
H 21
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
1:48:48.652780
+23:37.141670
75.8p
88
H 21
Martin Johansson
Linköpings SK
1:49:57.659610
+24:46.148500
75.1p
89
H 21
Oscar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
1:55:43.694280
+30:32.183170
71.8p
90
H 21
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
1:56:03.696240
+30:52.185130
71.6p
91
H 21
Gustav Nordström
Borås SK
23:59:58.8639700
91
H 21
Anders Roos
Östersunds SK
23:59:58.8639700
91
H 21
Andreas Viker
IK Stern
23:59:58.8639700
91
H 21
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
23:59:58.8639700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)