Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åsarna ski marathon
2019-02-09
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
D 21
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emma Wikén
Åsarna IK
2:29:41.898060
83.6p
2
Ida Dahl
IFK Mora SK
2:31:04.906390
+1:23.8230
82.5p
3
Laila Kveli
Lierne IL
2:33:45.922460
+4:04.24300
80.4p
4
Moa Molander Kristiansen
Falun Borlänge SK
2:39:54.959370
+10:13.61210
76.1p
5
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:40:36.963570
+10:55.65410
75.7p
6
Sara Jakobsson
Östersunds SK
2:47:46.1006550
+18:04.108390
71.2p
7
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:48:39.1011880
+18:58.113720
70.7p
8
Jennie Jirhed
Östersunds SK
2:52:31.1035030
+22:49.136870
68.6p
9
Malin Jonsson
IK Stern
2:54:34.1047360
+24:53.149200
67.5p
10
Maria Görlin
Axa SC
2:56:40.1059980
+26:59.161820
66.4p
11
Erika Svanborg
Östersunds SK
3:06:54.1121310
+37:12.223150
61.6p
12
Lovisa Ottosson
Åsarna IK
3:12:13.1153230
+42:31.255070
59.4p
13
Johanna Oskarsson
Östersunds SK
3:18:05.1188440
+48:23.290280
57.1p
14
Chatrine Segersten
Offerdals SK
3:18:43.1192210
+49:01.294050
56.9p
15
Petra Nilsson
Åsarna IK
3:23:16.1219510
+53:34.321350
55.2p
16
Agnes Mattsson
Tandsbyns IF
3:25:27.1232660
+55:46.334500
54.5p
17
Lowisa Engholm
Johannisbergs AIK
3:30:27.1262690
+1:00:46.364530
52.8p
18
Mikaela Wendt
Bålsta SK
3:32:26.1274570
+1:02:45.376410
52.2p
19
Petra Åkerblom
Sävast Ski Team IF
3:43:28.1340730
+1:13:46.442570
49.0p
20
Sabina Fahlesson
Östersund
3:57:48.1426790
+1:28:07.528630
45.3p
21
Jenni Falgén
Axa SC
4:12:03.1512220
+1:42:21.614060
42.2p
22
Marja Sidén
Östersund
4:31:58.1631770
+2:02:17.733610
38.5p
23
Caroline Gärdin Hyttsten
Axa SC
4:38:19.1669850
+2:08:37.771690
37.4p
24
Signe Åkerblom
Hoverberg
4:42:15.1693400
+2:12:33.795240
36.8p
25
Lovisa Sjöqvist
Stockholm
5:09:29.1856850
+2:39:47.958690
33.0p
26
Nicole Brunetti
Stockholm
5:10:45.1864430
+2:41:03.966270
32.9p
D 35
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:55:56.1055580
66.8p
2
Lena Gavelin
Mellansel IF
2:55:58.1055700
+1.20
66.8p
3
Alexzandra Edström
Ångsta IF
3:38:21.1310040
+42:24.254360
50.4p
4
Eva Hemingsson
Bodsjöböle SK
3:49:33.1377210
+53:36.321530
47.4p
5
Catrin Johansson
Järpens SK
3:59:33.1437260
+1:03:36.381580
44.9p
6
Veronica Bäckman
Brunflo IF
4:04:53.1469290
+1:08:57.413610
43.7p
D 50
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ingela Engholm
Litsbygdens SK
3:11:05.1146440
59.8p
2
Karin Molander
Myssjö-Ovikens IF
3:23:14.1219310
+12:08.72770
55.2p
3
Britta Ahlin
Östersunds SK
3:37:05.1302490
+26:00.155950
50.8p
4
Birgitta Haraldsson
Brunflo IF
3:42:40.1335900
+31:34.189360
49.2p
5
Helena Åkerlind
Lofsdalens SK
3:57:57.1427670
+46:52.281130
45.3p
6
Mia Herlitz
Sundsvall
4:12:12.1513140
+1:01:07.366600
42.2p
7
Lena Lind
Östersunds SK
4:29:16.1615560
+1:18:11.469020
39.0p
8
Malin Eriksson
Junsele IF
4:53:18.1759780
+1:42:13.613240
35.2p
D 60
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Michel Lorin
Hanakamtjärn-vemdalen
3:32:44.1276310
52.1p
H 21
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Max Novak
Offerdals SK
2:23:54.863330
88.5p
2
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
2:23:58.863730
+4.300
88.4p
3
Simon Lageson
Falun Borlänge SK
2:24:39.867830
+45.4400
87.8p
4
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
2:25:06.870540
+1:12.7110
87.4p
5
Adam Gillman
Garphyttans IF
2:25:06.870560
+1:12.7130
87.4p
6
Marcus Fredriksson
Hudiksvalls IF
2:25:07.870600
+1:12.7170
87.4p
7
Mattias Bångman
Offerdals SK
2:25:54.875310
+1:59.11880
86.7p
8
Magnus Näslund
IFK Strömsund
2:25:54.875340
+2:00.11910
86.7p
9
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
2:25:54.875370
+2:00.11940
86.7p
10
John Leander
Åsarna IK
2:25:59.875870
+2:05.12440
86.6p
11
Alfred Buskqvist
IK Stern
2:26:30.878930
+2:36.15500
86.2p
12
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
2:27:31.885020
+3:36.21590
85.3p
13
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:28:17.889640
+4:23.26210
84.7p
14
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
2:29:41.898090
+5:47.34660
83.6p
15
Victor Hallquist
Åsarna IK
2:29:45.898480
+5:51.35050
83.5p
16
David Berg
Bodsjöböle SK
2:30:53.905290
+6:59.41860
82.6p
17
Gustav Hinder
Karlslunds IF SF
2:30:55.905460
+7:01.42030
82.6p
18
André Jakobsson
Östersunds SK
2:31:05.906430
+7:11.43000
82.5p
19
Andreas Viker
IK Stern
2:31:10.906980
+7:16.43550
82.4p
20
Anton Hallor
Karlslunds IF SF
2:31:34.909380
+7:40.45950
82.1p
21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:33:22.920150
+9:28.56720
80.7p
22
Fredrik Hansson
Åsarna IK
2:36:09.936830
+12:15.73400
78.7p
23
Olle Olsson Bad
Hallens SK
2:36:37.939630
+12:43.76200
78.4p
24
Johan Dahlborg
Frösö IF
2:39:15.955400
+15:20.91970
76.6p
25
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:40:35.963400
+16:40.99970
75.7p
26
Niklas Sundelin
Östersunds SK
2:40:37.963640
+16:43.100210
75.7p
27
Edvard Sundman
Åsarna IK
2:42:32.975130
+18:38.111700
74.4p
28
Ludvig Hellstrand
Duveds IF
2:42:50.976970
+18:56.113540
74.2p
29
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:43:38.981710
+19:43.118280
73.7p
30
Emil Tiberg
Umara SC
2:44:18.985750
+20:24.122320
73.3p
31
David Engström
Orsa SK
2:46:25.998480
+22:31.135050
72.0p
32
Torkel Bäckman
Mårdshyttans SK
2:47:03.1002220
+23:08.138790
71.7p
33
Jimmy Widell
Häggenås SK
2:47:04.1002310
+23:09.138880
71.6p
34
Martin Persson
IFK Strömsund
2:51:01.1026040
+27:07.162610
69.4p
35
Erik Memmi
Halmstad OK
2:52:39.1035890
+28:45.172460
68.5p
36
Gustav Ydén
Östersund
2:53:28.1040740
+29:34.177310
68.1p
37
Daniel Wessén
Tandsbyns IF
2:54:24.1046390
+30:30.182960
67.6p
38
Johan Olofsson
Stockholms RK
2:55:17.1051650
+31:23.188220
67.1p
39
Hannes Bäckbro
Axa SC
3:09:24.1136360
+45:30.272930
60.5p
40
Marcus Karlsson
Östersund
3:11:05.1146460
+47:11.283030
59.8p
41
Elias Haglund
Öset Skidor
3:12:45.1156440
+48:51.293010
59.2p
42
Anton Hemmingsson
Åsarna IK
3:14:56.1169540
+51:02.306110
58.3p
43
Tomas Edström
IFK Mora SK
3:14:59.1169810
+51:04.306380
58.3p
44
Axel Jonsson
Duveds IF
3:15:11.1171070
+51:17.307640
58.2p
45
Carl Carlsson
Vattudalens Ldk
3:17:16.1183530
+53:22.320100
57.4p
46
Jonas Kristoffersson
Häggenås SK
3:17:38.1185780
+53:44.322350
57.3p
47
Rasmus Von Schoultz
Åsarna IK
3:17:52.1187160
+53:58.323730
57.2p
48
Anders Åkerblom
Sävast Ski Team IF
3:19:28.1196790
+55:34.333360
56.6p
49
Andreas Johansson
Östersund
3:22:39.1215830
+58:45.352400
55.4p
50
Rikard Bertilsson
Östersunds SK
3:26:10.1236930
+1:02:16.373500
54.2p
51
Anton Eriksson
BTEA
3:28:10.1248910
+1:04:15.385480
53.6p
52
Magnus Näslund
Tandsbyns IF
3:34:44.1288330
+1:10:50.424900
51.5p
53
Tobias Berglund
Östersunds SK
3:42:29.1334880
+1:18:35.471450
49.2p
54
Jonatan Ydén
Östersund
3:48:22.1370160
+1:24:28.506730
47.7p
55
Martin Johansson
Axa SC
3:52:33.1395220
+1:28:38.531790
46.6p
56
Jonny Engberg
Granit Teknikbyrå AB
3:53:50.1402950
+1:29:56.539520
46.3p
57
Andreas Gärdin Hyttsten
Axa SC
3:58:30.1430900
+1:34:35.567470
45.2p
58
Niklas Karlsson
Offerdals SK
3:58:36.1431590
+1:34:42.568160
45.1p
59
Tobias Ydén
Botkyrka
4:11:03.1506250
+1:47:09.642820
42.4p
60
Sonny Ståhlgren
Botkyrka
4:11:04.1506340
+1:47:10.642910
42.4p
61
Fredrik Tenggren
Östersund
4:12:08.1512740
+1:48:14.649310
42.2p
62
Erik Herlitz
Sundsvall
4:28:54.1613310
+2:04:59.749880
39.0p
63
Johan Hemmingsson
Klövsjö IF
4:38:01.1668040
+2:14:07.804610
37.5p
64
Mattias Dallin
Svenstavik
4:38:02.1668130
+2:14:08.804700
37.5p
65
Christoffer Andersson
Östersund
4:38:29.1670800
+2:14:34.807370
37.4p
H 35
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Eric Simonsson
Landöns IF
2:27:10.882910
85.6p
2
Per Henrik Sundell
Hammerdals IF
2:28:28.890720
+1:18.7710
84.6p
3
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
2:28:30.890920
+1:20.7910
84.5p
4
Joakim Kangasharju
Ragunda IF
2:34:10.924900
+6:59.41890
80.1p
5
Carl Larson
Östersunds SK
2:35:10.930990
+8:00.47980
79.4p
6
Martin Eriksson Fahlgren
Frösö IF
2:37:19.943860
+10:09.60850
77.9p
7
Mikael Andersson
Ås IF
2:40:35.963490
+13:25.80480
75.7p
8
Henrik Nyman
Umara SC
2:40:39.963810
+13:29.80800
75.6p
9
Alexander Jansa
Athletic Club Salt Lake
2:50:15.1021400
+23:04.138390
69.8p
10
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:51:15.1027410
+24:05.144400
69.3p
11
Olle Kvick
Ugglan IK
2:51:31.1029010
+24:21.146000
69.1p
12
Simon Karlsson
Hallens SK
2:55:05.1050430
+27:55.167420
67.2p
13
Rickard Johnson
Östersunds SK
2:58:51.1073050
+31:41.190040
65.3p
14
Ola Wallin
Svegs IK
2:59:07.1074660
+31:57.191650
65.2p
15
Magnus Trolin
Ramsjö SK
2:59:12.1075160
+32:02.192150
65.2p
16
Niklas Olsson
Lillhärdals IF
3:01:26.1088560
+34:16.205550
64.1p
17
Fredrik Busk
Svegs IK
3:02:38.1095700
+35:27.212690
63.5p
18
Mattias Svensson
Klövsjö IF
3:04:24.1106380
+37:14.223370
62.7p
19
Carsten Unger
BU Racing
3:04:47.1108640
+37:37.225630
62.5p
20
Håkan Jonsson
Häggenås SK
3:07:13.1123230
+40:03.240220
61.5p
21
Jesper Claesson
Sundsvall
3:07:19.1123870
+40:09.240860
61.4p
22
Jakob Börjesson
Lima IF
3:08:51.1133010
+41:41.250000
60.8p
23
Henrik Jonsson
Skärvångens IF
3:11:02.1146120
+43:52.263110
59.9p
24
Olov Svärd
Vallsta SK
3:11:04.1146300
+43:53.263290
59.9p
25
Stefan Andersson
Källbottens IK
3:12:14.1153360
+45:04.270350
59.4p
26
Lars Wiklund
Sockertoppen IF
3:13:10.1158930
+46:00.275920
59.0p
27
Emil Söderman
Östersund
3:14:02.1164110
+46:52.281100
58.7p
28
Hans Nordell
Lillhärdals IF
3:14:09.1164880
+46:59.281870
58.6p
29
Roger Tiger EK
M Sports
3:17:36.1185570
+50:26.302560
57.3p
30
Håkan Ekelljung
Granit Teknikbyrå AB
3:17:37.1185680
+50:27.302670
57.3p
31
Erik Nilsson
Östersund
3:24:03.1224270
+56:53.341260
55.0p
32
Torbjörn Hugg
Lillhärdals IF
3:26:59.1241820
+59:49.358810
54.0p
33
Anton Säwström
Östersund
3:29:35.1257450
+1:02:25.374440
53.1p
34
Erik Westin
Östersund
3:29:35.1257480
+1:02:25.374470
53.1p
35
Mats Andersson
Sollefteå SK
3:32:25.1274410
+1:05:15.391400
52.2p
36
Jimmy Nilsson
Östersunds SK
3:38:57.1313650
+1:11:47.430640
50.2p
37
Magnus Johansson
Järpens SK
3:40:40.1323900
+1:13:29.440890
49.8p
38
Adrian Jones
Ås IF
3:49:10.1374950
+1:22:00.491940
47.5p
39
Bengt Arnemo
Östersunds SK
4:04:33.1467260
+1:37:23.584250
43.8p
40
Magnus Rosenquist
Frösön
4:08:13.1489230
+1:41:03.606220
43.0p
41
Erik Nilsson
Åre Längdskidklubb
4:15:36.1533550
+1:48:26.650540
41.5p
42
Marcus Ragnarsson
Östersund
4:24:36.1587500
+1:57:25.704490
39.8p
H 50
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:33:44.922350
80.5p
2
Anders Olofsson
Näldens IF
2:42:08.972790
+8:24.50340
74.7p
3
Mattias Andersson
Månkarbo IF
2:46:29.998840
+12:44.76390
72.0p
4
Carl-Olov Hansen
Utleira IL
2:47:38.1005740
+13:53.83290
71.3p
5
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:49:40.1017930
+15:55.95480
70.2p
6
Richard Lundgren
BTEA
2:51:53.1031290
+18:09.108840
68.9p
7
Lars Norlander
Östersunds SK
2:53:44.1042340
+19:59.119890
67.9p
8
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:55:53.1055200
+22:08.132750
66.8p
9
Peter Thor
BTEA
2:58:31.1071080
+24:47.148630
65.5p
10
Ulrich Wahlström
XCGold
3:01:43.1090290
+27:59.167840
64.0p
11
Lars Theland
Jämtkraft IF
3:02:46.1096510
+29:01.174060
63.5p
12
Anders Solin
Sollefteå Skidor IF
3:04:26.1106570
+30:42.184120
62.7p
13
Kristofer Haraldsson
Brunflo IF
3:07:10.1122910
+33:25.200460
61.5p
14
Per Magnus Landén
Ås IF
3:08:27.1130640
+34:42.208190
60.9p
15
Peter Wilhelmsson
Fmv-Sport
3:11:07.1146640
+37:22.224190
59.8p
16
Tomas Hurtig
OK Skogshjortarna
3:12:51.1157050
+39:07.234600
59.1p
17
Tore Nokvist
Tåsjö IF
3:14:07.1164680
+40:23.242230
58.6p
18
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
3:17:26.1184590
+43:42.262140
57.3p
19
Leif Molander
Myssjö-Ovikens IF
3:20:10.1200940
+46:25.278490
56.3p
20
Ronny Larsson
Litsbygdens SK
3:23:00.1217970
+49:16.295520
55.3p
21
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
3:23:30.1220970
+49:46.298520
55.1p
22
Jan-Olof Berglin
Åsarna IK
3:35:02.1290100
+1:01:17.367650
51.4p
23
Mats Ribbefors
Östersund
3:38:53.1313290
+1:05:09.390840
50.3p
24
Hans Gunnar Stenbäck
Funäsdalens IF
3:45:31.1353080
+1:11:47.430630
48.4p
25
Fredrik Herlitz
Sundsvall
3:50:35.1383440
+1:16:50.460990
47.1p
26
Håkan Westlund
Järpens SK
3:58:29.1430890
+1:24:45.508440
45.2p
27
Karl-Erik Johansson
Ås IF
4:00:10.1440980
+1:26:26.518530
44.8p
28
Jan Ohlström
Ufk
4:00:39.1443860
+1:26:55.521410
44.7p
29
Mats Lif
Junsele IF
4:08:26.1490520
+1:34:41.568070
43.0p
30
Micael Niden
Stockholm
4:08:53.1493270
+1:35:09.570820
42.9p
31
Petter Gallon
Mälarö SOK
4:10:54.1505370
+1:37:10.582920
42.4p
32
Johan Liikamaa
Täby
4:23:07.1578680
+1:49:23.656230
40.1p
H 60
46.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:47:46.1006500
71.2p
2
Bo Göransson
Åsarna IK
2:50:00.1019980
+2:14.13380
70.0p
3
Sven Nilsson
IF Start
2:59:54.1079310
+12:08.72710
64.8p
4
Jörgen Edvinsson
Myssjö
3:00:54.1085370
+13:08.78770
64.3p
5
Arne Peterson
Edsbyns SK
3:06:50.1120970
+19:04.114370
61.6p
6
Sune Salomonsson
Myssjö-Ovikens IF
3:14:20.1165930
+26:34.159330
58.5p
7
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
3:16:42.1180160
+28:56.173560
57.6p
8
Stig Trolin
Ramsjö SK
3:19:38.1197760
+31:52.191160
56.5p
9
Erik Eriksson
Svegs IK
3:33:47.1282650
+46:01.276050
51.8p
10
Jan Molde
Östersund
3:44:49.1348830
+57:03.342230
48.6p
11
Karl-Erik Eriksson
Fränsta IK
4:05:24.1472370
+1:17:38.465770
43.6p
12
Bert Olsson
Östersunds SK
4:10:14.1501300
+1:22:28.494700
42.6p
D 21 Motion
17.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sofia Henriksson
Piteå Elit SK
53:32.321130
77.3p
2
Stine.lise Truu
Järpens SK
56:27.338640
+2:55.17410
73.0p
3
Sara Hallquist
Åsarna IK
56:28.338720
+2:55.17490
73.0p
4
Elin Andersson
Stuguns SOK Gjurd
59:23.356280
+5:51.35050
69.2p
5
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
1:00:50.364960
+7:18.43730
67.5p
6
Karolina Hedenström
Östersunds SK
1:02:32.375110
+8:59.53880
65.6p
7
Maja Pålsson
Utrikes SK
1:09:38.417790
+16:06.96560
58.6p
8
Ida Hallquist
Åsarna IK
1:09:48.418750
+16:16.97520
58.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
9
Elsa Malmgren
Åsarna IK
1:10:21.422090
+16:49.100860
57.9p
10
Åsa Pålsson
Utrikes SK
1:13:30.440970
+19:58.119740
55.4p
11
Felicia Hägg
Östersunds SK
1:20:11.481060
+26:39.159830
50.6p
12
Sofie Öhrman
Östersund
1:20:29.482880
+26:57.161650
50.4p
13
Anna Hansson
Offerdals SK
1:20:30.482950
+26:58.161720
50.4p
14
Susanne Bäckebjörk
Offerdals SK
1:20:32.483160
+27:00.161930
50.3p
15
Eivor Lindgren
Fåkers IK
1:20:58.485720
+27:25.164490
50.1p
16
Filippa Kärrfelt
Stockholm
1:22:45.496410
+29:12.175180
48.9p
17
Matilda Svensson
Stockholm
1:23:44.502330
+30:12.181100
48.3p
18
Irma Mattsson
Tandsbyns IF
1:25:56.515530
+32:24.194300
47.1p
19
Gerd Eriksson
Offerdals SK
1:26:08.516710
+32:35.195480
46.9p
20
Linnéa Olofsson
Östersunds SK
1:28:53.533290
+35:21.212060
45.4p
21
Märith Östberg
Åsarna IK
1:30:57.545620
+37:24.224390
44.4p
22
Camilla Ericsson
Myssjö
1:33:52.563100
+40:19.241870
42.9p
23
Elina Göransson
Åsarna IK
1:37:22.584190
+43:50.262960
41.3p
24
Annika Larsson
Frösö IF
1:38:01.588030
+44:29.266800
41.1p
25
Anja Egnell
Åsarna IK
1:46:16.637550
+52:44.316320
37.8p
26
Annica Kingstad
Offerdals SK
1:46:53.641270
+53:21.320040
37.6p
27
Anna Olofsson
Åsarna IK
2:01:20.727900
+1:07:47.406670
33.0p
28
Kerstin Sjöberg
Sundsvall
2:04:11.745010
+1:10:38.423780
32.2p
29
Isabell Hemmingsson
Åsarna IK
2:05:53.755220
+1:12:20.433990
31.7p
H 21 Motion
17.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Filip Danielsson
SK Bore
47:08.282730
88.5p
2
Marcus Ruus
Åsarna IK
47:08.282750
+0
88.5p
3
Oscar Olsson
Hudiksvalls IF
47:27.284650
+19.1820
87.9p
4
Anton Evseth
Lierne IL
47:47.286610
+38.3780
87.2p
5
Gustav Aflodal
Offerdals SK
48:24.290310
+1:15.7480
86.0p
6
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
49:51.299060
+2:43.16230
83.4p
7
Adam Persson
IF Hallby SOK
49:54.299310
+2:45.16480
83.3p
8
Niclas Eriksson
Åsarna IK
49:55.299440
+2:47.16610
83.2p
9
Jesper Persson
Åsarna IK
50:08.300740
+3:00.17910
82.9p
10
Tor Rönnestrand
Ås IF
50:17.301600
+3:08.18770
82.6p
11
Oskar Algotsson
Åsarna IK
50:26.302570
+3:18.19740
82.3p
12
Bruno Leander
Åsarna IK
51:09.306830
+4:01.24000
81.1p
13
Gustav Pålsson
Utrikes SK
52:22.314140
+5:14.31310
79.1p
14
Emil Talsi
Åsarna IK
52:28.314770
+5:20.31940
78.9p
15
Felix Erlander
Hudiksvalls IF
53:10.318940
+6:02.36110
77.8p
16
Axel Åslund
Hedesunda IF
53:30.320980
+6:22.38150
77.3p
17
Gustav Hedström
Östersunds SK
55:02.330100
+7:53.47270
75.1p
18
Patrik Hakonen
Östersunds SK
56:45.340490
+9:37.57660
72.6p
19
Emil Selmosson
Lidköpings VSK
57:07.342670
+9:59.59840
72.1p
20
Isac Morin
Utrikes SK
57:40.345940
+10:32.63110
71.4p
21
Elias Pedersen
Åsarna IK
1:00:11.361000
+13:02.78170
68.3p
22
Richard Engholm
Johannisbergs AIK
1:00:24.362390
+13:16.79560
68.0p
23
David Göransson
Åsarna IK
1:01:14.367330
+14:06.84500
67.0p
24
Robert Nilsson
Myssjö-Ovikens IF
1:01:35.369450
+14:27.86620
66.6p
25
Tommy Lahdenperä
XCGold
1:01:36.369520
+14:27.86690
66.6p
26
Arvid Jönsson
Svegs IK
1:01:41.370040
+14:33.87210
66.5p
27
Emanuel Alsin
Åmåls OK
1:02:16.373510
+15:07.90680
65.9p
28
Jörgen Mattsson
BTEA
1:03:32.381120
+16:23.98290
64.5p
29
Jan Larsson
Frösö IF
1:04:22.386100
+17:13.103270
63.6p
30
Erik Kärrfelt
Stockholm
1:09:38.417700
+22:29.134870
58.6p
31
Kjell Jonsson
Nordannäldens IK
1:12:58.437790
+25:50.154960
55.8p
32
Roger Göransson
Åsarna IK
1:13:34.441360
+26:26.158530
55.3p
33
Lennart Göransson
Åsarna IK
1:15:56.455570
+28:48.172740
53.5p
34
Krister Hallberg
Klövsjö
1:17:28.464730
+30:20.181900
52.4p
35
Lars Ericsson
Myssjö
1:18:34.471310
+31:25.188480
51.6p
36
Lars-åke Lindgren
Funäsdalens IF
1:21:25.488490
+34:17.205660
49.8p
37
Thomas Holmberg
Cgi Idrottsförening
1:21:42.490100
+34:33.207270
49.6p
38
Sven Leander
Åsarna IK
1:25:24.512350
+38:16.229520
47.4p
39
Patrik Ödlund
Täby IS SK
1:25:41.514000
+38:32.231170
47.2p
40
Rune Åslund
Åsarna IK
1:26:48.520740
+39:40.237910
46.6p
41
Edvin Mårtensson
Litsbygdens SK
1:32:50.556910
+45:41.274080
43.4p
42
Andreas Mårtensson
Litsbygdens SK
1:32:50.556940
+45:42.274110
43.4p
43
Jan-Åke Tyllman
Jämtgärsgård
1:34:15.565440
+47:07.282610
42.8p
44
Kjell Olofsson
Åsarna IK
1:45:04.630360
+57:56.347530
38.2p
45
Peder Egnell
Åsarna IK
1:46:17.637680
+59:09.354850
37.8p
46
Roger Tameh
Stockholm
2:19:56.839540
+1:32:48.556710
28.5p
D 21 Motion
7.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mathilda Ruus
Åsarna IK
26:40.159960
56.4p
2
Enya Daabach
Åsarna IK
28:23.170250
+1:42.10190
53.0p
3
Elin Jonsson
Åsarna IK
32:28.194700
+5:47.34640
46.3p
4
Alvina Millestu
Utrikes SK
35:02.210170
+8:22.50110
42.9p
5
Cecilia Borglund
Åsarna IK
36:30.218940
+9:49.58880
41.2p
6
Stina Morin
Utrikes SK
38:57.233620
+12:16.73560
38.6p
7
Lenita Göransson
Åsarna IK
40:32.243180
+13:52.83120
37.1p
8
Maria Alm
Täby IS SK
41:02.246100
+14:21.86040
36.6p
9
Eva Dahlberg
Östersunds SK
41:28.248730
+14:47.88670
36.3p
10
Märta Malmgren
Åsarna IK
44:20.265930
+17:39.105870
33.9p
11
Alice Nordbrandt
Åsarna IK
44:20.265990
+17:40.105930
33.9p
12
Kattis Hallquist
Litsbygdens SK
49:56.299540
+23:15.139480
30.1p
13
Karolina Engrund
Åsarna IK
51:06.306550
+24:25.146490
29.4p
14
Desiree Göransson
Åsarna IK
52:43.316230
+26:02.156170
28.5p
15
Julia Lindberg
Åsarna IK
52:43.316260
+26:03.156200
28.5p
16
Svea Eriksson
Östersunds SK
56:18.337700
+29:37.177640
26.7p
17
Ottilia Pedersen
Åsarna IK
56:35.339400
+29:54.179340
26.6p
18
Linnéa Gunnarsson
Åsarna IK
56:35.339410
+29:54.179350
26.6p
19
Andrea Saur
Åsarna IK
1:04:42.388150
+38:01.228090
23.2p
20
Meja Engrund
Åsarna IK
1:18:08.468730
+51:27.308670
19.2p
H 21 Motion
7.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Vegard Nordbrandt
Åsarna IK
29:39.177830
50.7p
2
Arvid Karlsson
Åsarna IK
29:54.179310
+14.1380
50.3p
3
Oskar Andersson
Sollefteå Skidor IF
31:34.189310
+1:54.11380
47.6p
4
Fred Abrahamsson Gjersvold
Östersunds SK
31:34.189330
+1:55.11400
47.6p
5
Edvin Källström
Sollefteå Skidor IF
31:51.191020
+2:11.13090
47.2p
6
Lukas Lindberg
Åsarna IK
35:40.213970
+6:01.36040
42.1p
7
Lars Lindberg
Åsarna IK
36:35.219400
+6:55.41470
41.1p
8
Edward Vestman
Åsarna IK
37:21.224020
+7:41.46090
40.3p
9
Oliver Richardsson
Östersunds SK
40:17.241630
+10:38.63700
37.3p
10
Alvin Vestman
Åsarna IK
41:23.248280
+11:44.70350
36.3p
11
Alfred Pedersen
Åsarna IK
41:26.248570
+11:47.70640
36.3p
12
Vilmer Wikström
Åsarna IK
41:28.248740
+11:49.70810
36.3p
13
Mattis Halvarsson
Kälens SK
42:46.256580
+13:07.78650
35.1p
14
Melker Israelsson
Kälens SK
42:47.256600
+13:07.78670
35.1p
15
Björn Israelsson
Kälens SK
42:54.257300
+13:14.79370
35.1p
16
Jens Halvarsson
Kälens SK
42:54.257340
+13:15.79410
35.0p
17
Bengt-Göran Johansson
Östersund
47:44.286330
+18:05.108400
31.5p
18
Kristoffer Johansson
Östersund
47:54.287340
+18:15.109410
31.4p
19
Gustav Mårtensson
Litsbygdens SK
49:47.298600
+20:07.120670
30.2p
20
Elliot Engrund
Åsarna IK
51:05.306470
+21:26.128540
29.4p
21
Henrik Berglund
Östersunds SK
54:45.328440
+25:06.150510
27.5p
22
Liam Saur
Åsarna IK
1:04:42.388180
+35:03.210250
23.2p
23
Elis Olofsson
Ås IF
1:04:54.389360
+35:15.211430
23.2p
24
Erik Olofsson
Åsarna IK
1:04:55.389460
+35:16.211530
23.2p
25
Zeke Engrund
Åsarna IK
1:18:06.468540
+48:27.290610
19.3p
26
Leo Eriksson
Östersunds SK
1:26:04.516330
+56:25.338400
17.5p
26
Nils Eriksson
Östersunds SK
1:26:04.516330
+56:25.338400
17.5p
28
Håkan Eriksson
Östersunds SK
1:26:04.516360
+56:25.338430
17.5p