Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2019-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 40
52km, Längdskidor
1
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:18:55.833400
80.1p
2
Anders Allard Lindström
Sundborns GoIF
2:25:20.871900
+6:25.38400
75.8p
3
Johan Myhr
Bravura Sports Club
2:26:28.878700
+7:33.45200
75.1p
4
Mattias Nilsson
Ockelbo SK
2:28:50.892900
+9:55.59400
73.6p
5
Matti Näslund
Scania IF
2:29:34.897300
+10:39.63800
73.2p
6
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:31:29.908800
+12:34.75300
72.0p
7
Daniel Jonsson
Team Pumpen SK
2:31:30.908900
+12:35.75400
72.0p
8
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
2:31:43.910200
+12:48.76700
71.9p
9
Martin Höglund
Sundbybergs IK
2:31:57.911600
+13:02.78100
71.8p
10
Fredrik Erixon
CCC1000 Skidklubb
2:32:13.913200
+13:18.79700
71.6p
11
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:32:23.914200
+13:28.80700
71.5p
12
Pontus Tillenius
Wattholma IF
2:33:45.922400
+14:50.88900
70.7p
13
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:33:54.923300
+14:59.89800
70.7p
14
Mikael Lange
Storvreta IK
2:36:37.939600
+17:42.106100
69.2p
15
Anders Boström
OK Linné
2:36:39.939800
+17:44.106300
69.2p
16
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:36:41.940000
+17:46.106500
69.1p
17
Henrik Edwardsson
Ericsson IK
2:37:48.946700
+18:53.113200
68.5p
18
Björn Winell
Storvreta IK
2:38:58.953700
+20:03.120200
67.9p
19
Erik Rosenborg
Bravur Sports Club
2:39:16.955500
+20:21.122000
67.8p
20
Johan Korsvik
Axa SC
2:40:58.965700
+22:03.132200
66.9p
21
Daniel Ehn
Team Pumpen SK
2:41:01.966000
+22:06.132500
66.9p
22
Torbjörn Eliasson
Bjursås IK
2:41:38.969700
+22:43.136200
66.6p
23
Stefan Jeleby
Häverödals SK
2:42:06.972500
+23:11.139000
66.4p
24
Jörgen Kanto
Karlslunds IF SF
2:42:26.974500
+23:31.141000
66.2p
25
Mathias Svärd
Gävle SK
2:43:58.983700
+25:03.150200
65.5p
26
Petter Bjerke
IKJ Haninge
2:44:36.987500
+25:41.154000
65.2p
27
Jens Kirk
Stockholms RK
2:44:40.987900
+25:45.154400
65.1p
28
Kjell Häggqvist
Näsvikens IK
2:45:52.995100
+26:57.161600
64.6p
29
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:45:56.995500
+27:01.162000
64.5p
30
David Wijk
Högbo GIF
2:46:09.996800
+27:14.163300
64.4p
31
Mattias Leek
Trönö IK
2:46:18.997700
+27:23.164200
64.4p
31
Christian Nyström
Trönö IK
2:46:18.997700
+27:23.164200
64.4p
33
Dan Sundgren
Stockholms RK
2:46:22.998100
+27:27.164600
64.3p
34
Markus Hedlund
Team Ormsalva AC
2:46:28.998700
+27:33.165200
64.3p
35
Henrik Einarsson
Rehns BK
2:47:04.1002300
+28:09.168800
64.0p
36
Karl-Johan Karlberg
Hammerdals IF
2:47:08.1002700
+28:13.169200
64.0p
37
Peter Gustafsson
Salens IF
2:48:39.1011800
+29:44.178300
63.3p
38
Michael Asplund
Axa SC
2:49:27.1016600
+30:32.183100
62.9p
39
Jörgen Johansson
Kalix SK
2:49:42.1018100
+30:47.184600
62.8p
40
Björn Ljunggren
Högbo GIF
2:50:32.1023100
+31:37.189600
62.5p
41
Anders Svensson
Gävle SK
2:51:19.1027800
+32:24.194300
62.1p
42
Peter Rosenqvist
Stockholms RK
2:51:23.1028200
+32:28.194700
62.1p
43
Anders Möllerberg
Valbo AIF
2:52:15.1033400
+33:20.199900
61.7p
44
Gustav Lindberg
Kungsgårdens SK
2:52:32.1035100
+33:37.201600
61.6p
45
Mikael Gelin
Bålsta SK
2:53:36.1041500
+34:41.208000
61.1p
46
Rickard Molin
Naprapat Walle SK
2:53:38.1041700
+34:43.208200
61.1p
47
Magnus Högfeldt
Mälarö SOK
2:53:53.1043200
+34:58.209700
61.0p
48
Henrik Eng
Scania IF
2:56:43.1060200
+37:48.226700
59.9p
49
Fredrik Lilja
JMs PF
2:56:47.1060600
+37:52.227100
59.8p
50
Daniel Englin
Gävle SK
2:58:54.1073300
+39:59.239800
59.0p
51
Sami Maliniemi
Gävle SK
3:01:08.1086700
+42:13.253200
58.2p
52
Michael Jansson
Roslagsbro IF
3:01:09.1086800
+42:14.253300
58.1p
53
Mattias Wikström
Karlslunds IF SF
3:01:39.1089800
+42:44.256300
58.0p
54
Philip Farkas
Nacka Värmdö SK
3:01:55.1091400
+43:00.257900
57.9p
55
Fredrik Bokfors
Stockholms RK
3:02:40.1095900
+43:45.262400
57.6p
56
Lukas Sternet
Stockholms RK
3:02:56.1097500
+44:01.264000
57.5p
57
Mathias Loqvist
Åre Längdskidklubb
3:03:13.1099200
+44:18.265700
57.4p
58
Magnus Svensson
Axa SC
3:03:19.1099800
+44:24.266300
57.3p
59
Mikael Jonsson
Nacka Värmdö SK
3:03:30.1100900
+44:35.267400
57.3p
60
Jesper Kristensson
Axa SC
3:03:54.1103300
+44:59.269800
57.1p
61
Stefan Tall
Nacka Värmdö SK
3:04:10.1104900
+45:15.271400
57.0p
62
Anders Björk
Hofors AIF Skid och Cykelklubb
3:04:28.1106700
+45:33.273200
56.9p
63
Niclas Ward
Mälarö SOK
3:06:51.1121000
+47:56.287500
56.1p
64
Peter Warlich
Linköpings SK
3:07:10.1122900
+48:15.289400
56.0p
65
Henrik Tunér
CCC1000 Skidklubb
3:07:40.1125900
+48:45.292400
55.8p
66
Mattias Pettersson
Gimo IF SK
3:07:43.1126200
+48:48.292700
55.8p
67
Roger Sjösten
Hellas OK SK
3:08:52.1133100
+49:57.299600
55.4p
68
Fredrik Sundberg
Axa SC
3:09:31.1137000
+50:36.303500
55.2p
69
Mikael Näslund
Axa SC
3:09:51.1139000
+50:56.305500
55.0p
70
Magnus Stål
Axa SC
3:10:24.1142300
+51:29.308800
54.9p
71
Magnus Jonnerby Jonnerby
IFK Bergvik
3:11:08.1146700
+52:13.313200
54.6p
72
Johan Gustafsson
Tunafors SK
3:12:52.1157100
+53:57.323600
54.0p
73
Peter Lillbacka
IFK Mora SK
3:12:55.1157400
+54:00.323900
54.0p
74
Tomas Lilja
Söders-Tyresö
3:13:39.1161800
+54:44.328300
53.8p
75
Magnus Lövden
XC Sthlm Ski Club
3:14:50.1168900
+55:55.335400
53.4p
76
Julius Hefte
Åkersberga SK
3:15:00.1169900
+56:05.336400
53.3p
77
Peter Thunell
Högbo GIF
3:15:11.1171000
+56:16.337500
53.3p
78
Karl Nygren
Axa SC
3:17:26.1184500
+58:31.351000
52.6p
79
Magnus Andersson
Karlslunds IF SF
3:18:07.1188600
+59:12.355100
52.4p
80
Jussi Niemetz
Sundbybergs IK
3:18:16.1189500
+59:21.356000
52.3p
81
Sven Hansson
Stockholms RK
3:18:42.1192100
+59:47.358600
52.2p
82
Anders Ösund
Enebybergs IF
3:18:46.1192500
+59:51.359000
52.2p
83
Anders Rehn
Högbo GIF
3:18:51.1193000
+59:56.359500
52.2p
84
Bastien Jerome
Järfälla SK
3:18:55.1193400
+1:00:00.359900
52.1p
85
Henrik Westling
IF Strategen
3:20:21.1202000
+1:01:26.368500
51.7p
86
Andreas Hiller
Axa SC
3:21:02.1206100
+1:02:07.372600
51.5p
87
Henrik Bohman
Eslövs FK
3:21:03.1206200
+1:02:08.372700
51.5p
88
Kenneth Karlsson
Kimstad GOIF
3:22:10.1212900
+1:03:15.379400
51.2p
89
Magnus Enbarr
Ockelbo SK
3:22:22.1214100
+1:03:27.380600
51.1p
90
Erik Prytz
Karlslunds IF SF
3:24:31.1227000
+1:05:36.393500
50.5p
91
Niklas Nylander
Valbo AIF
3:25:12.1231100
+1:06:17.397600
50.3p
92
Henrik Persson
Roslagsbro IF
3:28:13.1249200
+1:09:18.415700
49.5p
93
Tord Mörk
Vreta Skid o MK
3:30:59.1265800
+1:12:04.432300
48.7p
94
Johan Faijersson
Axa SC
3:36:12.1297100
+1:17:17.463600
47.4p
94
Fredrik Carlstedt
Axa SC
3:36:12.1297100
+1:17:17.463600
47.4p
96
Daniel Lindberg
Utbrytarna SK
3:37:10.1302900
+1:18:15.469400
47.1p
97
Marcus Widén
Axa SC
3:37:35.1305400
+1:18:40.471900
47.0p
98
Michael Johansson
IF Spirit Idrottsförening
3:43:19.1339800
+1:24:24.506300
45.6p
99
Peter Vidlund
Aktiv Fritid Västerås
3:45:15.1351400
+1:26:20.517900
45.2p
100
Fredrik Åkerblom
Preem IF
3:54:13.1405200
+1:35:18.571700
43.2p
101
David Törnquist
Saltsjöbadens SLK
3:56:33.1419200
+1:37:38.585700
42.8p
102
Patrick Schoonderwal
Axa SC
3:56:43.1420200
+1:37:48.586700
42.7p
103
Fredrik Asp
IFK Dannemora/Österby
4:02:44.1456300
+1:43:49.622800
41.5p
104
Fredrik Kontsu
Aktiv Fritid Västerås
4:12:32.1515100
+1:53:37.681600
39.7p
105
Johan Edlund
Axa SC
4:53:56.1763500
+2:35:01.930000
33.6p
106
Ahti Laurila
Axa SC
4:54:24.1766300
+2:35:29.932800
33.5p
-
Peder Smith
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Christian Buchli
Täby IS SK
23:59:58.8639700
-
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
23:59:58.8639700
-
Andreas Dackell
Gävle SK
23:59:58.8639700
-
Kenneth Nybohm
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
Christian Höijer
Trönö IK
23:59:59.8639800
-
Miroslav Holecy
IBM-Klubben
23:59:59.8639800
-
Patrik Ericsson
OK Kolmården
23:59:59.8639800
-
Olof Axelhed
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Anders Johansson
Ericsson Stockholm IK
23:59:59.8639800
-
Ronnie Löf
Högbo GIF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)