Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Andörjan
2019-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:50:05.660400
81.1p
2
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
1:52:30.674900
+2:25.14400
79.0p
3
Jonny Nilimaa
Axa SC
1:52:31.675000
+2:26.14500
79.0p
4
Mats Henriksson
I 19 IF
1:52:32.675100
+2:27.14600
78.9p
5
Erik Skott
Aapua IF
1:52:41.676000
+2:36.15500
78.8p
6
Johan Samuelsson
SK Järven
1:53:02.678100
+2:57.17600
78.5p
7
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:53:37.681600
+3:32.21100
78.0p
8
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:53:38.681700
+3:33.21200
78.0p
9
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:58:14.709300
+8:09.48800
74.4p
10
Henrik Blom
Rejlers IF
1:58:17.709600
+8:12.49100
74.4p
11
Mats Johansson
Vittangi SK
1:58:49.712800
+8:44.52300
74.0p
12
Lukas Skott
Aapua IF
1:58:55.713400
+8:50.52900
73.9p
13
Daniel Larsson
Överkalix IF
1:59:00.713900
+8:55.53400
73.8p
14
Marcus Nilsson
Studentidrott
1:59:04.714300
+8:59.53800
73.8p
15
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
1:59:07.714600
+9:02.54100
73.8p
16
Joakim Ståhl
Järbo IF
2:00:38.723700
+10:33.63200
72.7p
17
Henrik Strand
Axa SC
2:00:47.724600
+10:42.64100
72.5p
18
Simon Sundberg
Skellefteå XC
2:01:33.729200
+11:28.68700
72.0p
19
Rasmus Wickbom
I 19 IF
2:02:01.732000
+11:56.71500
71.7p
20
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:03:03.738200
+12:58.77700
71.0p
21
Olof Burström
SK Järven
2:03:07.738600
+13:02.78100
70.9p
22
Markus Ranner
Luleguttene
2:05:28.752700
+15:23.92200
69.4p
23
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:06:38.759700
+16:33.99200
68.6p
24
Espen Trældal
Axa SC
2:06:58.761700
+16:53.101200
68.4p
25
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:07:05.762400
+17:00.101900
68.3p
26
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:07:20.763900
+17:15.103400
68.2p
27
Jesper Matti
Bodens SK
2:08:16.769500
+18:11.109000
67.6p
28
Fredrik Mäki
Aapua IF
2:08:36.771500
+18:31.111000
67.4p
29
Kenneth Hagman
Svenska Marinvaror
2:09:15.775400
+19:10.114900
67.0p
30
Tomas Hedström
Fmv-Sport
2:09:58.779700
+19:53.119200
66.5p
31
Robin Olsson
Roslagsbro IF
2:10:08.780700
+20:03.120200
66.4p
32
Jan-olov Nilsson
Svappavaara Aif
2:10:12.781100
+20:07.120600
66.4p
33
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:10:15.781400
+20:10.120900
66.4p
34
Henrik Risberg
Svensby SK
2:11:34.789300
+21:29.128800
65.6p
35
Per-erik Ervasti
Högbo GIF
2:12:36.795500
+22:31.135000
65.0p
36
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:12:42.796100
+22:37.135600
65.0p
37
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:12:43.796200
+22:38.135700
64.9p
37
Peter Arvidsson
Jokkmokks SK
2:12:43.796200
+22:38.135700
64.9p
39
Håkan Olsson
Aapua IF
2:12:49.796800
+22:44.136300
64.9p
40
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:13:08.798700
+23:03.138200
64.7p
41
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:13:24.800300
+23:19.139800
64.6p
42
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:14:25.806400
+24:20.145900
64.0p
43
Joonas Lämsä
Motala Aif SK
2:15:27.812600
+25:22.152100
63.4p
44
Martin Larsson
Storfors SK
2:16:29.818800
+26:24.158300
62.9p
45
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:16:33.819200
+26:28.158700
62.8p
46
Andreas Salmi
Jukkasjärvi IF
2:16:54.821300
+26:49.160800
62.6p
47
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:17:17.823600
+27:12.163100
62.4p
48
Robin Strålberg
Lkab FF
2:18:13.829200
+28:08.168700
61.9p
49
Gunnar Grahn
Lycksele IF
2:18:58.833700
+28:53.173200
61.6p
50
Mattias Jaako
Team Experience
2:19:07.834600
+29:02.174100
61.5p
51
Magnus Thorebäck
Jukkasjärvi IF
2:19:14.835300
+29:09.174800
61.4p
52
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:19:57.839600
+29:52.179100
61.1p
53
Tomas Wennström
OK Vargen
2:20:01.840000
+29:56.179500
61.0p
54
Robin Berg
Lycksele IF
2:20:24.842300
+30:19.181800
60.8p
55
Olle Edström
Axa SC
2:22:00.851900
+31:55.191400
60.0p
56
Daniel Berggren
Jävre IF
2:22:04.852300
+31:59.191800
60.0p
57
Markus Palokangas
Alatornion Pirkat
2:23:01.858000
+32:56.197500
59.6p
58
Kenth ERIKSSON
IFK Arvidsjaur SK
2:23:13.859200
+33:08.198700
59.5p
59
Gunnar ÖLUND
Skellefteå XC
2:23:18.859700
+33:13.199200
59.4p
60
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:23:33.861200
+33:28.200700
59.3p
61
Johan Lindgren
Ufk
2:24:29.866800
+34:24.206300
58.9p
62
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:24:57.869600
+34:52.209100
58.6p
63
Mats Nordin
Lulekamraterna
2:25:06.870500
+35:01.210000
58.6p
64
Jens Kärrman
Luleguttene
2:25:19.871800
+35:14.211300
58.5p
65
Emil Bengtsson Ranneberg
Stockholm
2:25:25.872400
+35:20.211900
58.4p
66
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:25:49.874800
+35:44.214300
58.2p
67
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:26:05.876400
+36:00.215900
58.1p
68
Kenny Westerberg
Jukkasjärvi IF
2:26:09.876800
+36:04.216300
58.1p
69
Philip Östman
IFK Arvidsjaur SK
2:26:10.876900
+36:05.216400
58.1p
70
Henrik Henriksson
Jukkasjärvi IF
2:26:13.877200
+36:08.216700
58.1p
71
Nils Ola Sikku
Soppero Sameförening
2:26:57.881600
+36:52.221100
57.7p
72
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:27:09.882800
+37:04.222300
57.6p
73
Anton Boman
Byske SK
2:27:55.887400
+37:50.226900
57.3p
74
Simon Mattsson
Aapua IF
2:27:59.887800
+37:54.227300
57.3p
75
Patrik Jonsson
Jokkmokks SK
2:28:12.889100
+38:07.228600
57.2p
76
Magnus Emanuelsson
IFK Kiruna
2:28:19.889800
+38:14.229300
57.1p
77
Lorens Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
2:28:44.892300
+38:39.231800
56.9p
78
Petter Nilsson
Axa SC
2:29:55.899400
+39:50.238900
56.4p
79
Kay Rung
Svensby SK
2:30:50.904900
+40:45.244400
56.0p
80
Marko Hyrkäs
team tornedalen if
2:34:31.927000
+44:26.266500
54.5p
81
Niklas Vanhatalo
Luleå Gjutarens IF
2:34:45.928400
+44:40.267900
54.4p
82
Zakarias Åström
Norrfjärdens IF
2:35:08.930700
+45:03.270200
54.3p
83
Ulf Johansson
No Club
2:35:21.932000
+45:16.271500
54.2p
84
Pekka Vanha
No Club
2:36:44.940300
+46:39.279800
53.6p
85
Mikael Mansikka
team tornedalen if
2:37:12.943100
+47:07.282600
53.4p
86
Jakob Sandström
Överkalix IF
2:37:57.947600
+47:52.287100
53.2p
87
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:38:16.949500
+48:11.289000
53.0p
88
David Björnström
Lkab FF
2:38:41.952000
+48:36.291500
52.9p
89
David Funck
Strömnäs GIF
2:39:46.958500
+49:41.298000
52.5p
90
Victor Forsberg
Norrfjärdens IF
2:41:23.968200
+51:18.307700
51.9p
91
Krister Rosendahl
Luleguttene
2:41:37.969600
+51:32.309100
51.8p
92
Jan-Erik Grahn
Antnäs BK
2:43:54.983300
+53:49.322800
51.0p
93
Petter Larsson
Vittangi SK
2:44:25.986400
+54:20.325900
50.8p
94
Erik Risén
Kalix SK
2:44:54.989300
+54:49.328800
50.6p
95
Simon Tjärnberg
Axa SC
2:47:01.1002000
+56:56.341500
49.9p
96
Markus Lindström
Lulekamraterna
2:47:05.1002400
+57:00.341900
49.9p
97
Håkan Petersson
I 19 IF
2:47:30.1004900
+57:25.344400
49.7p
98
Lars Berg
Strömnäs GIF
2:47:34.1005300
+57:29.344800
49.7p
99
Henrik Blom
Storöns IK
2:49:04.1014300
+58:59.353800
49.2p
100
Elias Landin
Jukkasjärvi IF
2:49:52.1019100
+59:47.358600
49.0p
101
Per Nordlander
Arjeplogs SK
2:50:11.1021000
+1:00:06.360500
48.9p
102
Anton Johansson
Kalix SK
2:50:15.1021400
+1:00:10.360900
48.8p
103
Magnus Röjlind
Malmbergets AIF
2:51:13.1027200
+1:01:08.366700
48.5p
104
Simon Viklander
Axa SC
2:51:45.1030400
+1:01:40.369900
48.4p
105
Joakim Malmström
Axa SC
2:51:56.1031500
+1:01:51.371000
48.3p
106
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:53:37.1041600
+1:03:32.381100
47.8p
107
Mathias Lyngmark
Gällivare Endurance
2:54:14.1045300
+1:04:09.384800
47.6p
108
Victor Tjärnberg
Axa SC
2:54:31.1047000
+1:04:26.386500
47.5p
109
Alexander Harald
Skellefteå SK
2:54:40.1047900
+1:04:35.387400
47.5p
110
Mikael Filipp
team tornedalen if
2:57:41.1066000
+1:07:36.405500
46.5p
111
Daniel Emriksson
Vittangi SK
2:58:00.1067900
+1:07:55.407400
46.5p
112
David Bergh
No Club
3:01:10.1086900
+1:11:05.426400
45.6p
113
Oskar Gren
Pajala IF
3:01:22.1088100
+1:11:17.427600
45.5p
114
Johan Aldrin
Hemmingsmarks IF
3:02:03.1092200
+1:11:58.431700
45.3p
115
Kent Tuoremaa
Sävast Ski Team IF
3:02:05.1092400
+1:12:00.431900
45.3p
116
Nils Nyberg
Lulekamraterna
3:03:02.1098100
+1:12:57.437600
45.0p
117
Mattias Kenttä
Axa SC
3:03:38.1101700
+1:13:33.441200
44.9p
118
Oscar Edgert-nilsson
Luleå Gjutarens IF
3:05:02.1110100
+1:14:57.449600
44.5p
119
Karl Henrik Jakobsson
Jokkmokks SK
3:05:22.1112100
+1:15:17.451600
44.4p
120
Oskar Abrahamsson
XC Piteå
3:07:08.1122700
+1:17:03.462200
43.9p
121
David Hman
Antnäs BK
3:07:13.1123200
+1:17:08.462700
43.9p
122
Josef Esberg
Sunderby SK
3:07:21.1124000
+1:17:16.463500
43.9p
123
Magnus Tjärnberg
Luleå
3:07:23.1124200
+1:17:18.463700
43.9p
124
Joel Karlsson
Avans SK
3:08:11.1129000
+1:18:06.468500
43.7p
125
Lars Nyström
Storfors SK
3:08:13.1129200
+1:18:08.468700
43.7p
126
Viktor Rönnbäck
Luleå
3:08:42.1132100
+1:18:37.471600
43.5p
127
Simon Festin
Bodens SK
3:09:20.1135900
+1:19:15.475400
43.4p
128
Johan Andersson
Axa SC
3:10:00.1139900
+1:19:55.479400
43.2p
129
BO Hedemalm
OK Renen
3:11:54.1151300
+1:21:49.490800
42.7p
130
Måns Eriksson
Ronneby OK
3:11:55.1151400
+1:21:50.490900
42.7p
131
Björn Lundsten
Sävast Ski Team IF
3:19:38.1197700
+1:29:33.537200
40.9p
132
Gustav Svensson
Studentidrott
3:21:06.1206500
+1:31:01.546000
40.6p
133
Lennart Jakobsson
Jokkmokks SK
3:24:38.1227700
+1:34:33.567200
39.8p
134
Joachim Berggren
Svensby SK
3:28:03.1248200
+1:37:58.587700
39.1p
135
Brynolf Björnfot
Kalix SK
3:32:16.1273500
+1:42:11.613000
38.2p
136
David Nilsson
Överkalix IF
3:37:12.1303100
+1:47:07.642600
37.3p
137
Dick Olovsson
Axa SC
3:50:30.1382900
+2:00:25.722400
34.9p
138
Olof Lindberg
Öjebyns IF
3:54:50.1408900
+2:04:45.748400
34.2p
139
Emil Persson
Överkalix IF
4:05:01.1470000
+2:14:56.809500
32.7p
140
Anders Nystedt
Avans SK
4:28:55.1613400
+2:38:50.952900
29.6p