Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Moraloppet
2022-01-22
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Österberg
Storvreta IK
1:47:42.646100
81.7p
2
Kristian Furuskog
Berga SOK
1:48:28.650700
+46.4500
80.9p
3
Vegard Pedersen
Foreign Citizen
1:51:59.671800
+4:17.25600
77.1p
4
Anders Allard Lindström
Sundborns GOIF
1:53:07.678600
+5:25.32400
76.0p
5
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
1:53:09.678800
+5:27.32600
76.0p
6
David Flinkfelt
IFK Mora SK
1:53:21.680000
+5:39.33800
75.8p
7
Matti Näslund
XC Sthlm Ski Club
1:53:59.683800
+6:17.37600
75.1p
8
Henrik Eriksson
IFK Mora SK
1:55:22.692100
+7:40.45900
73.8p
9
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
1:56:48.700700
+9:06.54500
72.5p
10
David Bergkvist
SK Bore
1:56:51.701000
+9:09.54800
72.5p
10
Joakim Olsson
Hällbybrunns IF
1:56:51.701000
+9:09.54800
72.5p
10
Christian Ragnar
Berga SOK
1:56:51.701000
+9:09.54800
72.5p
13
Carl-Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
1:56:55.701400
+9:13.55200
72.4p
14
Henric Johansson
Finnskogarnas SK
1:57:04.702300
+9:22.56100
72.3p
15
Henrik Magnusson
Mjøndalen IF
1:58:09.708800
+10:27.62600
71.3p
16
Andreas Andersson
Tunafors SK
1:58:20.709900
+10:38.63700
71.2p
17
Magnus Dahlgren
Västerås Skidklubb
1:58:44.712300
+11:02.66100
70.8p
18
Joakim Holmgren
Tunafors SK
1:58:49.712800
+11:07.66600
70.8p
19
Petter Bjerke
Föreningen IKJ Haninge
1:58:56.713500
+11:14.67300
70.7p
20
Joakim Hedman
IK Fryken
1:59:04.714300
+11:22.68100
70.5p
21
Henrik Danielsson
Sya SK
1:59:07.714600
+11:25.68400
70.5p
22
Carl Johan Herbst
Gävle SK
1:59:09.714800
+11:27.68600
70.5p
23
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
1:59:29.716800
+11:47.70600
70.2p
24
Henrik Wallin
AB Karl Hedin IF
1:59:52.719100
+12:10.72900
69.9p
25
Joakim Carlsson
IK Stern
2:00:09.720800
+12:27.74600
69.6p
26
Per Erik Jensen
Norway
2:00:49.724800
+13:07.78600
69.1p
27
Johan Sundlöf
IF Hagen SK
2:00:50.724900
+13:08.78700
69.1p
28
Jimmy Tigerberg
Lidköpings VSK
2:00:57.725600
+13:15.79400
69.0p
29
Daniel Eriksson
Roslagsbro IF
2:01:50.730900
+14:08.84700
68.3p
30
Joel Kröjs
Gävle SK
2:02:45.736400
+15:03.90200
67.6p
31
Mattias Johansson
Team Swedemount SC
2:02:56.737500
+15:14.91300
67.4p
32
Jonas Hägglund
Sya SK
2:02:59.737800
+15:17.91600
67.4p
33
Anders Hjertberg
Hassela IF
2:03:59.743800
+16:17.97600
66.6p
34
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
2:04:01.744000
+16:19.97800
66.6p
35
Markus Eriksson
Team Swedemount SC
2:04:20.745900
+16:38.99700
66.3p
36
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
2:04:35.747400
+16:53.101200
66.2p
37
Erik Jaensson
Scania IF
2:05:25.752400
+17:43.106200
65.5p
38
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:05:36.753500
+17:54.107300
65.4p
39
Per Carlsson
IK Stern
2:06:21.758000
+18:39.111800
64.9p
40
Fredrik Runesson
IK Stern
2:06:29.758800
+18:47.112600
64.8p
41
Martin Siljegård
Halmstads Skidklubb
2:06:31.759000
+18:49.112800
64.7p
42
Jesper Holgersson
Axa SC
2:07:03.762200
+19:21.116000
64.4p
43
Fredrik Lennmark
Tunafors SK
2:07:04.762300
+19:22.116100
64.3p
44
Fredrik Granath
Gagnefs IF
2:07:10.762900
+19:28.116700
64.3p
45
Roger Hansson
Kumla SF
2:09:56.779500
+22:14.133300
62.4p
46
Stefan Sundblad
Storvreta IK
2:10:22.782100
+22:40.135900
62.1p
47
Daniel Pettersson
Tunafors SK
2:10:35.783400
+22:53.137200
62.0p
48
Martin Westlund
Axa SC
2:10:45.784400
+23:03.138200
61.8p
49
Fredrik Axegård
Club Sportoffice
2:10:52.785100
+23:10.138900
61.8p
50
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
2:10:56.785500
+23:14.139300
61.7p
51
Julius Hefte
Åkersberga SK
2:11:09.786800
+23:27.140600
61.6p
52
Fredrik Rickhardsson
Vaxholms Kanotsällskap
2:11:18.787700
+23:36.141500
61.5p
53
Elis Cedergren
Sundbybergs IK
2:11:36.789500
+23:54.143300
61.3p
54
Olof Boman
Skeriol IF
2:11:37.789600
+23:55.143400
61.3p
55
Tobias Arnekvist
Ödeshögs SK
2:11:52.791100
+24:10.144900
61.1p
56
Johan Gustafsson
Tunafors SK
2:12:05.792400
+24:23.146200
61.0p
57
Emil Carlson
Åf SK
2:12:07.792600
+24:25.146400
61.0p
58
Jörgen Granevald
Älvdalens IF SK
2:12:22.794100
+24:40.147900
60.8p
59
Mattias Pers
IFK Mora SK
2:13:01.798000
+25:19.151800
60.4p
60
Gustav Lindberg
Kungsgårdens SK
2:13:03.798200
+25:21.152000
60.4p
61
Per Sundholm
IFK Mora SK
2:13:35.801400
+25:53.155200
60.1p
62
Tord Mörk
Kimstad GOIF
2:14:17.805600
+26:35.159400
59.6p
63
Mikael Norrestam
Östervåla IF
2:15:01.810000
+27:19.163800
59.2p
64
Peter Redelund
IFK Mora SK
2:15:33.813200
+27:51.167000
58.9p
65
Tony Söderström
Gimo IF SK
2:17:11.823000
+29:29.176800
57.9p
66
Stefan Karlsson
Ronneby OK
2:17:40.825900
+29:58.179700
57.6p
67
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:17:54.827300
+30:12.181100
57.5p
68
Henrik Wahlberg
Axa SC
2:18:26.830500
+30:44.184300
57.2p
69
Martin Othozon
Falun Borlänge SK
2:18:41.832000
+30:59.185800
57.1p
70
Anders Lenman
Sundbybergs IK
2:19:05.834400
+31:23.188200
56.8p
71
Andreas Kallin Karnehed
Snö & Tö Skidklubb
2:19:39.837800
+31:57.191600
56.5p
72
Henrik Grenås
Electrolux IF
2:19:52.839100
+32:10.192900
56.4p
73
Daniel Sköldberg
Tunafors SK
2:20:47.844600
+33:05.198400
55.9p
74
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
2:21:52.851100
+34:10.204900
55.4p
75
Jakob Skogholm
Tumba-mälarhöjden OK
2:22:15.853400
+34:33.207200
55.2p
76
Jonas Källerman
IFK Skövde SK
2:23:30.860900
+35:48.214700
54.5p
77
Jens Persson
FK Friskus Varberg
2:23:34.861300
+35:52.215100
54.5p
78
Tobias Krümmling
Sockertoppen IF
2:24:46.868500
+37:04.222300
53.9p
79
David Lefdén
Sya SK
2:24:47.868600
+37:05.222400
53.9p
80
Tomas Andersen
Föreningen IKJ Haninge
2:25:23.872200
+37:41.226000
53.6p
81
Martin Belak
Enebybergs IF
2:25:25.872400
+37:43.226200
53.6p
82
Lars Starrin
Axa SC
2:26:41.880000
+38:59.233800
52.9p
83
Fredrik Hamrå Hamrå
Lerums SOK
2:26:43.880200
+39:01.234000
52.9p
84
Magnus Pålsson
Axa SC
2:26:54.881300
+39:12.235100
52.8p
85
Peter Rosenqvist
Stockholms RK
2:27:27.884600
+39:45.238400
52.6p
86
Niclas Gerdsling
IFK Mora SK
2:28:04.888300
+40:22.242100
52.3p
87
Fredric Lagerström
Gävle SK
2:29:23.896200
+41:41.250000
51.7p
88
Emil Engblom
Västerås
2:29:46.898500
+42:04.252300
51.5p
89
Niclas Petersson
IK Stern
2:30:11.901000
+42:29.254800
51.3p
90
Tommy Elomaa
Åf SK
2:31:15.907400
+43:33.261200
50.8p
91
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:31:18.907700
+43:36.261500
50.8p
92
Christian Strand
Axa SC
2:32:01.912000
+44:19.265800
50.5p
93
Christian Bevolden Andersen
Mastersport
2:32:42.916100
+45:00.269900
50.2p
94
Peter Skogert
JMs Personalförening
2:32:48.916700
+45:06.270500
50.2p
95
Tommy Andersson
Axa SC
2:33:54.923300
+46:12.277100
49.7p
96
Björn Viggeborn
No Club
2:34:09.924800
+46:27.278600
49.6p
97
Johan Zetterström
Domnarvets GOIF
2:34:13.925200
+46:31.279000
49.6p
98
Krzysztof Grasza
Haninge SOK
2:34:35.927400
+46:53.281200
49.4p
99
Carl Johan Westlund
Nacka Värmdö SK
2:36:23.938200
+48:41.292000
48.7p
100
Mattias Hansson
Alnö SK
2:36:58.941700
+49:16.295500
48.4p
101
Fredrik Olofsson
Gävle SK
2:37:06.942500
+49:24.296300
48.4p
102
David Beckman
IK Livsnerven
2:37:35.945400
+49:53.299200
48.2p
103
Anders Jakobsson
Axa SC
2:38:37.951600
+50:55.305400
47.8p
104
Roine Schölin
Vindrarps SK
2:39:56.959500
+52:14.313300
47.3p
105
Erik Aronsson
IFK Mora SK
2:42:16.973500
+54:34.327300
46.4p
106
Kristian Lidin
IFK Mora SK
2:42:35.975400
+54:53.329200
46.3p
107
Johannes Ottestig
IK Livsnerven
2:43:13.979200
+55:31.333000
46.1p
108
Carl-Fredrik Haukås
Hauk&Krydd SK
2:44:12.985100
+56:30.338900
45.7p
109
Per-olof Rosén
IFK Mora SK
2:44:19.985800
+56:37.339600
45.7p
110
Richard Ohlsson
Telia IoFF
2:46:11.997000
+58:29.350800
45.0p
111
Erik Annerstedt
IK Stern
2:46:55.1001400
+59:13.355200
44.8p
112
Pär-Johan Jönsson
IFK Mora SK
2:49:54.1019300
+1:02:12.373100
43.8p
113
Peter Hildebrand
Dellner Couplers IK
2:50:42.1024100
+1:03:00.377900
43.5p
114
Mikael Embretsen
Hybo AIK
2:52:47.1036600
+1:05:05.390400
42.8p
115
Jonas Schenning
Axa SC
2:52:54.1037300
+1:05:12.391100
42.8p
116
Torgny Sundqvist
Hällefors SK
2:53:54.1043300
+1:06:12.397100
42.5p
117
Andreas Artursson
Pumpen SK
2:54:15.1045400
+1:06:33.399200
42.4p
118
Mattias Hedberg
IFK Mora SK
2:54:49.1048800
+1:07:07.402600
42.2p
119
Simon Douglas
XC Sthlm Ski Club
2:55:28.1052700
+1:07:46.406500
42.0p
120
Johan Sandberg
Älta
2:56:03.1056200
+1:08:21.410000
41.8p
121
Jimmy Liljenberg
IF Ski Team Skåne
2:56:17.1057600
+1:08:35.411400
41.8p
122
Andreas Hammar
Enköpings Aif
2:56:26.1058500
+1:08:44.412300
41.7p
123
Niklas Olsson
Granbergs Ais
2:57:03.1062200
+1:09:21.416000
41.5p
124
Joakim Kvist
IFK Österbymo
2:57:34.1065300
+1:09:52.419100
41.4p
125
Oliver Günther
IK Jarl Rättvik
2:57:59.1067800
+1:10:17.421600
41.3p
126
Staffan Svärd
Axa SC
3:00:00.1079900
+1:12:18.433700
40.7p
127
Andreas Olsson
IF Thor
3:00:39.1083800
+1:12:57.437600
40.5p
128
Jonas Nygard
Team Gnestahälsa IF
3:04:09.1104800
+1:16:27.458600
39.6p
129
Scott Moore
Terrible Tuesdays
3:04:28.1106700
+1:16:46.460500
39.5p
130
Erik Andreas Hedin
Pumpen SK
3:05:15.1111400
+1:17:33.465200
39.3p
131
Johan Lundgren
Axa SC
3:12:10.1152900
+1:24:28.506700
37.5p
132
Patrik Durvik
IK Stern
3:20:07.1200600
+1:32:25.554400
35.7p
133
Hendrik Deivall
Domnarvets GOIF
3:20:40.1203900
+1:32:58.557700
35.6p
134
Patrik Deivall
Domnarvets GOIF
3:20:42.1204100
+1:33:00.557900
35.6p
135
Anders Lindell
A3 Träningscenter
3:28:29.1250800
+1:40:47.604600
34.0p
136
Sean Donnelly
IBM-CLUB SVERIGE
3:34:30.1286900
+1:46:48.640700
32.8p
137
Alejandro Gonzalez Castilla
Snögubbarna
3:39:21.1316000
+1:51:39.669800
32.0p
138
Fredrik Fredriksson
Åkersberga SK
3:41:21.1328000
+1:53:39.681800
31.6p
139
Johan Nilsson
Hauk&Krydd SK
3:45:26.1352500
+1:57:44.706300
30.9p
140
Martin Strömberg
Homelake City
3:59:02.1434100
+2:11:20.787900
28.9p