Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2023-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Lövgren
Ttgu IF
1:37:08.582700
83.2p
2
Tobias Thomson
Ttgu IF
1:39:06.594500
+1:58.11700
81.3p
2
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:39:06.594500
+1:58.11700
81.3p
4
Ludvig WERKMÄSTER
Ttgu IF
1:39:15.595400
+2:07.12600
81.1p
5
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
1:39:18.595700
+2:10.12900
81.1p
6
Jim Lundmark
Skellefteå XC
1:39:35.597400
+2:27.14600
80.8p
7
Henrik Strand
Abisko Ioik
1:40:03.600200
+2:55.17400
80.4p
8
Niklas Niska
Pajala IF
1:40:07.600600
+2:59.17800
80.3p
9
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
1:41:09.606800
+4:01.24000
79.4p
10
Erik Hårrskog
Falu IK
1:45:21.632000
+8:13.49200
75.8p
11
Magnus Lindfors
IK Studenterna
1:45:22.632100
+8:14.49300
75.7p
12
Kristofer Linder
Ttgu IF
1:45:44.634300
+8:36.51500
75.4p
13
Melker Lindgren
Täfteå IK
1:45:47.634600
+8:39.51800
75.4p
14
Martin Lundström
Bodens SK
1:45:48.634700
+8:40.51900
75.4p
15
Robert Lidström
Infjärdens SK
1:45:49.634800
+8:41.52000
75.4p
16
Jonas Carlsson
Stora Tuna IK SK
1:45:50.634900
+8:42.52100
75.4p
17
Tommy Hedlund
Ttgu IF
1:45:52.635100
+8:44.52300
75.3p
18
Maurus Grond
IK Studenterna
1:47:25.644400
+10:17.61600
74.1p
19
André NYGÅRD
Milslukarna XC
1:49:09.654800
+12:01.72000
72.8p
20
Elof Karlsson
IFK Umeå
1:49:57.659600
+12:49.76800
72.2p
21
Seth Nordin
Lycksele IF
1:50:52.665100
+13:44.82300
71.5p
22
Henning Sandström
Brälappen brädklubb
1:51:41.670000
+14:33.87200
70.9p
23
Johan Albertsson
Ttgu IF
1:52:02.672100
+14:54.89300
70.6p
24
Carl Schogster
Ttgu IF
1:53:06.678500
+15:58.95700
69.9p
25
Daniel Granberg
Mellansel IF
1:53:09.678800
+16:01.96000
69.8p
26
Joel Byström
Vårby IK
1:56:28.698700
+19:20.115900
67.6p
27
Tobias Johansson-ljung
Jalles Tc Umeå
1:56:31.699000
+19:23.116200
67.6p
28
Hugo Djurstedt
Eksjö SOK
1:56:32.699100
+19:24.116300
67.5p
29
Erik Torshage
Ttgu IF
1:56:35.699400
+19:27.116600
67.5p
30
Arvid Stenberg
Skellefteå XC
1:57:51.707000
+20:43.124200
66.7p
31
Manne Stenström
Hällefors SK
1:58:07.708600
+20:59.125800
66.5p
32
Gustav Johnsson
XC Sthlm Ski Club
2:00:14.721300
+23:06.138500
65.2p
33
Erik Westling
Skyddcentrum
2:04:41.748000
+27:33.165200
62.6p
34
Rasmus Nilsson
IFK Umeå
2:06:56.761500
+29:48.178700
61.4p
35
Fredrik Wallgren
Sweden
2:07:09.762800
+30:01.180000
61.2p
36
Viktor Skeppström
Team Esplanad
2:07:13.763200
+30:05.180400
61.2p
37
Johan Löv
Purmo Fbk Finland
2:07:16.763500
+30:08.180700
61.2p
38
Stefan Nilsson
Ttgu IF
2:07:21.764000
+30:13.181200
61.1p
39
John Eklund
IK Studenterna
2:07:59.767800
+30:51.185000
60.8p
40
Johannes Lidström
Infjärdens SK
2:08:37.771600
+31:29.188800
60.5p
41
Alfred Wikner
Håknäs IF
2:10:01.780000
+32:53.197200
59.7p
42
Isak Forsberg
Agnäs IK
2:13:13.799200
+36:05.216400
58.1p
43
Simon Rönnlund
Ttgu IF
2:13:14.799300
+36:06.216500
58.1p
44
Daniel Israelsson
Axa SC
2:14:22.806100
+37:14.223300
57.6p
45
Emil Boström
Nsk
2:15:53.815200
+38:45.232400
56.9p
46
Arvid Johnson
Sweden
2:16:43.820200
+39:35.237400
56.5p
47
Gustav Bergström
Handelsbankens IF
2:16:55.821400
+39:47.238600
56.4p
48
John Berglund
IFK Umeå
2:20:39.843800
+43:31.261000
54.7p
49
Tobias Johansson
Bjurholms IF
2:22:53.857200
+45:45.274400
53.8p
50
Oskar Ahlstrand
Tåsjö IF
2:24:44.868300
+47:36.285500
53.0p
51
Alfred Gunnarsson
Axa SC
2:25:19.871800
+48:11.289000
52.8p
52
Karl Lundberg
Fredrika IK
2:25:26.872500
+48:18.289700
52.8p
52
Oscar Nordin
Hägglunds Ski Team SK
2:25:26.872500
+48:18.289700
52.8p
54
Johan Nyström
Axa SC
2:27:39.885800
+50:31.303000
51.9p
55
Martin Myhr
Funäsdalens IF
2:31:16.907500
+54:08.324700
50.5p
56
Johan Mejborn
Sweden
2:35:09.930800
+58:01.348000
49.1p
57
Karsten Meier
IFK Umeå
2:35:49.934800
+58:41.352000
48.9p
58
Jonas Eklund
Umeå
2:37:20.943900
+1:00:12.361100
48.4p
59
Isak Lundgren
Sweden
2:38:32.951100
+1:01:24.368300
48.0p
60
Alfred Örfelth
IFK Umeå
2:43:20.979900
+1:06:12.397100
46.5p
61
Elias Björklund
IK Studenterna
2:45:03.990200
+1:07:55.407400
45.9p
62
Joel Johansson
Sweden
2:45:11.991000
+1:08:03.408200
45.9p
63
Johannes ANDERSSON
Axa SC
2:48:21.1010000
+1:11:13.427200
45.0p
64
Joel Rydberg
Ödeshögs SK
2:50:22.1022100
+1:13:14.439300
44.4p
65
Gustav HÄLLSTRÖM
Malmbergets AIF
2:52:32.1035100
+1:15:24.452300
43.8p
66
Isak Nylander
Sweden
2:59:03.1074200
+1:21:55.491400
42.1p
67
Olov Lindgren
Sweden
2:59:59.1079800
+1:22:51.497000
41.8p
68
Johan Jakobsson
Töcksfors IF
3:01:12.1087100
+1:24:04.504300
41.5p
69
Oliver Axelsson
Fredrika IK
3:06:23.1118200
+1:29:15.535400
40.3p
-
Elias Strömgren
Röbäcks SK
23:59:58.8639700
-
Björn Rydvall
Ttgu IF
23:59:58.8639700
-
Johan Forslund
Norsjö SK
23:59:58.8639700
-
Erik Olsson
Sisu Forshaga SK
23:59:59.8639800
-
Viktor Holmgren
Täfteå IK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)