Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2023-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 19
50km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
2:09:28.776700
84.8p
2
Adrian Lundberg
Lager 157
2:11:36.789500
+2:08.12700
83.0p
3
Jonatan Steen
Sågmyra SK
2:11:41.790000
+2:13.13200
83.0p
4
Adam Steen
Team Ormsalva
2:12:31.795000
+3:03.18200
82.3p
5
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
2:12:33.795200
+3:05.18400
82.3p
6
Hannes Stenström
Nacka Värmdö SK
2:12:35.795400
+3:07.18600
82.2p
7
Andrei Lamov
IFK Mora SK
2:12:45.796400
+3:17.19600
82.1p
8
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:14:37.807600
+5:09.30800
80.6p
9
Sebastian Jansson
Sälens IF
2:17:12.823100
+7:44.46300
78.7p
10
Erik Hållström
Team Walle SK
2:17:13.823200
+7:45.46400
78.7p
11
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
2:17:24.824300
+7:56.47500
78.5p
12
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
2:18:07.828600
+8:39.51800
78.0p
13
Johan Selander
Öregrunds IK
2:19:23.836200
+9:55.59400
77.1p
14
Kristian Dahlström
Åmåls OK
2:22:14.853300
+12:46.76500
75.1p
15
Oscar Stenhammar
IK Rex
2:22:16.853500
+12:48.76700
75.1p
16
Tim Magnusson
IFK Mora SK
2:22:50.856900
+13:22.80100
74.7p
17
Kristian Tufvesson
IK Rex
2:25:03.870200
+15:35.93400
73.2p
18
Björn Johannesson
Snö & Tö Skidklubb
2:25:03.870200
+15:35.93400
73.2p
19
Mathias Myrén
OK Alehof
2:25:07.870600
+15:39.93800
73.2p
20
Christoffer Grudd
IFK Mora SK
2:25:07.870600
+15:39.93800
73.2p
21
Oscar Sundén
Nacka Värmdö SK
2:25:08.870700
+15:40.93900
73.2p
22
Erik Boklund
Stora Skedvi IK
2:25:10.870900
+15:42.94100
73.2p
23
Fabian Karlsson
Storvreta IK
2:25:15.871400
+15:47.94600
73.1p
24
Andreas Nehvonen
Järbo IF
2:27:44.886300
+18:16.109500
71.6p
25
Johan Halfvarsson
Sågmyra SK
2:28:24.890300
+18:56.113500
71.2p
26
Lucas Andersson
Bålsta SK
2:28:27.890600
+18:59.113800
71.1p
27
Aron Andersson
Umara SC
2:28:51.893000
+19:23.116200
70.9p
28
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:28:55.893400
+19:27.116600
70.8p
29
Johan larsson
Team Walle SK
2:29:16.895500
+19:48.118700
70.6p
30
Mattias Isberg
Axa SC
2:29:38.897700
+20:10.120900
70.4p
31
Viktor Medén
Åsarna IK
2:30:36.903500
+21:08.126700
69.8p
32
Oskar Larsson
Stockholms RK
2:30:37.903600
+21:09.126800
69.8p
33
Fredrik Moberg
XC Sthlm Ski Club
2:31:15.907400
+21:47.130600
69.5p
34
Daniel Kolm
XC Sthlm Ski Club
2:31:55.911400
+22:27.134600
69.1p
35
Johan Lindkvist
Storviks IF
2:32:54.917300
+23:26.140500
68.5p
36
Marcus Johansson
Träningskonsulten sports club
2:33:25.920400
+23:57.143600
68.2p
37
Oskar Gunnarsson
Sävar IK
2:34:24.926300
+24:56.149500
67.7p
38
Fredrik Björck
IK Rex
2:34:29.926800
+25:01.150000
67.6p
39
Jacob Byström
XC Sthlm Ski Club
2:35:52.935100
+26:24.158300
66.9p
40
Tobias Sjögren
IFK Hedemora SK
2:35:59.935800
+26:31.159000
66.8p
41
Oskar Lindgren
Sundbybergs IK
2:36:31.939000
+27:03.162200
66.5p
42
Marcus Stavander
XC Sthlm Ski Club
2:37:20.943900
+27:52.167100
66.1p
43
Jon Åkesson
Team Walle SK
2:37:38.945700
+28:10.168900
66.0p
44
Rickard Rosén
Storvreta IK
2:38:28.950700
+29:00.173900
65.5p
45
Johannes Lindelöf
Högbo GIF
2:39:36.957500
+30:08.180700
65.0p
46
Simen Sæterbø
Stensätra
2:40:48.964700
+31:20.187900
64.4p
47
Joakim Lindström
Storviks IF
2:41:11.967000
+31:43.190200
64.2p
48
Joakim Ståhl
Järbo IF
2:41:35.969400
+32:07.192600
64.0p
49
Marcus Ekermo
Stockholms RK
2:42:55.977400
+33:27.200600
63.3p
50
Nicklas Kvist
Upplands Väsby
2:43:01.978000
+33:33.201200
63.3p
51
Andreas Mårtensson
Gävle
2:43:53.983200
+34:25.206400
62.9p
52
Kalle Knutsson
Vreta Skid o Mk
2:43:55.983400
+34:27.206600
62.8p
53
Mikael Hautaluoma
XC Sthlm Ski Club
2:43:58.983700
+34:30.206900
62.8p
54
Christian Brink
Gävle SK
2:45:45.994400
+36:17.217600
62.0p
55
Olle Wängdahl
Täby IS SK
2:45:45.994400
+36:17.217600
62.0p
56
Adam Hultman
Axa SC
2:46:57.1001600
+37:29.224800
61.4p
57
Niclas Sundberg
Bauhaus Sportklubb
2:47:09.1002800
+37:41.226000
61.3p
58
Mathias Carlsson
Vattenfall IF Älvkarleby
2:47:09.1002800
+37:41.226000
61.3p
59
Erik Lundberg
Umara SC
2:47:17.1003600
+37:49.226800
61.3p
60
Christian Lindberg
Nacka Värmdö SK
2:48:05.1008400
+38:37.231600
60.9p
61
Erik Karlström
Jokkmokks SK
2:48:39.1011800
+39:11.235000
60.7p
62
Robert Bergman
IK Rex
2:49:51.1019000
+40:23.242200
60.2p
63
Magnus Engberg
Selånger SOK
2:53:52.1043100
+44:24.266300
58.5p
64
Wilhelm Lönnies
Gimo IF SK
2:53:54.1043300
+44:26.266500
58.4p
65
Gustav Bergström
Handelsbankens IF
2:54:17.1045600
+44:49.268800
58.3p
66
Jonas Eriksson
Östersunds SK
2:55:30.1052900
+46:02.276100
57.8p
67
Aleksander Larsson
Axa SC
2:55:51.1055000
+46:23.278200
57.7p
68
Tobias Olli
IK Hakarpspojkarna
2:56:12.1057100
+46:44.280300
57.5p
69
Hampus Cardell
Karlslunds IF SF
2:56:17.1057600
+46:49.280800
57.5p
70
Jimmie Grönlund
XC Sthlm Ski Club
2:56:19.1057800
+46:51.281000
57.5p
71
Andreas Finn
Snö & Tö Skidklubb
2:57:22.1064100
+47:54.287300
57.1p
72
Mattias Holfve
Axa SC
2:58:12.1069100
+48:44.292300
56.7p
73
Johannes Norström
IK Hakarpspojkarna
2:59:16.1075500
+49:48.298700
56.3p
74
Per Troedson
Storvreta IK
3:00:43.1084200
+51:15.307400
55.8p
75
Martin Wretlind
Högbo GIF
3:00:49.1084800
+51:21.308000
55.7p
76
Johan Pietilä Holmner
IFK Umeå
3:01:07.1086600
+51:39.309800
55.6p
77
Anton Nylund
Axa SC
3:01:08.1086700
+51:40.309900
55.6p
78
Oskar Nykvist
No Club
3:01:24.1088300
+51:56.311500
55.5p
79
Marcus Zethraeus
Stockholm
3:01:43.1090200
+52:15.313400
55.4p
80
Johan Gunnarsson
XC Sthlm Ski Club
3:02:15.1093400
+52:47.316600
55.2p
81
Johan Tegelberg
Tierps IF
3:02:36.1095500
+53:08.318700
55.1p
82
Konrad Olsson
Axa SC
3:02:56.1097500
+53:28.320700
55.0p
83
Tobias Arvidsson
Gävle SK
3:05:13.1111200
+55:45.334400
54.2p
84
Robin Gunnarsson
Umara SC
3:05:29.1112800
+56:01.336000
54.1p
85
Markus Sundbaum
Strömsbergs IF
3:07:28.1124700
+58:00.347900
53.4p
86
Emil Lindström
Kilafors SK
3:07:59.1127800
+58:31.351000
53.2p
87
Rasmus Jonsson
Norrsundet IF
3:08:03.1128200
+58:35.351400
53.2p
88
Freddie Andersson
Månkarbo IF
3:12:52.1157100
+1:03:24.380300
51.6p
89
Marcus Svedare
IK Rex
3:13:54.1163300
+1:04:26.386500
51.3p
90
Johan Gustafsson
Gävle
3:14:55.1169400
+1:05:27.392600
50.9p
91
Oscar stig
Stockholm
3:15:05.1170400
+1:05:37.393600
50.9p
92
Johannes Bodin
Östersunds SK
3:15:31.1173000
+1:06:03.396200
50.8p
93
Oscar Nylander
Axa SC
3:17:29.1184800
+1:08:01.408000
50.2p
94
Simon Blüchert
Täby IS SK
3:18:25.1190400
+1:08:57.413600
49.9p
95
Marcus Lindström
Axa SC
3:20:46.1204500
+1:11:18.427700
49.2p
96
Johan Åberg
Heby Allmänna IF
3:21:53.1211200
+1:12:25.434400
48.9p
97
Edvin Ekblad
Axa SC
3:21:54.1211300
+1:12:26.434500
48.9p
98
Oskar Jacobson
IFK Skövde SK
3:22:41.1216000
+1:13:13.439200
48.6p
99
Jerry Bolin
Morgongåva SK
3:24:08.1224700
+1:14:40.447900
48.2p
100
Emil Petersson
Ufk
3:24:57.1229600
+1:15:29.452800
48.0p
101
David Elofsson
Axa SC
3:30:25.1262400
+1:20:57.485600
46.5p
102
Björn Bjuggren
Axa SC
3:30:39.1263800
+1:21:11.487000
46.5p
103
Henrik Markusson
Högbo GIF
3:32:35.1275400
+1:23:07.498600
46.0p
104
Julius Schmidt
Östersunds Skidlöpareklubb
3:34:24.1286300
+1:24:56.509500
45.5p
105
Joakim Jennings
Axa SC
3:38:03.1308200
+1:28:35.531400
44.6p
106
Joakim Lindqvist
Axa SC
3:43:14.1339300
+1:33:46.562500
43.4p
107
Ivar Lövefors
Täby IS SK
3:43:34.1341300
+1:34:06.564500
43.4p
108
Marcus Lindqvist
Axa SC
3:48:05.1368400
+1:38:37.591600
42.4p
109
Mårten Gasslander
Axa SC
3:48:16.1369500
+1:38:48.592700
42.3p
110
Anders Hammas
Storviks IF
3:50:40.1383900
+1:41:12.607100
41.8p
111
Dag Schädlich
Axa SC
3:52:02.1392100
+1:42:34.615300
41.5p
112
Adam Svensson
AB Karl Hedin IF
3:54:23.1406200
+1:44:55.629400
41.1p
113
Markus Knutsson
Axa SC
3:54:57.1409600
+1:45:29.632800
40.9p
114
Peter Eldestrand
Accenture IF
3:57:57.1427600
+1:48:29.650800
40.3p
115
Fredrik Allard
AB Karl Hedin IF
4:00:26.1442500
+1:50:58.665700
39.9p
116
Martin Strömgren
Vreta Skid o Mk
4:04:10.1464900
+1:54:42.688100
39.2p
117
Adam Bäckström
Hällesällskapets Sportklubb
4:05:57.1475600
+1:56:29.698800
38.8p
118
Andreas Günzel
Bjursås IK
4:11:22.1508100
+2:01:54.731300
37.9p
119
Peter Nelson
Stockholm
4:21:20.1567900
+2:11:52.791100
36.3p