Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2010-01-16
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jaana Teurajärvi
Gellivare SK
2:28:59.893800
60.0p
2
Linnéa Liljegren
Luleå Polisen
2:33:27.920600
+4:28.26700
57.8p
3
Alexandra Wennström
Gellivare SK
2:40:01.960000
+11:02.66100
54.9p
4
Anna Jakobsson
Råneå SK
2:40:04.960300
+11:05.66400
54.8p
5
Christina Klingestal
Ohtanajärvi IK
2:44:11.985000
+15:12.91100
53.1p
6
Cornelia Henriksson
Morjärvs SK
2:51:27.1028600
+22:28.134700
50.4p
7
Anna Rensfeldt
Råneå SK
2:51:47.1030600
+22:48.136700
50.3p
8
Görel Nilsson
Råneå SK
2:52:36.1035500
+23:37.141600
50.0p
9
Christelle Kalla
IFK Tärendö
2:57:52.1067100
+28:53.173200
48.2p
10
Raewadee Sukloed
Jokkmokks SK
2:58:59.1073800
+30:00.179900
47.8p
11
Eva Hård
Skellefteå SK
2:59:12.1075100
+30:13.181200
47.7p
12
Kerstin Larsson-Linder
Skellefteå SK
3:01:10.1086900
+32:11.193000
47.1p
13
Sandra Halvarsson
Morjärvs SK
3:02:54.1097300
+33:55.203400
46.6p
14
Marlene Bjuhr
Sorsele SK
3:03:55.1103400
+34:56.209500
46.3p
15
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:06:40.1119900
+37:41.226000
45.5p
16
Sofie Holmqvist
Sorsele SK
3:11:40.1149900
+42:41.256000
44.0p
17
Camilla Kero
Sattajärvi IF
3:16:07.1176600
+47:08.282700
42.8p
18
Karin Eknor
Studentidrott
3:17:46.1186500
+48:47.292600
42.4p
19
Nina Olovsson
Sikfors SK
3:20:39.1203800
+51:40.309900
41.7p
20
Lena Andersson
Luleå Gjutarens IF
3:23:31.1221000
+54:32.327100
41.0p
21
Mailin Vennberg
No Club
3:27:52.1247100
+58:53.353200
40.0p
22
Cecilia Häggroth
Jukkasjärvi IF
3:28:00.1247900
+59:01.354000
40.0p
23
Eva Mämmi
Jukkasjärvi IF
3:28:01.1248000
+59:02.354100
40.0p
24
Mona-Lis Sundling
Smedsbyns IF
3:29:39.1257800
+1:00:40.363900
39.6p
25
Edith Hult
Skellefteå SK
3:39:06.1314500
+1:10:07.420600
37.6p
26
Anna Lena Pessa
Haparanda SKT
4:07:59.1487800
+1:39:00.593900
32.6p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Rosvall
Lycksele IF
1:57:17.703600
82.1p
2
Johan Samuelsson
SK Järven
1:59:03.714200
+1:46.10500
80.5p
3
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
1:59:41.718000
+2:24.14300
79.9p
4
Peter Sjölin
Kraftstaven Ski Team Förening
2:00:19.721800
+3:02.18100
79.3p
5
Johan Lintzén
Luleå Gjutarens IF
2:01:14.727300
+3:57.23600
78.5p
6
Andreas Berglund
F 21 IF
2:05:31.753000
+8:14.49300
75.0p
7
Martin Norberg
Kuivakangas SK
2:05:35.753400
+8:18.49700
74.9p
8
Thomas Svensson
I 19 IF
2:05:36.753500
+8:19.49800
74.9p
8
David Berg
Bodsjöböle SK
2:05:36.753500
+8:19.49800
74.9p
10
Magnus Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:05:37.753600
+8:20.49900
74.9p
11
Ola Pettersson
Gellivare SK
2:05:47.754600
+8:30.50900
74.7p
12
Fredrik Malmström
Sävast Ski Team IF
2:05:52.755100
+8:35.51400
74.7p
13
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:10:25.782400
+13:08.78700
71.3p
14
Lars Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
2:10:53.785200
+13:36.81500
70.9p
15
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:10:54.785300
+13:37.81600
70.9p
16
Simon Kero
Sattajärvi IF
2:11:58.791700
+14:41.88000
70.2p
16
Anton Antonny Sorsa
Gellivare SK
2:11:58.791700
+14:41.88000
70.2p
18
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:12:51.797000
+15:34.93300
69.5p
19
Anders Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
2:14:19.805800
+17:02.102100
68.6p
20
Daniel Fåhraeus
Strömnäs GIF
2:14:20.805900
+17:03.102200
68.5p
21
Anders Dahlin
Domnarvets GOIF
2:14:38.807700
+17:21.104000
68.3p
22
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:16:04.816300
+18:47.112600
67.4p
23
Jimmy Engström
Skellefteå SK
2:17:26.824500
+20:09.120800
66.5p
24
Per-Erik Nilsson
Norsjö SK
2:18:05.828400
+20:48.124700
66.1p
25
Lars Nilsson
Strömnäs GIF
2:18:10.828900
+20:53.125200
66.1p
26
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:19:08.834700
+21:51.131000
65.5p
27
Isak Savilahti
Gellivare SK
2:19:58.839700
+22:41.136000
65.0p
28
Jonas Sukloed
Jokkmokks SK
2:20:21.842000
+23:04.138300
64.8p
29
Ingemar Niemi
Skellefteå SK
2:20:56.845500
+23:39.141800
64.4p
30
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:21:08.846700
+23:51.143000
64.3p
30
Patrik Nilsson
IFK Arvidsjaur SK
2:21:08.846700
+23:51.143000
64.3p
32
Johan Klippmark
Vattenfalls IF Trollhättan
2:22:36.855500
+25:19.151800
63.5p
33
Peter Uusitalo
Pajala IF
2:22:37.855600
+25:20.151900
63.4p
34
Torbjörn Åhman
IFK Arvidsjaur SK
2:22:56.857500
+25:39.153800
63.3p
35
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:23:03.858200
+25:46.154500
63.2p
36
Peter Johansson
Narken IF
2:23:25.860400
+26:08.156700
63.0p
37
Håkan Sundqvist
Jokkmokks SK
2:23:31.861000
+26:14.157300
62.9p
38
Ivar Martens
Harstad
2:24:15.865400
+26:58.161700
62.5p
39
Frode Karlsen
IF Kilkameratene
2:24:39.867800
+27:22.164100
62.3p
40
Bernt Karlsson
Gellivare SK
2:25:16.871500
+27:59.167800
62.0p
41
Sören Isaksson
OK Vargen
2:25:30.872900
+28:13.169200
61.8p
42
Conny Nilimaa
IFK Kiruna
2:27:24.884300
+30:07.180600
60.8p
43
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
2:28:09.888800
+30:52.185100
60.4p
44
Thomas Lundström
Lkab FF
2:28:10.888900
+30:53.185200
60.4p
45
Tobias Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:28:40.891900
+31:23.188200
60.2p
46
Lars Gabrielsson
Gellivare SK
2:28:41.892000
+31:24.188300
60.2p
47
Christian Rimpi
Jokkmokks SK
2:28:58.893700
+31:41.190000
60.0p
48
Krister Efverström
Strömnäs GIF
2:29:37.897600
+32:20.193900
59.7p
49
Tore Stenvall
Sorsele SK
2:29:58.899700
+32:41.196000
59.5p
50
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:30:02.900100
+32:45.196400
59.5p
51
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:30:04.900300
+32:47.196600
59.5p
52
Stefan Hertil
OK Sarven
2:31:00.905900
+33:43.202200
59.0p
53
Johan Lahti
Luleå Gjutarens IF
2:31:55.911400
+34:38.207700
58.5p
54
Marcus Burström
Byske SK
2:31:58.911700
+34:41.208000
58.5p
55
Ilari Seppälä
Vikby Finland
2:32:02.912100
+34:45.208400
58.5p
56
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:32:19.913800
+35:02.210100
58.4p
57
Bo Risberg
Svensby SK
2:32:29.914800
+35:12.211100
58.3p
58
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:33:26.920500
+36:09.216800
57.8p
59
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
2:33:48.922700
+36:31.219000
57.6p
60
Jakob Kero
Sattajärvi IF
2:35:09.930800
+37:52.227100
57.0p
61
Johan Granberg
IFK Arvidsjaur SK
2:35:11.931000
+37:54.227300
57.0p
62
Kaj Ericsson
Sorsele SK
2:35:19.931800
+38:02.228100
56.9p
63
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:35:22.932100
+38:05.228400
56.9p
64
Tommy Krekula
Jukkasjärvi IF
2:35:32.933100
+38:15.229400
56.8p
65
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:35:35.933400
+38:18.229700
56.8p
66
Robert Bergvall
Storfors SK
2:36:05.936400
+38:48.232700
56.6p
67
Johan Boldrup
Nybyns IK
2:36:17.937600
+39:00.233900
56.5p
68
Lars Nyström
Kappa Kraftliner KK
2:36:19.937800
+39:02.234100
56.5p
69
Niklas Grip
OK Renen
2:36:31.939000
+39:14.235300
56.4p
70
Ingemar Nilsson
IFK Arvidsjaur SK
2:37:13.943200
+39:56.239500
56.1p
71
Tore Orädd
Vidsels IK
2:37:59.947800
+40:42.244100
55.7p
72
Magnus Enbom
Axa SC
2:38:31.951000
+41:14.247300
55.5p
73
Håkan Lundberg
Skellefteå SK
2:38:40.951900
+41:23.248200
55.4p
74
Mats Tiensuu
Hortlax SK
2:38:50.952900
+41:33.249200
55.4p
75
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:38:56.953500
+41:39.249800
55.3p
76
Mikael Nordberg
Kuivakangas SK
2:39:28.956700
+42:11.253000
55.1p
77
Nicklas Norén
Kappa Kraftliner KK
2:39:30.956900
+42:13.253200
55.1p
78
Leif Krantz
Skogså IF
2:39:41.958000
+42:24.254300
55.0p
79
Markku Vuorela
Pello IF
2:40:01.960000
+42:44.256300
54.9p
80
Stefan Permansson
Skellefteå SK
2:40:33.963200
+43:16.259500
54.6p
81
Anders Öman
Storfors SK
2:40:52.965100
+43:35.261400
54.5p
82
Josef Ylipää
Liviöjärvi IF
2:41:08.966700
+43:51.263000
54.4p
83
Tobias Rönneblad
Brunflo IF
2:41:15.967400
+43:58.263700
54.3p
84
Erik Lund
Luleå Gjutarens IF
2:41:50.970900
+44:33.267200
54.1p
85
Daniel Lindström
Falu IK
2:41:56.971500
+44:39.267800
54.1p
86
Johan Persson
Morjärvs SK
2:42:25.974400
+45:08.270700
53.9p
87
Jonas Simu
Övertorneå IF
2:43:25.980400
+46:08.276700
53.5p
87
Patrik Eriksson
Lulekamraterna
2:43:25.980400
+46:08.276700
53.5p
89
Johan Nordlund
IFK Kiruna
2:43:33.981200
+46:16.277500
53.4p
90
Henrik Fröjd
Rehns BK
2:44:46.988500
+47:29.284800
52.9p
91
Robert Segerlund
Råneå SK
2:45:01.990000
+47:44.286300
52.8p
92
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:45:20.991900
+48:03.288200
52.7p
93
Jan Boman
Luleå Ak
2:45:33.993200
+48:16.289500
52.6p
94
Lars Eriksson
Luleå Ak
2:45:34.993300
+48:17.289600
52.6p
95
Henry Waara
Gellivare SK
2:45:52.995100
+48:35.291400
52.5p
96
Henrik Bucht
Norrfjärdens IF
2:45:56.995500
+48:39.291800
52.5p
97
Jon Renfors
Studentidrott
2:46:18.997700
+49:01.294000
52.3p
98
Henrik Innala
Råneå SK
2:47:42.1006100
+50:25.302400
51.8p
98
Jan Lundberg
Svensby SK
2:47:42.1006100
+50:25.302400
51.8p
100
Olof Ekberg
Gellivare SK
2:48:25.1010400
+51:08.306700
51.5p
101
Joakim Matti
Soppero Sameförening
2:48:27.1010600
+51:10.306900
51.5p
102
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:48:55.1013400
+51:38.309700
51.3p
103
Joakim Gunillasson
IFK Kiruna
2:49:25.1016400
+52:08.312700
51.1p
104
Lennart Johansson
Älvsby IF SK
2:49:57.1019600
+52:40.315900
50.9p
105
Tomas Forsberg
Kappa Kraftliner KK
2:50:20.1021900
+53:03.318200
50.8p
106
André van Wageningen
Bolidens SK
2:50:47.1024600
+53:30.320900
50.6p
107
Robert Eriksson
Bhk
2:51:25.1028400
+54:08.324700
50.4p
108
Kari Pessa
Haparanda SKT
2:51:57.1031600
+54:40.327900
50.2p
109
Sven Olov Larsson
Mieko Fishing
2:52:11.1033000
+54:54.329300
50.1p
110
Thomas Mikko
Jukkasjärvi IF
2:52:21.1034000
+55:04.330300
50.1p
111
Bengt Ranneberg
Sunderby SK
2:52:23.1034200
+55:06.330500
50.1p
111
Rainer Rova
Sunderby SK
2:52:23.1034200
+55:06.330500
50.1p
113
Jim Andersson
Järnvägsmännens IF
2:52:25.1034400
+55:08.330700
50.0p
114
Lars Johansson
Skellefteå SK
2:53:19.1039800
+56:02.336100
49.7p
115
Roger Elimä
Strömnäs GIF
2:53:21.1040000
+56:04.336300
49.7p
116
Riccard Andersson
Studentidrott
2:54:21.1046000
+57:04.342300
49.4p
117
Michael Portin
Luleå Gjutarens IF
2:54:28.1046700
+57:11.343000
49.3p
118
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:54:50.1048900
+57:33.345200
49.2p
119
Hans-Erik Pekula
Svensby SK
2:54:57.1049600
+57:40.345900
49.2p
120
Sven Berglund
Luleå Gjutarens IF
2:55:43.1054200
+58:26.350500
48.9p
121
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:55:46.1054500
+58:29.350800
48.9p
122
Björn Holmgren
OK Vargen
2:56:03.1056200
+58:46.352500
48.8p
123
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:56:22.1058100
+59:05.354400
48.7p
124
Magnus Rönnberg
Antnäs BK
2:56:41.1060000
+59:24.356300
48.6p
125
Lorentz Eriksson
Svensby SK
2:57:18.1063700
+1:00:01.360000
48.4p
126
Mikael Renström
Studentidrott
2:57:41.1066000
+1:00:24.362300
48.2p
127
Mats Andersson
Råneå SK
2:57:44.1066300
+1:00:27.362600
48.2p
128
Stefan Linder
Skellefteå SK
2:58:00.1067900
+1:00:43.364200
48.1p
129
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
2:58:09.1068800
+1:00:52.365100
48.1p
130
Roger Johansson
F 21 IF
2:59:54.1079300
+1:02:37.375600
47.5p
131
David Falck
Siknäs IK
3:02:20.1093900
+1:05:03.390200
46.8p
132
Jan Erik Töyrä
Sunderby SK
3:02:29.1094800
+1:05:12.391100
46.7p
133
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:02:31.1095000
+1:05:14.391300
46.7p
134
Joakim Norström
Luleå Gjutarens IF
3:02:49.1096800
+1:05:32.393100
46.6p
134
Magnus Nygren
Skellefteå SK
3:02:49.1096800
+1:05:32.393100
46.6p
136
Johan Andersson
IFK Kiruna
3:03:06.1098500
+1:05:49.394800
46.5p
136
Anders Lundström
Hortlax SK
3:03:06.1098500
+1:05:49.394800
46.5p
138
Jörgen Krutrök
Aapua IF
3:03:16.1099500
+1:05:59.395800
46.5p
139
Rolf Ritzén
Gellivare SK
3:03:33.1101200
+1:06:16.397500
46.4p
140
Fredrik Wikberg
Skellefteå SK
3:03:42.1102100
+1:06:25.398400
46.3p
141
Anders Ingvarsson
Vallsta SK
3:04:15.1105400
+1:06:58.401700
46.2p
142
Hans Torneus
Lkab FF
3:04:31.1107000
+1:07:14.403300
46.1p
143
Torbjörn Hane
OK Vargen
3:05:41.1114000
+1:08:24.410300
45.7p
144
Bror Rajala
Rosvik IK
3:07:36.1125500
+1:10:19.421800
45.2p
145
Robert Eckhardt
Skellefteå SK
3:08:50.1132900
+1:11:33.429200
44.8p
146
Oscar Flack
Västvärmlands OK
3:09:19.1135800
+1:12:02.432100
44.7p
147
Kenneth Söderlund
Korpklubben Nja
3:09:27.1136600
+1:12:10.432900
44.7p
148
Herman Norberg
IFK Kiruna
3:10:24.1142300
+1:13:07.438600
44.4p
149
Hans Rönnqvist
OK Vargen
3:10:25.1142400
+1:13:08.438700
44.4p
150
Börje Bromalm
Aapua IF
3:10:28.1142700
+1:13:11.439000
44.4p
150
Mattias Gunnarsson
Luleå Gjutarens IF
3:10:28.1142700
+1:13:11.439000
44.4p
152
Dick Wallon
Svensby SK
3:10:49.1144800
+1:13:32.441100
44.3p
153
Johan Fredriksson
I 19 IF
3:11:55.1151400
+1:14:38.447700
44.0p
154
Tommy Bergström
Strömnäs GIF
3:14:12.1165100
+1:16:55.461400
43.3p
155
Mathias Persson
I 19 IF
3:14:38.1167700
+1:17:21.464000
43.2p
156
Eric Blomqvist
Studentidrott
3:15:24.1172300
+1:18:07.468600
43.0p
157
Johan Marklund
Skellefteå SK
3:15:31.1173000
+1:18:14.469300
43.0p
158
Torsten Aili
Övertorneå IF
3:15:38.1173700
+1:18:21.470000
43.0p
159
Tommy Töyrä
Luleå Gjutarens IF
3:15:54.1175300
+1:18:37.471600
42.9p
160
Tony Bogdanoff
Lkab FF
3:17:45.1186400
+1:20:28.482700
42.4p
161
Petter Öhman
Bodens SK
3:20:09.1200800
+1:22:52.497100
41.8p
162
Per Persson
Maf
3:25:23.1232200
+1:28:06.528500
40.6p
163
Claus Thingvall
Öhrlings IF I Stockholm
3:26:25.1238400
+1:29:08.534700
40.3p
164
Mats Eriksson
IFK Kiruna
3:28:02.1248100
+1:30:45.544400
40.0p
165
Sture Sundberg
Skellefteå SK
3:31:04.1266300
+1:33:47.562600
39.3p
166
Kent Ryytty
Luleå Gjutarens IF
3:33:32.1281100
+1:36:15.577400
38.7p
167
Leif Åkerlund
Jokkmokks SK
3:35:05.1290400
+1:37:48.586700
38.4p
168
Rolf Anttila
Öhrlings IF I Stockholm
3:37:07.1302600
+1:39:50.598900
38.0p
169
Henrik Westerlind
Skellefteå SK
3:39:06.1314500
+1:41:49.610800
37.6p
170
Göran Nuuksujärvi
Aapua IF
3:39:28.1316700
+1:42:11.613000
37.5p
171
Robert Andersson
Skogså IF
4:01:52.1451100
+2:04:35.747400
33.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lena Turesson
OK Renen
1:15:40.453900
65.1p
2
Maya Strömgren
Bergnäsets AIK
1:21:39.489800
+5:59.35800
60.4p
3
Cecilia Wikström
Skivsjöbygdens IF
1:47:50.646900
+32:10.192900
45.7p
4
Ingrid Vikman
Luleå Gjutarens IF
1:55:12.691100
+39:32.237100
42.8p
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Bodin
Sävast Ski Team IF
1:02:46.376500
78.5p
2
Sven-Bertil Grundström
Ammarnäs IF
1:03:39.381800
+53.5200
77.4p
3
Anders Johansson
Ammarnäs IF
1:05:21.392000
+2:35.15400
75.4p
4
Hans Bäckström
Bergnäsets AIK
1:15:27.452600
+12:41.76000
65.3p
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linnea Jonsson
Bodens SK
40:39.243800
53.9p
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Henriksson
Bodens SK
30:57.185600
70.9p
H/D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
34:19.205800
63.9p
2
Robin Stenman
SK Järven
36:25.218400
+2:06.12500
60.2p
3
Christer Johansson
Antnäs BK
39:49.238800
+5:30.32900
55.1p
4
Ulf Vikström
Antnäs BK
40:42.244100
+6:23.38200
53.9p
5
André Mattei
Sävast Ski Team IF
42:26.254500
+8:07.48600
51.7p
6
Kristina Mattei
Sävast Ski Team IF
45:49.274800
+11:30.68900
47.9p
7
Anna Rehnström
No Club
53:03.318200
+18:44.112300
41.3p