Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2013-12-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marika Sundin
Sollefteå Skidor IF
2:09:42.778170
77.5p
2
Helene Söderlund
IFK Mora SK
2:09:58.779720
+15.1450
77.3p
3
Annika Löfström
Årsunda IF
2:10:05.780420
+22.2150
77.2p
4
Kristina Roberto
Karlslunds IF SF
2:18:25.830490
+8:43.52220
72.0p
5
Magdalena Olsson
Älvdalens IF SK
2:25:59.875890
+16:17.97620
67.8p
6
Karin Vemhäll
Rembo IK
2:29:53.899290
+20:11.121020
65.9p
7
Lena Wiklund
Högbo GOIF
2:30:53.905250
+21:10.126980
65.4p
8
Emelie Öhrstig
Borås SK
2:33:29.920880
+23:47.142610
64.2p
9
Emma Bergman
IK Rex
2:34:08.924790
+24:26.146520
63.9p
10
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:34:33.927280
+24:51.149010
63.7p
11
Frida Persson
Eksjö SOK
2:35:35.933450
+25:52.155180
63.2p
12
Frida Lövgren
Mora
2:39:30.956940
+29:47.178670
61.5p
13
Linnea Nyström
Älvdalens IF SK
2:41:28.968720
+31:45.190450
60.7p
14
Frida Börjesson
Stockholms RK
2:47:40.1005990
+37:58.227720
58.2p
15
Daniela Profir
Sundbybergs IK
2:56:02.1056150
+46:19.277880
55.2p
16
Jessica Svensson
Stockholms RK
3:03:44.1102310
+54:01.324040
52.7p
-
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
-
Åsa Bergman
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Majken Johansson Henæs
Anderstorps OK
23:59:59.8639800
-
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:49:37.657620
93.9p
2
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:50:17.661660
+40.3940
93.2p
3
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:52:49.676810
+3:11.19090
90.8p
4
Anders Solin
IFK Mora SK
1:53:49.682800
+4:11.25080
89.9p
5
Fredrik Byström
Sollefteå Skidor IF
1:54:31.687030
+4:54.29310
89.3p
6
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:55:36.693550
+5:59.35830
88.3p
7
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:55:50.694920
+6:13.37200
88.1p
8
Lars Ljung
Hudiksvalls IF
1:55:55.695420
+6:18.37700
88.0p
9
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:56:19.697800
+6:41.40080
87.7p
10
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
1:56:57.701600
+7:19.43880
87.1p
11
Samuel Norlén
IK Stern
1:57:18.703720
+7:41.46000
86.8p
12
Oscar Persson
SK Bore
1:57:42.706110
+8:04.48390
86.5p
13
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:58:46.712550
+9:09.54830
85.6p
13
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:58:46.712550
+9:09.54830
85.6p
15
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:58:49.712860
+9:12.55140
85.6p
16
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:59:01.714010
+9:23.56290
85.4p
17
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:59:26.716560
+9:49.58840
85.1p
18
Markus Jönsson
Tranemo IF
2:00:33.723250
+10:56.65530
84.2p
19
Bill Impola
SK Bore
2:01:15.727410
+11:37.69690
83.6p
20
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
2:01:44.730370
+12:07.72650
83.2p
21
Jesper Brofjärd
Borås SK
2:01:54.731350
+12:17.73630
83.1p
22
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
2:02:33.735280
+12:56.77560
82.6p
23
David Frisk
IFK Mora SK
2:02:45.736470
+13:08.78750
82.4p
24
Oscar Lund
IF Hallby SOK
2:03:07.738610
+13:29.80890
82.2p
25
Andreas Argårds
IFK Mora SK
2:03:08.738710
+13:30.80990
82.2p
26
Robert Eriksson
Björkfors Goif
2:03:14.739320
+13:37.81600
82.1p
27
Mattias Argårds
IFK Mora SK
2:03:49.742800
+14:11.85080
81.6p
28
Emil Ekman
Ulricehamns IF
2:04:49.748870
+15:12.91150
80.9p
29
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
2:05:26.752510
+15:48.94790
80.4p
30
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
2:05:29.752820
+15:52.95100
80.4p
31
Tobias Hansson
IFK Mora SK
2:06:03.756290
+16:26.98570
80.0p
32
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:06:04.756370
+16:27.98650
80.0p
33
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:06:08.756780
+16:31.99060
79.9p
34
Jesper Arnesson
Borås SK
2:06:54.761300
+17:16.103580
79.4p
35
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:07:29.764880
+17:52.107160
79.0p
36
Erik Johansson
Tranemo IF
2:08:30.770990
+18:53.113270
78.3p
37
Rasmus AX
Boxholm-Ekeby SK
2:08:42.772120
+19:05.114400
78.1p
38
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
2:08:52.773110
+19:14.115390
78.0p
39
Erik Ohlström
IK Rex
2:09:06.774590
+19:29.116870
77.9p
40
Patrik Lind
Torshälla-nyby IS
2:09:10.774990
+19:33.117270
77.8p
41
Daniel Holmgren
IFK Umeå
2:09:13.775230
+19:36.117510
77.8p
42
Jonas Böhlmark
IFK Mora SK
2:09:39.777840
+20:02.120120
77.5p
43
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:10:03.780230
+20:26.122510
77.2p
44
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
2:11:41.790050
+22:04.132330
76.1p
45
Simon Undemar
Karlslunds IF SF
2:11:45.790450
+22:08.132730
76.1p
46
Martin Bergqvist
Ekshärads SF
2:12:39.795860
+23:02.138140
75.5p
47
Johan Kanto
IK Stern
2:12:49.796840
+23:12.139120
75.4p
48
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:13:46.802520
+24:09.144800
74.8p
49
Magnus Svensson
Täby IS SK
2:14:57.809660
+25:20.151940
74.1p
50
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:15:28.812730
+25:51.155010
73.8p
51
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
2:15:47.814640
+26:10.156920
73.6p
52
Anton Östlin
Björkfors Goif
2:15:55.815420
+26:18.157700
73.5p
53
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
2:15:56.815570
+26:19.157850
73.5p
54
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:16:21.818020
+26:44.160300
73.2p
55
Fredrik Hammarlund
Ockelbo SK
2:16:48.820730
+27:11.163010
73.0p
56
Hugo Hultqvist
Sundbybergs IK
2:17:12.823180
+27:35.165460
72.7p
57
Kenneth Löfman
Föreningen IKJ Haninge
2:17:16.823510
+27:38.165790
72.7p
58
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:17:51.827080
+28:14.169360
72.3p
59
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
2:18:02.828120
+28:25.170400
72.2p
60
Magnus Johnsson
Karlbergs Skytte Och IF
2:19:46.838580
+30:09.180860
71.2p
61
Viktor Axelsson
Borås SK
2:20:38.843720
+31:01.186000
70.7p
62
Mandus Andersson
IK Rex
2:20:57.845630
+31:20.187910
70.6p
63
Eivind Lande
Magnor Ul
2:21:02.846150
+31:25.188430
70.5p
64
Daniel Olsson
Garphyttans IF
2:21:13.847250
+31:36.189530
70.4p
65
Magnus Karlsson
Häverödals IF
2:21:26.848520
+31:49.190800
70.3p
66
Mathias Karlsson
OK Alehof
2:21:31.849000
+31:53.191280
70.2p
67
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:22:13.853200
+32:35.195480
69.9p
68
Carl Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
2:22:19.853830
+32:42.196110
69.8p
69
Marcus Laggar
Orsa SK
2:22:22.854120
+32:45.196400
69.8p
70
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:23:15.859410
+33:37.201690
69.3p
71
Fredrik Wallin
IFK Mora SK
2:23:24.860330
+33:47.202610
69.2p
72
Magnus Öberg Bernhed
Sävedalens AIK
2:23:31.861040
+33:54.203320
69.1p
73
Klas Sundberg
Yuppie Ski Club
2:23:53.863290
+34:16.205570
68.9p
74
Magnus Berg
Axa SC
2:24:01.864020
+34:24.206300
68.9p
75
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:25:00.869960
+35:23.212240
68.4p
76
David Erixon
IF Hallby SOK
2:25:04.870320
+35:27.212600
68.3p
77
Jonas Hägglund
Sya SK
2:25:22.872180
+35:45.214460
68.2p
78
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:25:59.875820
+36:22.218100
67.8p
79
Erik Malm
Karlslunds IF SF
2:26:04.876350
+36:27.218630
67.8p
80
Jim Fröblom
Stockholms RK
2:26:05.876430
+36:28.218710
67.8p
81
Jonas Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:26:49.880850
+37:12.223130
67.4p
82
Odd Wallum
Sävedalens AIK
2:26:49.880860
+37:12.223140
67.4p
83
Stefan Carlen
OK Landehof
2:27:28.884720
+37:51.227000
67.1p
84
Max Bergström
Mora
2:29:48.898740
+40:11.241020
65.9p
85
Kurt Andersson
Sätra IF
2:29:55.899450
+40:18.241730
65.9p
86
Kenneth Rolling
Halmstad
2:30:20.901950
+40:43.244230
65.7p
87
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
2:30:35.903480
+40:58.245760
65.5p
88
Martin Törnqvist
Axa SC
2:31:47.910690
+42:10.252970
65.0p
89
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:32:22.914150
+42:45.256430
64.7p
90
Emil Folkesson
Enklare Sport SK
2:32:53.917240
+43:16.259520
64.5p
91
Rickard Svensson
SOK Viljan
2:33:28.920720
+43:51.263000
64.2p
92
Daniel Sandvik
IFK Mora SK
2:34:20.925970
+44:43.268250
63.8p
93
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
2:34:32.927130
+44:55.269410
63.7p
94
Stig Orre
IF Åland
2:36:25.938460
+46:48.280740
62.8p
95
Fredrik Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:36:29.938880
+46:52.281160
62.8p
96
Peter Mårtensson
Hagfors
2:36:41.940020
+47:04.282300
62.7p
97
Christian Höglund
Nacka Värmdö SK
2:36:55.941400
+47:17.283680
62.6p
98
Rasmus Andersson
Malungs IF
2:37:38.945780
+48:01.288060
62.3p
99
Jonatan Junker
Dala XC Ski Team
2:37:44.946300
+48:06.288580
62.3p
100
Mikael Erlandsson
Magra IS
2:37:56.947560
+48:19.289840
62.2p
101
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:38:04.948360
+48:27.290640
62.1p
102
Anders Strömnes
Enköpings Aif
2:39:11.955000
+49:33.297280
61.6p
103
Per-ove Torstensson
Dala XC Ski Team
2:39:24.956360
+49:47.298640
61.5p
104
Robin Lövgren
IK Trasten
2:40:05.960410
+50:27.302690
61.3p
105
Torbjörn Furn
Nacka Värmdö SK
2:40:40.963960
+51:03.306240
61.0p
106
Carl-emil Nettelman
SOK Viljan
2:40:59.965870
+51:22.308150
60.9p
107
Per Carlsson
IK Stern
2:41:56.971530
+52:19.313810
60.5p
108
Jakob Junker
Dala XC Ski Team
2:42:26.974590
+52:49.316870
60.3p
109
Dan Karlsson
Axa SC
2:43:03.978260
+53:26.320540
60.0p
110
Thomas Eriksson
Axa SC
2:43:49.982820
+54:12.325100
59.7p
111
Gert Lind
Team Esplanad
2:46:20.997910
+56:42.340190
58.7p
112
Tomas Andersson
Torshälla-nyby IS
2:49:05.1014410
+59:27.356690
57.7p
113
Håkan Jarskog
Orsa SK
2:49:05.1014490
+59:28.356770
57.7p
114
Mats Herbert
Sundbybergs IK
2:52:42.1036170
+1:03:05.378450
56.4p
115
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:57:21.1064050
+1:07:44.406330
54.8p
116
Peter Skoog
Axa SC
3:04:04.1104370
+1:14:27.446650
52.6p
-
Henrik Alm
Idre SK
23:59:58.8639700
-
-
Björn Boström
Järbo IF
23:59:58.8639700
-
-
Joakim Engström
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Jimmie Johnsson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Aarum
Teamnpro2
23:59:59.8639800
-
-
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
-
Ralf Andersson
Hotings IF
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Berntsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Alfred Björback
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Dahlin
Ski Team Stakfantom
23:59:59.8639800
-
-
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
-
Viktor Elfvén
IF Hagen SK
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Elwin
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Roger Gustafsson
Magra IS
23:59:59.8639800
-
-
Rickard Hallström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
David Hellberg
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
-
Lennart Holmström
IF Åland
23:59:59.8639800
-
-
Isac Holmström
IF Åland
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Israelsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
André Jakobsson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
-
-
Tobias Kruemmling
Mora
23:59:59.8639800
-
-
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
-
Jan Lund
Korsnäs IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Mårtensson
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
-
Kaj Nironen
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Johannes Ringsby
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Segerström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Johan Sjöberg
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
-
Peter Sundén
Huddinge SK LF
23:59:59.8639800
-
-
Lars Suther
Lima IF
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Svensson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Claes Theander
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Jan Uggeldal
Dik
23:59:59.8639800
-
-
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Jutterdal
Vreta Skid o Mk
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Nilsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Karl Tiselius
Switzerland
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
-
Birgitta Bernvall Rönn
Huddinge
23:59:59.8639800
-
-
Anna Karin S Öjerskog
Lilla Edet
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Axel Strandell
Uppsala
2:25:44.874350
68.0p
2
Martin Eriksson
Mora
2:28:06.888590
+2:22.14140
66.8p
3
Fredrik Persson
Kungälv
2:32:15.913490
+6:31.39040
64.7p
4
Ulf Lekeborn
Lindesberg
2:35:17.931670
+9:33.57220
63.4p
5
Thomas Foxegård
Älvdalens IF SK
2:38:02.948150
+12:18.73700
62.1p
6
Christopher Maurie
Söderhamns SK
2:42:08.972730
+16:23.98280
60.4p
7
Niklas Hammarlund
Ockelbo SK
2:43:38.981770
+17:54.107320
59.8p
8
John Loberg
Enköping
2:44:04.984370
+18:20.109920
59.6p
9
Andreas Hiller
Sollentuna
2:46:03.996210
+20:18.121760
58.8p
10
Urban Hallberg
Mora
2:46:26.998540
+20:41.124090
58.7p
11
Mikael Magnér
Upplands Väsby
2:47:33.1005240
+21:48.130790
58.3p
12
Mikael Rönnlund
Ockelbo SK
2:50:33.1023260
+24:49.148810
57.1p
13
Gunnar Hammarlund
Ockelbo SK
2:53:34.1041360
+27:50.166910
56.1p
14
Andreas Maxen
Timrå SOK
2:55:07.1050640
+29:22.176190
55.5p
15
Petter Carlsson
Lindesberg
3:05:47.1114640
+40:02.240190
52.1p
16
Fredrik Andréason
Gnesta
3:05:55.1115420
+40:10.240970
52.0p
17
Anders Svahn
Ängelholm
3:07:07.1122690
+41:23.248240
51.6p
18
Marcus Ehrnell
Partille
3:09:37.1137680
+43:53.263230
50.9p
-
Daniel Pettersson
Enköping
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Ahlzén
Stockholm
23:59:58.8639700
-
-
Hasse Andersson
Bollnäs SK
23:59:58.8639700
-
-
Kristoffer Ackelman
Nyköping
23:59:59.8639800
-
-
Andrij Chernin
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Erik Engström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Johan Engström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Åke Gisslar
Upplands-bro
23:59:59.8639800
-
-
Erik Guldbrand
Lidingö
23:59:59.8639800
-
-
Mats Guldbrand
Täby
23:59:59.8639800
-
-
Steen Hinnum
Holte Ski
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Jansson
Falun
23:59:59.8639800
-
-
Ove Johansson
Enköping
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Landström
Gävle
23:59:59.8639800
-
-
Andre Rhodin
Falun
23:59:59.8639800
-
-
Sigvard Rönn
Huddinge
23:59:59.8639800
-
-
Ricard Sörman
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Theander
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Tommy Würtz
Holte Ski
23:59:59.8639800
-
-
Stellan Österberg
Ufk
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Bengtsson
Göteborg
23:59:59.8639800
-
-
Ola Christiansson
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Emil Engman
Switzerland
23:59:59.8639800
-