Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
ICA-Loppet
2015-02-14
Deltävling i
Jemtland Ski Tour 2015
<<< Flyktingloppet
Haldo Hansson >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jerry Ahrlin
Biathlon Östersund IF
1:52:59.677800
91.7p
2
Oscar Kardin
Östersunds SK
1:53:00.677990
+1.90
91.7p
3
Johan Häggström
Kalix SK
1:54:20.685950
+1:21.8050
90.3p
4
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:54:21.686050
+1:22.8150
90.3p
5
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:54:25.686400
+1:26.8500
90.3p
6
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
1:54:27.686610
+1:28.8710
90.2p
7
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:57:12.703100
+4:13.25200
87.6p
8
Robin Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
1:57:30.704940
+4:31.27040
87.3p
9
Carl Olander
IK Stern
1:57:49.706810
+4:50.28910
87.0p
10
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:59:00.713960
+6:01.36060
85.9p
11
Johan Persson
Järpens SK
1:59:27.716640
+6:28.38740
85.5p
12
Andre Jakobsson
Östersunds SK
1:59:46.718520
+6:47.40620
85.3p
12
Petter Engdahl
Östersunds SK
1:59:46.718520
+6:47.40620
85.3p
14
Eric Simonsson
Landöns IF
2:00:28.722720
+7:29.44820
84.6p
15
Patrik Bergman
Svegs IK
2:00:29.722810
+7:30.44910
84.6p
16
Simon Lageson
Åsarna IK
2:01:32.729110
+8:33.51210
83.7p
17
Emil Persson
Östersunds SK
2:01:52.731100
+8:53.53200
83.4p
18
Emil Svensson
Åsarna IK
2:02:11.733060
+9:12.55160
83.2p
19
Espen Kveli
Lierne IL
2:04:40.747950
+11:41.70050
81.1p
20
Martin Emilsson
Offerdals SK
2:06:12.757130
+13:13.79230
79.9p
21
Nils Persson
Östersunds SK
2:07:48.766700
+14:49.88800
78.7p
22
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:07:52.767110
+14:53.89210
78.6p
23
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:08:00.767920
+15:01.90020
78.5p
24
Albin Andersson
Hyssna IF
2:08:24.770350
+15:25.92450
78.2p
25
Pär Wedin
Garphyttans IF
2:10:07.780690
+17:08.102790
77.0p
26
Stein Otto Bjørkeng
Leirådal Il
2:10:13.781260
+17:14.103360
76.9p
27
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
2:10:45.784420
+17:46.106520
76.5p
28
Björn Haring
Östersunds SK
2:11:26.788500
+18:27.110600
76.1p
29
Børje Cato Moen
Team MN Byggservice
2:12:09.792870
+19:10.114970
75.5p
30
Mattias Elg
Åre Längdskidklubb
2:14:02.804160
+21:03.126260
74.3p
31
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:15:22.812180
+22:23.134280
73.4p
32
Henrik Svelander
Dövelsås Jaktlag
2:15:27.812680
+22:28.134780
73.3p
33
Robert Starck
Lofsdalens SK
2:17:22.824140
+24:23.146240
72.1p
34
Roger Hållstrand
Åre Längdskidklubb
2:17:23.824270
+24:24.146370
72.1p
35
Andreas Grann
Sunne SLF
2:17:38.825790
+24:39.147890
71.9p
36
Mats Jonasson
IFK Strömsund
2:18:24.830370
+25:25.152470
71.4p
37
Eric Wåglin
Axa SC
2:19:58.839730
+26:59.161830
70.5p
38
Henrik Dahlén
Tynderö IK
2:20:21.842010
+27:22.164110
70.3p
39
Martin Landgren
Falköpings AIK SK
2:20:50.844930
+27:51.167030
70.0p
40
Kasper Fjellner
Åre Längdskidklubb
2:23:47.862680
+30:48.184780
68.2p
41
Jesper Daabach
Åsarna IK
2:23:53.863260
+30:54.185360
68.2p
42
Anders Nordin
Lucksta IF
2:26:15.877440
+33:16.199540
66.9p
43
Patrik Lundgren
Landöns IF
2:28:27.890680
+35:28.212780
65.7p
44
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:28:51.893030
+35:52.215130
65.5p
45
Martin Persson
Axa SC
2:31:02.906120
+38:03.228220
64.4p
46
Niklas Persson
Hede SK
2:31:27.908680
+38:28.230780
64.2p
47
Rolf Fasth
Östersunds SK
2:31:41.910000
+38:42.232100
64.1p
48
Jonny Nordmann
Aspås IF
2:32:07.912630
+39:08.234730
63.8p
49
Lars Theland
Jämtkraft IF
2:32:51.917090
+39:52.239190
63.5p
50
Erik Eriksson
Svegs IK
2:35:05.930460
+42:06.252560
62.4p
51
Björn Eriksson
Axa SC
2:40:10.960960
+47:11.283060
60.1p
52
Emil Binsell-Gerdin
Njord
2:42:11.973010
+49:12.295110
59.2p
53
Kristoffer Bergner
Axa SC
2:42:48.976740
+49:49.298840
58.9p
54
Håkan Danielsson
Dala XC Ski Team
2:43:54.983390
+50:55.305490
58.5p
55
Daniel Schalander
Axa SC
2:44:43.988290
+51:44.310390
58.1p
56
Dan Stensen
MB BIL
2:46:50.1000960
+53:51.323060
57.3p
57
Markus Pantzar
Axa SC
2:48:13.1009240
+55:14.331340
56.7p
58
Roger Kamskog
Storhogna SK
2:48:39.1011840
+55:40.333940
56.6p
59
Gustav Sandström
Vålådalen SK
2:49:35.1017490
+56:36.339590
56.2p
60
Peder Larsson
Junsele IF
2:50:08.1020780
+57:09.342880
56.0p
61
Mattias Decker
Torpshammars IF
2:50:12.1021140
+57:13.343240
56.0p
62
Joakim Nordlund
Klövsjö Alpina
2:51:08.1026770
+58:09.348870
55.6p
63
Andreas Lindström
Östersunds SK
2:51:54.1031370
+58:55.353470
55.3p
64
Joel Grundström
Östersunds SK
2:52:53.1037290
+59:54.359390
55.0p
65
Martin Palm
Axa SC
2:53:49.1042850
+1:00:50.364950
54.6p
66
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
2:53:54.1043390
+1:00:55.365490
54.6p
67
Michael Ärfström
Funäsdalens IF
2:54:37.1047680
+1:01:38.369780
54.3p
68
Johannes Kirksaether
Strindheim IL
2:55:33.1053280
+1:02:34.375380
54.0p
69
Sverker Högbom
Axa SC
2:55:49.1054820
+1:02:50.376920
53.9p
70
Henrik Sekander
Gäddede SK
2:59:03.1074260
+1:06:04.396360
52.8p
71
Mikael Kvarnlöf
Anvågens SK
3:00:56.1085560
+1:07:57.407660
52.2p
72
Martin Lund
ÅS IL
3:01:35.1089450
+1:08:36.411550
51.9p
73
Jan-Olof Berglin
Åsarna IK
3:03:16.1099570
+1:10:17.421670
51.4p
74
Göran Heidenvall
Brunflo IF
3:05:57.1115670
+1:12:58.437770
50.5p
75
Johan Plöen
Östersund
3:06:00.1115980
+1:13:01.438080
50.5p
76
Jan Molde
Östersund
3:09:16.1135500
+1:16:17.457600
49.5p
77
Ronny Olofsson
Myssjö-Ovikens IF
3:09:57.1139680
+1:16:58.461780
49.3p
78
Jonas Blom
Jormvattnets IF
3:12:03.1152210
+1:19:04.474310
48.7p
79
Lars Frank
Content Innovation
3:14:35.1167410
+1:21:36.489510
48.0p
80
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:16:21.1178050
+1:23:22.500150
47.5p
81
Lars Kirksaeter
Axa SC
3:16:33.1179220
+1:23:34.501320
47.5p
82
Juhani Karanta
Folksamkamraterna
3:17:32.1185100
+1:24:33.507200
47.2p
83
Karl-Erik Eriksson
Fränsta IK
3:19:11.1195070
+1:26:12.517170
46.7p
84
Lukas Sondell
Hägglunds Ski Team SK
3:25:20.1231940
+1:32:21.554040
45.2p
85
Viktor Högbom
Axa SC
3:26:03.1236250
+1:33:04.558350
45.0p
86
Anders Olofsson
Ragunda IF
3:30:44.1264330
+1:37:45.586430
43.9p
87
Rahul Kumar
Östersunds SK
3:30:47.1264670
+1:37:48.586770
43.9p
88
Marcus Norlund
Östersunds SK
3:36:15.1297410
+1:43:16.619510
42.6p
89
Peter Thor
Åsarna IK
3:40:12.1321180
+1:47:13.643280
41.8p
90
Emil Kårvik
Svenstavik
3:40:14.1321330
+1:47:15.643430
41.7p
91
Magnus Hansson
Östersund
3:42:29.1334890
+1:49:30.656990
41.3p
-
Viktor Brännmark
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Hampus Lindblom
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Arvid Forss
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Stig Eriksson
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Backman
Biathlon Östersund IF
23:59:59.8639800
-
-
Johnny Oftedal
Karlstad
23:59:59.8639800
-