Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2018-01-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:27:33.885200
65.7p
2
Gustav Karnebäck
Mora
2:32:03.912200
+4:30.26900
63.6p
3
Kalle Torlén
Yuppie Ski Club
2:36:42.940100
+9:09.54800
61.6p
4
Hampus Monlars
Orsa SK
2:38:50.952900
+11:17.67600
60.7p
5
Fredrik Samuelsson
Hällefors SK
2:41:34.969300
+14:01.84000
59.6p
6
Simon Nilsson
Eksjö SOK
2:51:51.1031000
+24:18.145700
55.9p
7
Johan Strand
Roslags-Länna IF
2:53:39.1041800
+26:06.156500
55.3p
8
Alexander Norman
KJ Adventure Team
2:53:52.1043100
+26:19.157800
55.2p
9
Peter Skoog
Axa SC
2:54:12.1045100
+26:39.159800
55.1p
10
Johan Nilsson
IFK Mora SK
2:55:27.1052600
+27:54.167300
54.7p
11
Björn Magnusson
Rehns BK
2:55:28.1052700
+27:55.167400
54.7p
12
Gustav Berner
Filipstads SF
2:55:34.1053300
+28:01.168000
54.6p
13
Mattias Eriksson
Biketown Falun
2:55:50.1054900
+28:17.169600
54.5p
14
Johan Hartler
IK Stern
2:56:31.1059000
+28:58.173700
54.3p
15
Peter Andersson
Axa SC
2:57:05.1062400
+29:32.177100
54.1p
16
Rickard Bäck
Dalregementets IF
2:59:18.1075700
+31:45.190400
53.4p
17
Joakim Borell
Omegapoint IF
3:00:06.1080500
+32:33.195200
53.2p
18
Oscar Lundkvist
Almby IK
3:00:13.1081200
+32:40.195900
53.1p
19
Johannes Bengtsson
Falun
3:00:54.1085300
+33:21.200000
52.9p
20
Anders Hörnström
Säters IF SK
3:02:12.1093100
+34:39.207800
52.5p
21
Anders Nordenfors
Gävle SK
3:02:51.1097000
+35:18.211700
52.3p
22
Lars-Göran Karlsson
Brudpiga RK
3:05:36.1113500
+38:03.228200
51.5p
23
Johan Proos
No Club
3:07:39.1125800
+40:06.240500
50.9p
24
Fredrik Eriksson
Gävle SK
3:07:43.1126200
+40:10.240900
50.9p
25
Anders Sjöberg
Storviks IF
3:08:13.1129200
+40:40.243900
50.8p
26
Wilhelm Gustafsson
Axa SC
3:10:08.1140700
+42:35.255400
50.2p
27
Karl Anders Stefansson
Hagfors SF
3:10:42.1144100
+43:09.258800
50.1p
28
Magnus Svanberg
Bålsta SK
3:12:10.1152900
+44:37.267600
49.7p
29
Mikael Skansgård
Bjursås IK
3:12:33.1155200
+45:00.269900
49.6p
30
Linus Åkerlind
IFK Mora SK
3:13:58.1163700
+46:25.278400
49.2p
31
Mikael Söderberg
Vattenfall IF Stockholm
3:14:05.1164400
+46:32.279100
49.2p
32
Elias Frost
Norrköping
3:15:24.1172300
+47:51.287000
48.8p
33
Fredrik Olsson
Söderbärke GOIF
3:17:14.1183300
+49:41.298000
48.3p
34
Martin Heidgren
Försvarets Sk
3:17:21.1184000
+49:48.298700
48.3p
35
Michael Skagvik
Team Älta
3:17:31.1185000
+49:58.299700
48.3p
36
Joel Roos
Norrköping
3:17:47.1186600
+50:14.301300
48.2p
37
Arvid Mohlin
Axa SC
3:18:23.1190200
+50:50.304900
48.0p
38
Emil Rune
Falun
3:19:02.1194100
+51:29.308800
47.9p
39
Kim Engqvist
Team älskavaratjock
3:20:28.1202700
+52:55.317400
47.5p
40
Andreas Jangnäs
Axa SC
3:20:39.1203800
+53:06.318500
47.5p
41
Christian Lyckell
Peab Bedriftsidrettslag
3:21:02.1206100
+53:29.320800
47.4p
42
Andreas Sjöberg
Dalregementets IF
3:22:56.1217500
+55:23.332200
46.9p
43
John Oknelid
Team Ormsalva
3:24:25.1226400
+56:52.341100
46.6p
44
Viktor Jönsson
Trollhättans SOK
3:25:17.1231600
+57:44.346300
46.4p
45
Johan Kronlof
Axa SC
3:25:42.1234100
+58:09.348800
46.3p
46
Jonas Gidlöf
Axa SC
3:25:51.1235000
+58:18.349700
46.2p
47
Joakim Gardell
Borensbergs IF SK
3:26:43.1240200
+59:10.354900
46.0p
48
Johan Andersson
Årsta
3:27:55.1247400
+1:00:22.362100
45.7p
49
Magnus Hertz
Nacka Värmdö SK
3:28:34.1251300
+1:01:01.366000
45.6p
50
Daniel Larsson
Jädraås Allmänna IK
3:29:35.1257400
+1:02:02.372100
45.4p
51
Tommy Elomaa
Åf SK
3:30:45.1264400
+1:03:12.379100
45.1p
52
Mats Venndahl
träningskonsulten sports club
3:31:14.1267300
+1:03:41.382000
45.0p
53
Peter Bertilsson
Delsbo IF
3:32:41.1276000
+1:05:08.390700
44.7p
54
Erik Riddervold
Axa SC
3:34:26.1286500
+1:06:53.401200
44.3p
55
Magnus Nilsson
Täby
3:37:00.1301900
+1:09:27.416600
43.7p
56
Mikael Nilsson
Hammarby IF SF
3:37:16.1303500
+1:09:43.418200
43.7p
57
Jonas Tylömark
Ingarö IF
3:38:31.1311000
+1:10:58.425700
43.4p
58
Torbjörn Ågren
Axa SC
3:39:01.1314000
+1:11:28.428700
43.3p
59
Oskar Bosson
Axa SC
3:42:15.1333400
+1:14:42.448100
42.7p
60
Anders Levin
nordewallsgatans grill och sport
3:42:39.1335800
+1:15:06.450500
42.6p
61
Daniel Kågemalm
Linköpings SK
3:43:46.1342500
+1:16:13.457200
42.4p
62
Niklas Söderman
Morgongåva SK
3:49:39.1377800
+1:22:06.492500
41.2p
63
Agnar Burgess
Axa SC
3:50:36.1383500
+1:23:03.498200
41.1p
64
Johan Sandström
Trollhättans SOK
3:50:49.1384800
+1:23:16.499500
41.0p
65
Jonny Lindman
IF Åland
3:58:23.1430200
+1:30:50.544900
39.7p
66
Marcus Lindenmo
Axa SC
3:59:04.1434300
+1:31:31.549000
39.6p
67
Magnus Bergqvist
Åmots SK
4:03:48.1462700
+1:36:15.577400
38.8p
68
Rasmus Anderberg
Axa SC
4:05:49.1474800
+1:38:16.589500
38.4p
69
Johan Olsson
Forsa IF
4:10:47.1504600
+1:43:14.619300
37.6p
70
Joel Svensson
Norrköping
4:16:51.1541000
+1:49:18.655700
36.7p
71
Vicktor Blomqvist
Vendelsö IK
4:17:55.1547400
+1:50:22.662100
36.6p
72
Lars Lundquister
Göteborgs Atlet- & Triathlonsällskap
4:20:03.1560200
+1:52:30.674900
36.2p
73
Marcus Linder
Umara SC
4:34:51.1649000
+2:07:18.763700
34.2p
74
Lars Westman
No Club
4:43:24.1700300
+2:15:51.815000
33.2p
-
Andreas Andersson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Johan Fornander
IK Rex
23:59:58.8639700
-
Berndt Frogner
Ingarö IF
23:59:58.8639700
-
Kristoffer Krång
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Julian Schönfelder
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Robert Sommar
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Hans Jessen
Karlskoga
23:59:58.8639700
-
Lennart Ehrencrona
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Mikael Backstulid
Vreta Skid o Mk
23:59:58.8639700
-
Karl-magnus Berglund
OK Kroppefjäll
23:59:59.8639800
-
Daniel Eriksson
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
Conny Gunnarsson
Grums SK
23:59:59.8639800
-
Jan Gustavsson
SOK Viljan
23:59:59.8639800
-
Erik Hallert
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Erik Hedstad
Ingarö IF
23:59:59.8639800
-
Carl Johan Herbst
Åf SK
23:59:59.8639800
-
Gustav Kleen
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
Erik Lassbo
Älvdalens IF SK
23:59:59.8639800
-
Adam Miller
Umara SC
23:59:59.8639800
-
Lars-Erik Nilsson
IFK Helsingborg
23:59:59.8639800
-
Johan Rosenqvist
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Kristoffer Sjölin
Umara SC
23:59:59.8639800
-
Erik Swedlund
Vasaloppsklubben Hedemora
23:59:59.8639800
-
Stefan Thorsell
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
Marcus Tuori
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
Carl Johan Wahlgren
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Göran Westberg
Sunne SLF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)